Справа № 523/5340/24
Номер провадження 3/523/2478/24
"15" квітня 2024 р. м. Одеса
Суддя Суворовського районного суду міста Одеси Шкуренков М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, безробітного, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП,
15.03.2024 року о 17 годині 10 хвилин, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 210710-111-30» номерний знак НОМЕР_1 по вулиці Давида Ойстраха, 1а в місті Одесі перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння ( запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови). Огляд на стан сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки у встановленому законом порядку із застосуванням приладу Драгер 7510 ARLM-0414 TEST-1312. Результат позитивний 0.61 проміле.
Таким чином, ОСОБА_1 вмінено порушення вимоги п.2.9а «Правил дорожнього руху», за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно матеріалів справи, до протоколу про адміністративне правопорушення додаються чек «Драгера» 7510, направлення, акт огляду, пояснення свідків.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав, посилаючись на те, що 15.03.2024 року, правил дорожнього руху не порушував, автомобілем не керував. При цьому зазначив, що дійсно, він був у стані сп'яніння, знаходився в автомобілі на вулиці Д.Ойстраха у місті Одесі, коли до нього під'їхала пара, як потім він дізнався ОСОБА_2 , працівник Управління патрульної поліції в Одеській області, та його дружина ОСОБА_3 , які викликали працівників поліції, які запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння, на що він згодом погодився, після чого вони склали відносно нього протокол. У зв'язку з чим просить провадження по справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заперечення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд прийшов до наступних висновків.
За ч.1 ст. 130 КУпАП, поряд з іншим, передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до вимог п.2.9а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Стаття 266 КУпАП поряд з іншим передбачає:
«Огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан сп'яніння, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно абзацу 2 ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Відповідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у правопорушенні вказаному у протоколі до нього додано: акт огляду на стан сп'яніння, направлення на огляд у медичному закладі, чек алкотестера, відеозапис, пояснення свідків.
Інших доказів вчинення правопорушення до протоколу не додано.
В судовому засіданні відеозапис, наданий працівниками поліції відтворити не вдалося можливим, через пошкодження файлу.
Крім того, судом було вивчено пояснення подружжя свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які нібито бачили ОСОБА_1 за кермом автомобіля. При цьому, суд ставиться критично до пояснень подружжя ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , який є працівником поліції, а тим більше того самого підрозділу - саме Управління патрульної поліції в Одеській області, що й працівники, які складали матеріали справи.
Вивчивши матеріали справи, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 905851 від 15.03.2024 року, довідку інформаційного порталу Національної поліції України, пояснення ОСОБА_1 , в яких він зазначає, що не керував автомобілем взагалі та які співвідносятьтся з матеріалами справи, за відсутності відеозапису з відеореєстратора працівників поліції та інших допустимих доказів, які б підтверджували факт керування ОСОБА_1 автомобілем, суддею встановлено, що викладене ІПП у протоколі по суті порушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, не відповідає фактичним обставинам та не підтверджено дослідженими матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
За таких обставин є обґрунтованими доводи ОСОБА_1 , викладені у його поясненнях, щодо не керування ним транспортним засобом, а відтак, відсутності складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП, а суд не має права самостійно відшуковувати докази винуватості, так як перекладає на себе функцію обвинувачення.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги, що у відповідності п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу правопорушення,
Керуючись ст.ст. 23, 27, 33, 34, 38, 130, 247, 256, 268, 276-280, 283 КУпАП, суддя, -
Адміністративне провадження про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП, закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляції через Суворовський районний суд міста Одеси на протязі 10 діб з дня винесення.
Суддя: