Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 квітня 2024 року № 520/8206/22
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду від 01.11.2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати неправомірним дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження, у відповідності до положень ч.15 ст..86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697Л/ТІ, максимального розміру пенсії по інвалідності призначеної ОСОБА_1 {реєстраційний номер платника податків: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) пенсію по інвалідності обчисленої згідно довідки Харківської обласної прокуратури від 14.01.2022р. №21-13 у розмірі 60% заробітної плати без обмеження її максимального розміру.
Рішенням суду від 01.11.2022 року Харківський окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив у повному обсязі.
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою про роз'яснення рішення, а саме: роз'яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.11.2022р. у справі 520/8206/22, а саме абз.З резолютивної частини рішення шляхом зазначення чи застосовуються обмеження встановлені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-УІІІ від 03.10.2017 року та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 року, а також Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-УІ1Т від 02.03.2015 року, у тому числі обмеження і особливості, які передбачаються законом для осіб з числа пенсіонерів, що працюють, до виплати Позивача.
Розглядаючи вказану заяву, суд бере до уваги, що відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
З аналізу даної норми вбачається, що в даному випадку законодавець передбачає можливість роз'яснення рішення, яке може підлягати виконанню, в тому числі й примусовому, а метою такого роз'яснення має бути точне та неухильне виконання судового рішення. Тобто, роз'яснення судового рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.
В обґрунтування поданої заяви про роз'яснення рішення суду заявник зазначає, що незрозумілість рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/8206/22 пов'язана з тим, що пенсійним органом було відмовлено у призначенні і перерахунку пенсії з тих самих підстав, що й у первинному призначенні, оскільки діючим законодавством зазначене не передбачено. Отже, наведене свідчить про незрозумілість судового рішення у даній справі для пенсійного органу.
Суд зазначає, що положеннями ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру " від 05.11.1991 №1789-XII визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відтак, оскільки у судовому порядку підтверджено право позивача на пенсію за ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру " від 05.11.1991 №1789-XII, останній має також право на перерахунок призначеної пенсії відповідно до вказаної норми.
Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії з урахуванням рішення суду та без обмеження розміру пенсії та заробітної плати максимальним розміром. Таким чином, внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи "від 08.07.2011 №3668-VI та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII , зміни на позивача не розповсюджуються.
Положеннями ст.ст.22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з п.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" (заява №3236/03) від 3 квітня 2008 року вказано, що сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті домогтися нового слухання справи та нового її вирішення.
Враховуючи викладене, а також положення 254 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача про роз'яснення судового рішення.
Керуючись ст.ст.243, 248, 254, 295 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду від 01.11.2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Роз'яснити Харківського окружного адміністративного суду від 01.11.2022р. у справі 520/8206/22 таким чином, що при його виконані необхідно призначити та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податків: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) починаючи з 16.02.2022р. пенсію по інвалідності обчисленої згідно довідки Харківської обласної прокуратури від 14.01.2022р. №21-13 у розмірі 60% заробітної плати і згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (у редакції Закону 2663-III від 26.07.2001р.) без обмеження максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсії за вислугу років, та проводити виплати перерахованої пенсії за вислугу років без обмежень граничного (максимального) розміру виплати перерахованої пенсії та без обмежень перерахунку та виплати перерахованої пенсії за вислугу років незалежно від працевлаштування, незалежно від перебування на посадах в органах прокуратури України або в органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форм власності, в також незалежно від одержаного заробітку, прибутку.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Зінченко А.В.