Рішення від 26.04.2024 по справі 560/136/24

Справа № 560/136/24

РІШЕННЯ

іменем України

26 квітня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати дії відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) протиправними.

2. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни: в актовий запис про народження ОСОБА_1 №10 від 19 липня 2023 року, який вчинений відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), а саме в графі «відомості про батька» змінити по батькові на ОСОБА_2 , замість букви « ОСОБА_3 », а саме замість ОСОБА_4 вказати ОСОБА_4 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на підставі актового запису про народження ОСОБА_1 , складеного виконавчим комітетом Строїнецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області 15 березня 1935 року, було видано посвідку про народження №4, в якій в відомостях про батьків зазначено: батько ОСОБА_4 та мати ОСОБА_5 .

Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було поновлено актовий запис №10 та видано нове свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , згідно якого батьками зазначено: ОСОБА_4 (без зазначення по батькові) та ОСОБА_5 .

Позивач звернулась до відповідача із заявою, у якій просила внести зміни у відповідний актовий запис, зазначивши в відомостях про батька по батькові « ОСОБА_2 ».

Проте відповідно до листа від 25.07.2023 їй відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження у зв'язку з відсутністю підстав та відповідних документів.

Ухвалою суду від 05.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані матеріали, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Строїнці Тиврівського району Вінницької області, що підтверджується посвідкою №4.

В посвідці про народження у графі батьки зазначено: батько ОСОБА_4 та мати ОСОБА_5 .

Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) було поновлено актовий запис №10 та видано нове свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 19.07.2023, де в графі батьки зазначено: батько ОСОБА_4 (по батькові прочерк), мати ОСОБА_5 .

20.07.2023 позивач звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про внесення змін до актового запису про народження.

Відповідач листом від 25.07.2023 №897/31.16-46 повідомив позивача, що в матеріалах справи відсутній документ про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , в копії посвідки про народження Соколовської Янки Франкової №4, виданої при державній реєстрації 15 березня 1935 року виконавчим комітетом Строїнецької сільської ради Тиврійського району Вінницької області, засвідченою приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Грищук О.В. 24.05.2023, та зареєстрованою в реєстрі за №201 по батькові батька зазначено букву «Ф», що не являється іменем.

Враховуючи зазначене та відсутність документів, у листі повідомлено, що відсутні підстави для внесення змін у графу 13 «по батькові» у «відомостях про батька» в поновлений запис про народження.

Державним архівом Вінницької області листом від 18.04.2023 повідомлено, що книг актових записів про шлюб громадян по с. Строїнці Тиврійського району Вінницької області за 1926-1936 рр. в архіві на зберіганні немає, у зв'язку з чим немає можливості провести пошук актового запису про шлюб гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_6 , в 1927-1929 рр.

Державним архівом Вінницької області листом від 20.04.2023 повідомлено, що у метричних книгах про народження по Краснянському римо-католицькому костелу за 1907 та 1909 рр. записів про народження ОСОБА_4 та ОСОБА_6 відповідно не виявлено.

Книги актових записів про шлюб громадян по с. Строїнці Краснянського району Вінницької округи (нині - Тиврійського району Вінницької області) за 1927-1929 рр. у фондах архіву відсутні, у зв'язку з чим неможливо виявити запис про шлюб ОСОБА_4 з ОСОБА_6 .

Списки, що фіксують національний склад населення с. Строїнці, за 1924 та 1926 рр. у фондах архіву також відсутні. Погосподарські книги по тому ж селу у фонди архіву не надходили.

Також судом встановлено, що рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.03.2024 у справі №686/27973/23, яке набрало законної сили, встановлено факт про те, що померлий ОСОБА_4 , 1907 року народження, доводився рідним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Порядок внесення змін до актових записів регулюється Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793 (далі - Правила №96/5).

Згідно з частинами 1, 4 статті 6 Закону України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі по тексту - Закон №2398-VI ) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Приписами ч.ч.1, 2, 3 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами 3 та 4 статті 22 Закону №2398-VІ передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до п. 1.1 Правил №96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.5 Правил №96/5 визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Пунктом 1.7 Правил №96/5 встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до п. 2.5 Правил №96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб; спадкоємцями померлого.

Відповідно до пункту 2.6 Правил №96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з пунктом 2.12 Правил №96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

Враховуючи наведене, відсутні підстави для задоволення позовних щодо визнання протиправними дій відповідача, оскільки він діяв у межах норм Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил №96/5 та у спосіб, визначений законодавством України.

Зокрема, відповідачу не було надано копію рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.03.2024 у справі №686/27973/23, яким встановлено факт про те, що померлий ОСОБА_4 , 1907 року народження, доводився рідним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На час звернення до відповідача таке рішення ще не було прийняте. Інші документи відповідних відомостей не містять.

Водночас, суд звертає увагу на таке.

Положеннями ст.6 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) визначено, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 17 липня 2008 року у справі "Каіч та інші проти Хорватії" було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Держава несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема, через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Згідно з частинами 1, 4 ст.269 Цивільного кодексу України особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.

Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.

За змістом підпункту 2.16.7 пункту 2.16 Правил №96/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Тому суд дійшов висновку, що з метою недопущення порушення прав позивача належним способом захисту є зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження від 18 липня 2023 року №10, зазначивши у графі "Відомості про батька" по батькові ОСОБА_4 .

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн., тому ці витрати згідно статті 139 КАС України слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження від 19 липня 2023 року №10, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), зазначивши у графі "Відомості про батька" по батькові ОСОБА_4 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 квітня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Героїв Маріуполя, 4, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 33282487)

Головуючий суддя Д.А. Божук