Справа № 420/5964/24
26 квітня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Херсонській області АР Крим та м.Севастополі (просп. Ушакова, 75, м.Херсон,73022) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області АР Крим та м.Севастополі, за результатом якого позивач просить:
визнати протиправними та скасувати наступні податкові повідомлення-рішення
- від 26.09.2023 року № 8411636-2403-2103-UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 р. на суму 13 545,96 грн.;
- від 28.12.2023 року № 0039914-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 3 388,94 грн.;
- від 28.12.2023 року № 0039918-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 р. на суму 43 803,00 грн.;
- від 28.12.2023 року № 0039911-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 7908,88 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що починаючи з 1 січня 2023 року плата за землю не нараховується та не сплачується за період з 1 числа місяця, в якому було включено територію до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Відповідно до Наказу № 309 у період з 01.03.2022 року по 11.11.2022 року Музиківська сільська територіальна громада перебувала під тимчасовою окупацією, а з 11 листопаду 2022 року по сьогоднішній день - внесена до території, на яких ведуться бойові дії.
На підставі вищевикладеного, нарахування Відповідачем орендної плати за землю та податку на нерухоме майно за 2022 та 2023 роки є неправомірним.
Окремо позивач зазначає, що йому податкового зобов'язання з податку на
нерухоме майно за податковий період 2021 року, згідно податкового повідомлення-рішення від № 0039918-2403-2104- UA65100090000097337, прийнятого 28.12.2023, є неправомірним, оскільки воно прийняте поза межами строку, встановленого у абзаці 1 пункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України. Це ж саме стосується й ППР від 28.12.2023 року № 0039914-2403-2104- UA65100090000097337 та ППР від 28.12.2023 року № 0039911-2403-2104- UA65100090000097337.
Ухвалою суду від 27 лютого 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не подав.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що 15 січня 2024 року позивач отримав від Відповідача наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 26.09.2023 року № 8411636-2403-2103-UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 р. на суму 13 545,96 грн., об'єкт оподаткування земельна ділянка за адресою Херсонська обл., Музиківська ОТГ, с. Музиківка;
- від 28.12.2023 року № 0039914-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 3 388,94 грн., об'єкт оподаткування нежитлова будівля за адресою АДРЕСА_2 ;
- від 28.12.2023 року № 0039918-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 р. на суму 43 803,00 грн., об'єкт оподаткування нежитлове приміщення за адресою АДРЕСА_2 ;
- від 28.12.2023 року № 0039911-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 7908,88 грн., об'єкт оподаткування нежитлове приміщення за адресою АДРЕСА_2 .
Позивач вважає зазначені податкові повідомлення-рішення протиправним та за їх скасуванням позивач звернувся до суду.
Даючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.
Відповідно до приписів пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Підпунктом 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується: 1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України: за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" задекларували за 2022-2023 роки податкові зобов'язання за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за період 2022 та 2023 роки шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.
На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.
Відповідно до Наказу №309 у період з 01.03.2022 року по 11.11.2022 року Музиківська сільська територіальна громада (UA65100090000097337) перебувала під тимчасовою окупацією, а з 11 листопаду 2022 року по дату прийняття судового рішення - внесена до території, на яких ведуться бойові дії.
На підставі вищевикладеного, нарахування Відповідачем орендної плати за землю та податку на нерухоме майно за 2022 та 2023 роки є неправомірним, а тому податкові повідомлення-рішення від 26.09.2023 року № 8411636-2403-2103-UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 р. на суму 13 545,96 грн.; від 28.12.2023 року № 0039914-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 3 388,94 грн.; від 28.12.2023 року № 0039911-2403-2104- UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 7908,88 грн., яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 7908,88 грн. підлягають скасуванню.
Окремо суд зазначає наступне.
Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Це визначено підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2 пункт 266.3 статті 266 Податкового кодексу України).
За правилами підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
За змістом п.п.266.4.2 ст.266 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується, зокрема, фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення рішення (абзац «а» пп. 266.10.1. п. 266.10 ст. 266 ПКУ).
Для платників нормами ПКУ закріплено, що визначені податковими повідомленнями рішеннями суми підлягають сплаті протягом 60 календарних днів з дня вручення податкового повідомлення рішення, та терміни надіслання податкового повідомлення рішення не мають юридичного значення для платника податків, оскільки з дати його отримання не зменшується строк, протягом якого триває обов'язок по сплаті за податковим повідомленням рішенням, у зв'язку з чим відсутні підстави для висновку про фактичну зміну контролюючим органом строків сплати податку на нерухоме майно.
У встановлений пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ строк оскаржуваного податкового повідомлення рішення - до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
З огляду на викладене, спірні податкове повідомлення-рішення за податковий період за який нараховане податкові зобов'язання: з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року могло бути надіслано виключно до 01 липня 2022 року.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п.266.6.1 ст.266 Податкового кодексу України).
Отже, для справляння податку у порядку ст.266 Податкового кодексу України визначальними кваліфікуючими ознаками кожного окремого об'єкту нерухомого майна (будівлі чи приміщення) як об'єкту стягнення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є: 1) відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; 2) місце розташування об'єкта (тобто адреса будівлі), 3) технічні характеристики об'єкта (тобто тип будівлі чи категорія будівлі, площа об'єкту тощо).
У зв'язку з запровадженням воєнного стану в Україні з огляду на військову агресію Російської Федерації проти України, Законом України від 15.03.2022 року № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до ПКУ від 02.10.2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, зокрема, ст.102 ПКУ доповнена новим п.102.09 згідно якого на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що введений в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ.
Враховуючи викладене, якщо закінчення терміну днів, встановленого для направлення податкового повідомлення-рішення припадає на період дії воєнного, надзвичайного стану, то такий перебіг строку зупиняється.
До того ж, нарахованим податковим зобов'язанням після 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком), звільняється лише від відповідальності за несвоєчасну сплату такого зобов'язання, проте не звільнений від його сплати в цілому на цій підставі. Дане твердження підтверджується постановою Верховного Суду від 06.11.2018 у справі № 808/144/18.
З огляду на викладене податкове повідомлення рішення від 28.12.2023 року №0039918-2403-2104-UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 р. на суму 43 803,00 грн. є правомірним та скасуванню не підлягає.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, а саме в частині перерахунку календарних днів додаткової відпустки, як учаснику бойових дій позовні вимоги слід задовольнити частково.
Частиною третьою статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Херсонській області АР Крим та м.Севастополі (просп. Ушакова, 75, м.Херсон,73022) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати наступні податкові повідомлення-рішення
- від 26.09.2023 року № 8411636-2403-2103-UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 р. на суму 13545,96 грн.;
- від 28.12.2023 року № 0039914-2403-2104-UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 3388,94 грн.;
- від 28.12.2023 року № 0039911-2403-2104-UA65100090000097337, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 р. на суму 7908,88 грн..
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Херсонській області АР Крим та м.Севастополі (просп. Ушакова, 75, м.Херсон,73022, код ЄДРПОУ 43143201) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 гривень.
В решті позову - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко