Справа № 560/2801/24
іменем України
25 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якій просить суд:
визнати протиправною відмову (бездіяльність) Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області від 23 лютого 2024 року № 586/121/12/05-2024 у зарахуванні вислуги років згідно ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, сформованої за періоди проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
зобов'язати Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області видати наказ по особовому складу, яким здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислуги років в загальній кількості 21 календарний рік 5 місяців 28 днів з урахування вимог ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV ( з розрахунку три місяці за кожен місяць служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в складі національного контингенту та національного персоналу МВС України), сформовану за період: з 10 липня 2006 року по 21 грудня 2007 року; з 22 жовтня 2010 року по 25 жовтня 2013 року; з 11 травня 2014 року по 07 травня 2016 року; з 24 серпня 2016 року по 29 листопада 2018 року; з 08 лютого 2020 року по 13 лютого 2022 року;
зобов'язати Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області, з урахуванням перерахунку вислуги років, встановити надбавку за стаж служби в поліції в розмірах, передбачених пп. 1 п. 5 Постанови № 988.
В обґрунтування позовних вимог позивач вважає, що відмова Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області у зарахуванні до його календарної вислуги років, вислуги років в пільговому обчислені під час проходження ним служби в місіях ООН є протиправною.
Ухвалою суду від 29 лютого 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач є діючим поліцейським та вказує, що частина друга статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" містить вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, який зараховується поліцейським до стажу служби в поліції. Цей перелік не містить час проходження служби в міжнародній місії Організації Об'єднаних Націй, відтак відсутні правові підстави для зарахування вказаного періоду до стажу служби в поліції. Вказує, що право позивача щодо пільгового обчислення вислуги років реалізується виключно під час призначення йому пенсії, а не під час проходження служби для встановлення йому надбавки за стаж служби в поліції.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій з доводами відповідача не погодився та просить задоволити позовні вимогу у повному обсязі.
Відповідач подав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 працює на посаді старшого інспектора відділу організаційного забезпечення управління "КОРД" ГУНП у Хмельницькій області.
Під час проходження служби в органах внутрішніх справ та згодом в Національній поліції України позивач приймав участь в місіях ООН, зокрема: - з 18.05.2012 по 20.09.2013 служба в місії ООН у Ліберії у складі Спеціального миротворчого центру Національної академії внутрішніх справ; - з 10 липня 2006 року по 21 грудня 2007 року (1 рік 05 місяців 11 днів) - служба в місії ООН в Косово у складі Спеціального підрозділу МВС України в Косово; з 22 жовтня 2010 року по 25 жовтня 2013 року (3 роки 0 місяців 3 дні) - служба в місії ООН в Ліберії у складі національного персоналу МВС України; з 11 травня 2014 року по 07 травня 2016 року (1 рік 11 місяців 04 дні) - служба в місії ООН на Кіпрі у складі національного персоналу МВС України; з 24 серпня 2016 року по 29 листопада 2018 року ( 2 роки 3 місяці 5 днів) - служба в місії ООН на Кіпрі у складі національного персоналу МВС України; з 08 лютого 2020 року по 13 лютого 2022 року (2 роки 0 місяців 05 днів) - служба в місії ООН на Кіпрі у складі національного персоналу МВС України.
25 лютого 2024 року позивач звернувся з письмовим рапортом на ім'я т.в.о начальника Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області про зарахування до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та ч. 3 ст. 8 Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" його вислугу років у пільговому обчисленні, сформованої під час проходження ним служби в міжнародних операціях Організації Об'єднаних Націй з підтримання миру і безпеки, а також про встановлення йому відповідно до ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" надбавки за вислугу років з урахуванням періоду зазначеної пільгової вислуги років.
23 лютого 2024 року отримав письмову відповідь Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області за вихідним №586/121/12/05-2024, зокрема про те, що зарахування до його календарної вислуги років, вислуги років в пільговому обчислені під час проходження ним служби в місіях ООН Законом України "Про Національну поліції" не передбачено та пільгова вислуга років зараховується виключно для визначення розміру пенсії при умові призначення пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).
Статтею 3 Закону № 580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 4 Закону № 580-VIII, взаємовідносини у сферах діяльності поліції з відповідними органами інших держав та міжнародними організаціями базуються на міжнародних договорах, а також на установчих актах та правилах міжнародних організацій, членом яких є Україна.
Поліцейські можуть направлятися до міжнародних організацій, іноземних держав як представники поліції з метою забезпечення координації співробітництва з питань, що належать до повноважень поліції.
Поліцейські можуть залучатися до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону № 580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Поліцейські проходять службу в поліції, зокрема під час відрядження до державних органів, установ та організацій згідно з положеннями статті 71 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Закону № 580-VIII, поліцейські за їхньою згодою можуть бути відряджені до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в поліції, але зі звільненням із займаної посади з подальшим призначенням на посади відповідно до переліку посад, які можуть бути заміщені поліцейськими в державних органах, установах та організаціях, що затверджується Президентом України.
Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 59 Закону № 580-VIII, час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України.
Судом встановлено, що відповідно до наказів: МВС України від 07.07.2006 № 381о/с позивача відряджено до Спеціального миротворчого центру Київського національного університету внутрішніх справ та увільнено від займаної посади; МВС України від 30.10.2010 № 1915 о/с позивача відряджено до Спеціального миротворчого центру академії внутрішніх справ та увільнено від займаної посади; МВС України від 13.03.2013 № 226о/с позивачу продовжено терміни перебування у складі національного персоналу в Місії ООН у Ліберії з 23 квітня до 23 жовтня 2013 року; МВС України від 12.05.2014 № 818о/с позивача відряджено до Спеціального миротворчого центру академії внутрішніх справ та увільнено від займаної посади; МВС України від 23.05.2014 № 917о/с позивача призначено командиром національного персоналу МВС України в Місії ООН на Кіпрі; МВС України від 20.01.2015 № 298 о/с позивачу продовжено терміни перебування в складі національного персоналу МВС України в Місії ООН на Кіпрі з 10 травня 2015 року до 10 листопада 2015 року; Національної поліції України від 07.12.2015 № 246о/с позивачу продовжено терміни проходження служби в складі національного персоналу МВС України в Місії ООН на Кіпрі з 10 листопада 2015 року до 07 травня 2016 року; Національної поліції України від 25.08.2016 № 631о/с позивача направлено для проходження служби в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 24 серпня 2016 року до 24 серпня 2017 року; Національної поліції України від 19.04.2011 № 299о/с позивача продовжено термін проходження служби в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 23 серпня 2017 року до 23 лютого 2018 року; Національної поліції України від 30.10.2017 № 896о/с позивача направлено для проходження служби в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 23 лютого 2018 року до 23 серпня 2018 року; Національної поліції України від 03.11.2017 № 1152о/с позивачу продовжено термін проходження служби в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 23 лютого 2018 року до 23 серпня 2018 року; Національної поліції України від 04.08.2018 № 717о/с позивачу продовжено термін проходження служби в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 23 серпня 2018 року до 23 листопада 2018 року; Національної поліції України від 06.08.2018 № 988о/с позивачу продовжено термін проходження служби в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 23 серпня 2018 року до 23 листопада 2018 року; Національної поліції України від 30.11.2018 № 1439о/с позивачу продовжено термін проходження служби в складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 23 листопада 2018 року до 29 листопада 2018 року; МВС України від 05.02.2020 № 73о/с позивача направлено для проходження служби у складі національного персоналу МВС України в міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 08 лютого 2020 року; МВС України від 22.12.2020 № 903о/с позивачу продовжено термін проходження служби у складі національного персоналу МВС України в міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 07 лютого 2021 року до 07 серпня 2021 року; МВС України від 12.04.2021 № 170о/с позивачу продовжено термін проходження служби у складі національного персоналу МВС України в міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 07 серпня 2021 року до 07 лютого 2022 року; МВС України від 12.04.2021 № 170о/с позивачу продовжено термін проходження служби у складі національного персоналу МВС України в міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 07 лютого 2022 року до 13 лютого 2022 року.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 78 Закону № 580-VIII, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Правові, організаційні та фінансові засади щодо участі України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а також порядок направлення Україною військового та цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення визначає Закон України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" (далі - Закон № 613-XIV).
Відповідно до ст. 1 Закону № 613-XIV, міжнародні операції з підтримання миру і безпеки - міжнародні дії або заходи, спрямовані на виконання миротворчих чи гуманітарних завдань, які здійснюються за рішеннями Ради Безпеки ООН відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй, ОБСЄ, інших міжнародних організацій, які несуть відповідальність у сфері підтримання міжнародного миру і безпеки, згідно з положеннями глави VIII Статуту ООН, а так само дії і заходи багатонаціональних сил, багатонаціональних військових формувань високої готовності, які проводяться під загальним контролем Ради Безпеки ООН з метою.
