Рішення від 26.04.2024 по справі 400/2350/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2024 р. № 400/2350/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:

- визнання противною відмови в зарахуванні заробітної плати згідно архівної довідки відділу по справам архіву адміністрації Олюторського муніципального району Камчатського краю рф за №280 від 10.07.2018р. про заробітну плату в Корфському кооперативі з січня 1986р. по грудень 1990р. для обчислення розміру пенсії;

- зобов'язання зарахувати заробітну плату згідно архівної довідки відділу по справам архіву адміністрації Олюторського муніципального району Камчатського краю рф за №280 від 10.07.2018р. про заробітну плату в Корфському кооперативі з січня 1986р. по грудень 1990р. та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаної заробітної плати, починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 12.11.2023 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що їй призначено пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) з 12.11.2023 р. Позивач зверталася до відповідача із заявою щодо врахування заробітної плати згідно архівної довідки від 10.07.2018 р. № 280. Листом від 13.11.2023 р. відповідач відмовив у зарахування заробітної плати згідно вказаної довідки. Таку відмову позивач вважає протиправною.

01.04.2024 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами. Отже, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії без підтвердження їх змісту первинними документами не враховуються. Законом України від 01.12.2022 № 2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» Україна зупинила дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, підписаної від імені України у м. Мінську 22.01.1993 і ратифікованої Законом України від 10.11.1994 № 240/94-ВР, у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь. Надана Позивачем довідка немає встановленої форми, не засвідчена гербовою печаткою, при цьому на ній не проставлено апостиль компетентним органом держави, в якій документ було складено, а отже не може бути врахована при обчисленні пенсії. Відтак, вимоги позовної заяви не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість. Одночасно, дії Відповідача в повному обсязі відповідають нормам чинного законодавства.

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивачу з 12.11.2023 р. призначено пенсію за віком.

Спір, що виник між сторонами, стосується неврахування відповідачем заробітної плати згідно архівної довідки відділу по справам архіву адміністрації Олюторського муніципального району Камчатського краю рф від 10.07.2018 р. №280 про заробітну плату позивача в Корфському кооперативі з січня 1986 року по грудень 1990 року для обчислення розміру пенсії.

З даного приводу позивач зверталася до відповідача із заявою, на яку отримала відповідь від 13.11.2023 р. про те, що надана довідка не має встановленої форми, не засвідчена гербовою печаткою, на ній не проставлено апостиль компетентним органом.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон № 1058.

Відповідно до абзацу 5 підпункту 3 пункту 2.1. розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Правлінням Пенсійного фонду України від 25.11.2002 №22-1, особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами.

Позивач разом із заявою про призначення пенсії подавала архівну довідку відділу по справам архіву адміністрації Олюторського муніципального району Камчатського краю рф від 10.07.2018 р. №280 про заробітну плату в Корфському кооперативі з січня 1986 року по грудень 1990 року.

Зазначена довідка видана на підставі розрахункових відомостей по нарахуванню заробітної плати, містить відповідний підпис та печатку.

Отже, наведена довідка містить інформацію про заробітну плату позивача та в ній вказані періоди роботи позивача в районах Крайньої Півночі.

Таким чином, архівна довідка відділу по справам архіву адміністрації Олюторського муніципального району Камчатського краю рф від 10.07.2018 р. №280 про заробітну плату має бути врахована органами Пенсійного фонду під час обчислення пенсії позивачу.

Суд зазначає, що 13.03.1992 набула чинності Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода), відповідно до статті 1 якої пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць Угоди здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 6 Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Відповідно до пункту 2 статті 13 вказаної Угоди пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Отже, припинення участі російської федерації в Угоді, так само, як і постанова Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення», не є підставою для відмови в обчисленні стажу роботи позивача, оскільки такий стаж набутий нею до ухвалення відповідних рішень.

Таким чином, стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць, а відповідно і заробітна плата за той період, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні.

З даного приводу суд зазначає, що право людини похилого віку на соціальний захист не може ставитися в залежність від виконання своїх обов'язків органом влади іншої держави.

За ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Виходячи із задекларованих принципів, суд вважає протиправною підставою для відмови позивачу у перерахунку розміру пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, виданої на території російської федерації.

Відтак, порушене право позивача на належний рівень пенсійної виплати підлягає судовому захисту.

Водночас, позивач просить визнати протиправною відмову в зарахуванні заробітної плати. Такою відмовою позивач вважає лист відповідача від 13.11.2023 р. Проте, суд виходить з того, що лист відповідача містить лише відповідь на звернення позивача та не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України.

Частина 2 ст. 9 КАС України надає суду право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням встановлених у справі обставин, належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування показників заробітної плати для обчислення розміру пенсії позивача за період її роботи в Корфському кооперативі з січня 1986 року по грудень 1990 року, що підтверджено архівною довідкою від 10.07.2018 р. № 280.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, оскільки в цілому позовні вимоги задоволено, лише з корегування способу захисту порушеного права.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання противною відмови в зарахуванні заробітної плати згідно архівної довідки відділу по справам архіву адміністрації Олюторського муніципального району Камчатського краю рф за №280 від 10.07.2018р. про заробітну плату в Корфському кооперативі з січня 1986р. по грудень 1990р. для обчислення розміру пенсії; зобов'язання зарахувати заробітну плату згідно архівної довідки відділу по справам архіву адміністрації Олюторського муніципального району Камчатського краю рф за №280 від 10.07.2018р. про заробітну плату в Корфському кооперативі з січня 1986р. по грудень 1990р. та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаної заробітної плати, починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 12.11.2023 року, - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо неврахування показників заробітної плати для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 за період її роботи в Корфському кооперативі з січня 1986 року по грудень 1990 року, що підтверджено архівною довідкою від 10.07.2018 р. № 280.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням її заробітної плати за період роботи в Корфському кооперативі з січня 1986 року по грудень 1990 року, відповідно до архівної довідки від 10.07.2018 р. № 280.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 26.04.2024 р.

Суддя Н. В. Лісовська