Рішення від 29.04.2024 по справі 489/1980/24

Справа № 489/1980/24

Провадження № 2/489/1177/24

РІШЕННЯ

Іменем України

29 квітня 2024 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі

головуючого судді Микульшиної Г.А.,

із секретарем судового засідання Тищенко Д.О.,

за участі:

представника позивача - Смірнової Т.І. ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку спрощеного провадження з повідомленням учасників справи цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - Департамент) до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів,

встановив:

У березні 2024 року Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , в якій просить стягнути з відповідача на його користь кошти компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, в сумі 4 786,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_2 перебувала на обліку як отримувач компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. На підставі заяви про призначення компенсації відповідачу було призначено компенсацію з 01.02.2022 по 31.01.2023 в сумі 2 393,00 грн. щомісяця - в зв'язку з надання соціальної послуги ОСОБА_3 за місцем її проживання: АДРЕСА_1 .

В результаті перевірки права на компенсацію було виявлено, ОСОБА_3 зареєстрована як внутрішньо переміщена особа в м. Одеса - з 04.07.2022, Департамент не повідомила, що вплинуло на призначення допомоги.

У зв'язку з тим, що відповідач не повідомила про зміну місця проживання/перебування з 04.07.2022, виникла переплата державних коштів за період з 01.08.2022 по 30.09.2022 в сумі 4 786,00 грн.

Відповідно до п. 6 ст. 175 ЦПК України Департаментом були вжиті заходи для досудового врегулювання спору, а саме відповідач була повідомлена про утворення переплати державних коштів та суму, яку потрібно повернути. Проте кошти повернуто не було.

Згідно Ухвали Ленінського районного суду м. Миколаєва від 22.03.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

В судовому засіданні представник позивача - Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради - Смірнова Т.І. позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що дійсно з липня 2022 року проживала та стала на облік як внутрішньо переміщена особа в м. Одеса, як і її мати - ОСОБА_3 , за якою вона продовжувала здійснювати догляд. Їй не було відомо про необхідність повідомлення позивача про зміну її місця проживання, а тому вважає, що підстави для стягнення з неї надмірно сплачених коштів компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - відсутні.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 перебувала на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту як отримувач компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі.

Механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг, врегульовані Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859.

Згідно абз. 1 п. 6 Порядку для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 8 Порядку призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів у паперовій формі:

заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;

заяви про згоду отримувати соціальні послуги;

копії свідоцтва про народження дитини (у разі надання дитині соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі);

декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім'ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги;

копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);

висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ;

висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ.

Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу або центру надання адміністративних послуг, який прийняв заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги.

28.02.2022 ОСОБА_2 звернулась до Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, із заявою про згоду надавати соціальні послуги на непрофесійній основі та документами, передбаченими п. 7 Порядку (а.с. 5-6).

28.02.2022 від ОСОБА_3 на адресу Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району надійшла заява про згоду отримувати соціальні послуги (а.с. 7).

Згідно п. 14 Порядку компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.

Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями уповноваженого органу. Форма акта про проведення обстеження сім'ї затверджується Мінсоцполітики.

Якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.

28.02.2022 відповідальними особами Департаменту для підтвердження факту спільного проживання з особою ОСОБА_3 , якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею було проведено обстеження сім'ї, про що складено відповідний акт. В акті № 50 було зазначено, що факт надання соціальних послуг за вказаною адресою підтверджено (а.с. 10).

Згідно абз. 1 п. 10 Порядку компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.

Відповідно до рішення про призначення компенсації від 09.03.2022 ОСОБА_2 було призначено компенсацію з 01.02.2022 до 31.01.2023 в сумі 2 393,00 грн. щомісяця (а.с. 11).

Згідно п. 3 Порядку компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

У відповідності до абз. 7 п. 1 Порядку якщо у зв'язку з введенням в Україні або окремих її місцевостях надзвичайного або воєнного стану фізична особа, яка надає соціальні послуги, та особа, якій вона надає соціальні послуги з догляду, стали внутрішньо переміщеними особами, компенсація призначається і виплачується за новим місцем їх проживання/перебування.

Відповідно до п. 1 пп. 11 Порядку виплата компенсації припиняється в разі зміни місця проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, чи фізичної особи, яка надає соціальні послуги.

У разі виникнення обставин, визначених у підпунктах 1, 4-6 цього пункту, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов'язані в десятиденний строк письмово повідомити про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі уповноваженому органу, що здійснює виплату компенсації. Її виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.

Відповідно до інформації з реєстру внутрішньо переміщених осіб від 29.09.2022 стало відомо, що ОСОБА_2 з 04.07.2022 є внутрішньо переміщеною особою в м. Одеса (а.с. 12).

Згідно заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 28.02.2022 заявник був ознайомлений з умовами та порядком призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та повідомлений про зобов'язання повідомляти про зміни та обставини, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації за надання соціальних послуг.

У зв'язку з тим, що заявник не повідомив Управління про зміну місця проживання/перебування з 04.07.2022, виникла переплата державних коштів за період з 01.08.2022 по 30.09.2022 в сумі 4 786,00 грн. (а.с. 14).

Відповідно до пп. 19, 20 Порядку суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства. Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію. Уповноважені органи, що призначають та виплачують компенсацію, здійснюють контроль за наданням соціальних послуг фізичними особами, які надають соціальні послуги.

Згідно до п. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до п. 6 ст. 175 ЦПК України Департаментом були вжиті заходи для досудового врегулювання спору, а саме ОСОБА_2 була належним чином повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму яку потрібно повернути, та термін їх повернення. Кошти повернуто не було. Станом на 12.01.2024 сума заборгованості складає 4 786,00 грн., яка на рахунок департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не надходила.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності з наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача ОСОБА_2 , а саме неповідомлення про зміну місця проживання, що вплинуло на призначення допомоги, остання безпідставно отримала компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача безпідставно отриману допомогу в розмірі 4 786,00 грн.

Відповідно до положень статті 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2 684,00 грн.

Керуючись статтями 4, 19, 27, 141, 158, 263-265 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплачених коштів в розмірі 4 786,00 грн. (чотири тисячі сімсот вісімдесят шість гривень 00 коп.) за період з 01.08.2022 по 30.09.2022, перерахувавши на р/р НОМЕР_1 , призначення платежу 0813160, код ЄДРПОУ 03194499, Держказначейська служба України, м. Київ.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у розмірі 2 684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.), перерахувавши на р/р UA398201720344230082000032971, код класифікації 0810160, код за ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м. Київ.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Інформація про учасників справи:

позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19;

відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 29.04.2024.

Суддя Г.А. Микульшина