Рішення від 29.04.2024 по справі 420/6018/24

Справа № 420/6018/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській область здійснити ОСОБА_1 з 04.01.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням (попереднього перерахунку) пенсії за віком, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 15.04.2014 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач 04.01.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, у якій просила перерахувати пенсію, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 рр., а не з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 рр. За результатами розгляду поданого звернення, відповідач листом від 18.01.2024 у зазначеному у заяві перерахунку відмовив, зазначивши про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку. При обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ст.40 Закону №1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року перерахунку, а не той, що враховувався під час призначення пенсії. Отже, законодавцем чітко передбачено в частині четвертій статті 42 ЗУ № 158, що застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за бажанням пенсіонера враховується той який був під час призначення або попереднього перерахунку пенсії. За таких обставин, враховуючи, що позивач продовжував працювати після призначення йому пенсії та згідно положень ст. 42 ЗУ № 1058 відпрацював 2 роки внаслідок чого Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії, суд першої інстанції повинен був дійти до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки. На думку позивача, відповідач помилкового тлумачить ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що визначена частиною другою статті 40 цього Закону середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення, застосовуються лише у випадку переведення з одного виду пенсії на інший або призначення пенсії вперше…» Однак, таких обмежень не містить, як ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і в цілому Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Натомість, стаття 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, що застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за бажанням пенсіонера враховується той який був, як під час призначення, так і під час попереднього перерахунку пенсії.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком з 15.04.2014 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати. Під час призначення пенсії було застосовано середню заробітну плату за 2011, 2012, 2013 роки Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 позивачу з 01.04.2022 пенсію в автоматичному режимі перераховано при страховому стажі 40 років (враховано по 28.02.2022), середньомісячній заробітній платі 6909,13 грн (коефіцієнт заробітку 1,11684 * 6186,32 грн середня заробітна плата за 2014-2016 роки, проіндексована), визначеній за періоди з 01.07.1995 по 30.06.2000 згідно довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.01.2016 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становив 2949,05 грн, де: розмір пенсії за віком - 2763,65 грн; доплата за 10 років понаднормативного стажу - 185,40 грн. Оскільки при перерахунку пенсії враховано менше 24 місяців страхового стажу (з 01.03.2020 по 31.05.2021, з 01.09.2021 по 28.02.2022, що складає 1 рік 8 місяців), то для перерахунку по заробітній платі були відсутні підстави. Крім того, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,97, а з 01.03.2024 - 1,0796. 05.01.2024 позивач звернулась до Головного управління із зверненням про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки як особі, яка продовжила працювати після призначення пенсії. Листом від 18.01.2024 № 2157-505/Ш-02/8-1500/24 надано роз'яснення про відсутність підстав для розрахунку пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки. Як вбачається зі змісту ч. 2 ст. 40 Закону №1058, при визначенні розміру заробітної плати застрахованої особи використовується, крім іншого, показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Тобто, застосовується показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року, звернення саме за призначенням пенсії, а не за перерахунком пенсії. Аналіз ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу за умови перерахунку із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував після призначення пенсії. Такий перерахунок пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розрахунок здійснюється за формулою, наведеною в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058. При цьому показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії. Таким чином, пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників за певний календарний рік. Ч. 3 ст. 45 Закону 1058 передбачено, що визначена ч. 2 ст. 40 цього Закону середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення, застосовуються лише у випадку переведення з одного виду пенсії на інший або призначення пенсії вперше. У позивача відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки пенсія за віком призначена відповідно до Закону № 1058, яку вона наразі продовжує отримувати. Отже, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку на виконання ст. 42 Закону № 1058 з урахуванням додаткового набутого за 24 місяці страхового стажу або з урахуванням індексації заробітку. Враховуючи викладене, позивач помилково вважає, що має право на перерахунок пенсії з 04.01.2024 та наявні підстави при обчисленні пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки.

Ухвалою суду від 28 лютого 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ОСОБА_1 є пенсіонером та з 15.04.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 44).

25 лютого 2024 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2023 року з урахуванням індексації заробітку (масовий перерахунок) (а.с. 17, 172-180).

ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 16).

08 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області листом № 3028-1539/В-02/8-1500/24 надано відповідь та повідомлено, що умови набуття права та порядку визначення розмірів пенсійних виплат встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно з яким розмір пенсії залежить від страхового стажу, розміру заробітної плати та ряду інших чинників. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. На зазначених підставах з 01.04.2022 пенсію в автоматичному режимі перераховано при страховому стажі 40 років (враховано по 28.02.2022), середньомісячній заробітній платі 6909,13 грн (коефіцієнт заробітку 1,11684 * 6186,32 грн середня заробітна плата за 2014-2016 роки, проіндексована), визначеній за періоди з 01.07.1995 по 30.06.2000 згідно довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.01.2016 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становив 2949,05 грн, де: розмір пенсії за віком - 2763,65 грн; доплата за 10 років понаднормативного стажу - 185,40 грн. Оскільки при перерахунку пенсії враховано менше 24 місяців страхового стажу (з 01.03.2020 по 31.05.2021, з 01.09.2021 по 28.02.2022, що складає 1 рік 8 місяців), то для перерахунку по заробітній платі немає підстав (а.с. 15 з.б.).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року № 10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії. Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

З матеріалів справи вбачається, що після призначення пенсії позивач продовжив працювати та 22.02.2022 року здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2022 року з урахуванням індексації заробітку (масовий перерахунок), з урахуванням страхового стажу 38 р. 4 м. 20 д., середній заробіток за три попередні роки 2017: 3764,40 грн. (за 2014-2016 роки) (а.с. 164-169).

ГУ ПФУ в Одеській області без додаткового звернення ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу 40 р. 0 м. 26 д., (а.с.171 ).

Також, 25 лютого 2023 року ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2023 року з урахуванням індексації заробітку (масовий перерахунок) (а.с. 171-180).

При цьому, у матеріалах пенсійної справи відсутні докази призначення (переведення) позивачу на інші види пенсії.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що він як працюючий пенсіонер набув право перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки, з огляду на наступне.

Згідно приписів ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

При цьому, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Тобто, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку на виконання ст.42 Закону № 1058 з урахуванням додаткового набутого за 24 місяці страхового стажу або з урахуванням індексації заробітку.

За таких підстав, доводи відповідача щодо того, що оскільки ст. 42 Закону 1058-IV чітко визначає, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, тобто показник середньої заробітної плати є таким, яким він був на час призначення пенсії і він є незмінним, є обґрунтованими.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській область здійснити ОСОБА_1 з 04.01.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням (попереднього перерахунку) пенсії за віком, тобто за 2019, 2020, 2021 роки, в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

.