Справа № 947/13682/24
Провадження № 1-кс/947/5637/24
25.04.2024 рокуслідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Одеського районного управління № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12023160000001479 від 29.11.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 382 КК України, -
В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на проведення обшуку, з якого вбачається, що слідчим управління Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023160000001479 від 29.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236, ч. 2 ст. 382 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на електронну адресу Національної поліції України надійшла заява, щодо прийняти міри до директора ВК «Екологія» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (виконує обов'язки майстра ВК «Екологія»), ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (виконує обов'язки бухгалтера ВК «Екологія») та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (ФОП, основним видом діяльності є 72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук, 38.11 Збирання безпечних відходів та 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів) та території полігону, що розташований 0,9 км. у східно-південному напряму від с. Абрикосове, на земельній ділянці площею 10 г. з кадастровим номером 5120886600:01:006:0001, здійснюють зберігання та захоронення побутових відходів, що призвело до значного забруднення ґрунту.
Земельна ділянка з кадастровим номером 5120886600:01:006:0001 призначена для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Основним видом діяльності ВК «Екологія» є 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів, офіс вищезазначеного виробничого кооперативу знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час подальшого здійснення досудового розслідування було встановлено, що у Господарському судді Одеської області розглядається справа № 916/2933/21 за позовом керівника Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до відповідача ВК «Екологія» про стягнення заподіяних державі збитків у розмірі 11 300 250 гривен.
Додатково державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу були винесені постанови про накладення адміністративних стягнень на суму 1 785 гривен відносно голови ВК «Екологія» ОСОБА_5 передбачених ст.ст. 82, 82(6) та 82 (8) Кодекса України про адміністративні правопорушення.
Крім того, Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) у період з 15.03.2021 по 26.03.2021 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами ВК «Екологія» (67725, АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ 22487304)
За результатами проведеної перевірки складено акт № 149 від 26.03.2021 яким встановлено порушення ВК «Екологія» вимог природоохоронного законодавства.
Далі, 25.08.2021 Одеським окружним адміністративним судом винесено рішення щодо застосування до ВК «Екологія» (67725, АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 22487304) заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони збирання, зберігання та захоронення відходів на місці відходів площею 10 га, розташованого за місцезнаходженням: 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (46°06'38,8" п.ш. 30°18'32,0"с.д.) для розміщення твердих побутових відходів.
В супереч тимчасової заборони збирання, зберігання та захоронення відходів ВК «Екологія» продовжує здійснювати свою діяльність на території полігону, що розташований 0,9 км. у східно-південному напряму від с. Абрикосове, на земельній ділянці площею 10 г. з кадастровим номером 5120886600:01:006:0001.
Під час проведення досудового розслідування оперативному підрозділу було надано доручення в порядку ст. 40, 41 КПК України, з метою встановлення осіб, які можуть бути причетні до вчинення зазначених кримінальних правопорушень.
Згідно відповіді на доручення було встановлено, що до вчинення кримінального правопорушення причетна ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
На підставі вищевикладеного, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини скоєння кримінального правопорушення, відшукання та вилучення речей і документів, що мають значення для встановлення обставин скоєння кримінального правопорушення та відносяться до обставин, що підлягають доказуванню по кримінальному провадженню, виникла необхідність у проведені слідчої дії у вигляді обшуку за місцем проживання ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_3 , з метою відшукання та вилучення: речових прав на земельну ділянку, на якій розміщується полігон ВК «Екологія»; розробленого, погодженого та затвердженого проекту полігону побутових відходів, що включає санітарно технічний паспорт, відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування"; інструкції з експлуатації полігона, в якій враховані специфіка виробництва, наявність засобів механізації і ресурсів для виконання робіт розроблена відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування"; паспорту місця видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 № 1216 (1216-98-п); розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти; висновку з оцінки впливу на довкілля господарської діяльності (висновок державної екологічної експертизи) абзац третій пункту 8 частини другої статті 3 або абзац сьомий пункту 11 частини третьої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»; форми державного статистичного спостереження № 1-відходи (річна) "Звіт про утворення та поводження з відходами" за 2022 рік та форма державного статистичного спостереження № 1-відходи (річна) "Звіт про відходи" за 2023 рік; форми звітності № 1-ТПВ "Звіт про поводження з твердими побутовими відходами" за 2022 та 2023 роки; журналів обліку відходів, що надходять для видалення на полігон; мобільних телефонів, сім-карток, за допомогою яких підтримувався зв'язок з особами причетними до вчинення кримінального правопорушення, носіїв електронної інформації у вигляді предметів накопичення, зберігання та передачі електронної інформації, у т.ч. оптичних носіїв інформації (компакт-диски), флеш-накопичувачів, флеш-карти накопичувачів або інших карток пам'яті всіх видів, з'ємних накопичувальних пристроїв, комп'ютерної техніки, ноутбуків, нетбуків, планшетів та інших носіїв електронної інформації, чорнових записів на яких може міститись інформація щодо незаконної діяльності ВК «Екологія»; рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 420/10257/21, що набрало законної сили, яким заборонено здійснення ВК «Екологія» заходів зі збирання та зберігання відходів, а саме у вигляді тимчасової заборони збирання, зберігання та захоронення відходів на місці відходів площею 10 га, розташованого за місцезнаходженням: 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (46°06'38,8" п.ш. 30°18'32,0"с.д., кадастровий номер 5120886600:01:006:0001) для розміщення твердих побутових відходів, до усунення виявлених екологічною інспекцією порушень, а також здійснюють зберігання та захоронення побутових відходів, що призвело до значного забруднення ґрунту; документи, які підтверджують збирання, зберігання та захоронення відходів (договори, акти приймання-передачі виконаних робіт, журнали реєстрації та зважувань автівок, бухгалтерської звітності, цифрових носіїв інформації, телефонів, коштів отриманих внаслідок незаконної діяльності, інше); відеореєстратори, які підтверджують діяльність працівників та ввезення на територію ТПВ відходів; відомості про вжиті заходи за результатами проведеної у 2021 році позапланової перевірки, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами ВК «ЕКОЛОГІЯ»; кадрову документацію, у тому числі табелі робочого часу, накази про призначення, переведення, відпустки, звільнення, перебування на лікуванні директора, бухгалтера та усіх інших працівників; відомості про вжиті заходи за результатами проведеної у 2021 році позапланової перевірки, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами ВК «ЕКОЛОГІЯ».
Іншим способом, ніж відшукати та вилучити вищевказані речі під час проведення обшуку, неможливо встановити обставини вчинення кримінального правопорушення в рамках кримінального провадження та осіб, що причетні до його вчинення.
Без відшукання таких речей неможливо повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, встановити осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення, а також прийняти законне рішення у цьому кримінальному провадженні, а тому слідчий за погодженням з прокурором звертається до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку.
В судовому засіданні слідчий клопотання про надання дозволу на проведення обшуку підтримав у повному обсязі, клопотання просив задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, вислухавши слідчого в судовому засіданні, який підтримав подане клопотання та просив його задовольнити, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності є непорушним.
Згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.
Згідно ст.2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення ЄСПЛ є обов'язковими для виконання Україною відповідно до ст.46 Конвенції.
У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово зазначав, що аби не суперечити ст.8 Конвенції, втручання у приватне життя повинно здійснюватися «згідно із законом», мати легітимну мету та бути необхідним у демократичному суспільстві для досягнення цієї мети (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», п.42; «Шалімов проти України», п.84; «Кузнецов проти України», п.134).
У рішенні «Michaud v. France», п.94-1175, ЄСПЛ вказав, що вираз «передбачене законом» вимагає насамперед, щоб втручання ґрунтувалося на внутрішньому праві.
Згідно рішення «S. and Marper v. the UK», п.101, втручання буде таким, що є «необхідним у демократичному суспільстві», якщо воно відповідає вимогам «нагальної суспільної необхідності», зокрема є пропорційним його «законній меті», і якщо причини, наведені національними властями в його виправдання, є «суттєвими і достатніми».
Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Геращенко проти України», п. 132, для винесення постанови про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи суди відповідно до законодавства повинні переконатися в тому, що існують достатні підстави вважати, що розшукувані предмети знаходяться там».
Згідно ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Згідно ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Долученими до клопотання матеріалами в сукупності в повній мірі підтверджується наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення в рамках кримінального провадження № 12023160000001479 від 29.11.2023 кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 382 КК України.
Як вбачається з рапорту о/у УСР в Одеській області ДСР НП України від 04.12.2023, в ході роботи за дорученням в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України, встановлено що до вказаного злочину може бути причетна ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка виконує обов'язки бухгалтера ВК «Екологія», та проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_3 належить на праві приватної власності ОСОБА_11 (інформаційна довідка № 375396322 від 22.04.2024)
За таких обставин, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що за місцем проживання ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_3 , можуть знаходитися речі та предмети, які можуть містити у собі відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення в рамках кримінального провадження та мають вагоме значення для досудового розслідування.
З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що в результаті надання дозволу на проведення обшуку може бути досягнуто мету проведення такої слідчої (розшукової) дії, оскільки за даною адресою можуть знаходитися речі та предмети, що мають відношення до кримінального правопорушення.
Крім того, враховуючи обставини можливого вчинення кримінальних правопорушень передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 382 КК України та специфіку, слідчий суддя вважає, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей, які мають значення для досудового розслідування та про які зазначено у клопотанні, які в свою чергу в добровільному порядку отримані бути не можуть, оскільки такі речі та документи викриватимуть можливу протиправну поведінку причетних до вчинення кримінального правопорушення осіб.
На підставі викладеного, враховуючи обґрунтованість поданого клопотання, наявність правових підстав для його задоволення, так як в результаті проведення обшуку можуть бути виявленні та вилученні речі, які будуть використані як докази в рамках кримінального провадження на підтвердження факту та обставин вчинення кримінальних правопорушень передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 382 України, а також осіб, які можуть бути причетними до його вчинення, слідчий суддя приходить до переконання, що таке клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 223, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СВ Одеського районного управління № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 12023160000001479 від 29.11.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 382 КК України - задовольнити.
Надати слідчим, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 12023160000001479 від 29.11.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 382 КК України та прокурорам групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_3 , з метою виявлення та вилучення:
- речових прав на земельну ділянку, на якій розміщується полігон ВК «Екологія»;
- розробленого, погодженого та затвердженого проекту полігону побутових відходів, що включає санітарно технічний паспорт, відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування";
- інструкції з експлуатації полігона, в якій враховані специфіка виробництва, наявність засобів механізації і ресурсів для виконання робіт розроблена відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування";
- паспорту місця видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 № 1216 (1216-98-п);
- розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти;
- висновку з оцінки впливу на довкілля господарської діяльності (висновок державної екологічної експертизи) абзац третій пункту 8 частини другої статті 3 або абзац сьомий пункту 11 частини третьої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»;
- форми державного статистичного спостереження № 1-відходи (річна) "Звіт про утворення та поводження з відходами" за 2022 рік та форма державного статистичного спостереження № 1-відходи (річна) "Звіт про відходи" за 2023 рік;
- форми звітності № 1-ТПВ "Звіт про поводження з твердими побутовими відходами" за 2022 та 2023 роки;
- журналів обліку відходів, що надходять для видалення на полігон;
- мобільних телефонів, сім-карток, за допомогою яких підтримувався зв'язок з особами причетними до вчинення кримінального правопорушення, носіїв електронної інформації у вигляді предметів накопичення, зберігання та передачі електронної інформації, у т.ч. оптичних носіїв інформації (компакт-диски), флеш-накопичувачів, флеш-карти накопичувачів або інших карток пам'яті всіх видів, з'ємних накопичувальних пристроїв, комп'ютерної техніки, ноутбуків, нетбуків, планшетів та інших носіїв електронної інформації, чорнових записів на яких може міститись інформація щодо незаконної діяльності ВК «Екологія»;
- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 420/10257/21, що набрало законної сили, яким заборонено здійснення ВК «Екологія» заходів зі збирання та зберігання відходів, а саме у вигляді тимчасової заборони збирання, зберігання та захоронення відходів на місці відходів площею 10 га, розташованого за місцезнаходженням: 0,9 км у Східно-Південному напрямку від с. Абрикосове (46°06'38,8" п.ш. 30°18'32,0"с.д., кадастровий номер 5120886600:01:006:0001) для розміщення твердих побутових відходів, до усунення виявлених екологічною інспекцією порушень, а також здійснюють зберігання та захоронення побутових відходів, що призвело до значного забруднення ґрунту.
- документи, які підтверджують збирання, зберігання та захоронення відходів (договори, акти приймання-передачі виконаних робіт, журнали реєстрації та зважувань автівок, бухгалтерської звітності, цифрових носіїв інформації, телефонів, коштів отриманих внаслідок незаконної діяльності, інше);
- відеореєстратори, які підтверджують діяльність працівників та ввезення на територію ТПВ відходів;
- відомості про вжиті заходи за результатами проведеної у 2021 році позапланової перевірки, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами ВК «ЕКОЛОГІЯ»;
- кадрову документацію, у тому числі табелі робочого часу, накази про призначення, переведення, відпустки, звільнення, перебування на лікуванні директора, бухгалтера та усіх інших працівників;
- відомості про вжиті заходи за результатами проведеної у 2021 році позапланової перевірки, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: охорони атмосферного повітря; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами ВК «ЕКОЛОГІЯ».
Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1