Справа №521/3261/24
Номер провадження 3/521/3508/24
12.04.2024 року Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Роїк Д.Я., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності по ст. 124 КУпАП,
21.02.2024 року було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААд № 533503, про те, що 21.02.2024 року о 17:20 год. водій ОСОБА_1 , керуючи т/з Toyota Corolla д.н.з. НОМЕР_1 не дотримався безпечної дистанції та безпечного інтервалу, не слідкував за дорожньою обстановкою в результаті чого скоїв ДТП. Внаслідок даної ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. ОСОБА_1 порушив п. 13.1,12.1 ПДР України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений, про що в матеріалах справи розписався.Надав до суду заяву щодо повернення протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 533503 від 21.02.2024 року до УПП, у зв'язку з тим, що він не відповідає матеріалам справи а саме: схемі ДТП від 21.02.2024, поясненням учасників ДТП наданих під час складання протоколу.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Суддя, перевіривши матеріали справи, вважає за необхідне повернути адміністративну справу для доопрацювання та належного оформлення, виходячи з наступного.
Згідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Так, ч. 2 ст. 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зокрема зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 278 КУпАП встановлений порядок підготовки до розгляду справ про адміністративне правопорушення. Серед питань, які належить вирішити, суд, зокрема, з'ясовує, чи правильно складено протокол та чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до діючого законодавства, відсутність хоча б однієї ознаки, яка характеризує суб'єкт, об'єкт, суб'єктивну або об'єктивну сторону адміністративного проступку, свідчить про те, що дане правопорушення не було скоєно.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Швидка проти України» зазначено, що провадження у справах про адміністративне правопорушення, вважається кримінальним у розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п. «а» ч. 3 ст. 6 «Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини» кожний обвинувачений у вчиненні правопорушення має щонайменше право бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього».
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Таким чином, матеріали справи не містять відомостей щодо інших учасників ДТП, а саме: автомобіля Kia Sorento ВН3913 РЕ під керуванням ОСОБА_2 , Huyndai Tucson д.н.з. НОМЕР_2 під керування ОСОБА_3 та т/з Nissan Juke д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_4 д.н.з НОМЕР_3 .
Відсутність в матеріалах справи всіх істотних ознак складу правопорушення позбавляє суддю прийняти законне і обґрунтоване рішення.
Крім того, до матеріалів справи не додано відео з БК №471145, 471151.
В п. 4 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 вказується, що у разі, коли протокол складено без додержання вимог, установлених ст. 256 КУпАП суддя зобов'язаний своєю постановою повернути протокол відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне направити справу для доопрацювання та належного оформлення, тому що вказані питання не можуть бути вирішені в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Матеріали справи 521/3261/24, провадження № 3/521/3508/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, направити до Управління патрульної поліції в Одеській області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
С У Д Д Я: Д.Я. Роїк