Ухвала від 16.04.2024 по справі 204/16681/23

Справа № 204/16681/23

№ 2/183/1858/24

УХВАЛА

16 квітня 2024 року місто Новомосковськ Дніпропетровської області

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Дубовенко І.Г., за участю секретаря судового засідання Коваленко Л.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, суд -

ВСТАНОВИВ:

Правобережне УСЗН Дніпровської міської ради 25 грудня 2023 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , у якому просить стягнути відповідача на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надмірно виплачені кошти державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, у розмірі 2872,56 грн, а також судовий збір у розмірі 2684 грн.

Позивач у своєму позові посилався на те, що відповідач перебувала на обліку в управлінні соцзахисту як отримувач державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. На підставі заяви відповідача від 22.06.2021 року їй була призначена допомога з 01 червня 2021 року по 30 листопада 2021 року у розмірі 1436,28 грн щомісячно на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 23 лютого 2022 року відповідач звернулася до управління соцзахисту із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, до якої долучила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням тимчасової державної допомоги (з урахуванням доходів з 01.08.2021 по 31.01.2022). Управлінням було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01 грудня 2021 року по 31 січня 2022 року у розмірі 2872,56 грн та надіслано відповідне повідомлення щодо повернення бюджетних коштів у добровільному порядку, однак відповідачем вказана сума не повернута. Позивач у своєму позові просив суд стягнути з відповідача на його користь 2872,56 грн, а також судові витрати.

Відповідачем відзиву на позов не подано.

Ухвалою судді Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 03 січня 2024 року матеріали за позовом направлені за підсудністю.

15 лютого 2024 року матеріали за позовом надійшли до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, які передані визначеному протоколом автоматизованого розподілу судової справи головуючому судді - 19 лютого 2024 року.

Ухвалою судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 20 лютого 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якому підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити. У разі неявки відповідача в судове засідання просив розглядати справу за відсутності відповідача, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно, причини неявки суду не повідомив. Будь-яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.

Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У зв'язку з повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача, який не повідомив про причини неявки та не подав відзив відповідно до статті 280 ЦПК України, суд за згодою позивача вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

Суд, дослідивши підстави позову та матеріали справи у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.

Судом встановлено, що відповідач перебувала на обліку в управлінні соцзахисту як отримувач державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

На підставі заяви відповідача від 22 червня 2021 року їй була призначена допомога з 01 червня 2021 року по 30 листопада 2021 року у розмірі 1436,28 грн щомісячно на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після закінчення шестимісячного строку виплати вказаної допомоги на виконання Постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року під час дії карантину, встановленого постаново. КМЦ № 211 від01 березня 2020 року - строк виплати допомоги продовжений без звернення особи до органів соціального захисту населення.

23 лютого 2022 року відповідач звернулася до управління соцзахисту із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, до якої долучила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням тимчасової державної допомоги (з урахуванням доходів з 01.08.2021 по 31.01.2022).

Управлінням було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01 грудня 2021 року по 31 січня 2022 року у розмірі 2872,56 грн та надіслано відповідне повідомлення щодо повернення бюджетних коштів.

На теперішній час відповідачем не повернута сума переплати наданої допомоги, доказів протилежного суду не надано.

Згідно із ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за вищевказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Згідно зі ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Відповідно до приписів ст. 18-2 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 СК України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в установленому законом порядку.

Статтею 18-3 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Приписами ст. 22 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.п. 46, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року (далі - Порядок), особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 14 грудня 2005 року, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2 Порядку 189 тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.

За змістом частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, правильність виконаних розрахунків, за якими проведено виплату, а також добросовісність набувача презюмуються, тому зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Як вбачається з матеріалів справи, мала місце недобросовісність з боку відповідача, що є підставою для повернення суми, яка набута без достатньої правової підстави.

Із матеріалів справи вбачається, що при призначенні державної соціальної допомоги відповідач була повідомлена про необхідність подання нею декларації про дохід членів своєї сім'ї. У заяві про призначення соціальної допомоги відповідач власноруч ставила свій підпис під зазначеними попередженнями, тобто усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне відповідальність згідно з чинним законодавством України. Не вчинивши своєчасно вказані дії, відповідач свідомо ухилилася від обов'язку та свідомо не надала відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.

Таким чином, оскільки відповідачем своєчасно не надані відомості, тому відповідачеві було призначено виплату допомоги, що мало наслідком надмірне отримання державної соціальної допомоги у розмірі 2872,56 грн, яка підлягає поверненню до бюджету, а позовні вимоги - задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду з позовом було сплачено судовий збір у розмірі 2 684 грн, який з урахуванням позовних вимог підлягає стягненню з відповідача на його користь.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273, 274, 280-282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788513, юридична адреса: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова, буд. 1-а) надмірно виплачені кошти державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, у розмірі 8 052 (вісім тисяч п'ятдесят дві) гривень, а також судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривень, а всього 10 736 (десять тисяч сімсот тридцять шість) гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з моменту отримання ним копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

позивач: Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788513, юридична адреса: вул. Трудова, буд. 1-а, м. Дніпро, 49068);

Відповідач: ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ).

Рішення суду складено і підписано 16 квітня 2024 року.

Суддя І.Г.Дубовенко