Справа № 420/36386/23
29 квітня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 25 грудня 2023 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просить:
Визнати протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, щодо виплати позивачу підвищення до пенсії, як реабілітованому у 2021, 2022, 2023 роках, на підставі мінімальної пенсії за віком, яка діяла в 2020 році.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як реабілітованому за 2021, 2022, 2023 роки, на підставі проіндексованої мінімальної пенсії за віком, яка діяла відповідно у 2021, 2022, 2023 роках, з урахуванням раніше виплачених сум і до настання обставин, з якими Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області проводити позивачу з 1.01.2024 року і в подальшому перерахунок підвищення до пенсії, як реабілітованому, визначеного пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у розмірі 50% від проіндексованої мінімальної пенсії за віком до настання обставин, з якими Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат.
Ухвалою суду від 28 грудня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та одержує підвищення пенсії як репресована особа у розмірі, передбаченому п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із розрахунку 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Позивач зазначив, що надбавка, як реабілітованому, йому була призначена, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/716/21 від 22.02.2021, яке набрало законної сили 25.03.2021.
Також позивач зазначив, що в жовтні 2023 року йому стало відомо, що йому нараховують надбавку, як реабілітованому за 2020, 2021, 2022, 2023 роки, виходячи з мінімальній пенсії за віком за 2020 рік.
При усному зверненні до працівників відділу обслуговування громадян в м. Южне, він отримав відповідь, що мінімальна пенсія, в йому випадку, фіксується на дату винесення рішення суду і тому являється постійною.
Позивач зазначив, що для отримання офіційної відповіді він звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Одеській області і 08.11.2023 отримав відповідь про те, що «Оскільки, судовим рішенням не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області проводити перерахунок зазначеної надбавки в подальшому, тому підстав для її підвищення не має.».
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, вважає їх протиправними, оскільки за чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими частиною 1 статті 28 Закону №1058-ІУ, відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який змінювався у наступні роки.
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕС/1478/24 від 10.01.2024 року), в якому відповідач проти задоволення позову заперечує та зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2021 по справі № 420/716/21 Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії Позивача та призначено до виплати підвищення до пенсії у розмірі 50% від мінімальної пенсії станом на 20.08.2020.
Позивач 09.10.2023 звернувся до Головного управління зі зверненням, в якому порушив питання щодо обчислення призначеного йому підвищення до пенсії як реабілітованій особі у розмірі 50% від мінімальної пенсії, а саме - щодо підстав обчислення такого підвищення з розрахунку від мінімальної пенсії за 2020 рік.
Головним управлінням у строки, передбачені Законом України "Про звернення громадян", було надано Позивачу відповідь від 08.11.2023 за вих. № 36305-32919/ М-02/8-1500/23, в якій Позивача було повідомлено про те, що доплата до пенсії у розмірі 50% від мінімальної пенсії призначена Позивачу та виплачується на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2021 по справі № 420/761/21. Зазначеним рішенням було зобов'язано Головне управління здійснити нарахування та виплату Позивачу підвищення до пенсії, відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, з 20.08.2020 року. Жодних зобов'язань щодо проведення подальших перерахунків призначеного підвищення до пенсії на Головне управління покладено не було, відтак Головне управління виконало судове рішення в межах покладених зобов'язань, а саме - призначивши Позивачу відповідне підвищення до пенсії станом на 20.08.2020.
Таким чином, на думку представника відповідача, Головне управління не порушувало прав, свобод та інтересів Позивача, а діяло лише на підставі норм чинного законодавства України. Відтак, позовні вимоги про визнання дій Головного управління протиправними є безпідставними та не підлягають задоволенню.
На виконання ухвали надійшли матеріали пенсійної справи позивача (вхід. № 30571/24 від 23.01.2024 року).
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено копією паспорта громадянина України № НОМЕР_2 .
Відповідно до матеріалів пенсійної справи суд встановив, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нараховано підвищення пенсії як репресованої особі у розмірі, передбаченому п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із розрахунку 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Так, відповідно до довідки про реабілітацію від 31.08.2017 року № 7/А М-2339 ОСОБА_2 є реабілітованим як особа, яка перебувала разом з репресованими батьками у спецпоселенні та визнаний таким, що підданий політичним репресіям.
Суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/716/21 від 22.02.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправної бездіяльності щодо не нарахування підвищення до пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 20.08.2020 року підвищення пенсії, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком з часу звернення за перерахунком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, з 20.08.2020 року (з часу звернення), з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовлено.
Відповідачем не заперечується, що рішення суду по справі № 420/716/21 від 22.02.2021 року було виконано та нараховано позивачу підвищення пенсії, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком за 2020 рік.
Разом з цим із перерахунків пенсії, які містяться в матеріалах пенсійної справи позивача вбачається, що відповідачем не здійснювався перерахунок наведеної надбавки через збільшення розміру мінімальної пенсії щороку.
Суд встановив, що позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив вирішити питання перерахунку та виплати йому надбавки, як реабілітованому за 2021,2022,2023 роки, виходячи з мінімальних пенсій за ці роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області надано відповідь позивачу листом від 08.11.2023 за вих. № 36305-32919/ М-02/8-1500/23, в якому повідомлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2021 по справі № 420/761/21 пенсію з 20.08.2020 року перераховано та встановлено підвищення до пенсії реабілітованим у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, яка становить 856 грн.
Також повідомлено, що оскільки судовим рішенням не зобов'язано Головне управління проводити перерахунок зазначеної надбавки в подальшому, підстав для її підвищення не має.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (в редакції, чинній на час реабілітації позивача) вважати реабілітованими осіб, які з політичних мотивів були необґрунтовано засуджені судами або піддані репресіям позасудовими органами, в тому числі «двійками», «трійками», особливими нарадами і в будь-якому іншому позасудовому порядку, за вчинення на території України діянь, кваліфікованих як контрреволюційні злочини за кримінальним законодавством України до набрання чинності Законом СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» від 25 грудня 1958 року, за винятком осіб, зазначених у статті 2 цього Закону.
Дія цієї статті поширюється на осіб, громадян України, які постійно проживали в Україні і яких з різних причин було переміщено за межі колишнього Радянського Союзу, необґрунтовано засуджено військовими трибуналами, Верховним Судом Союзу РСР чи піддано репресіям позасудовими органами (статтю 1 доповнено частиною 3 згідно із Законом №2353-12 від 15 травня 1992 року).
Суд встановив, що відповідно до довідки про реабілітацію від 31.08.2017 року № 7/А М-2339 ОСОБА_2 є реабілітованим як особа, яка перебувала разом з репресованими батьками у спецпоселенні та визнаний таким, що підданий політичним репресіям.
Згідно з пунктом «г» частини першої статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) призначені пенсії підвищуються громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії - на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до пункту 6 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-IV) до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/716/21 від 22.02.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправної бездіяльності щодо не нарахування підвищення до пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 20.08.2020 року підвищення пенсії, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком з часу звернення за перерахунком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, з 20.08.2020 року (з часу звернення), з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовлено.
На виконання рішення суду по справі № 420/716/21 від 22.02.2021 року відповідачем було нараховано позивачу підвищення пенсії, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком за 2020 рік.
Але з матеріалів пенсійної справи позивача видно, що відповідачем не здійснювався перерахунок наведеної надбавки через збільшення розміру мінімальної пенсії щороку.
Такі дії відповідача є протиправними, з огляду на таке.
Так, відповідно до пункту «г» частини першої ст. 77 Закон №1788-XII підвищення до пенсії реабілітованим особам обчислюється із розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до вимог частини першої статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-XIV прожитковий мінімум застосовується зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної пенсії за віком.
Згідно з ст. 4 цього Закону, прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України після проведення науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг.
Прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» установлено у 2020 році осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік» установлено у 2023 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.
Таким чином, з наведених норм права видно, що починаючи з 20.08.2020 року розмір мінімальної пенсії був збільшений: з 01 грудня 2020 року, з 01 січня 2021 року, з 01 липня 2021 року, з 01 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 липня 2022 року, з 01 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року, але позивачем протиправно не було здійснено перерахунок надбавки позивачу - підвищення до пенсії реабілітованим особам в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи встановлені судом обставини суд доходить висновку, що позовні вимоги - визнати протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, щодо виплати позивачу підвищення до пенсії, як реабілітованому у 2021, 2022, 2023 роках, на підставі мінімальної пенсії за віком, яка діяла в 2020 році, є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії, як реабілітованому у 2021, 2022, 2023 роках, виходячи із мінімальної пенсії за віком станом на 20.08.2020 року.
У зв'язку з тим, що суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача, суд доходить висновку, що є правомірними позовні вимоги щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як реабілітованому за 2021, 2022, 2023 роки, на підставі проіндексованої мінімальної пенсії за віком, яка діяла відповідно у 2021, 2022, 2023 роках, з урахуванням раніше виплачених сум і до настання обставин, з якими Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як реабілітованому за 2021, 2022, 2023 роки виходячи із мінімальної пенсії встановленої: з 01 грудня 2020 року, з 01 січня 2021 року, з 01 липня 2021 року, з 01 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 липня 2022 року, з 01 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року.
Разом з цим суд доходить висновку, що не належать задоволенню позовні вимоги - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області проводити позивачу з 1.01.2024 року і в подальшому перерахунок підвищення до пенсії, як реабілітованому, визначеного пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у розмірі 50% від проіндексованої мінімальної пенсії за віком до настання обставин, з якими Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат, оскільки відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Зі змісту наведеної норми слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Тому суд доходить висновку, що задоволення позову в такий спосіб буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить завданню та принципам адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги слід задовольнити частково.
У зв'язку з тим, що позовні вимоги позивача задоволено частково, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до частини задоволених позовних вимог у розмірі 1073,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) підвищення до пенсії, як реабілітованому, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком у 2021, 2022, 2023 роках, виходячи із мінімальної пенсії за віком станом на 20.08.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) підвищення до пенсії як реабілітованому визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком за 2021, 2022, 2023 роки виходячи із мінімальної пенсії встановленої: з 01 грудня 2020 року, з 01 січня 2021 року, з 01 липня 2021 року, з 01 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 липня 2022 року, з 01 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м.Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко