Справа № 560/17876/23
іменем України
25 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позов мотивований тим, що пенсійний орган безпідставно не зарахував позивачці період навчання з 25.08.1990 по 01.07.1992 в Кам'янському целюлозно-паперовому технікумі та період роботи з 13.08.1992 по 22.05.2008 у Понінківському картонно-паперовому комбінаті до страхового стажу, у зв'язку з чим порушив її право на пенсійне забезпечення.
Відповідачі у відзивах на позов зазначили, що періоди трудової діяльності не зараховані позивачці до страхового стажу, оскільки на титульній сторінці зазначене прізвище не відповідає паспортним даним. Крім цього, сину позивачки ОСОБА_2 встановлена інвалідність у віці 16 років. При цьому документів на підтвердження встановлення останньому інвалідності до досягнення ним шестирічного віку позивачка не надала.
У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв'язку зі складністю справи, та з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставин справи.
02.05.2023 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України від 09.06.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням від 09.05.2023 №221250003877 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовило позивачці у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та всіх необхідних підтверджуючих документів. За результатом розгляду заяви пенсійний орган не зарахував позивачці періоди трудової діяльності, зазначені в трудовій книжці НОМЕР_1 до страхового стажу, оскільки на титульній сторінці зазначене прізвище не відповідає паспортним даним.
Позивачка оскаржила вказане рішення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Пунктом 3 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.
Згідно з положеннями статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Частиною третьою статті 56 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до стажу роботи, який дає право на пенсію, зараховується час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивачка у період з 25.08.1990 по 01.07.1992 навчалась в Кам'янському целюлозно-паперовому технікумі та у період з 13.08.1992 по 22.05.2008 працювала у Понінківському картонно-паперовому комбінаті.
Вказані записи в трудовій книжці колгоспника не містять помилок, підтирань чи виправлень. Тому суд вважає, що надані документи підтверджують право позивачки на врахування вищевказаного періоду до страхового стажу.
Підставою для відмови у зарахуванні вказаних періодів трудової діяльності слугували доводи пенсійного органу про те, що на титульній сторінці зазначене прізвище позивачки не відповідає паспортним даним.
Однак вказані доводи є безпідставними, оскільки відповідно до паспортних даних прізвище позивачки " ОСОБА_3 ", при цьому в трудовій книжці її прізвище зазначене на російській мові " ОСОБА_4 ". Тобто в трудовій книжці позивачки, яка заповнена роботодавцем російською мовою, відсутні помилки при зазначені її прізвища.
Посилання відповідача на неточності в заповненні трудової книжки позивачки є безпідставними, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 "Про трудові книжки працівників" відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на її особисті права.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 у справі №677/277/17.
Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а викладена правова позиція, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії.
Таким чином, необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачці вказані вище періоди трудової діяльності до страхового стажу.
Суд також відхиляє доводи відповідачів про те, що позивачка не надала документів на підтвердження встановлення ОСОБА_2 інвалідності до досягнення ним шестирічного віку.
Так, син позивачки ОСОБА_2 відповідно до медичного висновку від 16.03.2012 №86 визнаний дитиною з інвалідністю віком до 18 років, тобто в 16 річному віці.
При цьому пунктом 3 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.
За таких обставин, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 09.05.2023 №221250003877 є протиправним.
Оскільки позивачка має страховий стаж не менше 15 років, є матір'ю особи з інвалідністю з дитинства, тому остання має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1073,60 грн необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Разом з тим, статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2023 становить 2684,00 грн.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який поданий фізичною особою встановлено ставку судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Предметом цього позову для кожного є одна вимога немайнового характеру.
Тому позивачка повинна сплатити судовий збір в розмірі 1073,60 грн. Водночас позивачка сплатила судовий збір в розмірі 2147,20 грн.
Суд роз'яснює, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 09.05.2023 №221250003877 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання з 25.08.1990 по 01.07.1992 в Кам'янському целюлозно-паперовому технікумі та період роботи з 13.08.1992 по 22.05.2008 у Понінківському картонно-паперовому комбінаті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України від 09.06.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 02.05.2023.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1073,60 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7,м. Вінниця,Вінницька обл., Вінницький р-н,21028 , код ЄДРПОУ - 13322403)
Головуючий суддя О.Л. Польовий