Справа № 420/7317/24
26 квітня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеського квартирно-експлуатаційного управління, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Одеського квартирно-експлуатаційного управління, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Одеського квартирно-експлуатаційного управління, зазначені в листі начальника Одеського квартирно-експлуатаційного управління від 30 січня 2024 р. (вихідний №418) на ім'я Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови внести зміни в узагальнені списки та повернення на доопрацювання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 документи полковника запасу ОСОБА_1 , рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02 січня 2024 р. (Протокол №1) щодо внесення зміни до облікової справи полковника запасу ОСОБА_1 для позачергового забезпечення надання жилого приміщення для постійного проживання, та запропонування зарахувати до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання полковника запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку отриманням інвалідності II групи, пов'язаної із захистом Батьківщини, та наказу начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 №4 «Про зарахування особи до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання» 03 січня 2024 р. про зарахування полковника запасу ОСОБА_1 до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання з 02.01.2024 року;
зобов'язати Одеське квартирно-експлуатаційне управління внести зміни до загальних списків обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання щодо полковника запасу ОСОБА_1 для позачергового забезпечення надання жилого приміщення для постійного проживання з 02.01.2024 року;
зобов'язати Одеське квартирно-експлуатаційне управління висвітити дані щодо полковника запасу ОСОБА_1 як особи, яка потребує поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання з 02.01.2024 року в зоні відповідальності, на офіційному веб-сайті Міноборони.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 30 січня 2024 р. начальник Одеського КЕУ направив листа (вихідний №418) на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , з якого вбачається, що «відсутні відомості розгляду житловою комісією виконання вимог наказу МОУ «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» від 31.07.2018 №380 розділ 6 п.13 (далі - Інструкція) з урахуванням наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 №236 від 24.08.2023. В зв'язку з тим, що не можливо внести зміни в узагальнені списки», тому повернуто «на доопрацювання житлової комісії документи полковника запасу ОСОБА_2 ».
19 лютого 2024 р. представник позивача отримав на свою адресу електронної пошти відповідь на адвокатський запит від 13 лютого 2024 р., з якого вбачається, що на думку відповідача, позивач не має законних підстав для залишення на обліку для поліпшення житлових умов, оскільки на момент звільнення він не мав вислугу 20 років і відсутні були пільги щодо залишення (зарахування) в пільгові черги, що підтверджується копією відповіді.
З цих підстав відповідач вважає, що позивач не може перебувати на обліку в Одеському КЕУ як особа яка набула права та потребує поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.
Позивач вважає, що відмова відповідача у зарахуванні на облік позивача як особа яка набула права та потребує поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, є протиправною, оскільки якщо військовослужбовець звільнений з військової служби, та визнаний особою з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, то надання житла для постійного проживання не пов'язано з умовою мати вислугу 20 і більше років.
Відповідно до п. 18 частини першої ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захист», «Особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:
18) позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року».
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» №1081 від 03 серпня 2006 р., «Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та визнані в установленому законодавством порядку особами з інвалідністю внаслідок поранення,… забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання, що збудовані (придбані) за рахунок коштів державного бюджету та інших передбачених законодавством джерел, чи грошовою компенсацією за належне їм для отримання житлове приміщення з урахуванням пільг, установлених законами».
Тобто, в цій постанові забезпечення житлом саме військовослужбовців, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та визнані в установленому законодавством порядку особами з інвалідністю внаслідок поранення не пов'язано із наявністю вислуги 20 років і більше.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 08.03.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
19.03.2024 року за вхід.№ЕС/11225/24 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки полковника ОСОБА_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 було звільнено 24.08.2023 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 №236 від 24.08.2023 з військової служби у запас за підпунктом "г" (через сімейні обставини або інші поважні причини) пункту 3 частини 5 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». На момент звільнення позивач мав вислугу 19 років 05 місяців 16 днів.
Таким чином, діючий начальник та житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_6 знали про звільнення першого керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 станом на 24.08.2023, а саме ОСОБА_1 , з 24.08.2023. Незважаючи на це, з квартирного обліку ОСОБА_1 не зняли, хоча підстав залишати його на обліку не було.
Інвалідність позивачу була встановлена у жовтні 2023 (копія пенсійного посвідчення серія НОМЕР_1 від 13.10.2023), після того як з 15 серпня 2023 його звільнено у запас.
Полковник запасу ОСОБА_1 рапорт про зарахування в позачергову чергу, як інвалід 2 групи, захворювання пов'язано із захистом Батьківщини до об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 надав 05.12.2023, через 4 місяці після звільнення з військової служби.
Тоді як, після 24.08.2023 полковник запасу ОСОБА_1 вже не мав підстав для залишення на обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, після звільнення з військової служби в запас за підпунктом "г" (через сімейні обставини…) 24.08.2023 з вислугою менше 20 років до моменту отримання пільг.
Одеське КЕУ, після отримання від житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 та розгляду пакету документів щодо внесення змін до обліку полковника запасу ОСОБА_1 , а саме: зарахування до позачергової черзі у зв'язку з отриманням інвалідності 2 групи, захворювання пов'язано із захистом Батьківщини, повернуло для опрацювання житловою комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 документи щодо внесення змін до житлової справи полковника запасу ОСОБА_1 .
На ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 були направлені листи від 30.01.2024 вих. №418, 22.02.2024 №786 Одеським КЕУ, якими КЕУ просило доопрацювати житловій комісії документи полковника запасу ОСОБА_1 та указати підстави, згідно яких ОСОБА_1 перебуває на обліку осіб після 24.08.2023, які потребують поліпшення житлових умов, при відсутності на день звільнення:
вислуги 20 років,
пільг,
пенсійного віку або пенсії з інвалідності.
Відповіді на листи ІНФОРМАЦІЯ_8 не надало Одеському КЕУ, хоч підняті в них питання, входять у межі повноважень житлової комісії та начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 .
11.04.2024 року за вхід.№14400/24 надійшло клопотання ІНФОРМАЦІЯ_4 про розгляд справи без участі третьої особи.
24 серпня 2023 р. начальник ІНФОРМАЦІЯ_7 видав наказ №236 (по стройовій частині) п. 3 якого полковник ОСОБА_3 , начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільнений у запас за підпунктом «г» (через сімейні обставини або інші поважні причини), на підставі наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №746 (по особовому складу) від 15 серпня 2023 року та з 24 серпня 2023 року виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_9 , вислуга на час звільнення складає 19 років 7 місяців 20 днів.
Інвалідність ОСОБА_1 була встановлена у жовтні 2023, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 13.10.2023.
22.11.2023 року ОСОБА_1 видано пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 , вид пенсії: по інвалідності, 2 гр., інвалідність внаслідок війни.
05.12.2023 року позивачем на ім'я Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 та Голови житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 подано рапорт, в якому зазначено, що в зв'язку з отриманням статусу ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, він просить внести зміни до облікової справи для позачергового забезпечення надання жилого приміщення для постійного проживання.
Протоколом №1 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.01.2024 року розглянуто рапорт ОСОБА_1 та прийнято рішення про зарахування до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання полковника запасу ОСОБА_1 з 02.01.2024 року на підставі п. 18 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та абз. 2 п. 3 ст. 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно Витягу з наказу №4 від 03.01.2024 р. «Про зарахування особи до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання» наказано Голові житлової комісії підполковнику ОСОБА_4 зарахувати до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання, згідно з п. 18 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та абз. 2 п. 3 ст. 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 р. №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», протоколу засідання житлової комісії №1 від 02.01.2024 р., полковника запасу ОСОБА_1 з 02.01.2024 року.
Листом від 30.01.2024 року №418 Одеського КЕУ на адресу Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомлено, що на адресу Одеського КЕУ від житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов супровідний лист №138 від 05.01.2024 р. з пакетом документів щодо змін квартирного обліку полковника запасу ОСОБА_1 .
В листі зазначено, що при ознайомленні з наданими документами виявлено, що відсутні відомості розгляду житловою комісією виконання вимог наказу МОУ від 31.07.2018 року №380 з урахуванням наказу ІНФОРМАЦІЯ_10 №236 від 24.08.2023 р.
Вказане стало підставою для повернення документів на доопрацювання.
Відповідно до частини п'ятої ст. 17 Конституції України, «Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей».
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України, «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Відповідно до частини першої, другої ст. 47 Конституції України, «Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону».
Відповідно до абзацу четвертого частини першої, абзацу другому частини третьої ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»:
« 1. Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
…Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
…Особам, звільненим з військової служби і визнаним особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов».
Тобто, у разі, якщо військовослужбовець звільнений з військової служби, та визнаний особою з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, то надання житла для постійного проживання не пов'язано з умовою мати вислугу 20 і більше років.
Відповідно до п. 18 частини першої ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захист»,
«Особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:
18) позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року».
Тобто, цим законом встановлено обов'язок не тільки забезпечити житлом таку особу за рахунок Міністерства Оборони України, а у встановлений строк у два роки з дня взяття на квартирний облік.
Відповідно до п. 3 абзацу другого ст. 40 ЖК України, «Громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.
Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України».
Таким іншим актом законодавства України є, відповідно до ст. 60 ЖК України, «Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень затверджуються Кабінетом Міністрів України і Українською республіканською радою професійних спілок».
Відповідно до п. 10, 29 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені Постановою Ради Міністрів Української РСР і Українська республіканська рада професійних спілок №470 від 11 грудня 1984 р.
« 10. Громадяни, які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях, що здійснюють квартирний облік, у зв'язку з виходом на пенсію, беруться на облік нарівні з робітниками і службовцями даного підприємства, установи, організації».
29. Право громадянина перебувати на квартирному обліку за місцем попередньої роботи зберігається у випадках: 1) виходу на пенсію.
Позивач вийшов на пенсію у зв'язку із інвалідністю внаслідок війни, тому за ним зберігається право перебувати на квартирному обліку за місцем попередньої служби.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» №1081 від 03 серпня 2006 р.
«Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та визнані в установленому законодавством порядку особами з інвалідністю внаслідок поранення, … забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання, що збудовані (придбані) за рахунок коштів державного бюджету та інших передбачених законодавством джерел, чи грошовою компенсацією за належне їм для отримання житлового приміщення з урахуванням пільг, установлених законами».
Тобто, в цій постанові забезпечення житлом саме військовослужбовців, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та визнані в установленому законодавством порядку особами з інвалідністю внаслідок поранення не пов'язано із наявністю вислуги 20 років і більше.
Відповідно до Розділу VІ Інструкції, затвердженої Наказом Міністра оборони України №380 від 31 липня 2018 р. «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за №1020/32472):
« 1. Житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.
2. Військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, відповідно до статті 34 Житлового кодексу Української УРСР.
3. Облік ведеться в житлових комісіях військових частин (об'єднаних житлових комісіях), військових комісаріатах та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
6. За результатами розгляду житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про зарахування військовослужбовця та членів його сім'ї на облік або відмовляє у зарахуванні на облік із зазначенням обґрунтування такої відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
8. Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі про зарахування військовослужбовця та членів його сім'ї на облік із зазначенням дати зарахування на облік, складу сім'ї, підстави для зарахування на облік, а також підстави включення до списків осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень.
9. Військовослужбовці, зараховані на облік, реєструються в Книзі обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (додаток 6).
10. Житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) інформує про прийняте рішення військовослужбовця та направляє до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району витяг з наказу командира військової частини для здійснення обліку.
13. У разі зміни у військовослужбовця складу сім'ї, набуття права на отримання житла в першочерговому чи позачерговому порядку, поліпшення житлових умов тощо військовослужбовець доповідає про це командиру військової частини письмовим рапортом та надає копії відповідних документів.
Особи, звільнені з військової служби, про зміну складу сім'ї письмово повідомляють (інформують) командира (начальника) за місцем перебування на обліку.
Житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) розглядає надані документи та приймає рішення про внесення змін до облікової справи.
Розгляд питання про внесення відомостей до облікової справи щодо членів сім'ї військовослужбовця здійснюється після внесення відомостей у встановленому порядку до особової справи військовослужбовця.
Про внесення відомостей до облікової справи житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) інформує у встановленому порядку КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
14. На підставі даних книг обліку у військових частинах щороку складаються списки осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання. Такі списки підлягають періодичному уточненню.
Списки осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, розміщуються у загальнодоступному місці військової частини для ознайомлення.
15. КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району щороку до 01 лютого забезпечують висвітлення даних щодо осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання в зоні відповідальності, на офіційному веб-сайті Міноборони із додержанням вимог щодо захисту їх персональних даних».
Таким чином, єдиним органом, уповноваженим законодавством вирішувати питання щодо обліку осіб які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання є житлові комісії та командири частин за місцем проходження військової служби. Про прийняте ними рішення відповідач (КЕУ) тільки повідомляється.
Як стверджував відповідач у листі від 19.02.2024 року №734, відповідно Положення про Одеське квартирно-експлуатаційне управління, затвердженого Наказом командувача Сил логістики Збройних Сил України від 27.10.2023 №364:
Основними завданнями Одеського КЕУ є: ...організація ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов та забезпечення їх житловими приміщеннями, виплати компенсації за належне для отримання жиле приміщення, контроль за правомірністю використання житлового фонду Міністерства оборони України у гарнізонах Збройних Сил України в зоні відповідальності;
Основними функціями Одеського КЕУ щодо організації роботи з документами, що надходять від житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) щодо забезпечення житлом та виплати грошової компенсації за належне для отримання житла військовослужбовцям, особам звільненим з військової служби в запас або відставку та членам їх сімей, здійснення приватизації державного житлового фонду Міністерства оборони України, є:
ведення обліку житлового фонду Міністерства оборони України у межах визначеної зони відповідальності;
контроль використання житлового фонду Міністерства оборони України у військових гарнізонах, у межах визначеної зони відповідальності;
взаємодія з житловими комісіями органів військового управління, військових частин, закладів, установ та організацій Міністерства оборони і Збройних Сил України (Об'єднаними житловими комісіями) щодо забезпечення житлом військовослужбовців осіб звільнених з військової служби в запас або відставку та членів їх сімей, виплати їм грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
узагальнення та надання звітності від житлових комісії органів військового управління, військових частин, військово-навчальних закладів, установ Міністерства оборони України і Збройних Сил України щодо обліку військовослужбовців ЗС України, осіб звільнених з військової служби в запас або відставку та членів їх сімей які потребують поліпшення житлових умов;
Одеське КЕУ для здійснення визначених повноважень та виконання завдань має право:
отримувати від житлових комісій військових частин Міністерства оборони України і Збройних Сил України (об'єднаних житлових комісій) інформацію та документи щодо обліку військовослужбовців ЗС України, осіб звільнених з військової служби в запас або відставку та членів 'їх сімей які потребують поліпшення житлових умов...
Відповідач наполягає, що для організації ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов та забезпечення їх житловими приміщеннями, здійснення контролю, узагальнення та надання звітності Одеське КЕУ взаємодіє з житловими комісіями військових частин (об'єднаними житловими комісіями) та в разі неможливості внесення змін в узагальнені списки, невідповідності (недотримання, суперечливості) прийнятих рішень житловими комісіями до вимог Законодавства України - Одеське КЕУ повідомляє житлову комісію та повертає документи.
Суд зазначає, що 15.12.2023 набрав чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» №2073-ІХ від 17.02.2022 (далі - Закон №2073-ІХ), який регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
За визначенням, наведеним у статті 2 Закону 2073-ІХ, адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб); адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України від 17.02.2022 №2073-IX «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073-IX), принципами адміністративної процедури є, зокрема верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності.
Частиною третьою статті 6 цього ж Закону визначено, що здійснення адміністративним органом дискреційного повноваження вважається законним у разі дотримання таких умов:
1) дискреційне повноваження передбачено законом;
2) дискреційне повноваження здійснюється у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом;
3) правомірний вибір здійснено адміністративним органом для досягнення мети, з якою йому надано дискреційне повноваження, і відповідає принципам адміністративної процедури, визначеним цим Законом;
4) вибір рішення адміністративного органу здійснюється без відступлення від попередніх рішень, прийнятих тим самим адміністративним органом в однакових чи подібних справах, крім обґрунтованих випадків.
Частиною другою статті 11 Закону № 2073-IX передбачено, що адміністративний акт повинен прийматися з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для права, свободи чи законного інтересу особи і цілями, на досягнення яких спрямований адміністративний акт. Негативні наслідки для особи та публічних інтересів повинні бути найменшими.
З огляду на це, при вирішенні даної справи, суд дійшов висновку, що у Одеського квартирно-експлуатаційно управління відсутні дискреційні повноваження, передбачені законом, щодо повернення на доопрацювання документів від житлових комісій та, як наслідок, суд зазначає, що дискреційне повноваження здійснено не у межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.
Відтак, дії Одеського квартирно-експлуатаційного управління щодо відмови внести зміни в узагальнені списки та повернення на доопрацювання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 документи полковника запасу ОСОБА_1 є протиправними.
Відповідно до вимог Закону України 17 лютого 2022 року №2073-IX «Про адміністративну процедуру», адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом (ч.1 ст.10). Якщо судовим рішенням, що набрало законної сили, або рішенням суб'єкта розгляду скарги адміністративний орган зобов'язано прийняти адміністративний акт певного змісту, повторний розгляд справи не проводиться (ч.3 ст.69).
Отже, задоволенню підлягають в позовні вимоги про зобов'язання Одеського квартирно-експлуатаційного управління внести зміни до загальних списків обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання щодо полковника запасу ОСОБА_1 для позачергового забезпечення надання жилого приміщення для постійного проживання з 02.01.2024 року та зобов'язання Одеського квартирно-експлуатаційного управління висвітити дані щодо полковника запасу ОСОБА_1 як особи, яка потребує поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання з 02.01.2024 року в зоні відповідальності, на офіційному веб-сайті Міноборони.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського квартирно-експлуатаційного управління, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Одеського квартирно-експлуатаційного управління, зазначені в листі начальника Одеського квартирно-експлуатаційного управління від 30 січня 2024 р. (вихідний №418) на ім'я Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови внести зміни в узагальнені списки та повернення на доопрацювання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 документи полковника запасу ОСОБА_1 , рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02 січня 2024 р. (Протокол №1) щодо внесення зміни до облікової справи полковника запасу ОСОБА_1 для позачергового забезпечення надання жилого приміщення для постійного проживання, та запропонування зарахувати до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання полковника запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку отриманням інвалідності II групи, пов'язаної із захистом Батьківщини, та наказу начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 №4 «Про зарахування особи до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання» 03 січня 2024 р. про зарахування полковника запасу ОСОБА_1 до позачергової черги на отримання жилого приміщення для постійного проживання з 02.01.2024 року.
Зобов'язати Одеське квартирно-експлуатаційне управління внести зміни до загальних списків обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання щодо полковника запасу ОСОБА_1 для позачергового забезпечення надання жилого приміщення для постійного проживання з 02.01.2024 року.
Зобов'язати Одеське квартирно-експлуатаційне управління висвітити дані щодо полковника запасу ОСОБА_1 як особи, яка потребує поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання з 02.01.2024 року в зоні відповідальності, на офіційному веб-сайті Міноборони.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Одеське квартирно-експлуатаційне управління (адреса: 65012, м. Одеса, вул. Армійська, 18, ЄДРПОУ 08038284, ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_11 )
ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_12 )
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА