Рішення від 29.04.2024 по справі 904/675/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.04.2024м. ДніпроСправа № 904/675/24

Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г., розглянувши матеріали

за позовом Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» м. Кривий Ріг

до фізичної особи-підприємця Журавльової Людмили Дмитрівни м. Кривий Ріг

про стягнення суми боргу за послугу з постачання теплової енергії в розмірі 117118грн61коп, суми боргу за абонентське обслуговування в розмірі 1869грн88коп, пені в розмірі 153грн79коп, 3%річних в розмірі 4766грн27коп, інфляційної складової в розмірі 18045грн37коп

без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа" звернулось до фізичної особи - підприємця Журавльової Людмили Дмитрівни з позовом про стягнення суми боргу за послугу з постачання теплової енергії в розмірі 117118грн61коп, суми боргу за абонентське обслуговування в розмірі 1869грн88коп, пені в розмірі 153грн79коп, 3%річних в розмірі 4766грн27коп, інфляційної складової в розмірі 18045грн37коп.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на порушення відповідачем зобов'язань з оплати вартості послуги з постачання теплової енергії та плати за абонентське обслуговування на підставі індивідуального договору від 05.11.2021, що є публічним договором приєднання.

Позивач вказав, що індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.

Позивач послався на пункт 30 індивідуального договору та зазначив, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:

- плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1022 від 08.09.2021), та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

- плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті виконавця.

Позивач вказав, що відповідач є співвласником багатоквартирного будинку №12 по вул. Дніпровське шосе (Дніпропетровське шосе) у м. Кривому Розі, в якому має на підставі права власності нежитлове приміщення №2, загальною площею 42кв.м.

Позивач зазначив, що також відповідач є співвласником багатоквартирного будинку №6 по вул. Дніпровське шосе (Дніпропетровське шосе) у м. Кривому Розі, в якому має на підставі права власності нежиле приміщення №3, загальною площею 47,1кв.м.

Позивач повідомив, що будинки №12 та №6 по вул. Дніпровське шосе є багатоквартирними. Подання теплоносія до них здійснюється від теплових мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) позивача, що є внутрішньобудинковим комплексом трубопроводів та обладнання для забезпечення опалення споживачів житлового будинку, в тому числі, нежилих приміщень №2 та №3.

Позивач стверджував, що відповідач не здійснював розрахунок в повному обсязі, тому за період з 08.12.2021 по 31.12.2023 наявна сума боргу за послуги постачання теплової енергії у розмірі 117118грн61коп, а також сума боргу за абонентське обслуговування за період 05.11.2021 - 31.07.2023 в розмірі 1869грн88коп.

На підставі пункту 45 індивідуального договору за порушення строків оплати позивач нарахував та заявив до стягнення пеню в розмірі 153грн79коп з 01.08.2023 по 06.02.2024.

На підставі статті 625 Цивільного кодексу України за порушення строків оплати позивач нарахував та заявив до стягнення 3%річних в розмірі 4766грн27коп за загальний період 04.01.2022 - 06.02.2024, інфляційну складову в розмірі 18045грн37коп за загальний період січень 2022року - грудень 2023року.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2024 суд прийняв позов до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами справи.

Суд запропонував відповідачу у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати суду відзив на позов відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду.

Суд попередив відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

На адресу суду 11.03.2024 надійшов відзив відповідача про незгоду із заявленими вимогами.

Відповідач послався на Робочий проект «Реконструкції нежитлового приміщення під магазин непродовольчих товарів за адресою по вул. Дніпропетровське шосе, 12/2, м. Кривий Ріг», Декларацію від 05.10.2011 про початок виконання будівельних робіт, акт від 30.03.2012 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил та вказав, що в нежитловому приміщенні проведений демонтаж сантехнічного та газового обладнання і передбачено електричне опалення з використанням електроконвекторів «BASIC» з вбудованим механічним терморегулятором. Наведене свідчить про відсутність у спірному приміщенні централізованого опалення. Опалення здійснювалось за допомогою електроконвекторів та теплової завіси.

Відповідач зазначив, що у Технічному паспорті (виготовленому станом на 16.01.2020) на нежитлове приміщення за адресою вул. Дніпропетровське шосе, 12/2 вказаний вид опалення - електричне.

Відповідач вказав, що за укладеним між сторонами договором на постачання теплової енергії для потреб опалення, вентиляції, гарячого водопостачання і пари №4789 від 17.06.2015 розмір теплового навантаження для магазину непродовольчих товарів (вул. Дніпропетровське шосе, 6/3) становив 0,0040Гкал/час; для магазину непродовольчих товарів (вул. Дніпропетровське шосе, 12/2) - 0,0004Гкал/час.

На думку відповідача, це свідчить про обізнаність позивача щодо відсутності в нежитловому приміщенні (вул. Дніпропетровське шосе, 12/2) внутрішньоквартирної системи опалення. Теплове навантаження розраховувалось лише з урахуванням транзитних трубопроводів.

Заперечуючи проти отримання послуг з централізованого опалення за адресою вул. Дніпропетровське шосе, 12/2, відповідач також послався на акти обстеження, що складались протягом 2014 - 2023років:

- в акті від 21.03.2014, складеному представниками КПТС, зафіксована відсутність внутрішньоквартирної системи опалення; стояки проходять транзитом;

- в акті обстеження стану транзитних трубопроводів від 20.07.2022, складеному представниками КПТМ «Криворіжтепломережа», вказано про обстеження стану транзитних трубопроводів;

- в акті від 30.01.2023, складеному представниками ТОВ «Комбінат благоустрою» (виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вказано про відсутність з 2013року в приміщенні нагрівальних приладів централізованого опалення; через приміщення проходить транзитна труба.

- в акті про обстеження від 19.06.2023, складеному представниками КПТМ «Криворіжтепломережа», зазначено про наявність транзитних трубопроводів у кількості 2шт. та відсутність опалювальних приладів.

Відповідач повідомив про звернення до позивача із заявами від 25.01.2022, від 21.12.2023 щодо відсутності в приміщенні за адресою вул. Дніпропетровське шосе, 12/2 нагрівальних приладів централізованого опалення та підстав нарахування за послуги теплопостачання за вказаною адресою. З огляду на зміст листа позивача №28/13 від 15.01.2024, відповідач вважає, що позивач ухиляється від встановлення факту надання реальних послуг відповідачеві та від участі з обстеження внутрішньоквартирних мереж опалення.

Відповідач вказує, що довідки про кількість використаної теплової енергії у нежитлового приміщення за адресою: вул. Дніпровське шосе, 12/2 протягом спірного періоду складені позивачем в односторонньому порядку; відсутні документи, які підтверджують повноваження представника позивача Кучерявий О.В.

Відповідач наполягає на тому, що долучені позивачем документи не можуть підтвердити точну кількість використаної теплової енергії у нежитловому приміщенні за адресою вул. Дніпровське шосе, 12/2 та нежитловому приміщенні по вул. Дніпровське шосе, 6/3.

Відповідач зазначає, що має індивідуальне опалення, його приміщення відключено від мереж централізованої системи теплопостачання, а тому в нього відсутній обов'язок сплачували за послуги, які він не отримував та за теплопостачання, яке не було надано позивачем.

На адресу суду 15.03.2024 надійшла сформована в системі «Електронний суд» відповідь позивача на відзив.

Позивач зазначив, що до 05.11.2021 відносини між сторонами регулювались договором на постачання теплової енергії для потреб опалення, вентиляції, гарячого водопостачання №4789 від 17.06.2015. Нарахування за надані послуги здійснювалось відповідно до теплового навантаження - 0,0040Гкал/год та 0,0004Гкал/год.

Позивач послався на розрахунок та вказав про наявність заборгованості відповідача за договором №4789 від 17.06.2015 за період з 28.10.2021 по 04.11.2021.

Позивач повідомив про оприлюднення на своєму сайті 05.10.2021 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, що є публічним договором приєднання. Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем. Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Позивач пояснив, що доказами надання послуг з постачання теплової енергії є акти подання та припинення подачі теплоносія на будинок №6 та будинок №12 по вул. Дніпровське шосе в м. Кривому Розі на виконання рішень Виконавчого комітету Криворізької міської ради про початок опалювального сезону або його припинення в м. Кривому Розі. Доказами обліку спожитої теплової енергії є зведені відомості про споживання теплової енергії, зафіксованої приладом обліку теплової енергії, встановленої на багатоквартирні будинки АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 згідно із Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Позивач наполягав на тому, що відповідач не надав доказів встановлення індивідуального опалення до приміщення №3 будинку №6 по вул. Дніпровське шосе та до приміщення №2 будинку №12 по вул. Дніпровське шосе з урахуванням вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005, та Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 26.07.2019.

Позивач вказав, що надані відповідачем документи не є належними доказами встановлення індивідуального опалення в приміщенні №2 буд. №12 по вул. Дніпровське шосе (Дніпропетровське шосе) згідно з вимогами законодавства. Робочий проект це рішення проектної організації, без узгоджень із органами місцевого самоврядування та надавачами житлово-комунальних послуг. В наданих копіях робочого проекту відсутні узгодження з теплопостачальною організацією, відсутні відповідні дозволи та погодження зі структурними підрозділами виконкому Криворізької міської ради. В акті від 05.10.2011 зазначено про демонтаж сантехнічне обладнання та відсутня інформація про демонтаж системи централізованого опалення. Встановлення електроконвекторів не надає законних підстав для самовільного демонтажу системи централізованого опалення без узгодження з теплопостачальною організацією. Технічний паспорт не є належним доказом, оскільки до функцій КП ДОР «КБТІ» не входить визначення сантехнічного обладнання квартир або приміщень, які вносяться до експлікацій зі слів власників.

Позивач стверджував, що відповідачем здійснений самовільний демонтаж приладів централізованого опалення в приміщенні №2 буд. №12 по вул. Дніпровське шосе. Це не є підставою для звільнення від оплати за послуги з теплопостачання.

Позивач послався на статтю 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та зазначив, що обсяг спожитої у будівлі теплової енергії, визначений за допомогою вузла комерційного обліку, включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) та розподіляється між споживачами у порядку, визначеному цією статтею та Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 №315. В акті обстеження КПТМ «Криворіжтепломережа» від 20.07.2022 приміщення №2 будинку №12 по вул. Дніпровське шосе, встановлена кількість трубопроводів (2шт) та довжина транзитних труб (2,85м).

На адресу суду 19.03.2024 надійшло сформоване в системі «Електронний суд» клопотання позивача про приєднання до матеріалів справи адвокатського запиту №129/24 від 12.03.2024 та відповіді Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради №12/15/893 від 15.03.2024.

В листі -відповіді №12/15/893 від 15.03.2024 зазначено, що комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не надавався дозвіл на відключення приміщень від системи централізованого опалення за адресами: вул. Дніпровське шосе, 6/3 та вул. Дніпровське шосе, 12/2. До створення комісії дозволи на відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води надавалися управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Криворізької міської ради у вигляді листів. Відповідно до вимог Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 №578/5, листування з заявником зберігається не більше 3 років. Тому департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради не має можливості надати підтверджуючі документи щодо надання дозволу на відключення квартири від централізованого опалення за вищевказаною адресою.

На адресу суду 28.03.2024 надійшла відповідь відповідача на відповідь позивача на відзив.

Відповідач не погодився із зауваженнями позивача щодо відсутності доказів наявності індивідуального опалення в приміщенні за адресою - м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 12/2 та вказав про долучення до матеріалів справи документів, складених сторонніми організаціями, про відсутність системи централізованого опалення (теплопостачання) та наявність лише транзитних труб.

Також відповідач зазначив, що вказане в договорі №4789 від 17.06.2015 теплове навантаження в розмірі 0,0004Гкал/год (тобто виключно за транзит) підтверджує наявність альтернативних джерел забезпечення тепла у приміщенні.

Відповідач наполягав на тому, що позивач не надав доказів наявності теплорозподільних приладів (окрім транзитних труб) та доказів фактичного користування ними в приміщені за адресою м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 12/2.

На думку відповідача, позивач проявив бездіяльність, не провівши перерахунки на підставі наявної в нього інформації про наявність лише транзитних труб в приміщенні відповідача за адресою м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 12/2.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

Дослідивши наявні у справі матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд встановив таке.

Відповідно до матеріалів справи (Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу квартири від 09.04.2010, рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради №227 від 11.08.2010 «Про переведення жилих приміщень у нежилі» разом з додатком, Технічний паспорт на групу нежитлових приміщень станом на 16.01.2020) Журавльова Людмила Дмитрівна є власником:

- нежитлового приміщення загальною площею 47,1м2, розташованого на першому поверсі триповерхового житлового будинку за адресою - АДРЕСА_3 ;

- нежитлового приміщення загальною площею 42м2, розташованого на першому поверсі триповерхового житлового будинку за адресою - м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 12, прим. 2.

Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 24.05.1995 є суб'єктом підприємницької діяльності.

До листопада 2021року відносини між Комунальним підприємством теплових мереж «Криворіжтепломережа» (постачальник) та фізичною особою-підприємцем Журавльовою Людмилою Дмитрівною (споживач) регулювались підписаним сторонами договором на постачання теплової енергії для потреб опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та пари №4789 від 17.06.2015 (далі - договір від 17.06.2015).

В пунктах 4.1, 4.2 договору від 17.06.2015 було вказано, що користування тепловою енергією допускається за наявності договору між постачальником та споживачем. Невід'ємною частиною договору є таблиці №1, №2.

Теплова енергія відпускається споживачеві в кількості згідно з даними у таблиці №2 у вигляді гарячої води на потреби: опалення (період опалювального сезону), гаряче водопостачання (протягом року, за винятком ремонтного періоду).

У таблиці №2 до договору від 17.06.2015 визначений перелік об'єктів споживача та навантаження (опалення):

- магазин непродовольчих товарів загальною площею 47,7м2, розташований за адресою: вул. Дніпропетровське шосе, 6/3; навантаження - 0,0040Гкал/год;

- магазин непродовольчих товарів загальною площею 42м3, розташований за адресою: вул. Дніпропетровське шосе, 12/2; навантаження - 0,0004Гкал/год.

Відповідно до пункту 6.1 договору від 17.06.2015 цей договір діє з 01.07.2015 по 01.07.2016 і вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну не надійде заява однієї із сторін про відмову від цього договору або його перегляду.

Пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09.11.2017 (із змінами та доповненнями) встановлено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

Частинами 1, 2 статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09.11.2017 (із змінами та доповненнями) передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

Згідно з частиною 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09.11.2017 (із змінами та доповненнями), у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

У разі укладення публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг виконавці комунальних послуг розміщують вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування таких вимог у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з:

- плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;

- плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1022 від 08.09.2021, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 10.11.2021) затверджений типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії.

Згідно з поясненнями позивача на офіційному сайті Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» 05.10.2021 був оприлюднений Індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії від 05.10.2021 (далі - індивідуальний договір).

В пунктах 1, 2 індивідуального договору зазначено, що цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (далі - послуга) індивідуальному споживачу (далі - споживач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України .

Даний договір є публічним договором приєднання, який набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на офіційному веб-сайті виконавця http://kpts.dp.ua/.

З огляду на пункт 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення», частину 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09.11.2017 (із змінами та доповненнями), з 05.11.2021 між позивачем (далі - виконавець) та відповідачем (далі - споживач) укладений індивідуальний договір, а договір від 17.06.2015 припинив свою дію.

З огляду на доданий до позову розрахунок заборгованості, предметом позову є вимоги про стягнення суми боргу за послугу з постачання теплової енергії в розмірі 117118грн61коп та суми боргу за абонентське обслуговування в розмірі 1869грн88коп, наданих за загальний період з 05.11.2021 по 31.12.2023.

Таким чином спірні відносини між сторонами регулюються індивідуальним договором.

Пунктом 4 індивідуального договору встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, факт отримання послуги.

Аналогічні положення щодо приєднання споживача до умов договору наведені в пункті 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1022 від 08.09.2021) (далі - Правила).

Пунктом 5 індивідуального договору встановлено, що виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», та складається з:

- обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача;

- частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку;

- обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.

Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення.

Згідно з пунктами 11, 12 індивідуального договору обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №315 від 22.11.2018 (далі - Методика розподілу).

Якщо будинок оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку теплової енергії відповідно до вимог Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, обсяг спожитої послуги у будинку визначається як сума показань таких вузлів обліку. За рішенням співвласників багатоквартирного будинку розподіл обсягу спожитої теплової енергії здійснюється для кожної окремої частини будинку, обладнаної вузлом комерційного обліку послуги. Одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал).

У разі коли будинок на дату укладення цього договору не обладнаний вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії, до встановлення такого вузла (вузлів) обліку обсяг споживання послуги у будинку визначається відповідно до Методики розподілу.

Згідно з пунктом 3 розділу І Методики розподілу розподіл між споживачами обсягу спожитих комунальних послуг здійснюється на підставі визначених на розрахункову дату споживання (фактичних, розрахункових або скоригованих (приведених)) обсягів комунальної послуги за відповідний розрахунковий період. Розрахунковою датою є останній день розрахункового періоду.

Розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об'єктами нерухомого майна, не є самостійними об'єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг, та власниками майнових прав на об'єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано.

Розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги у будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період (далі - розподіл) здійснюється з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільного обліку (теплолічильників, лічильників холодної води, лічильників гарячої води), установлених як у приміщеннях, так і за їх межами, або приладів-розподілювачів теплової енергії, установлених на опалювальних приладах опалюваних приміщень, а в окремих випадках - розрахунково.

Пунктом 30 індивідуального договору передбачено, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:

- плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1022 від 08.09.2021), та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

- плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті виконавця http://www.kpts.dp.ua/.

У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовнозмінної частини тарифу (протягом опалювального періоду), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).

Рішенням Виконавчого комітету Криворізької міської ради №530 від 22.10.2021, №1272 від 18.10.2023 були встановлені тарифи за 1Гкал для потреб категорії «інші споживачі» Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа».

Пунктом 33 Правил визначено, що плата виконавцю за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем складається з:

- плати за послугу, визначеної відповідно до цих Правил та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

- плати за абонентське обслуговування, визначеної виконавцем, розмір якої не може перевищувати граничного розміру, встановленого Кабінетом Міністрів України;

- плати за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної послуги, що визначається окремим договором між виконавцем та співвласниками багатоквартирного будинку.

Плата за послугу, абонентське обслуговування та плата за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкової системи теплопостачання багатоквартирного будинку вноситься споживачем виконавцю щомісяця однієї сумою в порядку та розмірах, визначених договором. При цьому виконавець забезпечує деталізацію інформації щодо структури плати у рахунках споживачів.

У разі коли співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою статті 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, плата виконавцю за індивідуальним договором складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09.11.2017 (із змінами та доповненнями) плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов'язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води).

Наказом Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» №712 від 03.11.2021 (з урахуванням змін, внесених наказами підприємства №791 від 30.11.2021, №394 від 30.06.2022, №773 від 29.11.2022) був визначений розмір плати за абонентське обслуговування:

- з моменту укладення індивідуальних договорів на послугу з постачання теплової енергії зі споживачами:

за абонентське обслуговування за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії з витратами на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в граничному розмірі 33грн74коп (з ПДВ);

за абонентське обслуговування без витрат на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в розмірі 22грн05коп (з ПДВ).

- з 01.12.2021:

за абонентське обслуговування за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії з витратами на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в граничному розмірі 35грн19коп (з ПДВ);

за абонентське обслуговування без витрат на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в розмірі 22грн05коп (з ПДВ).

- з 01.07.2022:

за абонентське обслуговування за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії з витратами на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в граничному розмірі 36грн88коп (з ПДВ);

за абонентське обслуговування без витрат на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в розмірі 17грн87коп (з ПДВ).

- з 01.12.2022:

за абонентське обслуговування за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії з витратами на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в граничному розмірі 36грн.19коп. (з ПДВ);

за абонентське обслуговування без витрат на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії в розмірі 17грн70коп (з ПДВ).

В матеріалах справи наявні докази надання позивачем послуг з постачання теплової енергії протягом листопада 2021року - грудня 2023року (акти про подання центрального опалення до житлових будинків від 25.11.2021, від 04.11.2022, від 21.11.2023; акти про припинення подачі централізованого опалення від 04.04.2022, від 24.03.2023; зведені відомості добових даних, виставлені рахунки-фактури) до об'єктів відповідача, розташованих за адресами - м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 6, прим. 3; м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 12, прим. 2.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» №2633-IV від 02.06.2005 (із змінами та доповненнями) споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Пунктами 36, 37 Правил споживач здійснює оплату спожитої послуги щомісяця в порядку та строки, визначені договором.

Споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення відповідного договору.

Споживач не звільняється від оплати послуги за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (на іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб.

Відповідно до пунктів 32 - 34 індивідуального договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.

Виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, відповідач посилався на неотримання послуг з постачання теплової енергії до нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, 12/2, внаслідок - демонтажу системи централізованого опалення (теплопостачання) та наявності лише транзитних труб; улаштування індивідуального опалення в приміщенні.

