Ухвала від 26.04.2024 по справі 400/3688/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

26 квітня 2024 р. справа № 400/3688/24

м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мороз А. О., ознайомившись з позовною заявою:

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доБерезанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса), вул. Центральна, 41,с-ще Березанка, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 57401,

провизнання протиправними та скасування постанов від 08.01.2024 р. ВП № 20537385

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Березанського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якому просить суд:

1) визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Березанського вiддiлу державної виконавчої служби у Миколаївському районi Миколаївської областi Пiвденного мiжрегiонального управлiння Miністерства юстиції (м. Одеса) Колiбабчук М.А. вiд 08.01.2024 року у виконавчому провадженні № 20537385 про накладення штрафу з ОСОБА_1 на користь стягyвача у розмiрi 30% суми заборгованостi зi сплати алiментiв, що складає 83 360,12 грн;

2) визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Березанського вiддiлу державної виконавчої служби у Миколаївському районi Миколаївської областi Пiвденного мiжрегiонального управлiння Miністерства юстиції (м. Одеса) Колiбабчук М.А. вiд 08.01.2024 року у виконавчому провадженні № 20537385 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору у розмiрi 27 786,71 грн.

Суд перевірив відповідність скарги вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), і дійшов наступного висновку.

Частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За змістом п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України, у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів позову, позивач просить скасувати постанови про накладення штрафу та про стягнення виконавчого збору, винесені 08.01.2024 року.

Позов надійшов до суду 22.04.2024 року, тобто через 3 місяці та 14 днів з моменту прийняття постанов від 08.01.2024 року, а отже з пропуском десятиденного строку, визначеного ст. 287 КАС України.

Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Одночасно з позовом, представником позивача подано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду. Клопотання мотивовано тим, що вiдповiдач не ознайомив позивача з оскаржуваними постановами, а про їx iснування позивач дiзнався вiд адвоката 21.03.2024 року, коли останній отримав вiдповiдь на адвокатський запит та матерiали виконавчого провадження. Окрім того, позивач проходить вiйськову службу пiд час мобілізації та перебуває безпосередньо у зонi бойових дiй, що у сукупностi може бути визнано судом поважними обставинами для поновлення пропyщеного строку.

Вирішуючи заяву, суд враховує наступне.

Як вбачається із заяви, позивач обраховує строк звернення до суду з дня отримання відповіді від відповідача на адвокатський запит 21.03.2024 року.

При цьому, навіть обраховуючи десятиденний строк звернення до суду з 21.03.2024 року, позивачем такий строк пропущено, адже позов мав бути поданий 01.04.2024 року.

Натомість, згідно трекінгу Укрпошти, позивачем позов направлений 12.04.2024 року.

Із зазначеного можливо дійти висновку, що станом на 21.03.2024 року позивачу вже було відомо про порушення його прав.

Також суд враховує, що договір про надання правничої допомоги з адвокатом Біликом В.С. позивачем укладено 12.03.2024 року.

За встановлених обставин, суд доходить висновку про неповажність причин пропуску позивачем строку звернення до суду, вказаних у заяві, оскільки запровадження воєнного стану та несення військової служби жодним чином не вплинуло на право позивача щодо звернення за захистом своїх прав до адвоката, відтак, починаючи з 12.03.2024 року представник позивача мав можливість своєчасно звернутися до суду за захистом прав позивача у десятиденний строк, передбачений п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України.

Враховуючи наведене, суд визнає підстави для поновлення пропущеного строку звернення до суду неповажними.

Згідно ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Отже, для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі, позивачу необхідно подати до суду заяву про поновлення пропущеного строку, в якій вказати інші підстави для поновлення строку з наданням доказів на підтвердження цих підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Судовий збір позивачем не сплачено.

Позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 12-13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", надавши копію посвідчення, згідно з яким він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Разом з тим, за змістом частин 1-2 ст. 132 КАС України, судовий збір входить до складу судових витрат, а його розмір та порядок сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22.10.1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У статті 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" суд має враховувати предмет та підстави позову, а також перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12 і 22 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Аналогічний висновок сформований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 року у справі № 545/1149/17, постанові Верховного Суду від 19.04.2021 року у справі № 580/2606/20.

Виходячи із змісту позовних вимог, правовідносини, що склалися у даній справі стосуються примусового виконання виконавчого листа № 2ц-4-3248/10 від 15.07.2010 року у виконавчому провадженні № 20537385, в якому позивач є боржником.

Суд дійшов висновку, що вимога позивача про скасування постанов у виконавчому провадженні № 20537385, не входить до переліку пільг, що визначені статтями 12 і 22 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому такий спір не можна вважати таким, що стосується соціального захисту позивача.

Також відповідно до положень п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Суд звертає увагу позивача, що предмет спору не пов'язаний з виконанням військового обов'язку позивача.

У зв'язку з цим позивач зобов'язаний сплатити судовий збір за подання цього позову.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024 становить 3028 грн.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання фізичною особою до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у сумі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

З урахуванням ціни позову 111 146,83 грн (83 360,12 грн + 27 786,71 грн) судовий збір за подачу даного позову становить 1 211,20 грн, оскільки не може бути меншим 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий збір сплачується на рахунок № UA838999980313191206084014478, отримувач коштів Миколаїв.ГУК/тг м. Миколаїв/22030101, код отримувача 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування збору: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ, ідентифікаційний код/серія та номер паспорта позивача).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, відмовити.

2. Визнати неповажними підстави пропуску строку звернення з позовною заявою до адміністративного суду.

3. Залишити позов без руху.

4. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду:

- заяву про поновлення пропущеного строку, в якій вказати інші підстави для поновлення строку з наданням доказів на підтвердження цих підстав;

- документ про сплату судового збору в сумі 1 211,20 грн.

5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.

6. Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя А. О. Мороз