Постанова від 25.04.2024 по справі 580/12593/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/12593/23 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Черпака Ю.К.,

суддів Маринчак Н.Є., Штульман І.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року, ухваленого в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - апелянт/відповідач/ управління) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати протиправними дії щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6802-4980/6811 від 17 серпня 2023 року, у відповідності до вимог Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених в військової служби та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати і виплачувати пенсію позивачу з 01 квітня 2019 року з врахуванням 100 % суми підвищення пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6802-4980/6811 від 17 серпня 2023 року без обмеження максимальним розміром та з врахуванням індексації.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі виданої уповноваженим органом оновленої довідки, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства та порушує право позивача на отримання пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6802-4980/6811 від 17 серпня 2023 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6802-4980/6811 від 17 серпня 2023 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі управління просить скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Скарга обґрунтована посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Апелянт зазначив, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні з підстав скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103. Також, вважає, що позивач звернувся до суду з позовом з пропущенням встановленого законом строку.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу, зазначає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим. На його думку, скаржник в апеляційній скарзі не наводить жодних підстав для скасування рішення суду, апеляційну скаргу вважає безпідставною, у зв'язку з чим просить відмовити в її задоволенні, а рішення суду - залишити без змін. Доводи про пропуск строків звернення до суду першої інстанції визнав безпідставними, оскільки такий строк почав відлік з моменту отримання листа-відмови відповідача.

Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.

Згідно з частинами першою та другою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 103).

17 серпня 2023 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області за зверненням ОСОБА_1 виготовлено та видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, що враховується для перерахунку пенсій № 6802-4980/6811, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, складається: посадовий оклад - 8 890, 00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 480, 00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 5 185, 00 грн; надбавка за особливості проходження служби наказ МВС України № 623 (50 %) - 7 777, 50 грн; надбавка за кваліфікацію наказ МВС України № 623 - 0, 00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень наказ МВС України № 623 - 1 333, 50 грн; премія (50 %) - 4 445, 00 грн. Усього: 29 111, 00 грн.

Отримавши вказану довідку, позивач 20 вересня 2023 року звернувся до відповідача із заявою від 14 вересня 2023 року, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року, виходячи з розміру грошового забезпечення, вказаного в довідці.

Листом від 17 жовтня 2023 року № 13480-13257/К-02/8-2300/23 відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки, вказавши про відсутність законодавчих підстав для проведення перерахунку та виплати розміру пенсії, виходячи з грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 704).

Не погоджуючись з відмовою пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги про перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, суд першої інстанції виходив з того, що чинним законодавством закріплено право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а тому відповідач, як пенсійний орган, зобов'язаний здійснити такий перерахунок.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється статтею 63 Закону України № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, до внесення зазначених змін.

Отже, з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) відновлено право військовослужбовців на перерахунок пенсії з врахуванням також додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому порядок дій, які повинні вчиняти територіальні управління Пенсійного фонду України, стосовно перерахунку пенсій у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку, не змінився.

Відповідач фактично ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року. Однак Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.

Окрім того, у справі № 553/3619/16-а Верховний Суд дійшов висновку, який викладено у постанові від 10 жовтня 2019 року, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Оскільки позивач звернувся до відповідача за перерахунком, надавши відповідну довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії встановленої форми, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.

Виходячи з позиції Верховного Суду у справах цієї категорії про наявність права у пенсіонерів на перерахунок пенсії та обов'язку у територіальних управлінь Пенсійного фонду України на його проведення, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

Посилання апелянта на неможливість проведення перерахунку пенсії з огляду на те, що судовими рішеннями визнано протиправними та нечинними пункти постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 є безпідставними, оскільки зазначений підзаконний нормативно-правовий акт не регулює порядок перерахунку та виплати пенсії, який визначається Порядком, та не змінює алгоритм дій, який повинні вчиняти територіальні управління Пенсійного фонду України.

Щодо строку звернення до суду з даним позовом та періоду перерахунку пенсії.

Частинами першою та другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів справи слідує, що фактично про порушення свого права позивач дізнався, отримавши від відповідача лист від 17 жовтня 2023 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та у грудні 2023 року звернувся до суду з позовною заявою про оскарження такої відмови.

Таким чином, позивачем не пропущено строк звернення з цим позовом до суду.

Посилання відповідача, на висновки викладені у постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19, є безпідставними з огляду на її прийняття за інших фактичних обставин, ніж у справі за цим позовом.

Частиною другою і третьою статті 51 Закону України № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Спірні правовідносини в цій справі виникли з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, яка була отримана позивачем за зверненням до уповноваженого органу, а не за рішенням суду, що виключає наявність вини пенсійного органу або державного органу, що видав довідку для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений не більш як за 12 місяців.

В матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем оновленої довідки позивача для автоматичного перерахунку пенсії, до звернення позивача із заявою. Тобто, обов'язок у відповідача перерахувати пенсію виник з моменту звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки з 20 вересня 2023 року і, відповідно, спір з територіальним управлінням Пенсійного фонду України виник з моменту звернення до нього і відмови в перерахунку. З самої наявності довідки, не поданої до відповідача (без звернення до нього), і отриманої відмови спір не виникає. На підтвердження таких міркувань може слугувати ситуація, коли довідка подається до органу Пенсійного фонду України за межами річного строку з дати її отримання в уповноваженого органу, тоді початок річного строку перерахунку буде пов'язуватись не з датою видачі довідки, а з датою звернення до територіального управління Пенсійного фонду України.

Отже, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії не більше як за 12 місяців, позовні вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року є необґрунтованими. Тому, пенсія підлягає перерахунку на підставі поданої довідки з 20 вересня 2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо здійснення перерахунку пенсії з врахуванням 100 % суми підвищення пенсії на підставі оновленої довідки, суд зазначає наступне.

Поетапність виплати підвищення перерахованої пенсії визначена пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, згідно з яким виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 01 січня 2018 року у наступних розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 %; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 %; з 01 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У зв'язку із скасуванням вказаного вище пункту постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Таким чином, позивач беззаперечно має право отримувати пенсію, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням 100 % виплати підвищення пенсії, що правильно встановлено судом першої інстанції.

Будь які обмеження у виплаті підвищеної пенсії колишнього військовослужбовця суперечать приписами Закону України № 2262-ХІІ.

Оскільки судом першої інстанції в частині періоду перерахунку пенсії не застосовано закон, який підлягав застосуванню (частина друга статті 51 Закону України № 2262), то відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України наявні підстави для зміни оскаржуваного рішення.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області задовольнити частково.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року змінити в мотивувальній та резолютивній частині.

Викласти абзаци 2 та 3 резолютивної частини Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року в наступній редакції:

«Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення з 20 вересня 2022 року перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області №6802-4980/6811 від 17 серпня 2023 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20 вересня 2022 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області №6802-4980/6811 від 17 серпня 2023 року, з урахуванням раніше проведених виплат.».

В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Черпак Ю.К.

Судді: Маринчак Н.Є.

Штульман І.В.