Справа № 560/5521/24
іменем України
25 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просить:
- скасувати постанову від 26.03.2024 ВП №73183014 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином та в повному обсязі було виконано рішення суду, внаслідок чого накладення штрафу не можна вважати правомірним.
Позивач стверджує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.03.2023 у справі №560/44/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 20.09.2023 нараховано ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром та з врахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з врахуванням проведених виплат.
У відзиві на позов відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що оскільки рішення суду не виконано, державним виконавцем відділу винесено постанову про накладення штрафу від 26.03.2024 ВП №73183014, якою за невиконання рішення суду без поважних причин накладено на боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5100,00 грн.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2024 року відкрито провадження у цій справі та призначено її до розгляду на 25 квітня 2024 року.
25 квітня 2024 року сторони у судове засідання не з'явилися, про причини неявки не повідомили, про час і місце розгляду справи повідомлені своєчасно, належним чином.
З урахуванням приписів частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розгляд справи здійснити у письмовому провадженні.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 560/44/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром та з врахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з врахуванням проведених виплат.
11 жовтня 2023 року Хмельницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
Постановою від 31 жовтня 2023 року відкрито виконавче провадження № 73183014 з виконання виконавчого листа № 560/44/23, виданого 11 жовтня 2023 року та зобов'язано боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів.
02.02.2024 за №2200-0902-8/11533 у відповідь на постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) листом Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.03.2023, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2023 позивачем 20.09.2023 нараховано ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром та з врахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з врахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.03.2022 склав 25136,39 грн. Сума доплати за період з 01.03.2022 по 28.02.2023 становить 56190,96 грн.
05.02.2024 за №2200-0902-8/11763 у відповідь на вимогу державного виконавця Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також повідомило, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.03.2023, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2023 позивачем 20.09.2023 нараховано ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром та з врахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з врахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.03.2022 склав 25136,39 грн. Сума доплати за період з 01.03.2022 по 28.02.2023 становить 56190,96 грн.
26.03.2024 складено акт державного виконавця про невиконання рішення суду.
Постановою від 26 березня 2024 року заступником начальника відділу примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за невиконання рішення суду у спосіб та порядок, визначений виконавчим документом №560/44/23, виданий 11 жовтня 2023 року, накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5100,00 грн.
Позивач, вважаючи вищевказану постанову протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до положень пункту першого частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
За умовами ч. 2 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме не виконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Так, оскаржувана постанова про накладення штрафу від 26.03.2024 року у ВП №73183014 винесена саме з огляду на висновки заступника начальника відділу примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року у справі №560/44/23, з чим позивач не погоджується.
Відтак, у межах заявленого спору необхідно встановити факт виконання чи невиконання виконавчого листа №560/44/23, виданого 11.10.2023 року Хмельницьким окружним адміністративним судом.
Судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 560/44/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром та з врахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з врахуванням проведених виплат.
На виконання вказаного рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.03.2022 склав 25136,39 грн, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії. Сума доплати за період з 01.03.2022 по 28.02.2023 становить 56190,96 грн.
Однак, на переконання відповідача, при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №560/44/23 не враховано рішення суду №560/8050/23, а тому вважає невиконання рішення суду №560/44/23 в спосіб та порядок визначений виконавчим документом.
В свою чергу, судом із наявної в матеріалах справи копії протоколу перерахунку пенсії із пенсійної справи №2206001700 з'ясовано, що на виконання рішення суду у справі №560/44/23 з 01.03.2022 перерахунок пенсії здійснено без обмеження максимальним розміром та з врахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Разом з тим, суд в рамках розгляду цієї справи, не може надавати правову оцінку діям ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо правомірності виконання судового рішення у справі № 560/8050/23.
З огляду на зазначене, суд вважає, що державним виконавцем не доведено правомірності постанови від 26.03.2024 ВП №73183014, а тому спірна постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення суду є необґрунтованою та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом, який не пов'язаний із виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.
Суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн, тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про накладення штрафу від 26 березня 2023 року у виконавчому провадженні № 73183014.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап