Рішення від 29.04.2024 по справі 420/27282/23

Справа № 420/27282/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Дубровної В.А.,

при секретарі: Самсоновій М.А.

за участю позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Цвяка А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу в частині,

встановив:

I. Зміст позовних вимог.

До суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної частини) від 31 липня 2023 року за № 41-дск в частині пункту 1 згідно з якого, начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_1 оголошено дисциплінарне стягнення “сувору догану”.

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог позивач вказує, що за результатами проведення службового розслідування пунктом 1 оскаржуваного наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.07.2023 року № 41дск начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ) полковнику ОСОБА_1 оголошено дисциплінарне стягнення “сувору догану” у зв'язку з порушенням пунктів 3, 746-1 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах установах і організаціях”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року №939 ( далі - Порядку № 939). Позивач не погоджується з вказаним наказом відповідача, вказуючи на те, що нормативними актами, які регулюють питання дотримання режиму на охорону державної таємниці є Порядок № 939 та Порядок за № 750. Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_4 перебуває на території Херсонської територіальної громади і після повернення з 12.11.2022 виконує завдання саме в районі бойових дій відповідно наказів Головнокомандувача ЗС У країни №311 від 02.12.2022 та №1 від 02.01.2023, наказів Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією», від 22.12.2022 № 309 та від 13.07.2023 № 199, то забезпечення охорони державної таємниці та дотримання режиму секретності щодо секретної інформації та матеріальних носіїв секретної інформації ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснювалось відповідно до Порядку № 750, що виключає необхідність виконання начальником Херсонського ЗВ ВСП Порядку № 939. Щодо зазначення в оскаржуваному наказі про виявлення ряд суттєвих порушень, які впливають на стан забезпечення охорони державної таємниці та створюють передумови для витоку секретної інформації та втрат матеріальних носіїв секретної інформації, то вказане спростовується розпорядженням начальника Південного ТУ ВСП від 29.11.2022 № 128дск щодо передачі всіх матеріальних носіїв секретної інформації на тимчасове зберігання до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Щодо незаконності проведення перевірки ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі наказу командира від Військової частини НОМЕР_1 від 15.06.2023 року № 207, то позивач вказує, що згідно доручення Головнокомандувача ЗСУ від 17.07.2022 р., розпорядженням Південного ТУ ВСП від 18.07.2022 заборонено проведення перевірок без відповідного наказу Головнокомандувача ЗСУ. Позивач вважає, що застосоване до нього дисціплінарне стягнення « сувора догана» не є співмірною та необґрунтованою з огляду на не повне з'ясування відповідачем обставин вчинення правопорушення, його наслідків, попередньої поведінки позивача та тривалість його військової служби.

12.11.2023 року відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позову, вказуючи, що у період з 15 по 17 червня 2023 року перевірено стан охорони державної таємниці, дотримання режиму секретності, повноту та достатність проведення заходів з технічного захисту інформації, забезпечення безпеки застосування спеціальних видів зв'язку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , в ході якої було виявлено ряд суттєвих порушень, що впливають на стан забезпечення охорони державної таємниці, створюють передумови для витоку секретної інформації та втрат матеріальних носіїв секретної інформації, про що складено акт перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 від 04.07.2023 № 2849/шт/дск. Враховуючи, що військова частина НОМЕР_1 відносно ІНФОРМАЦІЯ_6 є установою вищого рівня, яка здійснює відомчий контроль у т.ч. з питань ОДТ, РС та ТЗІ, командиром військової частини НОМЕР_1 з метою встановлення причин та умов, що призвели до вказаних порушень, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 05.07.2023 № 230 призначено службове розслідування, в ході якого були підтверджені порушення, встановлені під час перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 від 04.07.2023. З огляду на вказане, за неналежне виконання службових обов'язків та недостатній рівень керівництва підпорядкованою групою секретного документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 , не володінням станом справ з питань охорони державної таємниці у Херсонському ЗВ ВСП, порушення вимог пунктів 3, 746-1 Порядку № 939 начальнику ІНФОРМАЦІЯ_6 полковнику ОСОБА_1 оголошую “сувору догану”. Стосовно тверджень Позивача, що діяльність пов'язану з державною таємницею він, як керівник ІНФОРМАЦІЯ_6 мав провадити у відповідності до вимог Порядок 750, то відповідач вказує, що у відповідності до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій” з 01.01.2023 місто Херсон не відноситься до району (зони) ведення воєнних (бойових) дій або спеціальних операцій, про що було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 26.07.2023 128/дск. При цьому, відповідач вказує, що перевірка стану ОДТ, РС та ТЗІ проводилась у період з 15 по 17.07.2023, отже у начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 полковника ОСОБА_1 було більше ніж необхідно часу для приведення діяльності пов'язаної з державною таємницею у відповідності до вимог Порядку 939, тобто 7 (сім) місяців. Разом з тим роботу не проведено взагалі, що підтверджується результатами службового розслідування. Підсумовуючи вищевикладене, відповідачем з'ясовано всі обставини та факти вчинення полковником ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, а позивачем жодним чином необґрунтоване незаконне, на його думку, притягнення до дисциплінарної відповідальності.

