Рішення від 24.04.2024 по справі 688/198/23

Справа 688/198/23

№ 2/688/40/24

РІШЕННЯ

Іменем України

24 квітня 2024 року м. Шепетівка

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Стаднічук Н.Л.,

при секретарі Березюк Н.А.,

з участю прокурора Облог Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні позов керівника Шепетівської окружної прокуратури Р.Олійника в інтересах держави в особі Михайлюцької сільської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсним наказу, витребування земельної дідянки, скасування державної реєстрації права власності та реєстрації в Державному земельному кадастрі,

ВСТАНОВИВ:

11.01.2023 керівник Шепетівської окружної прокуратури Р.Олійник звернувся до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області в інтересах держави в особі Михайлюцької сільської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання незаконним (недійсним) наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-23634-СГ від 12.09.2016, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зі зміною виду цільового призначення з для ведення фермерського господарства (01.02) на вид для ведення особистого селянського господарства (01.03) та надано у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2 га (кадастровий номер земельної ділянки 6825584600:07:051:0210) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210 площею 2 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1037027668255, витребування у ОСОБА_3 у комунальну власність територіальної громади Михайлюцької сільської ради земельної ділянки загальною площею 2 га в тих же координатах, межах та конфігурації, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:051:0248 площею 6 га, скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:051:0248.

В обгрунтування позову послався на те, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-23634-СГ від 12.09.2016 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зі зміною виду цільового призначення з для ведення фермерського господарства (01.02) на вид для ведення особистого селянського господарства (01.03) та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер земельної ділянки 6825584600:07:051:0210) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області. Надалі в Державному реєстрі речових прав без будь-яких правових підстав зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_1 . В подальшому, ОСОБА_1 вказану земельну ділянку продала ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу № 1248 від 23.11.2016. Надалі ОСОБА_3 здійснено об'єднання вказаної земельної ділянки з іншими земельними ділянками, новоствореній земельній ділянці площею 6 га присвоєно новий кадастровий номер 6825584600:07:051:0248, за яким її 11.04.2018 зареєстровано в Державному земельному кадастрі. Вважає, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210 вибула з державної власності незаконно з огляду на те, що розпорядженням Шепетівської РДА № 404/2010-р від 29.10.2010 затверджено проект консервації деградованих та малопродуктивних земель на території Шепетівського району, який розроблено на замовлення Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області, за яким із активного господарського обігу вилучено 40 га сільськогосподарських угідь (пасовища), які розташовані на території Михайлюцької сільської ради з метою здійснення їх консервації шляхом заліснення. Однак, за наявності прямої заборони зміни цільового призначення земельної ділянки та використання для цілей, не пов'язаних із консервацією, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на підставі наказу затверджено документацію із землеустрою із зміною цільового призначення земельних ділянок та надано ОСОБА_2 у приватну власність земельну ділянку на території Михайлюцької сільської ради, яка знаходяться в межах земель, які підлягають консервації шляхом заліснення.

Відповідно до п.20 Порядку консервації земель, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 283 від 26.04.2013 (чинний на момент передачі земельної ділянки у приватну власність), на час проведення консервації земель забороняється зміна цільового призначення земельної ділянки та ведення будь-якої діяльності, крім передбаченої проектами консервації земель, тобто для заліснення.

Оскільки спірна земельна ділянка вибула з володіння власника держави не з його волі на підставі незаконного рішення державного органу, якому держава делегувала повноваження щодо розпорядження землями державної власності, то відновлення права держави на неї слід здійснювати шляхом її витребування від добросовісного набувача, тобто у ОСОБА_3 . Факт об'єднання ОСОБА_3 земельних ділянок, у результаті якого земельна ділянка, площею 2 га, із кадастровим номером 6825584600:07:051:0210 увійшла до складу новоутвореної земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:051:0248, площею 6 га, не перешкоджає витребуванню земельної ділянки в тих же координатах, межах та конфігурації, що і земельна ділянка з кадастровим номером 6825584600:07:051:0263.

Згідно п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім окремих винятків.

З урахуванням викладеного, на теперішній час територіальні органи Держгеокадастру позбавлені права на розпорядження землями сільськогосподарського призначення, які в силу закону перейшли до комунальної власності. Земельна ділянка площею 2 га в тих же координатах, межах та конфігурації, що і земельна ділянка з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області,знаходиться в межах Михайлюцької територіальної громади (юридична особа Михайлюцька сільська рада).

Враховуючи наведене, на теперішній час власником земель сільськогосподарського призначення за межами Михайлюцької сільської ради (Михайлюцька ОТГ) є Михайлюцька сільська рада. З урахуванням наведеного, спірна земельна ділянка підлягає витребуванню на користь територіальної громади в особі Михайлюцької сільської ради Шепетівського району.

Належним додатковим способом захисту інтересів позивача є також заявлення вимог про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:051:0248, а також про скасування у Державному земельному кадастрі її державної реєстрації.

Разом з позовною заявою керівником Шепетівської окружної прокуратури подано заяву про поновлення строку позовної давності.

Ухвалою суду від 17 березня 2023 року відкрито провалдення у справі.

29.03.2023 представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Л.Коруняк подала до суду відзив на позов, у якому проти позову заперечувала. У відзиві зазначила, що спірна земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, а тому відповідно до ст..118 ЗК України була правомірно надана безоплатно у власність відповідачу. Жодних обмежень щодо здійснення господарської діяльності на спірній земельній ділянці виявлено не було. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідача був погоджений відділом Держгеокадастру у Шепетівському районі. Крім того, вважає, що позивачем обраний неефективний спосіб захисту,оскільки для витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння оспорювання наступних рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування не є ефективним способом захисту права власника. Отже, рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вичерпало свою дію шляхом виконання. Повернення спірної земельної ділянки вважають неможливим з огляду на практику Європейського Суду, яким гарантується право власності.

11.04.2024 керівник Шепетівської окружної прокуратури Р.Олійник подав до суду відповідьна відзив представника відповідача, у якому не погодився із відзивом представника відповідача та вказав, що при здійсненні функцій із розпорядження землями, зокрема, здійснюючи розгляд заяв ОСОБА_2 про передачу спірної ділянки у власність, відповідно до вимог ч.8 ст.118, ч.6 ст.186-1 Земельного Кодексу України, ст..ст.2,6 Закону України «Про землеустрій» моло не допустити порушення п.20 Порядку консервації земель, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.04.2013 № 283 щодо заборони зміни цільового призначення земельної ділянки та ведення будь-якої діяльності, крім передбаченої проектами консервації земель, тобто для заліснення. Вважає, що прокурором обрані належні способи захисту, оскільки рішення органу державної влади або місцевого самоврядування, яке має ознаки ненормативного акта, може оспорювати ся з погляду його законності відповідно до практики Верховного Суду. А відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду у справі № 19/028-10/13 задоволення вимоги про витребування майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстровано на праві власності, відповідає речово-правовому характеру віндікаційного позову та призводить до ефективного захисту прав власника.

13.04.2023 року керівник Шепетівської окружної прокуратури Р.Олійник подав заяву про зміну предмета позову, у якій просив визнати незаконним (недійсним) та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-23634-СГ від 12.09.2016, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зі зміною виду цільового призначення з для ведення фермерського господарства (01.02) на вид для ведення особистого селянського господарства (01.03) та надано у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2 га (кадастровий номер земельної ділянки 6825584600:07:051:0210) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210 площею 2 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1037027668255, витребувати у ОСОБА_3 у комунальну власність територіальної громади Михайлюцької сільської ради земельну ділянку загальною площею 1,8573 га, яка розміщена в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210, скасуванти у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:051:0248 площею 6 га, скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:051:0248.

18.04.2023 представник позивача Михайлюцької сільської ради З.Домбровська подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.

04.05.2023 року представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 подала клопотання про витребування доказів: у Михайлюцькій сільській раді - оригінал проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Шепетівського району Хмельницької області, розробленого державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», у Шепетівської окружної прокуратури - оригінал проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Шепетівського району Хмельницької області, розробленого державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

Ухвалою суду від 4 травня 2023 року клопотання задоволено частково, витребувано у Михайлюцької сільської ради оригінал проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Шепетівського району Хмельницької області, розробленого державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

11.05.2023 року Михайлюцькою сільською радою Шепетівського району Хмельницької області надано відповідь про відсутність у неї вказаного оригіналу проекту землеустрою.

23.05.2023 року відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 подала клопотання про витребування доказів: у Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області - оригінал проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Шепетівського району Хмельницької області, розробленого державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», у Шепетівської окружної прокуратури - оригінал проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Шепетівського району Хмельницької області, розробленого державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

Ухвалою суду від 23 травня 2023 року клопотання представника задоволено частково, витребувано з Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області оригінал проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Шепетівського району Хмельницької області, розробленого державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

26.06.2023 року на Головне управління Держгеокадастру надало суду оригінал проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Шепетівського району Хмельницької області.

Ухвалою суду від 10 серпня 2023 року прийнято до розгляду заяву керівника Шепетівської окружної прокуратури Р.Олійника про зміну предмету позову та закрито підготовче провадження.

19.09.2023 представник відповідача ОСОБА_3 - адвокат Савченко О.В. подада до суду письмові пояснення. У вказаних письмових поясненнях представник відповідача зазначила, що відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 22.01.2020 у справі № 910/1809/18, для витребування належного власнику майна від особи, яка є його останнім набувачем, не потрібно визнавати недійсними рішення органів державної влади чи місцевого самоврядування, які вже були реалізовані та вичерпали свою дію. Крім того, вважає, що позивачем не доведено факту порушення прав держави в особі Михайлюцької сільської ради із сторони відповідачів, а також позивачем не доведено факту накладення земельних ділянок, які підлягають консервації, на земельну ділянку, яка належить ОСОБА_3 . Зазначила, що ОСОБА_3 набула право власності на спірну земельну ділянку на підставі відпатного договору в силу необізнаності про будь-які обмеження продавця щодо відчуження спірної земельної ділянки, отже є добросовісним набувачем, а тому відсутні правові підстави для витребування у неї спірної земельної ділянки.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 позов підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві.

Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Заслухавши думку прокурора та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-23634-СГ від 12.09.2016 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сількогосподарського призначення; змінено вид цільового призначення земельної ділянки з «для ведення фермерського господарства (01.02)» на вид «Для ведення особистого селянського господарства (01.03)»; надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,000 га (кадастровий номер 6825584600:07:051:0210) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.

На підставі вказаного наказу зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_1 .

23.11.2016 ОСОБА_1 відчужила вказану земельну ділянку ОСОБА_3 , що підтверджується договором купівлі-продажу земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Ярмолинецького районного нотаріального округу Хмельницької області Стожик Н.В.

Вказану земельну ділянку було об'єднано з іншими земельними ділянками на підставі технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок, виготовленої Приватним підприємством «Поділляінвентарбюро» від 26.03.2018, та новостровереній земельній ділянці площею 6 га присвоєно кадастровий номер 6825584600:07:051:0248, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Разом з тим, розпорядженням Шепетівської районної державної адміністрації № 404/2010-р від 29.10.2010 затверджено проект землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Михайлюцької сільської ради площею 40,00 га та відповідно до цього проекту вилучено з активного господарського обігу на території Михайлюцюцької сільської ради 40,00 га сільськогосподарських угідь та здійснено їх консервацію шляхом заліснення.

На виконання постанови слідчого у кримінальному провадженні № 42022242250000062 про залучення спеціалістів Хмельницької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» від 22.12.2022 інженером-землевпорядником ОСОБА_6 , який діє на підставі сертифіката № 014836, проведено накладку координат земельних ділянок, в тому числі земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210 на межі земельної ділянки, яка відведена для консервації шляхом заліснення відповідно до проекту консервації деградованих та малопродуктивних земель на території Шепетівського району, затвердженого розпорядженням Шепетівської РДА № 404/2010-р від 29.10.2010, про що повідомлено листом Хмельницької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» № 1/80 від 23.12.2022.

За результатом вказаного дослідження встановлено площу накладки спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210 на земельну ділянку, що відведена для консервації, в розмірі 1,8673 га, що підтверджується «Збірним кадастровим плпном».

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституцією України (статті 13, 14) визначено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.

Відповідно до ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно із ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України центальний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділягки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до п.«д» ч.1 ст.164 ЗК України охорона земель включає консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь.

Згідно ч.2 ст.171 ЗК України в редакції від 12.10.2010, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, до малопродуктивних земель відносяться сільськогосподарські угіддя, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю, а їх господарське використання за призначенням є економічно неефективним.

Згідно ст.172 ЗК України в редакції від 12.10.2010, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, консервації підлягають деградовані та малопродуктивні землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Консервації підлягають також техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров'я. Консервація земель здійснюється шляхом припинення їх господарського використання на визначений термін та залуження або заліснення. Консервація земель здійснюється за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на підставі договорів з власниками земельних ділянок. Порядок консервації земель встановлюється законодавством України.

Аналогічні норми закріплено в ст.51 Закону України «Про охорону земель» (в редакції чинній на момент винесення розпорядження Шепетівської РДА № 404/2010-р від 29.10.2010).

Згідно ч.1 ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до п.«г» ч.3 ст.152 ЗК України одним з способів захисту прав на земельні ділянки є визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Одним із способів захисту цивільних прав є відновлення становища, яке існувало до порушення (п.4 ч.2 ст.16 ЦК України).

За змістом ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

В силу ч.1 ст.330 ЦК України якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього.

Згідно з ч.1 ст.388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власникмає право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно: 1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; 2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; 3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Згідно з ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст.78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За змістом положень ст.ст.102, 103 ЦПК України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд призначає експертизу.

Виходячи із характеру спірних правовідносин, у цій справі підлягає встановленню обставина, чи накладаються (перетинаються) земельна ділянка з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210, що була передана у власність ОСОБА_2 , з земельною ділянкою, що була вилучена з обігу з метою консервації на підставі розпорядження Шепетівської РДА № 404/2010-р від 29.10.2010.

Верхавний Суд у постанові від 31.05.2023 у справі 515/1315/18 дійшов висновку, що у такій категорії справ суд самостійно без застосування спеціальних знань не може зробити висновок, чи накладаються земельні ділянки у справі. Таким чином, належним доказом у справі, який би підтвердив чи спростував накладення земельних ділянок, може бути лише висновок земельно-технічної експертизи, після якого суд вирішує наявність чи відсутність порушених речових прав позивача на земельну ділянку.

Натомість, прокурор чи позивач з клопотанням про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи не зверталися.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом (ч.ч.1, 2 ст.12 ЦПК України).

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд вважає, що наданий прокурором т.з. «збірний кадастровий план», який був виготовлений інженером-землевпорядником ОСОБА_6 на підставі постанови слідчого Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області Ковальчука А.В. від 22.12.2022 у кримінальному провадженні № 42022242250000062 та на підставі якого встановлено порушення відповідачами земельного законодавства, не є належним та допустимим доказом накладення (перетинання) земельних ділянок у даній справі, оскільки отриманий в порядку, не передбаченому законодавством.

Так, відповідно до ст.26 Закону України «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно ч.1 ст.26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

У ч.2 ст.25 Закону України «Про землеустрій» визначено такі види документації із землеустрою:

а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць;

а-1) проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад;

б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць;

б-1) містобудівна документація, яка одночасно є документацією із землеустрою (комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій); в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів;

г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб;

е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів;

ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

з) робочі проекти землеустрою;

і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;

й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок;

к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель;

л) технічна документація із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів;

м) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини.

Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.

Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-правових актів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується сертифікованим інженером-землевпорядником, який відповідає за якість робіт із землеустрою: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою; в електронній формі - накладанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".

Отже, виготовлення збірного кадастрового плану на замовлення слідчого у кримінальному провадженні не передбачено законодавством.

Крім того, ч.2 ст.93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Ст.71 КПК України передбачено, що спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками і може надавати консультації, пояснення, довідки та висновки під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують спеціальних знань і навичок.

Спеціаліст може бути залучений для надання безпосередньої правової допомоги (фотографування, складення схем, планів, креслень, відбір зразків для проведення експертизи тощо), сторонами кримінального провадження під час досудового розслідування і судом під час судового розгляду, а також для надання висновків у випадках, передбачених пунктом 7 частини четвертої цієї статті (ч.2 ст.71 КПК України).

П.7 ч.4 ст.71 КПК України передбачено, що спеціаліст має право надавати висновки з питань, що належать до сфери його знань, під час досудового розслідування кримінальних прступків, у тому числі у випадках, передбачених частиною третьою статті 214 цього Кодексу.

Натомість, у кримінальному провадженні № 42022242250000062 від 15.09.2022 за ознаками кримінальних порушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України, у якому слідчим залучено спеціалістів Хмельницької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру», здійснювалось досудове розслідування тяжких злочинів, що виключає можливість залучення у ньому спеціалістів для надання висновку.

Прокурор та позивач не надали належних і допустимих доказів на підтвердження того, що при передачі ОСОБА_2 у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:051:0210 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-23634-СГ від 12.09.2016, було передано частину земельної ділянки, яка підлягає консервації, в зв'язку з чим така земельна ділянка підлягає витребуванню у добросовісного набувача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити за недоведеністю заявлених вимог.

Керуючись ст.ст. 11-13, 76-81, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 24 квітня 2024 року.

Суддя Н.Л.Стаднічук