08 січня 2024 рокуСправа №160/28112/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/28112/23 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
30.10.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.04.2023 року №25413/6/04-36-07-03-14 про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 ст. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України; стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма АДВЕРС за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування позову зазначено, що з вересня 2020 року за адресою Запорізька область, район, смт. Пришиб, вул. Елеваторна, 1, розміщені складські та адміністративні приміщення, де знаходиться внутрішній структурний підрозділ (архів) Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс», для належного внутрішнього зберігання оригіналів документів та копій документів, що надавалися працівниками та іншими особами за весь період діяльності Товариства до січня 2022 року. З початку бойових дій вказаний структурний підрозділ знаходиться під обстрілами та бомбардуванням, в зв'язку з чим відсутня будь яка логістика та існує неможливість вивозити оригінали та копії документів, матеріалів, товарів. 25.07.2022 року позивачем направлено до ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлення про неможливість вивезення та надання первинних документів. Однак 08.05.2023 року позивач отримав рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №25413/6/04-36-07-03-14 від 13.04.2023р. про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 ст.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України» (надалі - рішення). Позивач вважає вказане рішення протиправним, незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/28112/23 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення. Розглядати справу постановлено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
23.11.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. Зазначає на обґрунтування своєї позиції про те, що згідно з реєстраційними даними платника, податковою адресою позивача є м. Дніпро, просп. Слобожанський, буд. 40-А. Вказує, що створення архіву ТОВ Фірмою «АДВЕРС» не за місцем формування справ, в іншій адміністративно-територіальній одиниці (Запорізька область), на значній відстані від місця реєстрації та знаходження офісу підприємства, необхідність значних витрат на створення архіву (використання особливо-обладнаного приміщення та проведення його експертизи на придатність для зберігання документів, транспортування документів, використання додаткових працівників, що ведуть облік та зберігають документи та інше) в умовах відсутності на момент створення будь-яких загроз та при обізнаності підприємства про необхідність надання первинних документів контролюючим органам під час перевірки саме за місцем реєстрації позивача, свідчить про відсутність у позивача ділової мети, недоцільність, відсутність економічної та правової обґрунтованості перевезення в іншій регіон документів за періоди, що не перевірялися. Також підприємством штучно створено умови для неможливості оперативного використання первинних документів (неможливості їх використання) під час проведення перевірок контролюючими органами. Документи, якими було б підтверджено факт перевезення первинних документів з м. Дніпра до смт. Пришиб Запорізької області, зокрема подорожні листи, акти списання палива, оренди автомобілів тощо, та відповідні регістри бухгалтерського обліку підприємством також не надані. У зв'язку з чим рішення про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 статті 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 30.05.2023 № 39235/6/04-36-07-03-14 є законним та обґрунтованим.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.
01.12.2023 року позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву в якій підтримано позицію, заявлену у позовній заяві.
26.12.2023 року відповідачем надані пояснення, в обґрунтування яких зазначено, що позивачем ні до повідомлення про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, пояснень, ні до матеріалів справи ТОВ Фірма «АДВЕРС» не надано документів/доказів щодо неможливості використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації або, що використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив та зазначає наступне,
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Адверс» (код ЄДРПОУ 40387906) зареєстроване 31.03.2016 року, місцезнаходження юридичної особи є Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 28А, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Основним видом діяльності позивача є 10.91 виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах.
Відповідно до наказу директора ТОВ фірма «Адверс» від 01.09.2020 року №01/09-1 «Про створення структурного підрозділу Архіву Товариства та визначення його місця розташування» створено структурний підрозділ Архів ТОВ фірма «Адверс» та визначено місце розташування (знаходження) архіву за адресою: 72013, Запорізька область, Василівський район, смт. Пришиб, вул. Елеваторна, буд. 1.
Згідно повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, позивачем було подано до податкового органу повідомлення від 10.09.2020 року про наявність у нього об'єкта оподаткування, а саме елеватору, який перебуває за адресою Запорізька область, смт. Пришиб, вул. Елеваторна, буд. 1.
Вказане повідомлення було отримане податковим органом, що підтверджується квитанцією №2.
Згідно повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, позивачем було подано до податкового органу повідомлення від 07.10.2020 року про наявність у нього об'єкта оподаткування, а саме земельної ділянка, яка перебуває за адресою Запорізька область, смт. Пришиб, вул. Елеваторна.
Вказане повідомлення було отримане податковим органом, що підтверджується квитанцією №2.
Також згідно повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП, позивачем було подано до податкового органу повідомлення від 13.05.2021 року про наявність у нього об'єкта оподаткування, а саме модулю зберігання палива 20м3 односекційний, обностінний, на ложементах, 4 мм, ПРК, який перебуває за адресою Запорізька область, смт. Пришиб, вул. Елеваторна, буд. 1.
Вказане повідомлення було отримане податковим органом, що підтверджується квитанцією №2.
Листом Управління Служби безпеки України в Запорізькій області №59/14/2413нт від 21.06.2022 року повідомлено позивача, що заяву про вчинення кримінального правоврушення №06/06-22/КП від 07.06.2022, розглянуто. Слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000523, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.05.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України, за фактом незаконного проникнення та викрадення 19.04.2022 невстановленими особами з числа військовослужбовців збройних сил російської федерації, в порушення законів та звичаїв війни, з території складу ТОВ Фірма «Адверс» (с. Пришиб Василівського р-ну Запорізької обл., вул. Елеваторна, буд. 4 транспортних засобів, а саме автомобілів «Renault Sandero», д.н.з. НОМЕР_1 , «Renault Logan», д.н.з. НОМЕР_2 та «Renault Logan», д.н.з. НОМЕР_3 . 25.05.2022/
13.07.2022 року до чергової частини ВП №2 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, директором ТОВ Фірма «Адверс» було направлено заяву про вчинення кримінального правопорушення у зв'язку з викраденням невідомими особами у військовій формі з символікою російської федерації, які зайшли на територію елеватору, за адресою вул. Елеваторна, 1, смт. Пришиб, Запорізької області належного ТОВ Фірмі «Адверс» майна. Відомості за вказаною заявою внесені 13.07.2022 року слідчим відділом №2 Дніпровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції ГУНП в Дніпропетровській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022041660000374 за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України.
25.07.2022 року позивачем до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було направлено повідомлення про неможливість вивезення та надання первинних документів та повідомлено контролюючий орган про наступні обставини, що з вересня 2020 р. у Василівському районі Запорізької області розміщені складські адміністративні приміщення товариства, а також структурний підрозділ архів оригіналів документів ТОВ фірми «Адверс» і копій документів, що надавалися за весь період діяльності товариства до січня 2022 р. Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 в Україні введений воєнний стан в зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. З початку бойових дій до цього часу структурний підрозділ знаходиться під обстрілами та бомбардуванням, в зв'язку з чим відсутня будь яка логістика та існує неможливість вивозити оригінали та копій документів, матеріалів, товарів. Кожного дня ситуація загострюється, і адреса знаходження структурного підрозділу позивача смт. Пришиб Василівського району Запорізької області відноситься до території, де ведуться бойові дії чи тимчасово окупована територія збройними формуваннями російської федерації.
10.08.2022 року вказане повідомлення було отримане податковим органом, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У відповідь на повідомлення від 25.07.2022 року податковий орган надав відповідь №44932/6/04-36-07-03-16 від 05.09.2022 року та повідомив про відсутність підстав для застосування положень пп.69.28 п. 69 «Перехідних положень» ПКУ, так як платником податків не надано повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП кожного разу після реєстрації, створення чи відкриття нових об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність. Додатково повідомляється, що ТОВ Фірма «Адверс» у відповідь на запит від 14.06.2022 року щодо надання документів по зовнішньоекономічних контрактах за 2020-2021 роки листами від 15.07.2022 року та від 02.08.2022 року надано завірені належним чином копії запитуваних документів.
Не погоджуючись з діями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду № 160/12973/22 від 17.10.2022 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління ДПС щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» у застосуванні положень пп. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України, оформлені листом №44932/6/04-36-07-03-16 від 05.09.2022 року, зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути Повідомлення ТОВ Фірма «Адверс» від 25.07.2022 року на відповідність ТОВ Фірма «Адверс» положенням пп. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.02.2023 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року без змін.
Вказане рішення набрало законної сили 09.02.2023 року
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року по справі №160/12973/22, яке набрало законної сили 09.02.2023 року згідно постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.02.2023 року повторно розглянуло повідомлення позивача про неможливість вивезення та надання первинних документів ТОВ Фірма «Адверс», за результатом розгляду, якого прийняло рішення №25413/6/04-36-07-03-16 від 13.04.2023 року про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 статті 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України. В обгрунтування рішення зазначено, що про створення ТОВ Фірмою "АДВЕРС" структурного підрозділу архіву за адресою: Запорізька область, Василівський (колишній - Михайлівський) район, смт. Пришиб, вул. Елеваторна, 1 на підставі наказу від 01.09.2020 №01/09-1. Про наявність (створення) у ТОВ Фірмою "АДВЕРС" такого об'єкта як архів контролюючий орган не було повідомлено (повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (за формою 20-ОПГІ) по зазначеній адресі надані контролюючому органу лише по земельній ділянці, елеватору (складу) та модулю зберігання палива). Акти приймання-передачі документів до/з архіву, документи обліку архівних справ та інші доцільні документи до повідомлення не надані. Документи, якими було б підтверджено факт перевезення первинних документів з м. Дніпра до смт. Пришиб Запорізької області, зокрема подорожні листи, акти списання палива, оренди автомобілів тощо, та відповідні регістри бухгалтерського обліку підприємством також не надані. Підприємством не вказано приміщення, в якому розташовано архів за адресою: Запорізька область, Василівський район, смт. Пришиб, вул. Елеваторна, 1. Інформацію про наявність обладнання (пакувальних станцій, зшивачів, верстатів тощо), архівних шаф, коробів, контейнерів, стелажів, боксів, що зазвичай використовуються для зберігання паперової документації, ТОВ Фірма «АДВЕРС» також не надано.
Рішення про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 статті 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України позивачем оскаржено в адміністративному порядку, однак рішенням відповідача від 28.09.2023 року скаргу залишено без задоволення.
Позивач вважає рішення про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 статті 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ.
Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено.
Законом України від 12.05.2022 року №2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон №2260), який набрав чинності 27.05.2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
При цьому, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 69.28 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, а саме на 25.07.2022 року, установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що у разі, якщо платник податків позбавлений можливості вивезти первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, у зв'язку з їх знаходженням на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, зокрема, такий суб'єкт господарювання зобов'язаний повідомити про ці обставини податковий орган. Контролюючий орган в свою чергу розглядає таке повідомлення та відповідно приймає вмотивоване рішення про мораторій на проведення перевірок або відмову у задоволенні повідомлення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на момент виникнення спірних правовідносин, документи позивача зберігалися за адресою: за адресою АДРЕСА_1 .
Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022 року затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі Перелік, чинний на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, станом на день виникнення спірних правовідносин у переліку перебувала Василівська міська територіальна громада.
У зв'язку з знаходженням первинних документів позивача на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та на території, тимчасово окупованої збройними формуваннями російської федерації, позивачем було подано повідомлення від 25.07.2022 року про неможливість вивезення та надання первинних документів, що відповідає його обов'язку повідомити контролюючий орган про неможливість вивезення первинних документів.
В свою чергу, зі змісту повідомлення від 25.07.2022 року вбачається, що в ньому повідомлено про неможливість здійснення вивезення первинних документів, тому що їх вивезення було пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб та неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади, а первинні документи знаходяться на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії та тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації у смт. Пришиб, Василівського району Запорізької області.
Отже, за своїм змістом має місце саме повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, в якому позивач, зокрема, зазначив про неможливість вивезення первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності та інших документів, пов'язаних з обчислення і сплатою податків, зборів, ведення яких передбачено законодавством України. До повідомлення було додано загальний перелік документів.
При цьому, не заслуговують на увагу доводи відповідача про те, що про створення позивачем такого об'єкта, як архів, за адресою АДРЕСА_1 , контролюючий орган не було повідомлено, оскільки в наданих повідомленнях про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (за формою 20-ОПП) по зазначеній адресі вбачається наявність у позивача об'єктів оподаткування по елеватору (складу) в адміністративній будівлі якого виділялось приміщення для зберігання власних документів.
Окреме приміщення, виділене для певних цілей і потреб підприємства не підлягає окремій реєстрації та взяттю на облік у контролюючих органах.
Також, зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що останнє містить посилання на норми чинного законодавства, зокрема на положення Податкового кодексу України, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, однак в ньому контролюючим органом не наведено мотивів та будь-яких аргументів щодо відхилення доводів та доказів позивача зазначених в поданому до податкового органу повідомленні.
Посилання відповідача на порушення позивачем вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України та Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема, щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, суд вважає помилковими, оскільки такі Порядок та Перелік були затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 та набрали чинності лише 06.09.2022 року, після направлення позивачем повідомлення від 25.07.2022 року, отже на спірні правовідносини не розповсюджуються.
В свою чергу, позивачем на підтвердження власних аргументів надано вичерпний перелік документів, які підтверджують створення архівного приміщення, визначення уповноважених осіб, перевезення документів до приміщення архіву.
Отже, обставина створення архіву, знаходження в його приміщенні певних документів, позивачем підтверджена та доведена.
Судом також встановлено та матеріалами справи підтверджено, що листом Управління Служби безпеки України в Запорізькій області №59/14/2413нт від 21.06.2022 року повідомлено позивача слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022080000000523, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.05.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України, за фактом незаконного проникнення та викрадення 19.04.2022 невстановленими особами з числа військовослужбовців збройних сил російської федерації, в порушення законів та звичаїв війни, з території складу ТОВ Фірма «Адверс» (с. Пришиб Василівського р-ну Запорізької обл., вул. Елеваторна, буд. 4 транспортних засобів, а саме автомобілів «Renault Sandero», д.н.з. НОМЕР_1 , «Renault Logan», д.н.з. НОМЕР_2 та «Renault Logan», д.н.з. НОМЕР_3 . 25.05.2022. 13.07.2022 року позивачем до відділення поліції №2 Дніпровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про вчинення кримінального правопорушення у зв'язку з викраденням невідомими особами у військовій формі з символікою російської федерації, які зайшли на територію елеватору, за адресою вул. Елеваторна, 1, смт. Пришиб, Запорізької області належного ТОВ Фірмі «Адверс» майна. 25.07.2022 року до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачем було направлено повідомлення про неможливість вивезення та надання первинних документів.
Отже позивачем, виконано всі дії, які передбачені підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
В свою чергу, відповідачем не доведено правомірності прийняття рішення № 25413/6/04-36-07-03-14 від 13.04.2023 року №, а тому позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2684,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 29131032 від 03.10.2023 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 2684,00 грн.
Враховуючи перебування головуючого судді Озерянської С.І. у черговій щорічній відпустці з 25.12.2023 року по 07.01.2024 рок, рішення ухвалено 08.01.2024 року у перший робочий після відпустки день.
Керуючись статтями 243, 245-247, 250, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» (49111, м. Дніпро, Запорізьке шосе, будинок 28а, ЄДРПОУ 40387906) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17а, ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.04.2023 року №25413/6/04-36-07-03-14 про відмову у застосуванні положень підпункту 69.28 ст. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області суму сплаченого судового збору у розмірі 2 684 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська