Постанова від 22.04.2024 по справі 397/195/24

Справа №: 397/195/24

провадження №: 3/398/987/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

"22" квітня 2024 р. Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Голосеніна Тетяна Василівна, розглянувши матеріали, Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, стосовно ОСОБА_1 , 1979 року народження, громадянина України, який є фізичною особою - підприємцем, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 06 лютого 2024 о 13 год 27 хв в м. Олександрії по пр. Соборному, 122-А, у відділі магазину «Тандем» порушив порядок ведення обліку товарних запасів згідно наказу від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників податків єдиного податку», а саме не вніс до форми обліку інформацію про надходження товарів (відповідно до відомості), чим порушив п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив врахувати письмові пояснення, які були ним надані раніше. У поясненнях зазначив, що 06.02.2024 посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено перевірку за місцем здійснення ним підприємницької діяльності, зокрема, було здійснено контрольну розрахункову операцію за місцем реалізації товарів. В акті проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг) від 06.02.2024 зафіксовано, що в ході проведення операції продавцем ОСОБА_2 здійснено продаж телевізора «MysteryMTV-4350FST2» вартістю 9 100,00 грн за готівку. При проведенні розрахункової операції використовувався ПРРО, видано розрахунковий документ - фіскальний чек № vpMkNuW3kEA від 06.02.2024 на суму 9 100,00 грн. 06.02.2024 придбаний в ході контрольної розрахункової операції телевізор «MysteryMTV-4350FST2» вартістю 9 100,00 грн був йому повернутий згідно акта повернення товару від 06.02.2024, повернення оформлено через ПРРО, видатковий чек № Pj0c7JAAiWs від 06.02.2024. Крім того, 06.02.2024 через ПРРО 4000359557 було проведено операції: фіскальний чек № vpMkNuW3kEA на суму 9 100,00 грн (готівка); фіскальний чек № ZHm_lpP8VGU на суму 180,00 грн (картка); видатковий чек № Pj0c7JAAiWs на суму 9 100,00 грн (готівка); фіскальний чек № 6NxjUUZRTCYна суму 13 899,00 грн (готівка); фіскальний чек № yTRUz-PdGP4 на суму 160,00 грн (готівка); фіскальний чек № im4JLEdW6bUна суму 400,00 грн (готівка); фіскальний чек № oUkEJdltfAs на суму 30,00 грн (картка); службове вилучення готівки на суму 14 460,00 грн; фіскальний чек № covLuUOZO_kна суму 510,00 грн (картка). Вважає, що під час проведення контрольної розрахункової операції ним, як суб'єктом підприємницької діяльності, у повній мірі було дотримано вимоги п.п 1-2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій відповідно до п. 1 ст. 17 зазначеного Закону. Результати перевірки зафіксовано в акті фактичної перевірки щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, обігу підакцизних товарів та наявності ліцензій, патентів, свідоцтв від 06.02.2024, у якому зазначено, що в ході перевірки місця проведення розрахунків та наявного на ньому сейфа, виявлено готівкові кошти у сумі 57 600,00 грн. На його думку, дана інформація не відповідає дійсності, оскільки на місці проведення розрахунків знаходились лише готівкові кошти, отримані за телевізор «MysteryMTV-4350FST2» в сумі 9 100,00 грн, які вказані у денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Інші готівкові кошти у сумі 48 500,00 грн знаходились окремо у сейфі, у якому зберігаються документи, його особисті вартісні речі, у тому числі зберігались і кошти у сумі 48 500,00 грн, які були вилучені з каси шляхом проведення операцій «службова видача», починаючи з 13.01.2024: 13.01.2024 - службове вилучення готівки у сумі 26 028,00 грн; 14.01.2024 - службове вилучення готівки у сумі 14 049,00 грн; 15.01.2024 - службове вилучення готівки у сумі 31 299,00 грн; 21.01.2024 - службове вилучення готівки у сумі 7 098,00 грн; 22.01.2024 - службове вилучення готівки у сумі 8 999,00 грн. Готівкову виручку, вилучену з каси, він використовує для забезпечення потреб, що виникають у процесі функціонування магазину, на оплату оренди приміщення магазину, розрахунків по заробітній платі найманих працівників, поповнення своєї банківської картки, що, на його думку, підтверджується наданими документами. В акті фактичної перевірки від 06.02.2024 вказано, що наявність у сейфі грошових коштів може свідчити про невикористання ним ПРРО у відділі магазину «Тандем» при реалізації товару (роздрібна торгівля) на загальну суму розрахункових операцій у сумі 48 500,00 грн, але це лише припущення.

Дослідивши протокол про адміністративні правопорушення та додані до нього матеріали в обґрунтування доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, суд встановив таке.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ч. 1ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимогст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих,свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Частина перша статті 155-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Пунктом 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язанівести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Відповідно до Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників податків єдиного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі - Порядок), цей Порядок визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі - ФОП), які відповідно до Закону зобов'язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такого ФОП (п. 1 розділу І). Облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку (п. 1 розділу ІІ). Форма обліку ведеться за вибором ФОП у паперовій або в електронній формі (п. 2 розділу ІІ). Заборонено продаж товарів, на які у місцях продажу таких товарів (господарських об'єктах) відсутні:1) первинні документи, записи про які внесено до Форми обліку;2) відповідні записи у Формі обліку про наявні первинні документи;3) первинні документи і записи у Формі обліку про такі первинні документи (п. 9 розділу ІІ). Форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об'єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах(п. 10 розділу ІІ). Форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки. У разі якщо оригінали первинних документів відсутні у місці продажу, посадовій особі контролюючого органу можуть бути надані копії таких первинних документів з подальшим пред'явленням їх оригіналів до закінчення перевірки (за потреби). Такі документи надаються особисто ФОП або особою, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такої ФОП(п. 11 розділу ІІ).

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 001167 від 06.02.2024, ОСОБА_1 ставиться у вину саме невнесення до форми обліку інформації про надходження товарів (відповідно до відомості).

Як встановлено з копії відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 06.02.2024 державними інспекторами ГУ ДПС у Кіровоградській області було перевірено одинадцять найменувань окремих груп (видів) запасів (товарно-матеріальних цінностей) та встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів відносно телевізора «MysteryMTV-4350FST2» та праски «Holmer 2538».

Вина ОСОБА_1 , крім копії відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 06.02.2024, підтверджується також дослідженими судом матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення № 001167 від 06.02.2024, у якому ОСОБА_1 визнав вину у вчиненні правопорушення, вказавши у поясненнях, що порушення будуть виправлені; копією наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 01.02.2024 № 73-п; копіями направлень на перевірку.

Обов'язок надання форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів, згідно п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п. 11 Порядку, покладено на фізичну особу - підприємця (суб'єкта господарювання), в тому числі на особу, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такої ФОП.

Письмові пояснення, надані ОСОБА_1 , не спростовують встановленого судом висновку про наявність адміністративного правопорушення у його діях.

Відповідно до ст. 23КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.

При накладенні стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, а також ступінь його вини та майновий стан. З врахуванням наведеного вважаю, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 155-1 КУпАП, у виді штрафу у розмірі двох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно п. 5 ч. 2 ст.4ЗаконуУкраїни «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 1979 року народження, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 155-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 (тридцять чотири) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , 1979 року народження, судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.

Реквізити для сплати штрафу: Назва платежу: Адміністративні штрафи та інші санкції; № рахунку: UA388999980313020106000011561; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у Кіров. обл./тг м. Олексан/21081100, код за ЄДРПОУ: 37918230; банк отримувача : Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф.

Реквізити для сплати судового збору: Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців.

Суддя Тетяна Василівна Голосеніна