Постанова від 22.07.2011 по справі 2-а-968/11

Біляївський районний

Кіпенко 1 м. Біляївка Біляївський район Одеська область Україна 67600

22.07.2011

Справа № 2-а-968

2011 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2011 року м. Біляївка

Суддя Біляївського районного суду Одеської області Мельничук Н.І. розглянувши в порядку скороченого провадження цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі, Одеської області про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом до Управління пенсійного фонду України у Біляївському районі, Одеської області про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії, посилаючись на те що вона перебуває на обліку у вищевказаному Пенсійному фонді.

14 січня 2010 року вона звернулась в управління із заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Їй стало відомо, що при перерахунку пенсії було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

На її погляд, цей факт порушує вимоги ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після перерахунку, зробленого відповідачем, розмір її пенсії склав суму, що значно менше очікуваного, а тому просить визнати дії відповідача неправомірними: зобов'язати УПФУ у Біляївському районі зробити перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2009 рік, також зобов'язати виплатити на її користь заборгованість, що виникла внаслідок недоплати пенсії з 1 січня 2010 року.

Представник відповідача звернувся до суду із запереченням в якому вказує, що частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсії проводились відповідно до пп.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 р. відповідно до пп.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ у Біляївському районі, Одеської області, як отримувач пенсії, що підтверджується пенсійним посвідченням. В січні 2011 року вона звернулась в управління із заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно її заяви йому провели перерахунок пенсії. Вказаний перерахунок пенсії проведений на підставі пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 згідно з яким перерахунки пенсій у 2009 році проводяться з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Так, відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно підпункту «б'підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України'Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України'частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б'підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Починаючи з 22 травня 2008 року і станом на теперішній час діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.

Як вбачається з позовних вимог позивачка просила зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії саме з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, що відповідає вимогам ст. 40 та частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому її позовні вимоги є такими, що ґрунтуються на законі.

Згідно п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян'у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян'відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.

Зазначений висновок суду ґрунтується і на конституційних нормах п. 6 частини 1 ст. 92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно частини 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконними дій відповідача щодо незастосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік та зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок з 11 жовтня 2010 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 40, частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.

Інші вимоги позивачки, щодо стягнення конкретної суми задоволенню не підлягають,так як нарахування та виплата відноситься до компетенції відповідача, в межах визначених законом його повноважень. Крім того, не підлягають задоволенню вимоги позивачки, щодо зобов'язання відповідача в подальшому сплачувати пенсію з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 10, 70, 71, 94, 99, 100, 159-163 КАС України, ст.ст. 3, 19, 51 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі, Одеської області про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Біляївському районні Одеської області провести перерахунок та виплатити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 11 жовтня 2010 року з врахуванням заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2009 рік.

В іншій частині позову відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя : Н.І. Мельничук