05.12.2023 рок позивачем надана відповідь на відзив, в якій не погоджується з доводами відповідача з приводу наказу Головнокомандуючого Збройних сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 02.02.2023 року за №26, оскільки даний наказ визначає райони (зони) ведення бойових дій на період з 01 по 31 січня 2023 року, з метою нарахування грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ що перебувають у визначених наказом районах (зонах), при цьому Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається за Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Зауважує, що після завершення перевірки стану охорони державної таємниці Південним ТУ ВСП, що тривала з 15 по 17 червня 2023 року, начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 22.06.2023 за №818/993 було направлено Рапорт з обґрунтуванням неправомірності проведення перевірки в Херсонському ЗВ ВСП за Порядком №939 та необхідністю проведення перевірки за Порядком №750. В зв'язку із перебуванням в тимчасовому місці розташування посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_6 не в змозі в повному обсязі виконати вимоги Порядку № 939, оскільки режимно-секретний орган в мирний час має розташовуватися не нижче другого поверху, а в разі обстрілу це небезпечно для життя), забезпечення спеціальними сертифікованими протипожежними дверима (недоцільно ставити в місцях тимчасового розташування із-за високої вартості), сигналізацією тощо. Відповідно до розпоряджень Генерального штабу Збройних сил України з адміністративного управління надавалися рекомендації, визначені у файлах 2669 /С/дск, що надісланий супровідним листом 06.05.2023 року за № 300/1/2411/дск, щодо дотримання провадження діяльності, пов'язаною з державною таємницею, у яких визначено, що суб'єктам, які перебувають в районах ведення активних бойових дій рекомендується керуватися попередніми рекомендаціями у частині застосування алгоритмів дій за напрямом «дозвільний порядок» та пропонується надалі керуватися Порядком № 750. Аналогічні вказівки містились у розпорядженнях начальника Південного ТУ ВСП) від 29.08.2023№139/дск та розпорядження Командувача ОСУВ «Одеса» від 22.08.2023 №2дск/2023/СУВ/ОСУВ. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_3 у своїй діяльності щодо забезпечення дотримання режиму секретності регулюється саме Порядком за № 750, що відповідає рекомендаціям Генерального штабу Збройних сил України, надісланим до ІНФОРМАЦІЯ_2 (для службового використання) щодо виконання заходів режиму секретності. Таким чином доводи відзиву не спростовують викладених у позові обставин щодо безпідставного притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за невиконання норм нормативного акту, виконання якого є об'єктивно неможливим.

В судовому засіданні 18.04.2024 року позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, представник відповідача підтримав доводи, викладені у відзиві на позов та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 12.10.2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 24.10.2023 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним позовом, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України.

Ухвалою 14.11.2023 року суд перейшов до розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 07 грудня 2023 р.

Протокольною ухвалою суду від 07.12.2023 року оголошено перерву у підготовчому засіданні у зв'язку з витребуванням у відповідача додаткових доказів, призначено наступне підготовче засідання на 25.01.2024 р.

Підготовче засідання, призначене на вказану дату, було відкладено за клопотанням представника позивача, та призначено наступну дату підготовчого засідання на 29.02.2024 року до 10:30 год, про що секретарем судового засідання складено довідку від 25.01.2024 р. про нездійснення фіксування підготовчого засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Протокольною ухвалою суду від 29.02.2024 року оголошено перерву у підготовчому засіданні у зв'язку з витребуванням у позивача доказів виконання протокольної ухвали суду від 07.12.2023 року, а у відповідача додаткові докази, призначено наступне підготовче засідання на 21.03.2024 р.

Ухвалою від 21 березня 2024 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 11 квітня 2024 року.

Протокольною ухвалою суду від 11.04.2024 року оголошено перерву у судовому засіданні до 18.04.2024 року.

В судовому засіданні 18.04.2024 року проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 з 02.06.2015 року займає посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до пункту 1.1. Положення про ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженого наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 30.05.2023 № 70, ІНФОРМАЦІЯ_3 безпосередньо підпорядковується військовій частині НОМЕР_1 (орган управління), тобто є структурним підрозділом.

Згідно плану забезпечення охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_8 на 2023 рік, з метою перевірки питань стану діяльності, пов'язаної з державною таємницею у ІНФОРМАЦІЯ_9 на підставі вимог “Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах установах і організаціях”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року № 939 начальником служби охорони державної таємниці - помічником начальника Південного ТУ ВСП у складі комісії визначеної наказом начальника Південного ТУ ВСП від 15.06.2023 року № 207 у період з 15 по 17 червня 2023 року перевірено стан охорони державної таємниці, дотримання режиму секретності, повноту та достатність проведення заходів з технічного захисту інформації, забезпечення безпеки застосування спеціальних видів зв'язку у ІНФОРМАЦІЯ_9 , про що складено Акту перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.07.2023 року №2849/шт/дск про встановлення порушень вимог пунктів 211, 220, 227, 233, 239, 254, 364, 434-436, 746-1, 767 Порядку № 939, які впливають на стан забезпечення охорони державної таємниці, створюють передумови для витоку секретної інформації та втрат матеріальних носіїв секретної інформації.

05.07.2023 року з метою встановлення причин та умов, що призвели до вищезазначених порушень, встановлення ступеня вини посадових осіб наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 230 “Про призначення службового розслідування за фактом порушень режиму секретності у ІНФОРМАЦІЯ_9 ” призначено службове розслідування. ( т. І а.с. 188-190)

26.07.2023 року актом службового розслідування Військової частини НОМЕР_1 за №3229/8/дск, затвердженого начальником начальника Південного ТУ ВСП, від 26.07.2023 року зроблено висновки про те, що службовим розслідуванням факти та недоліки, які були зазначені в акті перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.07.2023 № 2849/шт/дск знайшли своє підтвердження. Встановлено, що у Херсонському ЗВ ВСП заходи з охорони державної таємниці та режиму секретності облік, зберігання та поводження з секретними документами здійснюється з численними порушеннями вимог Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах установах і організаціях”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 (зі змінами), що можуть призвести до втрати матеріальних носіїв секретної інформації та розголошення відомостей, що становлять державну таємницю. Причинами та умовами, що сприяли зазначеним порушенням, стали, зокрема, відсутність належного контролю з боку начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 полковника ОСОБА_1 за класністю та повнотою виконання підлеглим особовим складом заходів, охорони державної таємниці, режиму секретності передбачених керівними документами, тому числі в частині обліку та зберігання секретних документів, порушення вимог пункту 3 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах установах і організаціях”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 (зі змінами) щодо неналежного додержання (виконання) вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, не володіння станом справ у режимно-секретному органі та не своєчасного вжиття заходів для забезпечення режиму секретності, не здійснення контролю за станом охорони державної таємниці у Херсонському ЗВ ВСП. ( т. І а.с. 191-227)

Відповідно до п. 1 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.07.2023 року №41дск за неналежне виконання службових обов'язків, визначених вимогами статей 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та недостатній рівень керівництва підпорядкованою групою секретного документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , не володінням станом справ з питань охорони державної таємниці у ІНФОРМАЦІЯ_9 , порушення вимог пунктів 3, 746-1 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах установах і організаціях”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 (зі змінами) начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 полковнику ОСОБА_1 оголошую “сувору догану”. ( т. І а.с.78-84)

Вважаючи вищевказаний наказ протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З метою подальшого зміцнення законності, правопорядку та військової дисципліни у Збройних Силах України, забезпечення конституційних прав військовослужбовців визначає статус, основні завдання, організацію та принципи діяльності Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, права, обов'язки, заходи соціального і правового захисту та відповідальність її військовослужбовців прийнято Закон України « Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» від 07.03.2002 № 3099-III ( далі - Закон № 3099-III), яким визначено, зокрема

- військова служба правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах. ( стаття 1 Закону № 3099-III)

- служба правопорядку у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом та іншими виданими у відповідності з ними нормативно-правовими актами. Діяльність Служби правопорядку будується на принципах законності, поваги до особи, її прав і свобод, соціальної справедливості, централізованого керівництва та єдиноначальності, взаємодії з громадськістю. ( стаття 2 Закону № 3099-III)

- чисельний склад органів управління, підрозділів Служби правопорядку, їх дислокація визначаються Міністром оборони України виходячи з умов дислокації військ (сил). Служба правопорядку складається з: 1) органів управління: Головного управління Служби правопорядку Збройних Сил України; Центрального управління Служби правопорядку по місту Києву і Київській області та територіальних управлінь Служби правопорядку; зональних відділів (відділень) Служби правопорядку. ( абзац 1, пункт 1 абзацу 5 статі 5 Закону № 3099-III)

Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут ВС ЗСУ), яким визначено, зокрема

- цей Статут визначає загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах. ( частина перша вступу Статуту ВС ЗСУ)

- дія Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями. ( частина четверта вступу Статуту ВС ЗСУ)

- військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України. ( частина 1 статті 3 Статуту ВС ЗСУ).

- внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами. ( стаття 5 Статуту ВС ЗСУ).

- відповідальність за стан внутрішньої служби у військових частинах покладається на всіх прямих начальників, які повинні подавати допомогу підпорядкованим військовим частинам і підрозділам в організації та забезпеченні виконання вимог внутрішньої служби і систематично перевіряти її стан. ( стаття 8 Статуту ВС ЗСУ).

- кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. ( стаття 16 Статуту ВС ЗСУ).

- єдиноначальність є одним із принципів будівництва і керівництва Збройними Силами України і полягає в: наділенні командира (начальника) всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за всі сторони життя та діяльності військової частини, підрозділу і кожного військовослужбовця; наданні командирові (начальникові) права одноособово приймати рішення, віддавати накази; забезпеченні виконання зазначених рішень (наказів), виходячи із всебічної оцінки обстановки та керуючись вимогами законів і статутів Збройних Сил України. ( стаття 28 Статуту ВС ЗСУ).

- начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання. Підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою. ( стаття 30 Статуту ВС ЗСУ).

- командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, корабля (підрозділу) за забезпечення охорони державної таємниці; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; за внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів; за всебічне забезпечення військової частини, корабля (підрозділу); за додержання принципів соціальної справедливості. Командир (начальник) відповідно до посади, яку він займає, повинен діяти самостійно і вимагати від підлеглих виконання вимог Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів. ( стаття 58 Статуту ВС ЗСУ).

- командир (начальник) зобов'язаний, у тому числі :

планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання та удосконалення бойової та мобілізаційної готовності і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни (уточнення), вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами;

знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань;

встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України;

показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності;

контролювати додержання заходів пожежної безпеки у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) ( стаття 59 Статуту ВС ЗСУ).

Законом України «Про Дисциплінарний статуту Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ), який визначає, зокрема

- Цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту. Положення Статуту поширюються на громадян, звільнених з військової служби у відставку або у запас з правом носіння військової форми одягу, під час носіння ними військової форми одягу. Дія цього Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями. (преамбула Дисциплінарного статуту ЗСУ)

- військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. ( стаття 1 Дисциплінарного статуту ЗСУ)

- військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України (абзаци перший, третій статті 3 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

- військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів (абзаци перший, другий статті 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

- за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення. ( частина перша статті 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

- стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України". ( частина третя статті 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

- право командира - віддавати накази і розпорядження, а обов'язок підлеглого - їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк. Відповідальність за наказ несе командир, який його віддав. У разі непокори чи опору підлеглого командир зобов'язаний для відновлення порядку вжити всіх передбачених статутами Збройних Сил України заходів примусу аж до притягнення його до кримінальної відповідальності. ( частини перша - третя статті 6 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

- застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту. Дисциплінарну владу, яка надана молодшим командирам, завжди мають і старші командири (стаття 7 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

- у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. ( частина перша статті 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

- на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення, серед іншого, сувора догана ( пункт в статі 48 Дисциплінарного статуту ЗСУ);

- прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини. ( абзац перший статті 84 Дисциплінарного статуту ЗСУ);

- службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу. ( частина перша статті 85 Дисциплінарного статуту ЗСУ);

- якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби. ( стаття 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

Наказ Міністерства оборони України 21.11.2017 № 608, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 р. за № 1503/31371 затверджено Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України” ( далі - Порядок № 608), яким визначено

- підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі. ( пункт 1 розділу I Порядку № 608)

- виконавська дисципліна - належне, своєчасне та якісне виконання військовослужбовцями службових обов'язків, наказів Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, командирів (начальників), доручень, рішень, планів, програм, які затверджуються в органах військового управління або надходять для виконання до Міністерства оборони України або інших органів військового управління (військових частин); (абзац другий пункту 2 розділу I Порядку № 608)

- службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення. ( абзац четвертий пункту 2 розділу I Порядку № 608)

- службове розслідування за фактами порушень законодавства у сфері охорони державної таємниці проводиться відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939. (пункт 3 розділу I Порядку № 608)

- службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби; ступеня вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння). ( пункт 3 розділу II Порядку № 608)

- рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення. ( пункт 1 розділу III Порядку № 608)

- службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування). Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування. ( пункт 3 розділу III Порядку № 608)

- посадові (службові) особи Збройних Сил зобов'язані надавати письмові пояснення по суті предмета службового розслідування та поставлених їм питань, а за попередньою згодою керівника - документи чи матеріали відповідно до своїх службових обов'язків. ( пункт 9 розділу III Порядку № 608)

- за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу. Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності. ( пункт 1 розділу VI Порядку № 608)

- якщо військовослужбовець вважає, що не вчинив правопорушення, він має право протягом місяця з дня накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командиру (начальнику) або звернутися до суду у визначений законом строк. ( пункт 4 розділу VI Порядку № 608).

VI. Оцінка суду.

З наведених законодавчих норм слідує, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. У разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни командир може накласти дисциплінарне стягнення.

Предметом оскарження у цій справі є наказ командира військової частини НОМЕР_1 ( з основної діяльності ) від 31 липня 2023 року № 41/дек в частині пункту 1 згідно з якого, начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) полковнику ОСОБА_1 оголошено дисциплінарне стягнення “сувору догану” за недостатній рівень керівництва підпорядкованою групою секретного документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 , не володінням станом справ з питань охорони державної таємниці у ІНФОРМАЦІЯ_7 , прийнятий за результатами службового розслідування, яким підтверджено факти та недоліки, які були встановлені актом від 04.07.2023 № 2849/шт/дск. щодо перевірки окремих питань життєдіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Так, висновками вказаного Акту перевірки стану охорони державної таємниці, дотримання режиму секретності, повноту та достатність проведення заходів з технічного захисту інформації, забезпечення безпеки застосування спеціальних видів зв'язку у Херсонському ЗВ ВСП є ряд порушень Порядку № 939, які впливають на стан забезпечення охорони державної таємниці, створюють передумови для витоку секретної інформації та втрат матеріальних носіїв секретної інформації, а саме:

- у порушення вимог пункту 211 Порядку № 939 режимні приміщення комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 на придатність не перевірялись, акти придатності відсутні, визначення придатності приміщень де цілодобово або тільки у робочий час зберігаються матеріальні носії секретної інформації не проводилось;

- порядок охорони режимних приміщень не визначено, у тому числі наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 , що є порушенням пункту 227 Порядку № 939.

- Інструкція на випадок пожежі чи стихійних лих не відпрацьована, схема евакуації документів під час пожежі чи стихійних лих не розроблена, що є порушенням пункту 228 Порядку № 939.

- порядок дій посадових осіб у разі загрози захоплення МНСІ не відпрацьовано та потребує термінового опрацювання та погодження з вищою установою у відповідності до вимог пункту 746-1 Порядку № 939, проект акту екстреного знищення МИСІ не опрацьований, що є порушенням пункту 746-1 Порядку № 939.

- у порушення вимог пункту 220 Порядку № 939 список відповідальних осіб за режимні приміщення із зразками їх підписів оперативному черговому не переданий.

- діловодство ГСДЗ ведеться з порушенням вимог пункту 254 Порядку № 939. Журнали ведення бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_6 за лютий 2023 року (інв. № 29т), за березень 2023 року (інв. № 30т), та квітень 2023 року (інв. № 32т) за які відповідальний підполковник ОСОБА_2 , ведуться в розшитому вигляді, не пронумеровані та не скріплені печаткою РСО.

- діловодство режимно-секретного органу за 2022 рік не завершено, документи до справ не підшиті. Жодний з документів у тому числі матеріальні носії секретної інформації не підшиті та не долучені до справ, що є порушенням пункту 364 Порядку 939. Справи поточного діловодства не заведені. Відмітки про рух документів проставлені частково;

- квартальні перевірки наявності МНСІ у порушення пункту 434 Порядку № 939 не проводяться, що в свою чергу створює передумови до втрати МНСІ;

- у Херсонському ЗВ ВСП згідно акту загальної перевірки від 24 січня 2023 року № 547сдз/дск на виконання вимог пункту 435 Порядку № 939 комісією ... у період з 20 по 25 січня 2023 року проведено перевірку наявності усіх вхідних та підготовлених документів з грифом секретності “Т”, “ЦТ”, взятих на облік у групі секретного документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 протягом 2022 року, проте аналіз акту та перевірка журналів (книг) обліку показали, що загальну перевірку у Херсонському ЗВ ВСП проведено формально. Комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 в акті загальної перевірки було надано пропозиції “Комісії щоквартально здійснювати звірку всіх облікових даних з фактичною наявністю матеріальних носіїв секретної інформації”, які в свою чергу виконані не були, жодної квартальної перевірки не проведено та зафіксовано не було. Вищезазначене призвело до порушення пунктів 434-436 Порядку № 939 та передумов до втрати матеріальних носіїв секретної інформації та потребує негайного реагування та проведення якісної перевірки всіх облікованих (наявних) МНСІ;

- у порушенням вимог пункту 767 Порядку № 939 на час тимчасової відсутності начальника ГСДЗ (відпустка, лікування, тощо), матеріальні носії секретної інформації за актами не передавались.

- у порушенням вимог пунктів 233 та 239 Порядку № 939 правила внутрішньо-об'єктового режиму та інструкція з пропускного режиму не відпрацьовані та потребують термінового опрацювання у тому числі з розкриттям питання доведення документів командуванню та військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_6 виключно у режимному приміщенні РСО.

Отже, вищевказані порушення були кваліфіковані відповідчем як порушення вимог пунктів 3 та 746-1 Порядку № 939 та стали підставою для накладення на позивача дисциплінарного стягнення.

Так, за положеннями пункту 3 Порядку № 939 керівник підприємства, установи , організації зобов'язаний бути обізнаний з вимогами законодавства в сфері охорони державної таємниці, із станом справ у структурних підрозділах підприємства, установи, організації, своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці на підприємстві, в установ, організації. Пункт 746-1 цього Порядку регулює порядок дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози виникнення захоплення МНСІ, розробку РСО підприємства, установи, організації з урахуванням специфіки і особливостей їх діяльності, який затверджується керівником підприємства, установи, організації та надсилається на погодження до підприємства, установи організації вищого рівня .

За позицією позивача його не згода з оскаржуваним наказом полягає виключно в тому, що ІНФОРМАЦІЯ_3 , як спеціальне військове формування в складі Збройних сил України в силу того, що перебуває на території Херсонської територіальної громади, яка відноситься до території, на якій ведуться активні бойові дії, здійснює забезпечення охорони державної таємниці та дотримання режиму секретності щодо секретної інформації та матеріальних носіїв секретної інформації відповідно до Порядку № 750, що виключає необхідність виконання вимог норм Порядку № 939.

Тобто позивач вважає, що при проведенні у червні 2023 року перевірки стану охорони державної таємниці, дотримання режиму секретності в Херсонському ЗВ ВСП відповідачем протиправно заснований Порядок № 939, замість Порядку № 750.

Надаючи правовому оцінку вказано у доводу позивача, суд враховує наступне.

Так, Порядок № 750 визначає вимоги до виготовлення, обліку, користування, зберігання, схоронності, передачі, знищення та транспортування секретних документів, машинних носіїв секретної інформації, секретних виробів та матеріальних носіїв секретної інформації, а також забезпечення режиму секретності в органах військового управління, військових частинах, установах і організаціях Збройних Сил, інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства, органах та підрозділах правоохоронних органів спеціального призначення, які беруть участь в обороні держави, а також підрозділах окремих державних органів, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею в районах (зонах) ведення ними воєнних (бойових) дій або спеціальних операцій.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на виконання вимог п. 434-437, 457 Порядку № 939 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.01.2023 року № 19 “Про організацію проведення річної перевірки наявності усіх вхідних та підготовлених документів”, а також інших матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності “Цілком таємно” і “Таємно” взятих на облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 ” призначено комісію для організації проведення річної перевірки наявності усіх вхідних та підготовлених документів, а також інших матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності “Цілком таємно” і “Таємно” взятих на облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 у складі голови комісії - позивача та інші члени комісії.

24.01.2023 року за результатами зазначеної перевірки складено Акт проведення річної перевірки наявності усіх вхідних та підготовлених документів, а також інших матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності “Цілком таємно” і “Таємно”, взятих на облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 за 2022 рік за № 54сдз/дск.

Тобто, при призначенні вказаної перевірки в січні 2023 року позивач керувався саме “Порядком організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року № 939 та не заперечував необхідність такої перевірки.

Щодо пояснень позивача стосовно того, вищевказані пункти Порядку № 939 стосувались виключно перевірки наявності усіх вхідних та підготовлених документів”, а також інших матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності “Цілком таємно” і “Таємно”, а пункт 457 цього Порядку № 939 узагальнює інформацію про проведення загальної перевірки, то суд вважає їх не прийнятним при вирішенні даних спірних правовідносин, оскільки позивачем не доведено суду факт відсутності вищевказаних порушень при умові проведення спірної перевірки за вимогами Порядку № 750.

При цьому, суд зауважує, що матеріали справи містять План усунення недоліків, які виявлені під час перевірки стану охорони державної таємниці Південним ТУ ВСП у період з 15 по 17 червня 2023 року, який затверджений 20 червня 2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 полковником ОСОБА_1 , тобто позивачем.

Вказане на думку суду спростовує твердження позивача щодо застосування відповідачем Порядку № 939.

Також суд приймає до уваги, що наявні в матеріалах справи накази Головнокомандувача Збройних Сил України про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій за період грудень 2022 - грудень 2023 року не містять інформації щодо віднесення місто Херсон до району (зони) ведення воєнних бойових) дій або спеціальних операцій. ( т. І а.с. 158-188).

Щодо покликання позивача на визначення районів ведення воєнних (бойових) дій наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, то враховуючи правовий статус та займану посаду позивача накази Головнокомандувача Збройних Сил України є обов'язковими для виконання. При цьому, позивачем не надано доказів того, що вказані накази Головнокомандувача Збройних Сил України є нечинними або є такими, що не підлягають виконанню за ознаками їх віддання, як явно злочинні, про що вказано у ст. 30 Статуту ВС ЗСУ.

Щодо посилань позивача на наявність доручення Головнокомандувача Збройних Сил України від 17.07.2022 року №300/ПУ/637/П/дск, яким заборонено проведення перевірок (інспекцій) без відповідного наказу (розпорядження, доручення) Головнокомандувача Збройних Сил України, то суд зазначає, що вказаним дорученням заборонено проведення перевірок (інспекцій) та допуск на територію підпорядкованих військових частин представників інших інспекційних перевірочних комісій без відповідного наказу (розпорядження, доручення) Головнокомандувача Збройних Сил України. ( т. ІІ а.с. 40)

Натомість, Південне ТУ ВСП здійснює безпосереднє керівництво підпорядкованими органами управління та військовими частинами, в тому числі Херсонському ЗВ ВСП, а відтак спірна перевірка питань стану діяльності, пов'язаної з державною таємницею у Херсонському ЗВ ВСП проведена Військовою частиною НОМЕР_1 на підставі резолюції командира цієї частини (начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ) в порядку контролю (нагляду) за підпорядкованим структурним підрозділом.

Щодо рапорту позивача від 22.06.2023 року, адресованого командиру Військової частини НОМЕР_1 з питань проведення перевірки у ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно Порядку № 750, то листом начальника Південного ТУ ВСП від 26.06.2023 року за вих. № 56/дск було повідомлена позивача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не відноситься до районів ведення воєнних (бойових) дій згідно наказу Головнокомандувача Збройних Сил України “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій” від 02.02.2023 року №26, яким з 01.01.2023 року місто Херсон не відноситься до району (зони) ведення воєнних бойових) дій або спеціальних операцій. При цьому, повідомлено, що у подальшому режимно-секретну діяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснювати виключно в рамках вимог Закону України « Про державну таємницю» та порядку № 939 за погодженням з установою вищого рівня ( Південне ТУ ВСП) та УСБ України в херсонській області. ( т. ІІ а.с. 66-67)

При цьому, позивачем не надано суду доказів щодо оскарження означеної вище відповіді Південного ТУ ВСП до ГУ Служби правопорядку Збройних Сил України.

Оскільки позивач не зазначає про буд-які інші обставини, які б свідчили про безпідставність висновків, викладених в акті від 04.07.2023 року №2849/шт/дск, то суд зазначає, що порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.

Ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: "протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків" і, на противагу йому, принцип "формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення".

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.05.2020 року у справі №825/2328/16.

Як зазначалось вище, позивачем під час розгляду даної справи не надано належних доказів того, що порушення процедури перевірки вплинуло на зміст акта, а відтак відсутні наслідки для його недійсності.

Що стосується обґрунтованості застосування до позивача спірним наказом такого виду дисциплінарного стягнення як "сувора догана", то суд вважає, що такий вид дисциплінарного стягнення застосований до позивача із дотриманням приписів статті 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ.

Згідно з Рекомендаціями Комітету Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятими Комітетом міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

При цьому суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного та керуючись вищевказаними положеннями статей 58-59 Статуту ВС ЗСУ в частині покладення на командира (начальника) відповідальності за забезпечення охорони державної таємниці та покладеного на нього обов'язку щодо планування роботи, своєчасного внесення до планів роботи необхідних змін (уточнень), вживання заходів для охорони державної таємниці, знання стану справ у дорученій йому військовій частині, неухильного виконання вимог законодавства та наказів і розпоряджень командирів (начальників) вищого рівня, що знайшло підтвердження під час розгляду справи, а позивачем не надано доказів зворотного, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної частини) від 31.07.2023 року №41дск в частині п. 1 згідно якого начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено “сувору догану”.

VII. Висновок суду.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

VIII. Розподіл судових витрат.

З урахуванням висновку суду про відмову у задоволенні позову та звільнення позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу в частині.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст судового рішення скалдено та підписано 29 квітня 2024 року.

Суддя В.А. Дубровна

.