Справа № 451/527/24
Провадження № 3/451/342/24
іменем України
30 квітня 2024 року місто Радехів
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Куцик-Трускавецька О.Б., розглянула матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 Червоноградського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, непрацюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 173-2 КУпАП,
установила:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №554411 від 10.04.2024, ОСОБА_1 , 10.04.2024 близько 15:30 год в АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство стосовно своєї матері ОСОБА_2 , а саме виражався нецензурними словами, в бік ОСОБА_2 , чим завдав останній шкоди психологічному здоров'ю, у зв'язку з чим його дії кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №554409 від 22.04.2024, ОСОБА_1 , 11.04.2024 близько 19:30 в АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 , під час якого ображав її нецензурними словами, словесно погорожував фізичною розправою завдавши шкоди її психологічному здоров'ю, у зв'язку з чим його дії кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Ккрім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №554410 від 22.04.2024, ОСОБА_1 , 11.04.2024 близько 19:30 в АДРЕСА_1 , порушив умови ТЗП АА 340104 від 10.04.2024, а саме в будь якийспосіб контактувати з постраждалою особою, а саме матір'ю ОСОБА_2 , у зв'язку з чим його дії кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого йому діяння не визнав.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до диспозиції частини 1 статті 173-2 КУпАП адміністративним правопорушенням є вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (№ 2229-VIII 7 грудня 2017 року) визначено, що домашнє насильство діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 173-2 КУпАП, окрім самих протоколів доведена:
рапортами від 10.04.2024 від 11.04.2024, яким повідомлено помічника чергового поліції ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про встановлення обставин, які свідчать про вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства відносно своєї матері ОСОБА_2 ;
протоколами прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, від 10.04.2024 та від 11.04.2024;
письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 10.04.2024 та від 11.04.2024 по суті правопорушення, які підтверджують обставини, викладені у протоколі про адміністративні правопорушення;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.04.2024 та від 11.04.2024 по суті правопорушення, які підтверджують обставини, викладені у протоколі про адміністративні правопорушення;
формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 10.04.2024 та від 11.04.2024 якою поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено середній рівень небезпеки;
протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 11.04.2024;
терміновим заборонним приписом стосовно кривдника ОСОБА_1 від 10.04.2024, серії АА № 340194, які свідчать про заходи термінового заборонного припису стосовно ОСОБА_1 заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою ОСОБА_2 .
Проаналізувавши вищевказані документи, суддя доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що викладені у протоколах про адміністративне правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості. У своїй сукупності ці докази є достатніми для прийняття рішення. Доказів, які б спростовували наведені в протоколах обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суду не надано.
Таким чином, суддя, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, тобто умисного вчинення ним діяння психологічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілому та потерпілій, тому його дії правильно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суддя враховує: характер вчинених ним тотожних правопорушень; ступінь його вини у вчинених тотожних правопорушеннях, передбачених частиною 1 статті 173-2 КУпАП, яка доведена повністю; а також зважає на те, що ОСОБА_1 вчинив декілька тотожних адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же складом суду, тому суддя вважає, що відповідно до вимог статті 36 КУпАП на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу. Накладення на ОСОБА_1 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети його застосування.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 36, 40-1, 245, 283, 284 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір», суддя Радехівського районного суду Львівської області,
постановила:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяО. Куцик-Трускавецька