Постанова від 29.04.2024 по справі 280/6308/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 280/6308/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2023 року в адміністративній справі №280/6308/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, ГУПФУ), в якому просив:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з перерахунку пенсії ОСОБА_1 у вигляді виключення із розрахунку розміру пенсії його заробітної плати за період з 01.06.1995р. по 31.05.2000р. з 14.03.2023р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період його роботи з 01.06.1995р. по 31.05.2000р. відповідно до довідок про заробітну плату, виданих ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" від 28.10.2014р. за №614, №615 з 14.03.2023р., враховуючи різницю, що вже була виплачена.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2023 року позовні вимоги задоволено частково, а саме суд:

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з перерахунку пенсії ОСОБА_1 у вигляді виключення із розрахунку розміру пенсії його заробітної плати за період з 01.07.1995р. по 30.06.2000р. з 14.03.2023р.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 14.03.2023р. перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період його роботи з 01.07.1995р. по 30.06.2000р. відповідно до Довідки Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» про заробітну плату для обчислення пенсії №615 від 28.10.2014р., в якій зазначена заробітна плата ОСОБА_1 за період з липня 1995 року по червень 2000 року, та Довідки Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» про заробітну плату для обчислення пенсії №614 від 28.10.2014р., в якій зазначена заробітна плата ОСОБА_1 за період з березня 1994 року по лютий 1999 року (взявши дані для обчислення пенсії за період з 01.01.1998р. по 31.12.1998р.), Довідки Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» про заробітну плату для обчислення пенсії №70 від 06.04.2023, в якій зазначена заробітна плата ОСОБА_1 за період з березня 1994 року по грудень 1997 року (взявши дані для обчислення пенсії за період з 01.07.1995р. по 31.12.1997р.), Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (взявши дані для обчислення пенсії за період з 01.01.1999р. по 30.06.2000р.), та з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовної заяви відмовив.

Стягнув на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 858 грн. 88 коп.

Відповідач, не погодившись з рішення суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права і просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування скарги зазначено, що 14.03.2023р. позивач звернувся із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058.

Під час опрацювання заяви враховані довідки про заробітну плату від 28.10.2014 року Ns 614, 615, які видані ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" що знаходилися в матеріалах пенсійної справи та була надана під час призначення пенсії по інвалідності.

З метою підтвердження довідок про заробітну плату первинними документами було проведено зустрічну перевірку довідок про заробітну плату від 28.10.2014 року № 614 та № 615, виданих ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", за результатами якої виявлені відхилення за період з 01.03.1994р. по 31.12.1997р.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно із п.2.10 Порядку №22-1) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Згідно з п.2.7 Порядку №22-1, до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу та заробітної плати після призначення пенсії, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені п.п.2-4 п.2.1, п.2.6 цього Порядку.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно із п.2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Судом не взято до уваги, що відповідна звітність платника страхових зборів за відповідний період роботи позивача не може бути належним доказом підтвердження заробітної плати позивача, оскільки містить загальні відомості підприємства, не персоніфікуючи осіб, які там працюють. Законом не передбачено підтвердження стажу звітністю.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат судом не враховано, що судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України стягуються з бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, тобто з коштів Державного або місцевого бюджетів.

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

З 14.01.2013р. позивачу була призначена по інвалідності, а з 14.03.2023р. - пенсія за віком.

В Акті про результати перевірки достовірності даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих Акціонерним товариством «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (код ЄДРПОУ 00194122) від 23.03.2023 за №0800-1102-1/1626, оформленому ГУ ПФУ в Запорізькій області, зазначено: «… І.Вступна частина. Відповідно до ч.3 ст.44, п.1,2 ч.1 ст.64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІV, пп.5 п.6 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014р. №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015р. за №40/26485 (із змінами), на підставі наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.02.2023р. №117 та направлення від 21.03.2023р. №692/КПР, головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи №1 управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ОСОБА_2 , проведена перевірка достовірності даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії від 28.10.2014р. №№614, 615, виданих Акціонерним товариством "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" (далі - АТ «ЗАлК»), код ЄДРПОУ 00194122, на ім'я ОСОБА_1 за періоди з 01.03.1994р. по 28.02.1999р., з 01.07.1995р. по 30.06.2000р. Підстава для здійснення перевірки: запит з підсистеми «Звернення» від 17.03.2023р. №1724 (№ картки НОМЕР_1 ). Перевірка проведена 23.03.2023р. з відома генерального директора АТ «ЗАлК» ОСОБА_3 та в присутності головного бухгалтера АТ "ЗАлК" ОСОБА_4 . При проведенні перевірки надані особові рахунки по нарахуванню заробітної плати за періоди з 01.03.1994р. по 31.12.1997р. За період з 01.01.1998р. по 30.06.2000р. особові рахунки по нарахуванню заробітної плати до перевірки не надані. Згідно листа АТ "ЗАлК" в результаті ракетного обстрілу зруйновані та значно пошкоджені будівлі та споруди, в яких зберігалась архівна документація, здійснюється досудове розслідування за ознаками вчинення кримінального правопорушення. ІІ.Описова частина. … При співставленні даних по сумах заробітної плати, зазначених у довідках про заробітну плату для обчислення пенсії від 28.10.2014р. №№614, 615 за періоди з 01.03.1994р. по 28.02.1999р., з 01.07.1995р. по 30.06.2000р., виданих на ім'я ОСОБА_1 , з фактичними сумами, зазначеними в його особових рахунках, встановлено: … ІІІ.Висновок. За періоди з 01.03.1994р. по 31.12.1997р., з 01.07.1995р. по 31.12.1997р. суми заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 , зазначені АТ «ЗАлК», код ЄДРПОУ 00194122, у довідках від 28.10.2014р. №№614, 615, не відповідають сумам заробітної плати, відображеним у його особових рахунках, наданими для перевірки. За періоди з 01.01.1998р. по 28.02.1999р., з 01.01.1998р. по 30.06.2000р. суми заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 , зазначені АТ «ЗАлК», код ЄДРПОУ 00194122, у довідках від 28.10.2014р. №№614, 615, підтвердити або спростувати не надається можливим. За вищевказаний період документи до перевірки не надані, так як в результаті ракетного обстрілу зруйновані та значно пошкоджені будівлі та споруди, в яких зберігалась архівна документація, на даний час здійснюється досудове розслідування за ознаками вчинення кримінального правопорушення. Рекомендовано надати поновлені довідки за формою додатка №5 з урахуванням встановлених відхилень. У разі незгоди з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними у акті, посадові особи суб'єкта перевірки мають право подати до органу Пенсійного фонду України зауваження або заперечення до акту перевірки. …».

У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 06.06.2023р. за №8715-8553/Г-02/8-0800/23 на адресу ОСОБА_1 зазначено наступне: «… Відділ обслуговування громадян №2 (сервісний центр) щодо питання, порушеного у Вашому зверненні від 23.05.2023 року, в межах компетенції повідомляє наступне. 14.03.2023 року позивач звернувся із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Під час опрацювання звернення були враховані довідки про заробітну плату від 28.10.2014 року №614, 615, видані ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" які знаходилися в матеріалах пенсійної справи. Згідно статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. З метою підтвердження довідок про заробітну плату первинними документами було проведено зустрічну перевірку довідок про заробітну плату від 28.10.2014 року №614 та № 615, виданих ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", за результатами якої виявлені відхилення за період з 01.03.1994р. по 31.12.1997р.р., а за період з 01.01.1998р. по 30.06.2000р. суми заробітної плати для обчислення пенсії підтвердити або спростувати не надається можливості у зв'язку з тим, що за вказаний період документи для перевірки не надані, так як в результаті ракетного обстрілу зруйновані та значно пошкоджені будівлі та споруди, в яких зберігалась архівна документація. В ході проведення контрольних заходів було з'ясовано, що оскільки довідки про заробітну плату від 28.10.2014 року №614, 615 не підтверджені первинними документами, пенсійну справу було приведено у відповідність та перераховано Вашу пенсію з урахуванням заробітку починаючи з 01.07.2000 року, в результаті чого розмір пенсії зменшився. У разі незгоди з відповіддю Ви маєте право на оскарження до Пенсійного фонду України або в судовому порядку. …».

До суду надано Довідки ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» про заробітну плату для обчислення пенсії №615 від 28.10.2014р., заробітна плата ОСОБА_1 за період з липня 1995 року по червень 2000 року; Довідку ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» про заробітну плату для обчислення пенсії №614 від 28.10.2014р., в якій зазначена заробітна плата ОСОБА_1 за період з березня 1994 року по лютий 1999 року; Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 ; Довідку АТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» про заробітну плату для обчислення пенсії №70 від 06.04.2023р., в якій зазначена заробітна плата ОСОБА_1 за період з березня 1994 року по грудень 1997 року; лист ГУ ПФУ в Запорізькій області від 20.06.2023р. за №0800-0205-8/37872 на адресу представника позивача; Довідку про доходи №3185171644370159; Повідомлення ГУ ПФУ в Запорізькій області на адресу ОСОБА_1 .

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що інформація в поданих позивачем довідках повинна прийматись відповідачем для розрахунку (перерахунку) пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Отже, призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом № 1058-IV.

Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до частини 1, 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону №1058 - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до частини 2, 4, 5 статті 45 Закону № 1058, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Відповідно до п. 2.23 Порядку, При поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Підпунктом 2, 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

За п. 2.7 Порядку, до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

При зміні групи інвалідності орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про зміну групи інвалідності.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

За п. 3.3 Порядку, орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Відповідно до п. 4.1, 4.3 Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1, Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

За пунктом 4.9 Порядку № 22-1, документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається відповідно до Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 03 листопада 2017 року № 26-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2017 року за № 1464/31332.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ.

Суд зазначає, що за вимогами законодавства, страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004р.) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004р.) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Матеріали справи свідчать, що позивачем при подачі заяви про перерахунок пенсії була надано, зокрема, довідки про заробітну плату.

Так, АТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» видано ОСОБА_1 . Довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 06.04.2023р. за №70, в якій зазначена заробітна плата ОСОБА_1 за період з березня 1994 року по грудень 1997 року.

У довідці вказані документи, на підставі яких зазначені вказані нарахування заробітної плати.

З Акту про результати перевірки достовірності даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих Акціонерним товариством «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (код ЄДРПОУ 00194122) від 23.03.2023р. за №0800-1102-1/1626, оформленому ГУ ПФУ в Запорізькій області, вбачається, що відповідач підтвердити або спростувати суми заробітної плати для обчислення пенсії зазначені АТ «ЗАлК» у довідках від 28.10.2014р. №№614, 615 не має можливості.

Отже, підстав вважати наведені в довідці відомості недостовірними, відповідачем не наведено, а відомості вказані у довідці відповідачем жодним чином не спростовується.

Також, відповідачем в акті зазначено, що за періоди з 01.03.1994р. по 31.12.1997р., з 01.07.1995р. по 31.12.1997р. суми заробітної плати для обчислення пенсії зазначені АТ «ЗАлК» у довідках від 28.10.2014р. №№614, 615, не відповідають сумам заробітної плати, відображеним у його особових рахунках, наданими для перевірки.

Таким чином, під час звернення з заявою про перерахунок позивачем було надано довідки, в яких зазначено відомості про нарахування заробітної плати за спірний період.

Суд не може прийняти вказані обставини як підставу для відмови у перерахунку пенсії та врахування довідки, оскільки за вимогами чинного законодавства, неможливість проведення перевірки не дає підстав для відмови у перерахунку пенсії та врахування довідок про заробітну плату.

Крім того, суд зазначає, що відповідачем ототожнюється неможливість визначити суми заробітної плати та сплати страхових внесків відповідачем з не підтвердженням їх нарахування та сплата первинними документами, що не передбачено законодавством, зазначений висновок відповідача фактично ґрунтується на припущеннях, оскільки сам факт про наявності відомостей про сплату не спростовується відповідачем.

Аналогічних висновків Верховний Суд дійшов у постановах від 12 квітня 2021 року у справі №219/4550/17, від 26 березня 2021 року у справі № 414/1221/17, від 10 вересня 2020 року у справі № 221/6434/16-а, від 28 серпня 2020 року у справі № 263/7235/17.

Зокрема Верховний Суд у постанові від 12 квітня 2021 року у справі №219/4550/17 зазначив, що посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв?язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.

Крім того, Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо врахування при призначенні та обчисленні пенсії довідок, виданих підприємствами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території, яка полягає в тому, що неможливість провести управлінням Пенсійного фонду перевірку відповідності запису довідки первинним документам через проведення АТО, не може покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості (справи №583/392/17, №234/3038/17, №360/1628/17).

Також суд зазначає, що за вимогами законодавства, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

На підставі викладеного, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періодів його роботи.

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постановах від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 242/4793/16-а, від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 04 червня 2019 року у справі №235/900/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 242/1871/17 та № 423/3544/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16).

Суд також звертає увагу на те, що відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Таким чином, з урахуванням практики Європейського суду, Пенсійний фонд повинен був взяти до уваги інформацію зазначену у довідках, аби у повному обсязі захистити права позивача, який звернувся до Управління за перерахунком пенсії.

За положенням ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2023 року в адміністративній справі №280/6308/23 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.09.2023 року в адміністративній справі №280/6308/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Чабаненко