Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 квітня 2024 р. Справа № 520/32782/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ) до Військової частини НОМЕР_2 ( код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 (код за ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) стосовно не виплати належного ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошового забезпечення, а саме: основного виду грошового забезпечення та додаткового виду грошового забезпечення у сумі 467 748,96 грн (чотириста шістдесят сім тисяч сімсот сорок вісім гривень дев'яносто шість копійок) грн;
- стягнути з військової частини НОМЕР_2 на користь ОСОБА_1 не виплачену суму грошового забезпечення а саме: основного виду грошового забезпечення у сумі 49 282,30 грн (сорок дев'ять тисяч двісті вісімдесят дві гривні тридцять копійок) та додаткового виду грошового забезпечення у сумі 418 466,66 грн (чотириста вісімнадцять тисяч чотириста шістдесят шість гривень шістдесят шість копійок).
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження та витребувано з відповідача наступні докази:
- довідку щодо нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 (з розбивкою по категоріям - щомісячне основне забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавки за вислугу років), щомісячне додаткове забезпечення (з деталізацією за який саме період призначалася виплата), одноразове додаткове забезпечення), індексація грошового забезпечення;
- витяг з наказу про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_2 (Витяги з наказів «По особовому складу» та «По стройовій частині» військової частини НОМЕР_2 );
- підтвердження участі ОСОБА_1 у бойових діях з зазначенням відповідних періодів: Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, витяги (копії) бойових донесень, витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), витяги (копії) з вахтових журналів, копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв; витяги з наказів про прибуття чи вибуття до (з) районів виконання бойових завдань, документи про направлення у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань, або інших документів, передбачених у п. 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. №203.
Відповідач надав до суду відзив та надав частину витребуваних доказів.
Інших доказів відповідачем не надано, з огляду на те, що такі докази підпадають під обмеження, встановлених Законом України "Про державну таємницю".
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, відзив та пояснення відповідача, встановив наступне.
Відповідно до ст. 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 39 КАС України за наявності підстав, зазначених у статтях 36-38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
Згідно ч. 1 ст. 40 КАС України питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 року №3855-XII визначено, що державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Згідно ст. 21 Закону України "Про інформацію" інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
Згідно ст. 20 Закону України "Про державну таємницю" державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну таємницю" допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України. Для розгляду питання про надання громадянам допуску до державної таємниці державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, де працюють, проходять службу або навчаються громадяни, оформляються документи, які надсилаються до органів Служби безпеки України. Перелік та форми таких документів, а також порядок їх надання визначаються Кабінетом Міністрів України. Надання допуску передбачає: визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією; перевірку громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці; взяття громадянином на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена; одержання у письмовій формі згоди громадянина на передбачені законом обмеження прав у зв'язку з його допуском до державної таємниці; ознайомлення громадянина з мірою відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю.
Згідно ст. 34 Закону України "Про державну таємницю" державні органи, в тому числі правоохоронні, державного фінансового контролю та суди, з метою охорони державної таємниці мають за погодженням із Службою безпеки України встановлювати порядок здійснення своїх функцій щодо державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею.
З урахуванням вищевикладеного, розгляд вказаної справи безпосередньо пов'язаний з державною таємницею.
Разом з тим, оскільки суддя Сагайдак В.В. не має спеціального допуску до державної таємниці та не може брати участь в розгляді даної адміністративної справи, самовідвід є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі задоволення відводу (самовідводу) судді, який розглядає справу одноособово, адміністративна справа розглядається в тому самому адміністративному суді іншим суддею, який визначається в порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу.
Керуючись статтями 36, 39, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву про самовідвід судді Харківського окружного адміністративного суду В.В. Сагайдака у справі позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ) до Військової частини НОМЕР_2 ( код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Адміністративну справу № 520/32782/23 передати до Відділу з надання судово-адміністративних послуг Харківського окружного адміністративного суду для вжиття певних дій.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає.
Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя В.В. Сагайдак