Постанова від 25.04.2024 по справі 728/979/24

Єдиний унікальний номер 728/979/24

Номер провадження 3/728/493/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2024 року Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі головуючої судді Глушко О.І. при секретарі Коваленко В.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Антоненка І.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та зареєстрованого АДРЕСА_1 , фактично проживаючого АДРЕСА_2 , українця, громадянина України, одруженого, утриманців не маючого, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Зі змісту протоколу серії А 3958 за № 16, складеного 06.04.2024 т.в.о командира в/ч НОМЕР_1 вбачається, що 06.04.2024 року близько 18 год 30 хв старший солдат ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, виконував обов'язки військової служби за місцем тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 у АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп'яніння.

У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував свою вину і пояснив, що спиртного не вживав. За призначенням лікаря використовує препарат « ОСОБА_2 », до складу якого входить спирт. Про це повідомляв лікаря при проведенні огляду на стан алкогольного сп'яніння. З ОСОБА_3 - заступником командира військової частини з морально - психологічного захисту у нього склалися неприязні стосунки, так як він особисто ( ОСОБА_4 ) вказував на те, що командуванням в/ч розкрадається пальне, гуманітарна допомога. Він ( ОСОБА_4 ) виконував обов'язки військової служби у складі в/ч НОМЕР_1 , зі списків якої був виключений, та в подальшому повернутий до вказаної в/ч. Просив виправдати його.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвокат Антоненко І.Є. в судовому засіданні просив закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення та відсутністю доказів його вини, посилаючись на порушення проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, визначеного ст. 266-1 КУпАП.

Свідок ОСОБА_5 , яка працює на посаді лікаря-нарколога КНП «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради в судовому засіданні пояснила, що підтвердити чи міг бути результат 1,0 ‰ за наслідками огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 при використанні ним препарату «Зіпелор», не може. Також зазначила, що в даному випадку огляд на стан алкогольного сп'яніння проведено черговим лікарем, в порушення Порядку його проведення, затвердженого Постановою КМУ від 12.04.2024 за № 32.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які є військовослужбовцями в/ч НОМЕР_1 , пояснили, що заступником командира військової частини з морально - психологічного захисту Синютою був виявлений ОСОБА_4 , який перебував на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння. Синюта відрядив їх Бахмацької лікарні для освідування ОСОБА_4 на стан алкогольного сп'яніння. В лікарні черговий лікар провів огляд і повідомив результат 1.0 проміле та видав відповідну довідку ОСОБА_9 , як фельдшеру. При проведенні огляду ОСОБА_4 був присутній ОСОБА_9 , а ОСОБА_10 та ОСОБА_11 чекали під кабінетом. Відеофіксація не здійснювалася. Протокол складав ОСОБА_12 - т.в.о командира частини. Направлення на огляд писав ОСОБА_9 . На місці виявлення ОСОБА_4 з ознаками алкогольного сп'яніння неможливо було провести огляд на стан алкогольного сп'яніння, в зв'язку з відсутністю відповідного приладу.

Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши усі докази по справі суд приходить до наступного висновку.

Адміністративна відповідальність за ч.3 ст. 172-20 КУпАП настає, зокрема, за розпивання алкогольних напоїв та появу в нетверезому стані на території військової частини військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану» з 24.02.2022 року і дотепер на території України діють умови особливого періоду, а саме воєнний стан.

Положеннями ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Порядок проходження огляду військовослужбовців Збройних Сил України з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння закріплено у ст. 266-1 КУпАП та Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду (надалі Порядок), затвердженого Постановою КМУ від 12.04.2024 за № 32.

За приписами ст. 266-1 КУпАП 1)військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

2) Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

3) Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

4) У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

5)Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

6) Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

7) Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

8) Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

9) Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

Як встановлено в судовому засіданні огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння під час його виявлення з такими ознаками на території в/ч особами, визначеними в ч.2 ст. 266-1 КУпАП, не проводився.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення в судове засідання надано докази: протокол про адміністративне правопорушення № 16 від 06.04.2024 року, копія військового квитка, виданого на ім'я ОСОБА_1 , службові та медичні характеристики ОСОБА_1 ; довідку КНП «Бахмацька міська лікарня», видану ОСОБА_1 , в/ч НОМЕР_1 , зі змісту якої вбачається, що 06.04.2024 року о 20 год 00 хв останній проходив огляд на стан алкогольного сп'яніння апаратом «Алконт» № 8200, з результатом 1,0 ‰, діагноз: алкогольне сп'яніння. Огляд проведено лікарем ОСОБА_13 .

Згідно абз. 2 п. 5 Порядку огляд проводиться лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов спеціальну підготовку.

Згідно з п. 14,15 Порядку лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд військовослужбовця/військовозобов'язаного, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок.

Висновок складається у трьох примірниках: по одному - для уповноваженої особи, військовослужбовця/військовозобов'язаного, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.

Висновок може бути оскаржений військовослужбовцем/ військовозобов'язаним в установленому законом порядку.

Як вбачається зі змісту довідки від 17.04.2024 за № 02-44/371, виданої КНП «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради, яка надана захисником, лікар ОСОБА_13 не проходив спеціальну підготовку для проведення огляду в закладах охорони здоров'я на виявлення стану сп'яніння і не має відповідного сертифікату. Акт медичного огляду не створювався і відповідний висновок в трьох примірниках не складався.

Відповідно до п. 8 Порядку військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Як встановлено в судовому засіданні направлення на медичний огляд, в порушення п. 8 Порядку, складено тимчасово виконуючим обов'язки фельдшера в/ч НОМЕР_1 , а не відповідним командиром (начальником). При проведенні огляду ОСОБА_1 спеціальні технічні засоби відеозапису не застосовувалися, два свідки не були присутні, що передбачено ч.6 ст. 266-1 КУпАП.

За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адмінстративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ч.ч. 2,3 ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Усі суміви щодо доведеності вини особи, тлумачаться на її користь.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проведено з порушенням положень ст. 266-1 КУпАП і Порядку, в зв'язку з чим він вважаєтся недійсним (ст. 266-1 ч.9 КУпАП), та відсутністю інших належних доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 , зазначене провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Наявність лише одного протоколу про адміністративне правопорушення відносно останнього за ч.3 ст. 172-20 КУпАП, не може бути визнаним належним доказом, виходячи з положень ст. 251 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 172-20 ч.3, 247 ч. 1 п.1, 283, 284, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.І. Глушко