25 квітня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/2817/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправної та скасування вимоги,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 20.02.2024 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі - ГУДПС у Чернігівській області), у якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача від 22.05.2023 №Ф-1946-2501.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що підприємницьку діяльність він не здійснював та дохід від неї не отримував, а єдиний соціальний внесок за позивача сплачував роботодавець. З огляду на викладене, спірна вимога ГУДПС у Чернігівській області є протиправною.
Ухвалою судді від 27.02.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено відповідачу 15-денний строк для надання відзиву на позов.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позов, у якому ГУДПС у Чернігівській області позовні вимоги не визнало, просило відмовити у їх задоволенні та пояснило, що згідно реєстраційних даних позивач був підприємцем та мав сплачувати єдиний внесок і подавати контролюючому органу відповідну звітність. У зв'язку з наведеним, в інтегрованій картці платника проходили нарахування єдиного внеску, які станом на 01.01.2020 становили 26539,26 грн. (за 2017-2019 роки). На виконання рішень Чернігівського окружного адміністративного суду у справах №620/3847/19 та №620/922/21 позивачу повернуто сплачені ним у межах виконавчого провадження кошти в сумі 21030,90 грн., у зв'язку із чим станом на 22.03.2023 заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску за КБК 71040000 становила 5508,36 грн. Враховуючи наведене, відповідачем в автоматичному режимі сформовано спірну вимогу.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує такі обставини.
У рішенні Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 по справі №620/3847/19, яке 27.02.2020 набрало законної сили, встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрований в Чернігівській ДПІ як фізична особа-підприємець 25.02.2002. Також проведено реєстрацію в ГУДПС у Чернігівській області 27.03.2002; включено відомості про фізичну особу-підприємця про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію, вважається недійсним з 23.05.2013. Знятий з податкового обліку у зв'язку з припиненням за принципом мовчазної згоди 13.12.2019 (https://reestr.court.gov.ua/Review/87706328).
Із листа ГУДПС у Чернігівській області від 13.02.2024 вбачається, що станом на 01.01.2020 заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску за період з 2017 по перший-третій квартали 2019 року становила 26539,26 грн. (а.с. 5-8).
16.05.2019 Чернігівським управлінням ГУ ДФС у Чернігівській області прийнято вимогу про сплату позивачем боргу (недоїмки) №Ф-13455-17 на суму 21 030,90 грн.
У період з 29.04.2020 по 16.07.2020 відбулось надходження коштів від підрозділу державної виконавчої служби, стягнутих в межах виконавчого провадження, на загальну суму 21030,90 грн. Станом на 16.07.2020 заборгованість зі сплати єдиного внеску ОСОБА_1 становила 5508,36 грн.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 по справі №620/3847/19 вказану вимогу визнано протиправною та скасовано.
У зв'язку з наведеним, дані ІКП позивача приведено у відповідність шляхом відповідних коригувань на загальну суму 21030,90 грн. Одночасно повернуто кошти в сумі 15522,54 грн.
Надалі, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 по справі №620/3847/19, яке набрало законної сили 14.12.2021 (https://reestr.court.gov.ua/Review/96212881), ГУДПС у Чернігівській області повернуто позивачу залишок сплачених коштів в сумі 5508,36 грн., перерахованих за вимогою від 16.05.2019 №Ф-13455-17.
Як зазначає відповідач, внаслідок наведених дій в ІКП ОСОБА_1 виникла заборгованість з єдиного внеску на суму 5508,36 грн., у зв'язку із чим позивачу в автоматичному режимі сформовано спірну вимогу від 22.05.2023 №Ф-1949-2501 (а.с. 9).
Вважаючи вказану вимогу ГУДПС у Чернігівській області протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує, що фактично спірна заборгованість виникла у позивача за період несплати єдиного внеску з 2017 по 2019 роки.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Порядок обчислення і сплати єдиного внеску встановлено положеннями Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VІ).
Так, відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону №2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, особа зареєстрована як фізична особа-підприємець зобов'язана сплачувати єдиний внесок у визначеному Законом №2464 розмірі та подавати відповідну звітність. При цьому, необхідною умовою для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, підприємницької діяльності, а з 2017 року - в незалежності від отримання доходу від такої діяльності.
Згідно з абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 та пункту 2 частини першої статті 7 Закону №2464 (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Матеріалами справи підтверджується, що з 15.02.1999 позивач працює в АТ «Чернігівобленерго» на посаді майстра 1 групи Чернігівської виробничої дільниці Північної зони обслуговування служби підстанцій 35 кВ і вище (а.с. 10).
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду у справі №620/3847/19 установлено, що АТ «Чернігівобленерго» сплачує за ОСОБА_1 страхові внески.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на предмет спору у даній справі, суд зазначає, що особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов'язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
Інше тлумачення норм Закону №2464 щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і зареєстровані як фізичні особи-підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.
Вказана позиція узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 04.12.2019 (справа №440/2149/19).
З огляду на наведене, суд вважає, що застосування до позивача відповідальності, передбаченої статтею 25 Закону №2464, є необґрунтованою.
Відповідно до положень статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірним тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23.09.1982 у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series А N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення віл 21.02.1986 у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства». п. 50, Series А N 98).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправної та скасування вимоги - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) від 22.05.2023 №Ф-1949-2501.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25 квітня 2024 року.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ ВП 44094124, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна