Справа № 367/3760/24
Провадження №2-а/367/118/2024
Іменем України
24 квітня 2024 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Третяк Я.М., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до старшого інспектора 2 взводу 1 роти УПП БП в с. Чайки УПП в Київській області Тищенка Андрія Олександровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
До Ірпінського міського суду Київської області надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до старшого інспектора 2 взводу 1 роти УПП БП в с. Чайки УПП в Київській області Тищенка Андрія Олександровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Перевіривши матеріали позовної заяви, приходжу до висновку, що вона не підсудна Ірпінському міському суду Київської області, у зв'язку з чим підлягає передачі за підсудністю до належного суду, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Частиною 1 ст. 25 КАС України встановлена територіальна юрисдикція (підсудність) для справ вказаної категорії, якою визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються адміністративним судом за вибором позивача: судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або судом за місцем знаходження відповідача.
Як вбачається із матеріалів справи, зареєстрованим місцем проживання позивача ОСОБА_1 є адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідачем у позові зазначено старшого інспектора 2 взводу 1 роти УПП БП в с. Чайки УПП в Київській області Тищенка Андрія Олександровича, яке розташоване за адресою: Київська обл., Бучанський р-н, с. Чайки, вул. Валерія Лобановського, буд. 30 (32А), що не відноситься до територіальної підсудності Ірпінського міського суду Київської області, оскільки с. Чайки Бучанського району Київської області до набрання чинності Постановою Верховної ради України «Про утворення і ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, відносилося до адміністративних меж Києво-Святошинського району Київської області.
Згідно з приписами п. 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
При цьому, вирішуючи питання щодо підсудності справи, суддею враховану ту обставину, що в позові визначено неналежного відповідача.
Так, відповідно до статті 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про порушення правил дорожнього руху за частиною 1 статті 121-3 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 17 Законом України "Про Національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення посадові особи відповідного орану діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу, який уповноважений такі стягнення накладати.
Отже, відповідні посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 26 грудня 2019 року у справі за №724/716/16-а, від 17 вересня 2020 року у справі № 742/2298/17.
А відтак, з урахуванням того, що позов не підсудний Ірпінському міському суду Київської області як адміністративному, він підлягає розгляду за місцем реєстрації позивача.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст.30КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд за підсудністю до Вишгородського районного суду Київської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 29, 171, 294 КАС України, суддя -
Матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до старшого інспектора 2 взводу 1 роти УПП БП в с. Чайки УПП в Київській області Тищенка Андрія Олександровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - передати за підсудністю до Вишгородського районного суду Київської області (07300, Київська обл. м. Вишгород, вул. Кургузова, буд. 7).
Ухвалу може бути оскаржено протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Третяк Я. М.