Справа №752/9320/23
Провадження №2-о/752/24/24
16 квітня 2024 року м. Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кордюкової Ж.І.,
за участю секретаря Дураєвої А.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
представників заявника ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
представника заінтересованої особи ОСОБА_10,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту спільного проживання,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту спільного проживання, заінтересована особа Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що він та його рідний брат-близнюк народились ІНФОРМАЦІЯ_2 . Їх матір'ю була ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батько був записаній зі слів матері відповідно до ст. 135 СК України.
Після смерті матері їх опікуном був призначений ОСОБА_5 - рідний брат матері, з яким вони проживали до свого повноліття.
Після настання повноліття вони з братом вдвох стали проживати за адресою: АДРЕСА_1 , вести спільне господарство, робити ремонт в квартирі тощо.
Його брат ОСОБА_6 був стрільцем, помічником гранатометника 1 відділення 3 взводу 7 РОХ 3 БОХ ВЧ НОМЕР_1 , під час виконання бойового завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 в районі бойових дій поблизу м. Торецьк Донецької області.
Щоб мати право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 йому необхідно встановити факт спільного проживання з померлим братом.
Просив встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого у місті Торецьк Донецької області, однією сім'єю.
17.05.2024 заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, було залишено без руху.
06.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами окремого провадження.
16.04.2024 закрито провадження у справі в частині вимог до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Заінтересована особа Міністерство оборони України надала письмові пояснення, в яких заперечувала проти задоволення заяви, посилаючись на те, що встановлення факту проживання заявника однією сім'єю разом з померлим військовослужбовцем, не сприятиме захисту прав заявника, оскільки задля досягнення мети, про яку зазначено в заяві, юридичне значення в цьому випадку матиме встановлення факту перебування заявника на утриманні у загиблого.
В судовому засіданні заявник та його представник підтримали заяву, просили її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України заперечував проти задоволення вимог заяви.
Інші учасники справи в судове засідання не з'явились.
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підтвердили факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з дня досягнення ними повноліття за адресою: АДРЕСА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 та ОСОБА_6 народились ІНФОРМАЦІЯ_2 , їх матір'ю записана ОСОБА_4 .
Батьком за вказівкою матері записаний ОСОБА_9 .
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ОСОБА_1 та ОСОБА_6 були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Торецьк Донецької області внаслідок вибухової травми під час військових дій.
ОСОБА_6 , стрілець, помічник гранатометника 1 відділення 3 взводу 7 РОХ 3 БОХ ВЧ НОМЕР_1 , в результаті здійснення противником обстрілу позицій під час виконання бойового завдання ВЧ НОМЕР_1 із захисту територіальної цілісності Батьківщини, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України в районі бойових дій поблизу м. Торецьк Донецької області отримав поранення несумісні з життям та загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 (сповіщення №132 від 07.12.2022).
Згідно з ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 1 ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Частинами 1, 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:
діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
вдова (вдівець);
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, що діяла станом на ІНФОРМАЦІЯ_4 - день загибелі ОСОБА_6 ) було визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Аналізуючи наведене, враховуючи мету задля досягнення якої заявник звернувся до суду з цією заявою, суд відзначає, що ОСОБА_1 відповідно до наведених нормативних актів не відноситься до членів сім'ї загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яким виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 грн. у випадку загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби.
Суд відзначає, що таке право може виникнути у заявника у випадку встановлення в судовому порядку факту його перебування на утриманні у загиблого ОСОБА_1 , що прямо передбачено нормами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Суд звертає увагу на те, що заявлені вимоги про встановити факту спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого у місті Торецьк Донецької області, однією сім'єю, не відповідають ефективним способам захисту прав та інтересів заявника, оскільки судове рішення про встановлення такого факт не є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000 грн. у випадку загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, чого прагне заявник.
При цьому суд враховує, що Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі №338/180/17, від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16, від 30 січня 2019 року у справі №569/17272/15-ц, від 2 липня 2019 року у справі № 48/340, від 19 травня 2020 року у справі №916/1608/18).
При цьому суд вважає слушними доводи Міністерства оборони України, викладені в письмових поясненнях, які є тотожними висновкам, зробленим судом під час розгляду справи.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту проживання заявника однією сім'єю з загиблим військовослужбовцем не підлягає задоволенню, оскільки обраний заявником спосіб захисту не є ефективним.
Керуючись ст.ст. 12-13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 267-269, 273, 293-294, 315-319, 353-355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення в повному обсязі складено 21.04.2024.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: заінтересована особа Міністерство оборони України, місцезнаходження: м. Київ, просп. Повітрофлотський, б. 6, код ЄДРПОУ 00034022.
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Суддя Ж. І. Кордюкова