Рішення від 25.04.2024 по справі 520/10534/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 р. №520/10534/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувсь до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення №204150002994 від 17.04.2023 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 14099344, місцезнаходження юридичної особи: Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків) вчинити дії по зарахуванню періодів роботи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), з 20.10.2008 року по 28.08.2018 року до страхового та пільгового стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, (ідентифікаційний код юридичної особи: 14099344, місцезнаходження юридичної особи: Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків) вчинити дії по призначенню та виплаті з 11.01.2021 року пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі заяви ОСОБА_1 від 11.01.2021 року про призначення пільгової пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначені позивачу пенсії на пільгових умовах винесено безпідставно, оскільки позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. п. 2 п. 2 статті 114 Розділу ХІV-І Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувача, що підтверджується електронною роздруківкою.

Представником відповідача надіслано до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що не можливо зарахувати до пільгового стажу роботи відповідно довідки №08-01-2166 від 11.08.2020 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній з 16.01.2019 року по 29.05.2020 року, оскільки невірно вказані посилання на постанову Кабінету Міністрів України про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. До загального страхового стажу не зараховано періоди роботи в Російській Федерації з 20.10.2008 року по 28.08.2018 року, згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутні дані про підтвердження сплати внесків відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, а саме: згідно статті 6 Угоди «зарахування до страхового стажу з 01.01.2004 року періодів роботи на території Співдружності Незалежних Держав, необхідно здійснювати за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких провадилася трудова діяльність». Враховуючи вищезазначене, відповідачем вирішено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю загального страхового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням 07.01.2021 року віку 55 років, звернувся із письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про призначення йому пільгової пенсії за віком по Списку №2 у відповідності до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням №154 від 15.01.2021 року Відділом з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовлено позивачу у призначенні пільгової пенсії за віком відповідно до п.п.2 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п.п.2 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники, які працювати на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Зазначено, що за відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, вставленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2021 - не менше 28 років у чоловіків.

На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу, загальний страховий стаж ОСОБА_1 на момент звернення складає 22 роки 5 місяців 28 днів, пільговий стаж за списком №2 - 14 років 8 місяців 14 днів.

Відповідач зазначив, що не можливо зарахувати до пільгового стажу роботи відповідно довідки №08-01-2166 від 11.08.2020 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній з 16.01.2019 року по 29.05.2020 року, оскільки невірно вказані посилання на постанову Кабінету Міністрів України про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

До загального страхового стажу не зараховано періоди роботи в Російській Федерації з 20.10.2008 року по 28.08.2018 року, згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутні дані про підтвердження сплати внесків відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року (даті Угода), а саме: згідно статті 6 Угоди «зарахування до страхового стажу з 01.01.2004 року періодів роботи на території Співдружності Незалежних Держав, необхідно здійснювати за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких провадилася трудова діяльність».

Враховуючи вищезазначене, відповідачем вирішено: відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю загального страхового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі № 520/4064/21, зокрема, визнано протиправним та скасовано Рішення №154 від 15.01.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на підставі ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ідентифікаційний код юридичної особи: 14099344, місцезнаходження юридичної особи: Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про призначення пільгової пенсії за віком від 11.01.2021 року.

На виконання вказаного рішення суду, ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії та прийнято рішення №1962 від 20.10.2021 року, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії за віком на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказане рішення мотивовано аналогічними підставами, як і рішення № 154 від 15.01.2021.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2022 у справі № 520/25813/21, визнано протиправним та скасовано Рішення №1962 від 20.10.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії за віком від 11.01.2021 року, із врахуванням висновків суду та довідок КНГ Сервіс №14 від 13.04.2021 року про особливий характер роботи, №116 від 06.04.2021 року про нарахування заробітної плати для нарахування пенсії.

Вказане рішення суду набрало законної сили.

Згідно ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення суду, ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії та рішенням від 17.04.2023 № 204150002994 відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з тим, що:

- не можливо зарахувати до пільгового стажу роботи відповідно довідки №08-01-2166 від 11.08.2020 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній з 16.01.2019 року по 29.05.2020 року, оскільки невірно вказані посилання на постанову Кабінету Міністрів України про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

- до загального страхового стажу не зараховано періоди роботи в росії з 20.10.2008 року по 28.08.2018 року, згідно довідки № 14 від 13.04.2021 КНГ Сервіс про особливий характер роботи, у зв'язку із припиненням з 01.01.2023 росією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, до страхового стажу зараховуються періоди по 31.12.1991. Довідки № 14 від 13.04.2021 КНГ Сервіс про особливий характер роботи та № 116 від 06.04.2021 КНГ Сервіс про нарахування заробітної плати для нарахування пенсії, на момент звернення 11.01.2021 були відсутні. Заявник надав зазначені довідки 29.03.2023.

На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу, загальний страховий стаж ОСОБА_1 на момент звернення складає 22 роки 07 місяців 03 днів, пільговий стаж за списком №2 - 14 років 8 місяців 04 днів.

Враховуючи вищезазначене, відповідачем вирішено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю загального страхового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 розділу XY Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно п. а. ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п.п.2 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники, які працювати на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, вставленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2021 - не менше 28 років у чоловіків.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України №1058-ІV: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлює, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу (у тому числі й зайнятості позивача протягом повного робочого дня на підземних роботах, що є спірним у цій справі) має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи: розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні доку менти за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Суд зазначає, що у довідці № 14 від 13.04.2021 (а.с. 57), виданої КНГ-Сервіс чітко зафіксовано періоди роботи ОСОБА_1 на посаді помічника бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння скважин на нафту та газ з описок конкретних робіт, які виконував позивач та вказаній посаді, що має значення для призначення пенсії за віком.

Так, суд зауважує, що згідно із додатком Б до Національного класифікатора України «Класифікатор професій» ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України № 327 від 28 липня 2010 року, професії бурильника (будівельні роботи), бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ, бурильника капітального ремонту свердловин, а також професії помічника бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту й газ та помічника бурильника капітального ремонту свердловин віднесені до професій за кодом КП « 8113».

Таким чином, при визначенні права на пенсію за віком для професій помічника бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту й газ та помічника бурильника капітального ремонту свердловин може бути застосована відповідна позиція посад за Списком №2 для професій бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ, бурильника капітального ремонту свердловин.

Оцінка даній посаді позивача чи сумніви суб'єкта владних повноважень у характері виконуваних позивачем робіт у спірному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області №204150002994 від 17.04.2023 року не зафіксовано.

Продовжуючи розгляд справи суд зазначає, що право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг регламентовано положеннями статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 1 вказаного Закону встановлено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

За змістом частин 1, 10, 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2022 у справі № 520/25813/21 встановлено, що згідно страхового посвідчення обов'язкового пенсійного страхування російської федерації 144-48-86662 від 07.02.2007 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований як платник внесків у пенсійній системі Російської Федерації.

У відповідності до належної ОСОБА_1 трудової книжки серії НОМЕР_2 , позивач в період з 20.10.2008 року по 28.08.2018 року працював у ТОВ КНГ-Сервіс на території російської федерації.

Листом №2000-0213-10/53310 від 07.08.2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулось до керівника КНГ-Сервіс із проханням щодо надання інформації про сплату страхових внесків за працівника ОСОБА_1 за період липень 2008 року по серпень 2018 року до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії № 116 від 06.04.2021 податкові відрахування в Пенсійний фонд у відповідності до законодавства до 2010 року перераховувалися загальною сумою на єдиний неперсоніфікований рахунок; податкові відрахування в ПФ не здійснюються у період з 2010 по 2011 рік у відповідності до законодавства РФ; за період з 2012 по 2018 страхові внески до ПФ РФ здійснені у повному обсязі; у вересні 2007, червні 2008, січні -березні, липні-грудні 2009, листопаді 2011, листопаді 2012 нарахування по заробітній платі відсутні у зв'язку з відсутністю обсягу робіт.

Обставини не сплати позивачем чи його роботодавцем у вказаний період податкових нарахувань не ставиться під сумнів відповідача та не слугує підставою для прийняття спірного рішення від 17.04.2023 № 204150002994, тому не потребує додаткової оцінки.

Водночас щодо посилання відповідача у спірному рішенні від 17.04.2023 № 204150002994 на неможливість врахування довідки № 14 від 13.04.2021 КНГ -Сервіс про особливий характер роботи позивача, у зв'язку з виходом росії 01.01.2023 з участі в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, суд звертає увагу, що, по-перше, подібних зауважень в ГУ ПФУ в Харківській області не виникло до іншої довідки КНГ-Сервіс № 116 від 06.04.2021.

По-друге, суд зазначає, що одним з міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та російська федерація.

Відповідно до вимог статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення передбачено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

За абз. 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом російської федерації «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Згідно ст. 7 Угоди від 14 січня 1993 року питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.

За постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» Україна вийшла з Угоди про гарантії.

Постанова набрала чинності02.12.2022 року.

Згідно п. 2 ст. 13 Угоди про гарантії, пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Отже, положення відповідних міжнародних договорів розповсюджується на питання пов'язані із зарахуванням періодів роботи на території інших держав до страхового стажу та обчислення пенсій, пов'язаних з їх перерахунком.

Діюче в Україні пенсійне законодавство передбачає, що у разі, якщо пенсія призначена на території України, а особа працювала на території рф або на підприємстві зареєстрованому на території рф після 13.03.1992 року, то цей стаж має враховуватись на території України як власний страховий (трудовий стаж), хоча пенсійні внески можуть сплачуватись в росії.

Таким чином, існує гарантія врахування страхового стажу кожної із сторін при призначенні пенсії на її території без перерахування страхових внесків, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного суду від 6 липня 2020 року у справі № 345/9/17.

Отже, при прийнятті рішення щодо зарахування чи відмови в зарахуванні страхового стажу певних періодів роботи, орган пенсійного фонду повинен враховувати норми законодавства України, в сукупності з нормами законів тієї країни, на території якої працювала в спірний період роботи особа, яка звернулась за призначенням пенсії або ж перерахунком пенсії. Сама лише несплата страхових внесків, не може бути підставою для відмови в зарахуванні такого стажу.

Крім того, на час набуття позивачем трудового стажу у спірний період та станом на звернення до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою від 11.01.2021 про призначення пенсії, вказана Угода була чинною для України, відтак підлягає застосуванню до даних правовідносин, а тому суд відхиляє доводи представника відповідача щодо відсутності підстав зарахування спірного страхового стажу з 20.10.2008 по 28.08.2018 року.

Отже, стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якої вони проживають.

На момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком (11.01.2021) були наявні всі підстави для зарахування до страхового стажу роботи період роботи з 20.10.2208 по 28.08.2018 року, враховуючи довідку КНГ Сервіс №14 від 13.04.2021 року про особливий характер роботи.

Щодо іншого аргументу відповідача, який покладено в основу спірного рішення від 17.04.2023 № 204150002994 стосовно відсутності довідки КНГ Сервіс №14 від 13.04.2021 року про особливий характер роботи станом на момент звернення 11.01.2021, суд зауважує, що, по-перше, вказаний документ датований 13.04.2021, а позивач вперше звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 11.01.2021, що, відповідно, вказує на поверхневий підхід відповідача до формування підстав відмови пенсіонеру у призначенні пенсії.

По-друге, відповідачем не заперечується, що вказана довідка, як і інша довідка КНГ Сервіс № 116, надіслана КНГ Сервіс на письмове звернення ГУ ПФУ в Харківській області в межах реалізації права останнього щодо звернення про надання інформації до колишнього роботодавця позивача в порядку обміну інформацією за наявності таких повноважень саме у територіального органу пенсійного фонду України, що, відповідно, спростовує посилання відповідача на обов'язок подання такої довідки саме заявником.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на зарахування до загального та пільгового стажу період роботи на КНГ Сервіс на території рф з 20.10.2008 по 28.08.2018, а спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області №204150002994 від 17.04.2023 року про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є безпідставним та необґрунтованим.

Суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 13.01.2011 по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків.

Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A №18).

Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні.

Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які стосуються визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області №204150002994 від 17.04.2023 року про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як передбачено пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (частина четверта статті 245 КАС України).

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідного суб'єкта владних повноважень прийняти рішення.

З правового аналізу зазначених норм вбачається, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.

Відтак, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача слід зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 20.10.2008 по 28.08.2018 із врахуванням довідок КНГ Сервіс №14 від 13.04.2021 року про особливий характер роботи, №116 від 06.04.2021 року про нарахування заробітної плати для нарахування пенсії та призначити пільгову пенсію за віком відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.01.2021.

Відповідно до ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області №204150002994 від 17.04.2023 року про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині неможливості зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи з 20.10.2008 по 28.08.2018 із врахуванням довідок КНГ Сервіс №14 від 13.04.2021 року про особливий характер роботи, №116 від 06.04.2021 року про нарахування заробітної плати для нарахування пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи з 20.10.2008 по 28.08.2018 із врахуванням довідок КНГ Сервіс №14 від 13.04.2021 року про особливий характер роботи, №116 від 06.04.2021 року про нарахування заробітної плати для нарахування пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пільгову пенсію за віком відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.01.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.С.Мороко