Ухвала від 30.04.2024 по справі 473/2164/24

Справа № 473/2164/24

УХВАЛА

іменем України

"30" квітня 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі судді Вуїва О.В., дослідивши матеріали цивільної справи за заявою Військової частини НОМЕР_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року Військова частина НОМЕР_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті військовослужбовця вказаної частини ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України - північній околиці с. Нестерянка Пологівського району Запорізької області, під час виконання бойового завдання з відсічі агресії російської федерації.

Заява мотивована необхідністю визначення посмертного статусу військовослужбовця при захисті Батьківщини для:

- реалізації членами сім'ї загиблого права на отримання одноразової грошової допомоги, а також інших прав (зокрема спадкових);

- виключення загиблого зі списків особового складу Збройних Сил України.

Проте під час вирішення питання про відкриття провадження у справі суд встановив наступне.

Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Перелік фактів, які можуть встановлюватись в судовому порядку, визначено в ч. 1 ст. 315 ЦПК України.

Зокрема, суд розглядає справи про: встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (п.п. 8, 9 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).

Водночас згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян.

Таким чином, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Подібні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 19 червня 2019 року в справі № 752/20365/16-ц, від 05 грудня 2019 року в справі № 750/9847/18, від 03 лютого 2021 року в справі № 644/9753/19, від 16 червня 2021 року у справі № 643/6447/19/19, від 08 вересня 2021 року в справі № 641/5187/20, від 23 травня 2022 року у справі № 539/4118/19, від 22 березня 2023 року справа № 290/289/22-ц та інших.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що Військова частина НОМЕР_1 просить встановити факт смерті військовослужбовця з двох підстав:

1) для подальшої реалізації членами сім'ї загиблого прав, що виникають у зв'язку з його загибеллю.

Однак, не будучи представником членів сім'ї загиблого, Військова частина НОМЕР_1 не врахувала, що за правилами окремого провадження можуть бути встановлені факти, що мають юридичне значення (в тому числі факт смерті особи), лише в разі, якщо від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав саме особи, що звернулася з метою встановлення таких фактів, а не інших осіб (що мають цивільну процесуальну правоздатність та дієздатність, та можуть самостійно звернутися з відповідною заявою до суду);

2) для виключення загиблого зі списків особового складу Збройних Сил України.

Проте знову ж таки суд нагадує, що за правилами окремого провадження можуть бути встановлені факти, що мають юридичне значення (в тому числі факт смерті особи), лише в разі, якщо від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав особи, що звернулася з метою встановлення таких фактів.

Від встановлення факту смерті військовослужбовця жодним чином не залежить виникнення, зміна або припинення особистих прав Військової частини НОМЕР_1 , а також майнових прав заявника.

При цьому, виплата грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення ОСОБА_2 були призупинені відповідно до положень Наказу Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року №280 «Про затвердження Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України» (зі змінами).

Разом з тим, відповідно до вказаного Наказу, виключення військовослужбовців із списків особового складу військової частини проводиться щодо осіб, визнаних у встановленому законом порядку безвісти зниклим або оголошення померлими - з дня набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, законом передбачено інший порядок звернення військової частини до суду з метою встановлення факту загибелі військовослужбовця, а саме шляхом подачі заяви про оголошення особи померлою.

Відповідно до п. 1 ч. 4, ч. 6 ст. 185 ЦПК України заява повертається у випадку, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено. Копія позовної заяви залишається в суді.

Керуючись ст.ст. 185, 258, 260, 294 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Військової частини НОМЕР_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - повернути заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя: О.В. Вуїв