Номер провадження 2/243/887/2024
Номер справи 243/2594/24
«30» квітня 2024 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Хаустової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кравченко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі Наказу № 29-к «Про впровадження дистанційної роботи Слов'янського міськрайонного суду Донецької області» від 10 травня 2022 року, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат БОНДАРЕНКО Дмитро Валерійович, до Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
Позивач, ОСОБА_2 , звернулася до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшла, зокрема, 1/4 частка квартири АДРЕСА_1 .
Позивач є спадкоємцем першої черги за законом.
З метою оформлення спадщини позивач в грудні 2023 року звернулася до нотаріуса, однак їй було відмовлено в зв'язку з пропуском строку прийняття спадщини.
Позивач не змогла подати у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини, оскільки у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на всій території України був введений воєнний стан, з самого початку агресії, тобто з 24.02.2022 року, Миколаївська громада перебувала не тільки в зоні активних бойових дій, але й певний період у 2022 році, а саме в період окупації сусіднього міста Лиман, місто Миколаївка знаходилось у 2-3 км від лінії бойових дій, що дозволяло ворогу обстрілювати місто з усіх видів озброєння. У місті було відсутнє електропостачання, газопостачання, водопостачання, транспортне сполучення, постійні обстріли створювали дуже небезпечну і реальну загрозу життю та здоров'ю мешканцям міста. В не менш небезпечній ситуації опинилося і найближче від Миколаївки місто Слов'янськ, де до початку бойових дій були розташовані нотаріуси Краматорського району. Враховуючи вищенаведені обставини, багато людей евакуювались, нотаріуси припинили свою діяльність, виїхали за межі Донецької області, банки, державні установи припинили свою діяльність. Позивачка зовсім не мала можливості звернутися до нотаріуса. Тільки після деокупації Харківської області та певної частини Донецької області, бойові дії були відтіснені на певну відстань від м. Миколаївки, та відповідно і від м. Слов'янська, після чого поступово почало відновлюватись життя цих міст, у тому числі і транспорте сполучення між містами, а у м. Слов'янськ почали повертатись нотаріуси. Як тільки у Позивачки з'явилась певна можливість, вона почала збирати необхідні документи та звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, однак строк для прийняття спадщини пропустила.
При зверненні до нотаріуса позивачу було повідомлено, що вона пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини і цей строк може бути продовжений лише в судовому порядку.
Позивач вважає причини пропуску строку звернення до нотаріуса поважними, тому просить суд визначити їй додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 ., померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач, ОСОБА_2 , та представник позивача - адвокат Бондаренко Д.В., який діє на підставі Ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АН №1390465 від 03 квітня 2024 року, до судового засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи без їхньої участі.
Представник відповідача, Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, ОСОБА_4 , яка діє на підставі довіреності від 16 січня 2024 року, до судового засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги ОСОБА_2 до Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно з ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів.
Відповідно до ч. 3 ст. 1223 ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно з ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України, затвердженими відповідними Законами України, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» продовжувалися строки дії воєнного стану в Україні, востаннє Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Краматорський район Донецької області (включаючи Миколаївську та Слов'янську міські територіальні громади) входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.
Згідно з ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до вимог ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови в її прийнятті спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є дочкою ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_5 від 17 листопада 1972 року, свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_6 та ОСОБА_5 від 14 вересня 1991 року, шлюб між якими було розірвано 09 листопада 1994 року, та свідоцтвом про одруження ОСОБА_7 та ОСОБА_8 від 21 грудня 1999 року.
03 листопада 2021 року виконавчим комітетом Миколаївської міської ради Краматорського району Донецької області видано Свідоцтво серії НОМЕР_1 про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Святогірськ Краматорського району Донецької області, актовий запис № 273.
26 грудня 2023 року приватним нотаріусом Краматорського районного нотаріального округу Зубковою А.О. було відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 , оскільки нею пропущено встановлений законом строк для прийняття спадщини.
Згідно з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 26 грудня 2023 року, спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заводилась.
Згідно з ч.2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що звертатися з позовом про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини мають право спадкоємці за заповітом чи за законом, а суд при вирішенні цього питання повинен перевіряти поважність причин його пропуску.
У відповідності до вимог ст. ст. 76, 81 ЦПК України «Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи».
В обґрунтування поважності причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини, який згідно частині 1 статті 1270 ЦК України встановлюється у шість місяців та починається з дня відкриття спадщини - 30 жовтня 2021 року, позивач зазначає, що не змогла подати у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини, оскільки у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на всій території України був введений воєнний стан, з самого початку агресії, тобто з 24.02.2022 року, Миколаївська громада перебувала не тільки в зоні активних бойових дій, але й певний період у 2022 році, а саме в період окупації сусіднього міста Лиман, місто Миколаївка знаходилось у 2-3 км від лінії бойових дій, що дозволяло ворогу обстрілювати місто з усіх видів озброєння. У місті було відсутнє електропостачання, газопостачання, водопостачання, транспортне сполучення, постійні обстріли створювали дуже небезпечну і реальну загрозу життю та здоров'ю мешканців міста. В не менш небезпечній ситуації опинилося і найближче від Миколаївки місто Слов'янськ, де до початку бойових дій були розташовані нотаріуси Краматорського району. Враховуючи вищенаведені обставини, багато людей евакуювались, нотаріуси припинили свою діяльність, виїхали за межі Донецької області, банки, державні установи припинили свою діяльність. Позивачка не мала можливості звернутися до нотаріуса. Тільки після деокупації Харківської області та певної частини Донецької області, бойові дії були відтіснені на певну відстань від м. Миколаївки та м. Слов'янська, після чого поступово почало відновлюватись життя цих міст, у тому числі і транспорте сполучення між містами, а у м. Слов'янськ почали повертатись нотаріуси. Як тільки у Позивачки з'явилась можливість, вона почала збирати необхідні документи та звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
У зв'язку з тим, що причина пропуску строку для прийняття спадщини є поважною - бойові дії внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, ОСОБА_2 не могла у встановлений законом строк подати нотаріусу відповідну заяву.
У відповідності до Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про практику у справах про спадкування» п.24 (абзаци 1,2,6) Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникає з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину ( частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Також, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 17 жовтня 2018 року, справа № 681/203/17-ц, зазначив, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Принцип «пропорційності» тісно пов'язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності» як невід'ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.
Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Вжиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв'язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій».
Приймаючи до уваги той факт, що позивачем надано суду безперечні докази у відповідності до ст. ст. 76, 81 ЦПК України, які б свідчили про поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , то суд приходить до висновку, що її позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись 12, 13, 76, 78, 81, 89, 141, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 353, 355, 356 ЦПК України, ст. ст. 1220-1223, 1272, 1297 ЦК України, п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року « Про практику у справах про спадкування», суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат БОНДАРЕНКО Дмитро Валерійович, до Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Святогірськ Краматорського району Донецької області, строком у три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повне судове рішення складено 30 квітня 2024 року.
Головуючий:
суддя Слов'янського
міськрайонного суду Т.А.Хаустова