Рішення від 25.04.2024 по справі 380/3533/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 року м. Львівсправа № 380/3533/24

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС по Львівській області від 22 січня 2024 року № 7587 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із урахуванням всіх складових грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), індексації та премії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС по Львівській області від 22 січня 2024 року № 7587 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01 березня 2022 року, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01 березня 2023 року, з урахуванням доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без врахування при її перерахунку та виплаті будь-яких «максимальних розмірів», з урахуванням раніше проведених виплат.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі № 380/17811/23, визнано протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про грошове забезпечення із зазначенням у ній таких її складових як доплата за науковий ступінь кандидата наук - 15%, доплата за вчене звання доцента - 25% та зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видати та направити у Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення із зазначенням у ній таких її складових як доплата за науковий ступінь кандидата наук - 15%, доплата за вчене звання доцента - 25%.

На виконання вказаних рішень суду у справі № 380/17811/23 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» 22 січня 2024 року видала довідку № 7587 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, із зазначенням у ній, серед інших складових грошового забезпечення, доплати за науковий ступінь кандидата наук - 15%, доплати за вчене звання доцента - 25%, яку надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Однак на підставі цієї довідки Головне управління Пенсійного фонду України перерахунок пенсії позивача не здійснило.

Позивач уважає таку поведінку відповідача протиправною, оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що уповноважені державні органи Пенсійний фонд України. Зауважує, що у спірній ситуації видання довідки від 22 січня 2024 року № 7587 зумовлено зазначенням у ній розмірів доплати за науковий ступінь кандидата наук та за вчене звання доцента, які не були вказані у попередній довідці про розмір грошового забезпечення та не були враховані під час перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року. Також позивач стверджує, що, зважаючи на численні судові рішення, ухвалені судом у справах за його позовом до відповідача, останній повинен здійснити перерахунок його пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, доплати та без обмеження максимального розміру пенсії.

Зважаючи на викладене, адміністративний позов просить задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що позивач звернувся з цим позовом до суду з пропуском встановленого абзацом першим частини другої статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, адже пред'явлені ним вимоги стосуються перерахунку пенсії за період з 01 грудня 2019 року. Зауважує, що жодних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду позивач не надав. Крім того, звертає увагу на те, що позивач щомісяця отримував пенсію та знав її суму.

По суті спору відповідач зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення від 22 січня 2024 року № 7587 містить інформацію про розміри грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року, в якій зазначено доплату за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу та доплату за вчене звання доцента 25% від посадового окладу. Указана довідка видана на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року у справі № 380/17811/23, яким на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено жодних зобов'язань. Тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі цієї довідки відсутні.

Зважаючи на викладене, у задоволенні адміністративного позову просить відмовити повністю.

Відповідно до пункту третього частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 19 лютого 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 30 червня 2020 року позивач є особою з інвалідністю другої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 90% грошового забезпечення.

06 травня 2021 року Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала довідку № 47 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - заступника начальника управління із зазначенням у ній таких видів та розмірів грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3600,00 грн;

- оклад за спеціальним званням (полковник) - 2400,00 грн;

- надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 3000,00 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (76,21%) - 6858,90 грн;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 180,00 грн;

- доплата за вчене звання доцент (5%) - 180,00 грн;

- премія (52,94%) - 8586,29 грн.

Усього: 24805,19 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2021 року у справі № 380/9573/21, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 06 травня 2021 року № 47, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», про розмір грошового забезпечення позивача та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки від 06 травня 2021 року № 47, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням виплачених сум.

Надалі рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі № 380/17811/23, визнано протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про грошове забезпечення із зазначенням у ній таких її складових як доплата за науковий ступінь кандидата наук - 15%, доплата за вчене звання доцента - 25% та зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видати та направити у Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення із зазначенням у ній таких її складових як доплата за науковий ступінь кандидата наук - 15%, доплата за вчене звання доцента - 25%.

На виконання вказаних рішень суду у справі № 380/17811/23 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» 22 січня 2024 року видала довідку № 7587 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - заступника начальника управління із зазначенням у ній таких видів та розмірів грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3600,00 грн;

- оклад за спеціальним званням (полковник) - 2400,00 грн;

- надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 3000,00 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (76,21%) - 6858,90 грн;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (15%) - 540,00 грн;

- доплата за вчене звання доцент (25%) - 900,00 грн;

- премія (52,94%) - 9158,04 грн.

Усього: 26456,94 грн.

02 лютого 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив повідомити його про перерахунок та виплату з 01 грудня 2019 року пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22 січня 2024 року № 7587.

Листом від 12 лютого 2024 року № 1300-5202-8/24361 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача у відповідь на його заяву від 02 лютого 2024 року про те, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося. Також зазначило про те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року у справі № 380/17811/23 на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії відповідно до довідки від 22 січня 2024 року № 7587 з оновленого грошового забезпечення. Тому підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі цієї довідки відсутні.

Позивач, уважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 22 січня 2024 року № 7587 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами 1, 2 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988).

Пунктом 2 Постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови № 988 наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (п. 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII Кабінет Міністрів України видав постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Одночасно пунктом 5 Постанови № 103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни і до Порядку № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку № 45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281), премія.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції; довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

З дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Після скасування 05 березня 2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним пункт 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988, а також пункт 6 Постанови № 103, яким внесено зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

З наведеного слідує, що з 19 листопада 2019 року, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тому суд уважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Водночас суд ураховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

А до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як слідує з матеріалів справи, 06 травня 2021 року Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала довідку № 47 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського, із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

У зазначеній довідці доплата за науковий ступінь кандидата наук та доплата за вчене звання доцент були вказані у розмірі 5% від посадового окладу.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2021 року, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2021 року у справі № 380/9573/21, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі цієї довідки з 01 грудня 2019 року.

22 січня 2024 року на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі № 380/17811/23, Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала довідку № 7587 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського, із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

У зазначеній довідці доплата за науковий ступінь кандидата наук вказана у розмірі 15% від посадового окладу, а доплата за вчене звання доцент - у розмірі 25% посадового окладу.

Отже, у спірній ситуації видання довідки від 22 січня 2024 року № 7587 зумовлено зазначенням у ній розмірів доплати за науковий ступінь кандидата наук та за вчене звання доцента, які не були вказані у попередній довідці про розмір грошового забезпечення та не були враховані під час перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року.

Факту отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 22 січня 2024 року № 7587 відповідач не заперечує.

За таких обставин суд доходить висновку про те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку про розмір грошового забезпечення, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов'язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.

Посилання відповідача на те, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося, а відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, суд відхиляє, оскільки право позивача на перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2021 року у справі № 380/9573/21, яке набрало законної сили.

Покликання відповідача на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року у справі № 380/17811/23 на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії відповідно до довідки від 22 січня 2024 року № 7587 з оновленого грошового забезпечення, тому підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі цієї довідки відсутні, суд оцінює критично, оскільки обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі документів, що дають право на подальше підвищення пенсії, встановлений статтею 63 Закону № 2262-ХІІ та не потребує додаткового ухвалення судом рішення про його проведення.

Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати позивачу з 01 грудня 2019 року пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 22 січня 2024 року № 7587 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд ураховує принцип верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Тож з метою ефективного захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 22 січня 2024 року № 7587 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01 березня 2022 року, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01 березня 2023 року, з урахуванням доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без врахування при її перерахунку та виплаті будь-яких «максимальних розмірів» задоволенню не підлягають, оскільки наразі права позивача у цій частині не порушені відповідачем, що підтверджується перерахунком пенсії позивача з 01 грудня 2023 року, а отже такі вимоги є передчасними. Судовому ж захисту відповідно до статті 5 КАС України підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, порушення яких можливо/імовірно матиме місце у майбутньому.

Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем встановленого КАС України строку звернення до суду суд зазначає про те, що довідка про розмір грошового забезпечення № 7587, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок його пенсії, видана 12 січня 2024 року. Відмова в проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі цієї довідки викладена у листі відповідача, який датований 12 лютого 2024 року. З цим позовом до суду позивач звернувся 15 лютого 2024 року, тобто з дотриманням шестимісячного строку звернення, установленого статтею 122 КАС України.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому доводи відповідача в цій частині суд відхиляє.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту восьмого частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», за подання цього позову до суду судовий збір не сплачував, а тому його розподіл на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл також не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 22 січня 2024 року № 7587 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 22 січня 2024 року № 7587 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 25 квітня 2024 року.

Суддя Клименко Оксана Миколаївна