Справа № 569/18460/23
25 квітня 2024 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Харечка С.П.,
при секретарі Литвиненко В.М.,
з участю представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі,-
Рівненська міська рада звернулася до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі. Просили стягнути з ОСОБА_2 на користь Рівненської міської ради 19 620,33 грн. боргу за оренду землі та понесені судові витрати.
Свої позовні вимоги обґрунтовують тим, що між Рівненською міською радою та гр. ОСОБА_2 укладено договір оренди землі від 17 березня 2010 року, площею 212 м2, який зареєстрований у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.09.2010 за №041058300172, строком на 20 (двадцять) років у місті Рівному на вул. Іванова, 2 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель, і споруд, без права спорудження на ній капітальних будівель та споруд та з правом дострокового вилучення для потреб міста. Договір оренди землі прийнятий сторонами, містить всі істотні умови та зареєстрований в установленому законом порядку.
Згідно із статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих в межах населених пунктів, проводиться незалежно від їх цільового призначення не раніше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства. Платники орендної плати за земельні ділянки при поданні податкових декларацій до органів державної податкової служби м. Рівного застосовували, починаючи з 1 січня 2014 року, нормативну грошову оцінку земель міста Рівного, яка затверджена цим рішенням, без внесення змін до договорів оренди землі (п.6 рішення Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122).
Рішенням Рівненської міської ради від 02 липня 2020 року №7565 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено її в дію з 1 січня 2021 року.
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 10.08.2023 №9161/5/17-00-13-01-08 повідомлено Позивача про наявність податкового боргу за Відповідачем по орендній платі за землю. Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано.
Станом на 09.08.2023, згідно з даними АIС «Податковий блок», за ОСОБА_2 (РНОКНІ НОМЕР_1 ) в інтегрованій картці платника податків по коду платежу 18010900 (орендна плата з фізичних осіб) обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за землю в сумі 19 620,33 грн., яка виникла у періоді 2015-2022 років та підлягає стягненню Рівненською міською радою шляхом звернення з позовом до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Також вказав, що відповідачем було сплачено заборгованість в сумі 9000грн.
Відповідач в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позову, просила застосувати строк позовної давності. Також вказала, що нею було сплачено заборгованість в розмірі 9000грн.
Від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головного управління ДПС у Рівненській області надійшли письмові пояснення, в яких представник зазначає, що станом на 27.10.2023 р. згідно інтегрованої картки платника податків ОСОБА_2 обліковується заборгованість в загальній сумі 19 620,33 грн. з орендної плати фізичних осіб.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що між Рівненською міською радою та гр. ОСОБА_2 укладено договір оренди землі від 17 березня 2010 року, площею 212 м2, який зареєстрований у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.09.2010 за №041058300172, строком на 20 (двадцять) років у АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель, і споруд, без права спорудження на ній капітальних будівель та споруд та з правом дострокового вилучення для потреб міста.
Пунктом 9 договору оренди землі визначено, що за оренду земельної ділянки Орендарі сплачують Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі.
Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 26 - 22грн. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чиним законодавством.
Пунктом 11 договору оренди землі визначено, що оренда сплачується Орендарем рівними частками у два строки - до 15 серпня та 15 листопада на рахунок Орендодавця.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 10.08.2023 №9161/5/17-00-13-01-08 повідомлено позивача про наявність податкового боргу за відповідачем по орендній платі за землю.
Станом на 09.08.2023, згідно з даними АIС «Податковий блок», за ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтегрованій картці платника податків по коду платежу 18010900 (орендна плата з фізичних осіб) обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за землю в сумі 19 620,33 грн., яка виникла у періоді 2015-2022 років.
Статтею 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
У відповідності до приписів статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язанні своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
За змістом статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно зі статтею 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, суб'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
При цьому згідно з пунктом 288.4 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Неналежне внесення орендної плати орендарями за землю може спричинити завдання певних збитків у сфері фінансування суспільних верств населення.
Згідно з статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог договору та Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем було сплачено суму боргу у розмірі 9000грн., дана обставина представником позивача не заперечувалась.
Також відповідачем було заявлено клопотання про застосування строку позовної давності.
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно зі статтею 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно з ч. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Частиною 3 ст. 267 ЦК України визначено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
За змістом частини першої ст.261 ЦК України, позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.
Позивач до суду звернувся із позовною заявою у вересні 2023 року та просив стягнути з ОСОБА_2 борг з орендної плати в сумі за землю 19620,33 грн. (яка виникла за період 2015-2022 роки).
З тверджень представника позивача про наявність боргу у ОСОБА_2 по орендній платі Рівненській міській раді стало відомо лише з листа ГУ ДПС у Рівненській області від 10.08.2023 р. №9461/5/17-00-13-01-08.
Рівненська міська рада, як сторона договору мала можливість у будь-який час проконтролювати та зробити запит до ГУ ДПС у Рівненській області стосовно наявності/ відсутності заборгованості по орендній платі за договором оренди земельної ділянки та довідатися про порушення свого права у будь-який час в межах строку позовної давності. Тому, суд вважає, що підлягає застосуванню позовна давність, що є підставою для відмови у позові.
На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Рівненської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі задоволенню не підлягають з підстав пропуску строку позовної давності.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, витрати зі сплати судового збору стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 258, 259, 264, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В задоволенні позову Рівненської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Позивач: Рівненська міська рада, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334.
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Третя особа: Головне управління ДПС у Рівненській області, місцезнаходження 33023, м.Рівне, вул. Відінська,12, Код ЄДРПОУ44070166.
Повний текст рішення виготовлено 30.04.2024 року.
Суддя Харечко С.П