Рішення від 25.04.2024 по справі 420/21166/23

Справа № 420/21166/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 84004,39 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що відповідач - ОСОБА_1 є платником податків, у визначенні п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України, та станом на дату звернення до суду, згідно довідки про податкову заборгованість та інтегрованої картки платника податків, має заборгованість перед бюджетом по орендній платі з фізичних осіб у загальному розмірі 84004,39 грн.

Як зазначає позивач, вищевказана заборгованість виникла в результаті нарахувань податкового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб, згідно податкових повідомлень-рішень:

№1717962-2411-1503 від 01.09.2022 року на суму 4771,33 грн. (основний платіж);

№1717963-2411-15-03 від 01.09.2022 року на суму 65649, 17 грн. (основний платіж);

№307108-2405-1503 від 14.05.2021 року на суму 9246, 32 грн. (основний платіж);

№307107-2405-1503 від 14.05.2021 року на суму 4337,57 грн. (основний платіж).

Позивач вказує, що боржнику, відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, направлялась податкова вимога форми “Ф” №134973-53 від 09.09.2020 року.

Проте, відповідачем наявну заборгованість не погашено, що стало підставою звернення до суду з даним адміністративним позовом в порядку п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України.

17.08.2023 року на виконання вимог ч.4 ст.171 КАС України судом направлено запит до Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області про реєстрацію місця проживання відповідача.

24.08.2023 року на адресу суду від Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області надійшла відповідь на запит щодо реєстрації місця проживання відповідача, яким підтверджено зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 24).

Ухвалою суду від 29.08.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України у письмовому провадженні. Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачу копія ухвали суду про відкриття провадження у справі від 29.08.2023 року направлялась за вищевказаною адресою засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.

Окрім того, Головним управлінням ДПС в Одеській області при зверненні до суду з даним позовом, на виконання вимог ч. 2 ст. 161 КАС України, додані до позовної заяви докази надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії цієї позовної заяви та доданих до неї документів (а.с. 3).

Проте, судова кореспонденція, яка направлялась на адресу відповідача, повернута до суду з відміткою відповідальної особи поштового зв'язку: “адресат відсутній”, довідка Ф.20 (а.с. 29).

У відповідності з ч.11 ст.126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи, що судова кореспонденція не вручена відповідачу з незалежних від суду причин, в силу наведених вимог КАС України вважається, що судову кореспонденцію вручено належним чином.

Відповідно до ч. 5 ст. 162 КАС України, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

Відповідач відзив на позовну заяву, а також будь-яких доказів до суду не надав.

У відповідності з ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що згідно розрахунку та довідки про податкову заборгованість, складених за підписом податкового керуючого, станом на 26.07.2023 року відповідач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) має заборгованість за платежем 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» у розмірі 84004,39 грн. (а.с. 4-5), що підтверджується даними інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2022 року (а.с. 7-9).

Податковий борг, який заявлений до стягнення позивачем, виник за відповідачем, як за фізичною особою, з огляду на наступне.

14.05.2021 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №307108-2405-1503, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) визначено суму податкового зобов'язання за платежем 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» за податковий період - 2021 рік у сумі 59681,06 грн. (а.с. 15).

14.05.2021 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №307107-2405-1503, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) визначено суму податкового зобов'язання за платежем 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» за податковий період - 2021 рік у сумі 4337,57 грн. (а.с. 15).

До суду надано копію конверту та зворотного рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, згідно яких поштова кореспонденція повернута з відміткою відповідальної особи поштового зв'язку: «за закінченням терміну зберігання», довідка Ф.20 від 26.06.2021 року (а.с. 16).

01.09.2022 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №1717962-2411-1503, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) визначено суму податкового зобов'язання за платежем 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» за податковий період - 2022 рік у сумі 4771,33 грн. (а.с. 13).

01.09.2022 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №1717963-2411-1503, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) визначено суму податкового зобов'язання за платежем 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» за податковий період - 2022 рік у сумі 65649,17 грн. (а.с. 13).

До суду надано копію зворотного повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, яке отримано адресатом 11.10.2022 (а.с. 14).

Відповідачем не надано до суду та матеріали справи не містять доказів оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному та/або судовому порядку.

Відповідно до корінця податкової вимоги форми «Ф» від 09.09.2020 року №134973-53 (а.с. 11), Головне управління ДПС в Одеській області склало та виставило платнику податків - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податкову вимогу про те, що сума податкового боргу платника податків станом на 08.09.2020 року за платежем 18010900 «Орендна плата з фізичних особі» становить 20882,03 грн.

Доказів оскарження вказаної вимоги матеріали справи не містять.

Враховуючи те, що сума боргу перед бюджетом самостійно не сплачена, позивач вважає, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальному розмірі 84004,39 грн.

Згідно зі ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом.

Відповідно до ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України).

Виконанням податкового обов'язку, згідно з п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).

Як визначено п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Так, відповідно до п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України, нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України).

Тобто, нарахування орендної плати за землю здійснюється контролюючими органами.

Як встановлено судом з матеріалів справи, у відповідача виникла заборгованість в результаті нарахувань податкових зобов'язань по орендній платі з фізичних осіб контролюючим органом, згідно податкових повідомлень-рішень:

№307108-2405-1503 від 14.05.2021 року на суму 59681,06 грн. (основний платіж);

№307107-2405-1503 від 14.05.2021 року на суму 4337,57 грн. (основний платіж);

№1717962-2411-1503 від 01.09.2022 року на суму 4771,33 грн. (основний платіж);

№1717963-2411-1503 від 01.09.2022 року на суму 65649, 17 грн. (основний платіж).

Згідно даних інтегрованої картки платника податків, 15.12.2021 року на рахунок відповідача зараховані кошти в сумі 59681, 06 грн., сплачені згідно платіжного доручення №2РL766973 від 15.12.2021 року.

За рахунок вказаних коштів зменшено борг минулих років, а саме:

в рахунок погашення боргу згідно податкового повідомлення-рішення №46857-5306-1503 зараховано 1246, 48 грн.;

в рахунок погашення боргу згідно податкового повідомлення-рішення №46858-5306-1503 зараховано 19 635, 55 грн.;

в рахунок погашення недоїмки згідно податкового повідомлення-рішення №307108-2405-1503 зараховано 38 799, 03 грн.

Згідно даних інтегрованої картки платника податків, 19.01.2022 року на рахунок відповідача зараховані кошти в сумі 11635,71 грн., сплачені згідно платіжного доручення №2РL436082 від 19.01.2022 року.

За рахунок вказаних коштів зменшено борг минулих років, а саме в рахунок погашення боргу згідно податкового повідомлення-рішення №307108-2405-1503 зараховано 11635,71 грн.

Таким чином, заборгованість за податковим повідомленням-рішенням №307108-2405-1503 від 14.05.2021 року становить 9246, 32 грн. (59681,06 - 38 799, 03 - 11635,71 = 9246, 32).

Проте, відповідач суми податкових зобов'язань, нараховані йому згідно вказаних податкових повідомлень-рішень, не сплатив та повідомлення-рішення не оскаржив.

Таким чином, сума узгодженого, але не сплаченого відповідачем грошового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб становить 84004,39 грн. (9246, 32 грн. + 4337,57 грн. +4771,33 грн. + 65649, 17 грн.).

У відповідності з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Відповідно до п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом відповідачу направлялась податкова вимога форми “Ф” від 09.09.2020 року №134973-53 (а.с. 11) на суму податкового боргу за платежем 18010900 «Орендна плата з фізичних особі» - 20882,03 грн.

Оскільки податковий борг не був погашений, податкова вимога додатково не надсилалась.

Станом на час розгляду справи доказів оскарження зазначеної податкової вимоги, її відкликання або виконання до суду не надано.

Згідно вимог пп. 20.1.18, пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

У відповідності з п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп. 54.3.1).

У відповідності з п. 95.1, п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Судом встановлено, що позивачем додержані вищенаведені вимоги Податкового кодексу України.

Згідно з п. 41.4 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Відповідно до п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено існування за відповідачем податкового боргу у розмірі 84004,39 грн., доказів самостійної його сплати відповідачем до суду не надано, відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи, що позивач був звільнений від оплати судового збору та інших витрат в порядку ч. 2 ст. 139 КАС України ним не заявлено, розподіл судових витрат на його користь не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 159, 162, 243-246, 262, 293 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

Стягнути зі ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 84004 грн. 39 коп. на бюджетний рахунок UА108999980334199815000015700, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./смт Великодол./18010900.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів