Рішення від 29.04.2024 по справі 489/2263/24

справа № 489/2263/24 провадження №2-о/489/82/24

РІШЕННЯ

Іменем України

29 квітня 2024 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого судді Коваленка І.В.,

за участю секретаря судового засідання Єлишевої А.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Миколаєва в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Інгульський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

встановив:

У квітні 2024 року заявник, через свого представника - ОСОБА_2 , звернулась до суду з заявою, в якій просить суд встановити факт того, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим Україна (тимчасово окупована територія України) народилась дитина жіночої статі громадянка України ОСОБА_3 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обґрунтування вимог вказала, що 08.10.2010 вона та ОСОБА_4 уклали шлюб, який зареєстрований Відділом реєстрації актів про шлюб Сімферопольського міського управління юстиції в Автономній Республіці Крим, актовий запис №1274. Від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась донька ОСОБА_3 в місті Сімферополь Автономна Республіка Крим. Видані при народженні дитини документи, відповідно до діючого законодавства України, є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно і достовірно підтверджують факт народження дитини заявника, саме на тимчасового окупованій території України. Тож, станом на сьогодні у заявників відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження дітей згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка. Встановлення факту народження необхідно батькам для отримання свідоцтва про народження дитини, встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, а підставою для державної реєстрації актів цивільного стану в даному випадку є відповідне рішення суду.

Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 01.04.2024 відкрито провадження в порядку окремого провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання, призначене на 09.04.2024, заявник та представник заінтересованої особи не з'явилися.

Представник заявника у заяві розгляд справи провести за її відсутності та відсутності заявника.

Представник заінтересованої особи надала до суду письмову заяву в якій просила розгляд справи провести за її відсутності, додатково зазначено, що заперечень не мають.

Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з вимог частини п'ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.

Суд, дослідивши матеріали справи та встановивши фактичні обставини, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України, народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Новий Городок Одінцовського району Московської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 27.05.2002.

Зі змісту заяви вбачається, що 08.10.2010 ОСОБА_1 та ОСОБА_4 уклали шлюб, який зареєстрований Відділом реєстрації актів про шлюб Сімферопольського міського управління юстиції в Автономній Республіці Крим, проте жодних доказів на підтвердження вказаних обставин матеріали справи не містять.

Як вбачається з копії медичного документу - Обмінної карти №1043 пологового будинку, пологового відділення лікарні, ІНФОРМАЦІЯ_1 у пологовому будинку м. Сімферополь у ОСОБА_5 ы (російською) народилася дівчинка, вагою 2520 грамів.

Крім того, до матеріалів справи додано копію свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 08.04.2016 виданого окупаційною владою в Автономній Республіці Крим.

Згідно з копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 08.04.2015, виданого Відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим (незаконним органом, що діє на тимчасово окупованій території України), ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, про що 08.04.2015 складено актовий запис про народження № 1407. Батьком дитини зазначено « ОСОБА_4 » (російською), матір'ю дитини зазначено « ОСОБА_5 а» (російською).

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження (пункт 7 частини першої статті 315 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20.02.2014.

Відповідно до пункту 18 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995 рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

За загальними правилами частини першої статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно ОСОБА_1 для державної реєстрації народження дитини.

В частинах другій, третій та четвертій статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» зазначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до частини другої, третьої статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно частини третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно зі статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно частини першої статті 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у визначених Законом випадках підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Статтями 133,135 СК України визначено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік батьком дитини. При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.

Згідно з листом-роз'ясненнями Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду № 985/0/208-21 від 22.04.2021 при зверненні до суду осіб із заявами про встановлення факту смерті або народження на тимчасово окупованій території України не вимагається подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.

Суд вважає, що народження дитини є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, а саме, встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки це необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану в України та отримання відповідного документу, а саме свідоцтва про народження згідно з вимогами чинного законодавства України, а в подальшому для отримання паспорту громадянина України, свідоцтво про народження є основним документом, що засвідчує його особу.

Як вже зазначалось, матеріали справи не містять доказі реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , як і доказів того, що останній є громадянином України.

Відповідно до статей 125, 126 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 3) за рішенням суду. Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану. Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

Враховуючи вище викладене та надані представником заявників докази на підтвердження народження дитини, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України підлягає задоволенню частково та необхідно встановити факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна (є тимчасово окупованою територією України) від батьків: мати дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батько дитини ОСОБА_4 , громадянин України (на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України відомості про батька дитини записано за вказівкою (зі слів) матері дитини).

На підставі пункту 21 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" заявник звільнена від сплати судового збору.

Керуючись статтями 259, 263-265, 315, 317, 319 ЦПК України,

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити частково.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна (є тимчасово окупованою територією України) від батьків: мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батько дитини - ОСОБА_4 , громадянин України (на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України відомості про батька дитини записано за вказівкою (зі слів) матері дитини).

Відмовити в задоволенні решти вимог заяви.

Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

заявник: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

заінтересована особа: Інгульський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), місцезнаходження: м. Миколаїв, просп. Миру, 46/1.

Повний текст судового рішення складено 29.04.2024.

Суддя І.В.Коваленко