На думку відповідача, надані ним документи (Робочий проект «Реконструкції нежитлового приміщення під магазин непродовольчих товарів за адресою по вул. Дніпропетровське шосе, 12/2, м. Кривий Ріг»; Декларація від 05.10.2011 про початок виконання будівельних робіт; акт від 30.03.2012 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил; Технічний паспорт (виготовлений станом на 16.01.2020) на нежитлове приміщення за адресою вул. Дніпропетровське шосе, 12/2; акти обстеження від 21.03.2014, від 20.07.2022, від 30.01.2023, від 19.06.2023) підтверджують відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Зазначаючи про улаштування автономного опалення в приміщенні, відповідач не вказував, що демонтаж системи централізованого опалення (теплопостачання) в приміщенні виконаний іншою особою. Тобто відповідач не заперечував виконання ним демонтажу системи централізованого опалення (теплопостачання) в приміщенні за адресою - вул. Дніпровське шосе, 12/2.

При цьому відповідач не заявляв про неотримання або неякісність послуг з постачання теплової енергії протягом спірного періоду до нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 6, прим. 3.

Відповідач не оспорював використання нежитлових приміщень протягом спірного періоду у підприємницькій діяльності.

У розділі 5 «Опалення та вентиляція» Робочого проекту (том 1) «Реконструкція нежитлового приміщення під магазин непродовольчих товарів за адресою по вул. Дніпропетровське шосе, 12/2 м. Кривий Ріг» передбачено електричне опалення приміщень магазину з використанням електроконвекторів «BASIC» з вбудованим механічним терморегулятором.

В пункті 15 «Технічні показник об'єкта будівництва» Декларації про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція нежитлового приміщення під магазин непродовольчих товарів за адресою по вул. Дніпропетровське шосе, 12/2 м. Кривий Ріг», зареєстрованої 12.10.2011, наведений перелік обладнання об'єкта будівництва, зокрема, електроконвектори з терморегуляторами системи опалення, теплова завіса.

У Технічному паспорті (виготовленому Комунальним підприємством Дніпропетровської обласної ради «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» станом на 16.01.2020) на нежитлове приміщення за адресою - вул. Дніпропетровське шосе, 12/2 вказаний вид опалення - електричне.

У підписаному сторонами акті від 21.03.2014, складеному представниками КПТМ «Криворіжтепломережа» в присутності споживача (фізичної особи-підприємця Журавльової Л.Д.), зафіксований видимий розрив системи центрального опалення, самовільний демонтаж внутрішньоквартирної розводки в приміщенні за адресою - вул. Дніпровське шосе, 12/2.

В акті обстеження від 30.01.2023, підписаних представниками ТОВ «Комбінат Благоустрою» та відповідачем, та в акті обстеження від 19.06.2023, підписаних представником КПТМ «Криворіжтепломережа» та відповідачем, зафіксована відсутність опалювальних приладів та наявність 2 транзитних трубопроводів в приміщенні, розташованому за адресою - вул. Дніпровське шосе, 12/2.

Згідно з пунктом 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (чинних до 01.05.2022) споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

До 17.09.2019 процедура відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від таких послуг визначалась Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 за №1478/11758) (далі - Порядок №4).

Пунктом 1.2 Порядку №4 було передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - комісія).

Відповідно до пунктів 2.1 - 2.7 Порядку №4 (в первісній редакції) для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. У заяві про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власник, наймач (орендар) приміщення зазначає причини відключення.

При позитивному рішенні комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.

Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконується монтажною організацією, яка реалізує проект.

По закінченні робіт складається акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і в десятиденний термін подається заявником до комісії на затвердження.

Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169 були внесені зміни до Порядку №4, що унеможливили відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяли відключення лише будинку в цілому.

Таким чином до 17.09.2019 відключення споживачів від мережі централізованого опалення мало відбуватись тільки на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади з вчиненням в подальшому дій споживачем з дотриманням процедури визначеної Порядком №4.

При цьому тип приміщення (житлове / нежитлове) у цьому питанні не має значення, оскільки об'єкти теплопостачання є вбудованими у багатоквартирний будинок, тип вбудованого у багатоквартирний будинок приміщення не впливає на порядок його відключення від мережі централізованого опалення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.04.2020 у справі №908/1349/19.

Відповідно до листа-відповіді Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради №12/12/893 від 15.03.2024 рішенням виконкому Криворізької міської ради від 08.02.2006 №90 було створено комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води» яким створено комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Комісією не надавався дозвіл на відключення приміщень від системи централізованого опалення за адресами: вул. Дніпровське шосе, 6/3 та вул. Дніпровське шосе, 12/2.

В матеріалах справи відсутні докази дотримання відповідачем вимог Порядку №4 при відключенні опалення у належних йому нежитлового приміщення, розташованого у багатоквартирному житловому будинку №12.

Згідно з пунктом 14 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 (чинних з 04.09.2019) відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) здійснюється за рішенням співвласників багатоквартирного будинку у порядку, встановленому Мінрегіоном.

Відокремлення (відключення) квартир та нежитлових приміщень від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води без дотримання встановленого Мінрегіоном порядку не допускається.

З 17.09.2019 є чинним Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за №982/33953) (далі - Порядок №169).

Пунктом 1 розділу 1 Порядку №169 визначено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - комісія).

Пунктами 1, 3, 9, 13 розділу ІІІ Порядку №169 передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Для відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб'єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, з обов'язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання.

Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.

Матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до органу місцевого самоврядування та завершення процедури відокремлення (відключення) належних відповідачу приміщень від централізованого опалення (теплопостачання), передбаченої Порядком №169.

Надані відповідачем документи не підтверджують законність демонтажу системи центрального опалення в приміщенні за адресою - вул. Дніпровське шосе, 12/2.

Самовільне відключення споживача від внутрішньобудинкових систем опалення або здійснення такого відключення з порушенням встановленої законодавством процедури не припиняє статусу такого суб'єкта як споживача відповідних комунальних послуг, не звільняє його від необхідності укладення договору на постачання таких послуг та їх оплати.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11.11.2015 у справі №6-1192цс15, постановах Верховного Суду від 24.09.2019 у справі №904/6293/17, від 14.04.2020 у справі №908/1349/19

Оскільки позивач виконав свої зобов'язання щодо надання послуг постачання теплової енергії, відповідач зобов'язаний оплатити надані послуги, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 11.11.2015 у справі №6-1706цс15, від 11.11.2015 у справи №6-1192цс15, постанові Верховного Суду від 24.09.2019 у справі №904/6293/17.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України та статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В пункті 30 індивідуального договору вказано, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування.

Відповідно до пункту 34 індивідуального договору споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

З огляду на матеріали справи, строк виконання відповідачем зобов'язань з оплати абонентського обслуговування в розмірі 1869грн88коп та оплати наданих послуг з теплопостачання в розмірі 117118грн61коп за загальний період з 05.11.2021 по 31.12.2023 є таким, що настав.

Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Згідно статті 202 Господарського кодексу України та статті 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог про стягнення з відповідача сум боргу з оплати абонентського обслуговування в розмірі 1869грн88коп та оплати наданих послуг з теплопостачання в розмірі 117118грн61коп за загальний період з 05.11.2021 по 31.12.2023, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем. Тому суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача в цій частині.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Пунктом 45 індивідуального договору встановлено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

На підставі пункту 45 індивідуального договору за порушення строків здійснення платежів за лютий - грудень 2023року позивач нарахував та заявив до стягнення пеню в розмірі 153грн79коп з 01.08.2023 по 06.02.2024.

Суд перевірив складений позивачем розрахунок пені.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №651 від 27.06.2023 та підпункту 4 пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №530-ІХ від 17.03.2020, заборона нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги тривала до 30.07.2023.

Згідно з частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

В пункті 45 індивідуального договору не визначений інший строк нарахування пені, ніж передбачено частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України.

Пунктом 7 розділу ІХ «Прикінцеві положення» Господарського кодексу України встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Таким чином після завершення карантину (після 30.06.2023) відсутня можливість нараховувати штрафні санкції понад шести місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

З урахуванням пункту 34 індивідуального договору та використаних позивачем сум боргу для розрахунку пені, строк виконання грошового зобов'язання зі сплати сум боргу закінчувався:

за лютий 2023року в розмірі 11521грн52коп (з урахуванням проведеного в лютому 2023року корегування вартості послуг за січень 2023року) - 31.03.2023включно;

за березень 2023року в розмірі 6303грн55коп - 01.05.2023включно;

за квітень 2023року в розмірі 72грн38коп - 31.05.2023включно;

за травень 2023року в розмірі 72грн38коп - 30.06.2023включно;

за червень 2023року в розмірі 72грн38коп - 31.07.2023включно;

за липень 2023року в розмірі 72грн38коп - 31.08.2023включно;

за серпень 2023року в розмірі 72грн38коп - 02.09.2023включно;

за вересень 2023року в розмірі 72грн38коп - 31.10.2023включно;

за жовтень 2023року в розмірі 72грн38коп -30.11.2023включно;

за листопад 2023року в розмірі 2585грн06коп - 01.01.2024включно;

за грудень 2023року в розмірі 9447грн14коп (з урахуванням проведеного в грудні 2023року корегування вартості послуг за листопад 2023року) - 31.01.2024включно.

Враховуючи обраний позивачем період нарахування пені, за розрахунками суду обґрунтований розмір пені становить 151грн17коп та складається з сум пені

- в розмірі 71грн43коп за період 01.08.2023 - 01.10.2023 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 11521грн52коп за лютий 2023року;

- в розмірі 59грн25коп за період 01.08.2023 - 02.11.2023 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 6303грн55коп за березень 2023року;

- в розмірі 0грн89коп за період 01.08.2023 - 01.12.2023 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 72грн38коп за квітень 2023року;

- в розмірі 0грн89коп за період 01.09.2023 - 01.01.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 72грн38коп за травень 2023року;

- в розмірі 01грн11коп за період 01.09.2023 - 01.02.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 72грн38коп за червень 2023року;

- в розмірі 01грн15коп за період 01.09.2023 - 06.02.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 72грн38коп за липень 2023року;

- в розмірі 0грн49коп за період 01.12.2023 - 06.02.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 72грн38коп за серпень 2023року;

- в розмірі 0грн49 за період 01.12.2023 - 06.02.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 72грн38коп за вересень 2023року;

- в розмірі 0грн49коп за період 01.12.2023 - 06.02.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 72грн38коп за жовтень 2023року;

- в розмірі 09грн31коп за період 02.01.2024 - 06.02.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 2585грн06коп за листопад 2023року;

- в розмірі 05грн67коп за період 01.02.2024 - 06.02.2024 за несвоєчасну сплату суми боргу в розмірі 9447грн14коп за грудень 2023року.

У задоволенні позовних вимог про стягнення пені в розмірі 02грн62коп слід відмовити.

На підставі статті 625 Цивільного кодексу України за порушення строків оплати позивач нарахував та заявив до стягнення 3%річних в розмірі 4766грн27коп за загальний період 04.01.2022 - 06.02.2024, інфляційну складову в розмірі 18045грн37коп за загальний період січень 2022року - грудень 2023року.

Суд перевірив складені позивачем розрахунки 3%річних та інфляційної складової. Розрахунки не порушують вимоги чинного законодавства та є арифметично правильними. Позовні вимоги про стягнення 3%річних в розмірі 4766грн27коп та інфляційної складової в розмірі 18045грн37коп підлягають задоволенню.

На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись нормами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (із змінами та доповненнями), Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4, Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 (із змінами та доповненнями), Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169, статтями 3, 4, 13, 41, 42, 74, 76-80, 86, 91, 123, 126, 129, 237, 238, 240, 241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» до фізичної особи-підприємця Журавльової Людмили Дмитрівни про стягнення суми боргу за послугу з постачання теплової енергії в розмірі 117118грн61коп, суми боргу за абонентське обслуговування в розмірі 1869грн88коп, пені в розмірі 153грн79коп, 3%річних в розмірі 4766грн27коп, інфляційної складової в розмірі 18045грн37коп - задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Журавльової Людмили Дмитрівни (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) на користь Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» (Ідентифікаційний код: 03342184; місцезнаходження: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пров. Дежньова, буд.9) суму боргу за послугу з постачання теплової енергії в розмірі 117118грн61коп, суму боргу за абонентське обслуговування в розмірі 1869грн88коп, пеню в розмірі 151грн17коп, 3%річних в розмірі 4766грн27коп, інфляційну складову в розмірі 18045грн37коп, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422грн36коп.

Відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення пені в розмірі 02грн62коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в строки, передбачені статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.Г. Новікова