Рішення від 25.04.2024 по справі 420/825/24

Справа № 420/825/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка не відповідає вимогам ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ щодо нарахування та сплати з 01 березня 2023 року проіндексованої пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із обмеженням суми індексації базового ОСНП пенсії фіксованим розміром: 1500 грн. та письмової відмови вих. №38092-33031/У-02/8-1500/23 від 20.11.2023 року провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 14159,58 грн. (розмір базового ОСНП) в розмірі індексації базового ОСНП за 2023 рік у сумі: 2789,43 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати індексацію базового ОСНП за 2023 рік до пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2023 року відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 14159,58 грн. (розмір базового ОСНП) *0,197 = 2789,43 грн., у сумі: 2789,43 грн., без обмеження індексації пенсії фіксованим розміром: 1500 грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова №168) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.03.2023 року проіндексовано основний розмір пенсії позивача з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197. При цьому, позивач вважає, що відповідач протиправно застосував обмеження індексації в розмірі 1500 грн., що передбачені пунктом 10 Постанова №168. На переконання позивача, розмір індексації його пенсії у 2023 році має становити 2789,43 грн. (14159,58 грн. х 0,197). Позивач вказує, що положення пункту 10 Постанова №168, в частині обмеження суми індексації розміром 1500 грн., прямо суперечить положенням Закону України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення». Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та сплати з 01.03.2023 року проіндексованої пенсії із обмеженням суми індексації базового ОСНП пенсії фіксованим розміром 1500 грн., а тому звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою від 15.01.2024 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі №420/825/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику).

29.01.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що відповідно до абз. 2 п. 10 Постанова №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого, зокрема п. 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн. Тобто, індексація здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,197, однак сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1500,00 грн. Встановлення межі виплати індексацій у розмірі 1500,00 грн. слугує меті накопичення ресурсу задля збалансування пенсійного забезпечення.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 року провадження у справі № 420/825/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/8511/23.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2024 року ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 року скасовано, справу направлено для продовження розгляду.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі Постанови № 168 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023, розмір індексації склав 1500 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити індексацію пенсії з 01.03.2023, відповідно до вимог Постанови № 168 із застосуванням коефіцієнта 0,197 та здійснити виплату індексації, яка має становити 2789,43 грн. (14159,58 грн. х 0,197).

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 20.11.2023 року відмовило ОСОБА_1 у задоволенні заяви, мотивуючи тим, що нарахована, з 01.03.2023 року індексація пенсії в сумі 1500,00 грн., відповідає вимогам пункту 10 Постанови № 168, яким установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо обмеження розміру індексації пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст.64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному КМУ, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

Водночас, суд зазначає, що приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно із ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

24.02.2023 р. Кабінетом Міністрів України відповідно до пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Згідно п.1 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 3 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім частини першої статті 22 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови.

Пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, з 01.03.2023 року відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови КМУ від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених п.10 вказаної вище постанови.

Суд зазначає, що відповідно до Постанови № 168 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.

Як слідує з матеріалів справи, з 01.03.2023 року позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 Постанови № 168, а саме на 1500,00 грн. З огляду на вищезазначені обставини, суд наголошує, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до п.10 постанови № 168 не може перевищувати 1500,00 грн.

При цьому, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн., не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів. Виключень щодо неврахування п. 10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений п.10 Постанови №168 чинний та не суперечить вимогам закону, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

Суд також враховує, що пункт 10 Постанови №168, прийнятий на виконання пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Дана норма є чинною та не суперечить вимогам закону, у зв'язку з чим має бути застосована органом Пенсійного фонду.

Також, суд враховує, що відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України наділений правом приймати рішення щодо порядку застосування розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи із наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Посилання аозивача на те, що застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області положень пункту 10 Постанови № 168 суперечить змісту Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", суд вважає помилковими, оскільки дія цього Закону на 2023 рік зупинена пунктом 3 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Посилання позивача про те, що обмеження пенсії позивача суперечить правовій позиції Верховного Суду щодо неприпустимості обмеження пенсій максимальним розміром, суд вважає недоречним, оскільки встановлення верхньої межі суми індексації не є тотожним регулюванню саме максимального розміру пенсії.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 не може перевищувати 1500,00 грн.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність ознак протиправної бездіяльності відповідача, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка не відповідає вимогам ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ щодо нарахування та сплати з 01 березня 2023 року проіндексованої пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із обмеженням суми індексації базового ОСНП пенсії фіксованим розміром: 1500 грн. та письмової відмови вих. №38092-33031/У-02/8-1500/23 від 20.11.2023 року провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 14159,58 грн. (розмір базового ОСНП) в розмірі індексації базового ОСНП за 2023 рік у сумі: 2789,43 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати індексацію базового ОСНП за 2023 рік до пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2023 року відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 14159,58 грн. (розмір базового ОСНП) *0,197 = 2789,43 грн., у сумі: 2789,43 грн., без обмеження індексації пенсії фіксованим розміром: 1500 грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 25.04.2024 року.

Суддя Г. В. Лебедєва

.