Постанова від 25.04.2024 по справі 160/13955/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 160/13955/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2023 року (головуючий суддя Голобутовський Р.З.)

у справі №160/13955/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», викладеної в листі №0400-010304-8/49483 від 14.04.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи із шкідливими умовами періоди роботи ОСОБА_1 з повним робочим днем під землею за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 23.07.2008 по 10.04.2023 (день звернення із адвокатським запитом про перерахунок пенсії) та перерахувати і виплатити ОСОБА_1 призначену пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 10.04.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок трудового каліцтва відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач в лютому та квітні 2023 року звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії за віком, з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідачем визнано наявність у позивача додатково стажу, а саме: періоду з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 27 років 1 місяць 8 днів, проте відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач не погоджується з такою відмовою та вказує, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» після звільнення з займаної посади 23.07.2008 у зв'язку з встановленням інвалідності II групи, позивач має право на зарахування періоду знаходження на інвалідності до пільгового стажу роботи в порядку ст. 56 вказаного Закону. Однак, відповідачем вказаний період знаходження на інвалідності не зарахований. Неврахування відповідачем періодів роботи до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею позбавляє позивача гарантованого державою права на пенсійне забезпечення шахтаря у розмірі 80% заробітної плати, відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, позивач з 2008 року не може працювати на підземних роботах, оскільки отримав трудове каліцтво та його визнано особою з інвалідністю II групи. За таких обставин позивач вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пільгових умовах протиправними.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2023 року позов задоволено.

Суд першої інстанції виходив з того, що законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Оскільки розрахунок пенсії по інвалідності згідно зі статтею 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснюється виходячи з пенсії за віком, при розрахунку пенсії за віком має враховуватись час перебування позивача на інвалідності.

Суд також зазначив, що неврахування відповідачем періодів роботи до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею позбавляє позивача гарантованого державою права на пенсійне забезпечення шахтаря відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, суд врахував, що позивач з 2008 року не може працювати на підземних роботах, оскільки отримав трудове каліцтво та його визнано особою з інвалідністю II групи, а тому неврахування періоду перебування позивача на інвалідності позбавляє його права на належний розрахунок пенсії по інвалідності від розміру пенсії за віком, яке він міг набути продовжуючи працювати на вказаних посадах.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Скаржник зазначає, що суд першої інстанції не надав належної оцінки тим обставинам, що законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В свою чергу, умовою виплати пенсії у розмірах, встановлених статтею 8 Закону №345 та абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058, є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах. Отже, для позивача не застосовується пільгове зарахування періоду перебування на інвалідності до пільгового стажу, оскільки таке зарахування застосовується виключно для накопичення права на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, а не для призначення пенсії по інвалідності у певному розмірі.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію як працююча особа з інвалідністю ІІ групи.

10.04.2023 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою (адвокатський запит) про надання рішення щодо підстав відмови ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії по інвалідності у відповідності до абзацу 8 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 14.04.2023 за №0400-010304-8/49483 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, зокрема, що «загальний страховий стаж для розрахунку пенсії по інвалідності становить 48 років 10 місяців 17 днів, в тому числі страховий стаж - 17 років 9 місяців 9 днів, стаж за Списком № 1 - 4 роки, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058) - 27 років 1 місяць 8 днів.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону № 1058 непрацюючі особи з інвалідністю II групи, за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності такого страхового стажу: у чоловіків - 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону № 1058 непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону. Відповідно до частини 1 статті 28 Закону № 1058, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Враховуючи вищезазначене для обчислення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 33 Закону №1058 відсутні підстави.».

Не погоджуючись з відмовою пенсійного органу в перерахунку призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач звернувся до суду із позовом у цій справі.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції не погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком: 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

З 16.09.2008 набрав чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VІ, який спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 8 Закону №345-VІ встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV, яка визначає мінімальний розмір пенсії за віком, передбачено, шо мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, ст. 8 Закону №345-VІ, абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV передбачені пільги для шахтарів щодо підвищеного мінімального розміру пенсії за віком. Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 26.05.2020 у справі №205/8712/16-а.

При цьому, варто враховувати, що положеннями ст. 8 Закону №345-VІ та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону №1058-IV передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.11.2019 у справі №345/763/17 та від 26.05.2020 у справі №205/8712/16-а.

Таким чином, умовою виплати пенсії у розмірах встановлених ст. 8 Закону №345-VІ та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV є саме призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону №1058-IV непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності такого страхового стажу: у жінок - 20 років, а у чоловіків - 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно.

Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

Пунктом 2 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

З матеріалів справи вбачається, що другу групу інвалідності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено вперше 23.07.2008 у зв'язку з виробничою травмою, що підтверджується довідкою МСЕК ДНА-02 №023594 від 23.07.2008, та 20.02.2023 відповідно до довідки МСЕК №12ААГ №182138.

Відповідно до розрахунку стажу, розрахованого по 28.02.2022, страховий стаж позивача становить 21 рік 09 місяців 09 днів, у тому числі: страховий стаж - 17 років 09 місяців 09 днів, додаткові роки за списком №1 - 4 роки.

Отже, з урахуванням наведених вище норм, наявного страхового стажу позивача не достатньо для призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

В даному випадку, позивач обґрунтовує поширення на нього гарантій, передбачених абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV та ст. 8 Закону №345-VI, застосуванням ст. 24 Закону №1058-IV та ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ до його періоду перебування на пенсії по інвалідності, оскільки після такого застосування пільговий стаж позивача відповідатиме умовам застосування відповідних пільг.

Відповідно до абз. 4 ч.1 ст.24 Закону №1058-IV час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Згідно з ч. 5 ст. 56 Закону №1788-ХІІ час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що дійсно законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи саме для призначення пенсії, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право саме на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Однак, в межах спірних правовідносин, для позивача не застосовується пільгове зарахування періоду перебування на інвалідності до пільгового стажу, оскільки це зарахування застосовується саме для накопичення права на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, а не для призначення пенсії по інвалідності у певному розмірі.

З цих підстав, суд апеляційної інстанції вважає помилковими доводи позивача, що час перебування на інвалідності, який зараховується відповідно до приписів ч. 5 ст. 56 Закону №1788-ХІІ та абз. 4 ч.1 ст. 24 Закону №1058-IV, дає право ОСОБА_1 на перерахунок призначеної йому пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з урахуванням абз. 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2023 року у справі № 160/13955/23 скасувати, прийняти нове рішення.

В позові відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко