Справа № 420/12402/24
29 квітня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
22 квітня 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надіслана засобами поштового зв'язку 17.04.2024 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій представник позивача просить суд:
прийняти подану позовну заяву до розгляду і постановити ухвалу про відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в формі письмового провадження без виклику (повідомлення) сторін) або їх представників;
розглянути додане до цієї позовної заяви клопотання від 17 квітня 2024 року № 97- 58бвпд в порядку п.п. «а» п.2, п.3 ч1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674 і постановити ухвалу про відстрочення сплати позивачем судового збору в сумі 1211,20 грн. до ухвалення рішення у справі;
в порядку підготовки справи до судового розгляду витребувати у відповідача заяву позивача від 21 листопада 2023 року про поновлення виплати раніш призначеної пенсії з іншими матеріалами пенсійної справи позивача;
розглянути подану позовну заяву в порядку спрощеного позовного провадження в формі письмового провадження без участі (повідомлення) сторін або їх представників, постановити рішення про визнання відмови відповідача - Головного Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області від 05 січня 2024 року № 1500-0203-8/3234 в поновленні виплати позивачу ОСОБА_1 раніш призначеної пенсії протиправною та зобов'язання поновити виплату раніш призначеної пенсії позивачу ОСОБА_1 з березня 2014 року.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161,172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 3 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлений у розмірі 3028 гривень.
Отже, сума судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 1211,20грн.
Позивачем не надано суду доказів сплати судового збору та заявлено клопотання про відстрочення йому сплати судового збору.
В обґрунтування клопотання представник позивача зазначає, що із змісту доданих до позовної заяви копій обгрунтовуючих її матеріалів, зокрема паспорту громадянина України для внутрішнього користування серії НОМЕР_2 , військового квитка серії НОМЕР_3 , пенсійного посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого Севастопольським міськвійськкоматом 19 липня 2000 року, довідки про взяття на облік в якості внутрішньо переміщеної особи від 06 травня 2022 року вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовослужбовцем старшого офіцерського складу Збройних Сил колишнього СРСР, військове звання полковник, якому призначена пенсія за вислугу років з 01 липня 2000 року згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262, являється внутрішньо переміщеною особою з м. Севастополя Автономної Республіки Крим, є особою похилого віку, непрацездатною за віком. Призначену йому пенсію позивач ОСОБА_1 отримував до березня 2014 року, тобто до моменту окупації території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя військами російської федерації. Починаючи з березня 2014 року і до цього часу позивач призначену йому пенсію не отримує. Предметом заявлених позовних вимог є захист соціальних прав позивача, зокрема права на поновлення виплати раніш призначеної пенсії позивача з березня 2014 року шляхом визнання відмови відповідача від 05 січня 2024 року в поновленні виплати раніш призначеної пенсії позивачу протиправною та зобов'язання поновити виплату позивачу раніш призначеної пенсії з березня 2014 року. Диспозиціями п.п.»а» п.2, п.3 ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що позивачем, зокрема, є військовослужбовець, предметом позову є, зокрема, захист соціальних прав.
Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно із ст.8 ЗУ «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно із ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача поновити виплату раніше призначеної йому пенсії з березня 2014 року.
Позов у даній справі поданий 17.04.2024 року, тобто із значним пропуском строку, встановленого приписами ч.2 ст.122 КАС України, протилежне у позовній заяві не обґрунтовано, пояснення з цього питання не надані, а саме, чому після припинення виплати пенсії у 2014 році позивач тривалий час зволікав із вчиненням дій для відновлення своїх прав.
Будь-яких причин пропуску строку звернення до суду з позовом позивачем у позовній заяві не зазначено, а судом із матеріалів адміністративного позову не вбачається даних стосовно того, чи існують поважні причини, якщо строк був пропущений, відповідне клопотання про його поновлення не заявлене.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) виходить з того, що, реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух (рішення ЄСПЛ від 16 грудня 1992 року у справі «Жоффр де ля Прадель проти Франції»).
У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи підстави для поновлення строків для оскарження виправдовують втручання у принцип «res judicata» (принцип юридичної визначеності), коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів ні у часі, ні в підставах для поновлення строків (пункт 41 рішення ЄСПЛ від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України»).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин позовна заява має бути залишена без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків шляхом подання суду заяви про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду із зазначенням причин поважності його пропуску та підтверджуючих доказів.
Клопотання про відстрочення сплати судового збору може бути розглянуте судом за результатами позитивного вирішення питання поновлення позивачу строку звернення до суду з позовом.
Керуючись ст. ст.122, 123, 160, 161, 169 171, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня вручення копії даної ухвали позивачеві.
Копію ухвали направити позивачеві згідно ч.6 ст.169 КАС України.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.М. Аракелян