про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
без проведення судового засідання
26 квітня 2024 року справа № 320/12799/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності, дій та стягнення суддівської винагороди,
01.10.2023 до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві, Державної судової адміністрації України, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо недофінансування з 01.01.2024 по 15.03.2024 Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві в повному обсязі бюджетними асигнуваннями для проведення видатків з виплати суддівської винагороди судді Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 15.03.2024, виходячи з встановленого на 01.01.2024 прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн.;
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві щодо не нарахування та не виплати судді Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 суддівської винагороди відповідно до 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а саме з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначені Законом України "Про державний бюджет на 2024 рік", за період з 01.01.2024 по 15.03.2024;
- стягнути з Державної судової адміністрації України на користь судді Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 01.01.2024 по 15.03.2024 за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів суддів";
- допустити негайне виконання рішення суду в межах стягнення суми недоплаченої суддівської винагороди за один місяць.
Спір виник з публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до положень статей 12, 257, 261 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (на стороні Відповідачів) позивач зазначає Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, буд. 11-А; код ЄДРПОУ 37993783).
Відповідно до вимог ч.ч. 2 та 4 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно частини п'ятої цієї статті про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Спір у цій справі виник у зв'язку із не нарахуванням та не виплатою позивачу суддівської винагороди у належному розмірі за період з 01.01.2024 по 15.03.2024.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Відповідно до пункту 3 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, основними завданнями Казначейства є:
1) реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів;
2) внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що Державна казначейська служби України здійснює реалізацію державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, в тому числі щодо сум, що є спірними за заявленим позовом.
Таким чином, суд вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне залучити вказану юридичну особу до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.
Згідно з ч.11 ст.171 КАС України якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до п.12 ч.9 ст.171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: у разі розгляду справи за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень - повідомлення про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню суб'єкту владних повноважень як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 48, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися одноособово суддею Кушновою А.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів:
- Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, буд. 11-А; код ЄДРПОУ 37993783).
3. Зобов'язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі направити третій особі копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку розгляду справи по суті.
4. Витребувати докази у справі від відповідача-1 (Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві):
- належним чином засвідчену копію трудової книжки позивача;
- копії Указів Президента України про призначення позивача на посаду судді строком на 5 років, та безстроково;
- копії наказів про зарахування до штату суду, про встановлення надбавок;
- довідку про нараховану та виплачену позивачу суддівську винагороду за період з 01.01.2024 по 15.03.2024;
- обґрунтований детальний помісячний розрахунок суми суддівської винагороди позивача, обчисленої на підставі статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із зазначенням усіх складових (розміру посадового окладу; регіонального коефіцієнту; доплати за вислугу років; доплати за обіймання адміністративної посади (у разі наявності); доплати за науковий ступінь (у разі наявності); доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (у разі наявності), за період з 01.01.2024 по 15.03.2024;
- копію кошторису Дарницького районного суду м. Києва на 2024 рік;
- інформацію щодо помісячного стану фінансування Дарницького районного суду м. Києва в частині розмірів суддівської винагороди, профінансованої Державною судовою адміністрацією, на 2024 рік (обсяги виділення коштів на виплату суддівської винагороди протягом спірного періоду) із зазначенням про те, які розміри посадових окладів суддів вказаного суду були нараховані та профінансовані розпорядником бюджетних коштів у 2024 році;
- документально підтверджені письмові пояснення про те, які розміри посадових окладів суддів Дарницького районного суду м. Києва були нараховані та профінансовані розпорядником бюджетних коштів у 2024 році;
- документально підтверджені письмові докази про те, в якому розмірі була нарахована та виплачена позивачу суддівська винагорода у 2024 році із зазначенням усіх складових;
- письмові пояснення, чи є Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Київській області розпорядником бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя" за період з 2024 року по сьогоднішній день;
- інформацію про наявність кошторисних призначень Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області на бюджетну програму 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя" на 2024 рік;
- докази включення Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області до числа розпорядником бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» другого рівня.
від відповідача-2 (Державної судової адміністрації України):
- інформацію щодо помісячного стану фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві (для Дарницького районного суду м. Києва) в частині розмірів суддівської винагороди, профінансованої Державною судовою адміністрацією, на 2024 рік (обсяги виділення коштів на виплату суддівської винагороди протягом спірного періоду);
- нормативно та документально підтверджені письмові пояснення про те, які розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб були застосовані при фінансуванні видатків судів (затвердженні відповідних кошторисів) на виплату суддівської винагороди на 2024 рік;
- документально підтверджену інформацію щодо розмірів кошторисних призначень Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві (для Дарницького районного суду м. Києва) за кодом 2111 «Заробітна плата» станом на 2024 рік;
- інформацію щодо бюджетних асигнувань, передбачених кошторисами на 2024 рік Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в м. Києві (для Дарницького районного суду м. Києва) за КПКВК 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ правосуддя», за КЕКВ 2111 «Заробітна плата»;
- документально підтверджені письмові пояснення про те, чи мало Територіальне управління Державної судової адміністрації України в м. Києві (для Дарницького районного суду м. Києва) належну можливість по нарахуванню і виплаті позивачу суддівської винагороди за період з 01.01.2024 по 15.03.2024 у розмірі, визначеному статтею 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законами про Державний бюджет України на 2024 рік відповідно, а не виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 3028,00 грн.
Витребувані докази надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі із доказами направлення іншим учасникам справи.
5. Запропонувати відповідачам протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
6. Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
7. Запропонувати відповідачам подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
8. Запропонувати третій особі подати пояснення щодо позову у 10-денний строк з моменту отримання копії позовної заяви з додатками, з доказами направлення копій пояснень іншим учасникам справи.
9. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
10. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
11. Повідомити відповідачам про наявні в суді матеріали (копія позовної заяви та додані до неї документи), які підлягають врученню як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.