29 лютого 2024 рокуСправа №160/34065/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
26.12.2023 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно відмови ОСОБА_1 у зарахуванні періодів роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 в ЗАТ «Оветри» до страхового стажу та здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням показників заробітної плати за цей період;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 в ЗАТ «Оветри» до страхового стажу з урахуванням показників заробітної плати за цей період та здійснити відповідний перерахунок і виплату призначеної йому пенсії з 01.07.2022.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №160/12036/22, яке набрало законної сили, зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 в ЗАТ «Оветри». На виконання вказаного рішення суду відповідач зарахував позивачу до страхового стажу період роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 в ЗАТ «Оветри». Однак, перерахунку пенсії з урахуванням показників заробітної плати за цей період відповідач не провів з тих підстав, що рішення суду не містить вимог стосовно врахування відповідних показників заробітної плати за вказаний період. Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 відкрито провадження у справі №160/34065/23 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач, у строки встановлені ухвалою суду від 01.01.2024, відзив на позов суду не надав, зазначену ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження було отримано останнім 08.01.2024.
У відповідності до положень ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за віком.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №160/12036/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено у повному обсязі.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду його роботи в ЗАТ “Оветри” з 01.01.2006р. по 30.09.2018р.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи в ЗАТ “Оветри” з 01.01.2006р. по 30.09.2018р. та здійснити відповідний перерахунок призначеної йому пенсії з 01.07.2022р.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №160/12036/22 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового стажу позивача періоду роботи у ЗАТ «Оветри» з 01.01.2006 по 30.09.2018.
16.10.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням показників заробітної плати за період з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри».
17.11.2023 листом №57147-45982/В-01/8-0400/23 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням показників заробітної плати за період з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри», оскільки ЗАТ «Оветри» станом на 01.10.2023 має заборгованість зі сплати страхових внесків за період з 01.03.2006 по 31.12.2010 в сумі 5577,6 тис грн.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV) страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності вказаним Законом.
Згідно із статтею 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд встановив, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2006 по 30.09.2018 працював у ЗАТ «ОВЕТРИ».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №160/12036/22 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи в ЗАТ «Оветри» з 01.01.2006 по 30.09.2018 та здійснити відповідний перерахунок призначеної йому пенсії з 01.07.2022.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З урахуванням приписів ч. 4 ст. 78 КАС України, суд вважає безпідставними позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зарахування до його страхового стажу періоду роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри», оскільки на виконання рішення суду від 14.09.2022 у справі №160/12036/22 пенсійним органом вже зараховано такий період до страхового стажу позивача.
Разом з тим, спірним є питання щодо здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показників заробітної плати за період роботи 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри».
Як убачається з листа відповідача №57147-45982/В-01/8-0400/23 від 17.11.2023, підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням показників заробітної плати за період з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри», стало те, що ЗАТ «Оветри» станом на 01.10.2023 має заборгованість зі сплати страхових внесків за період з 01.03.2006 по 31.12.2010 в сумі 5577,6 тис грн.
Однак, суд з таким твердженням відповідача не погоджується, з огляду на те, що як обов'язок щодо сплати страхового внеску так і обов'язок по його нарахуванню покладено саме страхувальника (роботодавця), а отже, і відповідальність за не нарахування страхового внеску покладено також на страхувальника.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належного нарахування та сплати страхових внесків, а отже, не нарахування та несплата страхувальником страхових внесків за позивача у спірний період, не може бути підставою для неврахування позивачу при перерахунку пенсії показників заробітної плати за період з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри».
Вказаний правовий висновок щодо застосування наведених норм права викладений у постанові Верховного Суду від 02.08.2022 у справі № 560/4616/20, які, відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, мають бути враховані у спірних правовідносинах.
З огляду на наведене, порушені права позивача підлягають захисту судом, шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням показників заробітної плати за період його роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показників заробітної плати за період його роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри», з 01.07.2022.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з викладених вище підстав.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Отже, відповідно до положень ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням показників заробітної плати за період його роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показників заробітної плати за період його роботи з 01.01.2006 по 30.09.2018 у ЗАТ «Оветри», з 01.07.2022.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко