Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
Від "29" листопада 2007 р. Справа № 6/4726
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
при секретарі Кондренко О.А.
за участю представників сторін
від позивача Олексієнко В.М. - довіреність №4179 від 16.06.07р.
від відповідача Якименко А.П. - довіреність №71 від 19.03.07р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Державної податкової інспекції у Малинському районі (м.Малин)
до Поліської дослідної станції ім. О. М. Засухіна (с. Федорівка Малинського району)
про стягнення 33614,89 грн.
Позивач звернувся в суд з позовом про стягнення з відповідача 33614,89 грн. пені, нарахованої за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечує з підстав, зазначених у відзиві (а.с.55). Вважає, що при проведенні позапланової документальної перевірки позивачем порушено вимоги податкового законодавства, зокрема, нарахування проведено поза межами трьохрічного терміну давності.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,
Відповідач - Державне підприємство дослідне господарство поліської станції ім.О.М.Засухіна інституту картоплярства УААН, як юридична особа зареєстроване Малинською районною державною адміністрацією 07.06.06р. та як платник податків відповідач перебуває на обліку у позивача.
Відповідно до вимог ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані своєчасно сплачувати встановлені державою податки та неподаткові платежі в доход держави.
Пунктом 3 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів припиняється зі сплатою податку, збору, скасуванням або списанням податкової заборгованості. Статтею 11 вищевказаного Закону встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.
Проведеною позивачем позаплановою документальною перевіркою з питань дотримання податкового законодавства встановлено, що відповідачем несвоєчасно сплачується податок з доходів фізичних осіб, що відображено в акті перевірки №10-17-231/00496685 від 07.06.2006р. За результатами перевірки відповідачу нараховано 33614,89грн. пені за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб відповідно до ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Пунктом 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України №2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п.16.1.1., 16.1.2 п.16.1 ст.16 Закону України №2181-ІІІ після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Порядок сплати податку з доходів фізичних осіб регулюється спеціальним Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03 №889-ІУ. Пунктом 8.1.2 статті 8 цього Закону передбачено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Розмір відповідальності за порушення норм Закону України №889-ІУ визначається законом, що регулює такі питання, якщо інше не встановлене нормами цього Закону (ст.20 Закону №889-ІУ).
Отже, системний аналіз норм зазначених законів свідчить, що нарахування пені за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб на підставі ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р. є неправомірним, тому сума нарахованої позивачем пені стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 94, 153-168, 186, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд
В позові відмовити.
Постанова господарського суду Житомирськоїобласті набирає законної сили в строки, встановлені ст.254 КАСУ.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня викладення постанови в повному обсязі та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
Дата викладення постанови у повному обсязі: 03 листопада 2007 року.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу
3 - відповідачу