Справа № 444/1444/24
Провадження № 3/444/846/2024
09 квітня 2024 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспортні дані: НОМЕР_1 , виданий 18.01.2024р., органом 4628,
за ч.1 ст. 173-2 КУпАП,-
ОСОБА_1 , 27.03.2024 року близько 21 год. 40 хв. за адресою свого проживання: АДРЕСА_1 порушив вимоги термінового заборонного припису стосовно кривдника від 27.03.2024р., а саме контактував із постраждалою особою - дочкою ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 27.03.2024 року близько 14 год. 50 хв. за адресою свого проживання: АДРЕСА_1 порушив вимоги термінового заборонного припису стосовно кривдника від 27.03.2024р., а саме контактував із постраждалою особою - дочкою ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 27.03.2024 року близько 18 год. 10 хв. за адресою свого проживання: АДРЕСА_1 порушив вимоги термінового заборонного припису стосовно кривдника від 27.03.2024р., а саме контактував із постраждалою особою - дочкою ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , в судовому засіданні свою вину визнав, розкаявся у вчиненому, просив суворо не карати.
Відповідно до ч.2 ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, а тому розгляд справи слід провести у відсутності ОСОБА_1 , оскільки такий був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи.
Факт вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується: 1) протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД № 558796 від 02.04.2024 року, серії ВАД № 555899 від 02.04.2024 року; серії ВАД № 55589 від 02.04.2024 року; 2) письмовими поясненнями ОСОБА_2 3) рапортами працівників поліції; 4) довідкою про результати перевірки, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника ОСОБА_1 , а також іншими матеріалами адміністративних справ.
Вина ОСОБА_1 полягає в тому, що він вчинив домашнє насильство, тобто умисне вчинення діянь фізичного, психологічного характеру внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілих, а саме його сину та дочці.
Кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення є вірною.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Санкцією ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено стягнення у виді штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є його щире розкаяння.
Обираючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує пом'якшуючі та обтяжуючі відповідальність обставини, характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу правопорушника, який невперше притягається до адміністративної відповідальності, а так як адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, приходжу до переконання, що з метою виховання правопорушника з врахуванням вищеперелічених обставин, слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, (в останній діючій редакції) ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 27, 36, 40-1, ч. 1 ст. 173-2, ст. 284, 287, 294, 307, 308, 310 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 10 (десяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.
Строк пред'явлення виконавчого документу до виконання - 3 місяці.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках здійснення нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Суддя Мікула В. Є.