Національний контингент - військові підрозділи, оснащені відповідним озброєнням і військовою технікою, засобами підтримки і зв'язку, що направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, у тому числі у складі багатонаціональних військових формувань високої готовності військові підрозділи Збройних Сил України, інших військових формувань, котрі входять до складу об'єднаних військових підрозділів, що створюються спільно з іншими державами для участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (спільні батальйони тощо).
Національний персонал - окремі військовослужбовці Збройних Сил України, інших військових формувань, поліцейські, особи начальницького і рядового складу державних органів, які можуть оснащуватися вогнепальною (стрілецькою) зброєю та боєприпасами до неї відповідно до пропозицій міжнародних організацій у сфері безпеки, а також працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, державних органів і установ України, які направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки і не входять до складу національного контингенту.
Згідно з ст. 5 Закону № 613-XIV, національний контингент і національний персонал комплектуються громадянами України - військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, поліцейськими, особами начальницького і рядового складу інших військових формувань та інших державних органів і цивільних установ України, які мають необхідну професійну і психологічну підготовку.
Включення громадян України до складу національного контингенту або національного персоналу здійснюється виключно на добровільній основі.
Статтея 8 Закону № 613-XIV встановлено, що соціальний захист учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки і членів їх сімей забезпечується згідно з законами України.
Якщо міжнародними договорами або угодами, в яких бере участь Україна, встановлені більш високі гарантії захисту учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються норми відповідного міжнародного договору або міжнародної угоди.
Вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.
Судом встановлено, що під час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ та в Національній поліції України він приймав участь в місіях ООН, зокрема: з 10 липня 2006 року по 21 грудня 2007 року (1 рік 05 місяців 11 днів) - служба в місії ООН в Косово у складі Спеціального підрозділу МВС України в Косово; з 22 жовтня 2010 року по 25 жовтня 2013 року (3 роки 0 місяців 3 дні) - служба в місії ООН в Ліберії у складі національного персоналу МВС України; з 11 травня 2014 року по 07 травня 2016 року (1 рік 11 місяців 04 дні) - служба в місії ООН на Кіпрі у складі національного персоналу МВС України; з 24 серпня 2016 року по 29 листопада 2018 року ( 2 роки 3 місяці 5 днів) - служба в місії ООН на Кіпрі у складі національного персоналу МВС України; з 08 лютого 2020 року по 13 лютого 2022 року (2 роки 0 місяців 05 днів) - служба в місії ООН на Кіпрі у складі національного персоналу МВС України. Таким чином, загальний період фактичного перебування в місіях ООН 10 календарних років 08 місяців 28 днів, а з урахуванням ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV з розрахунку один місяць служби за три місяці сформована пільгова вислуга 32 роки 01 місяць 27 днів.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", встановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що дії Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області, які виразились у відмові ОСОБА_1 в зарахуванні періоду проходження служби в миротворчих операціях ООН з підтримання миру та безпеки з розрахунку один місяць за три до поточної календарної вислуги років, є протиправними, оскільки вони порушують право позивача на соціальний захист, гарантоване Конституцією України, Законом України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки".
Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що ч. 2 ст. ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" містить вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, який зараховується поліцейським до стажу служби в поліції та не містить час проходження служби в міжнародній місії Організації Об'єднаних Націй, оскільки таке зарахування стажу передбачене частиною 3 статті 8 Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" та посилань про те, що норма застосовуються саме під час обрахування на пільгових умовах вислуги років для визначення розміру пенсії не має.
Суд зазначає, що не зарахування вищезазначеної вислуги позбавляє позивача права на встановлення йому, як поліцейському, відповідної надбавки за вислугу років згідно ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" та п. п. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстав для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 23 лютого 2024 року № 586/121/12/05-2024 у зарахуванні ОСОБА_1 вислуги років згідно ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, сформованої за періоди проходження ним служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області видати наказ по особовому складу, яким здійснити ОСОБА_1 перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислуги років в загальній кількості 21 календарний рік 5 місяців 28 днів з урахування вимог ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV (з розрахунку три місяці за кожен місяць служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в складі національного контингенту та національного персоналу МВС України), сформовану за період: з 10 липня 2006 року по 21 грудня 2007 року; з 22 жовтня 2010 року по 25 жовтня 2013 року; з 11 травня 2014 року по 07 травня 2016 року; з 24 серпня 2016 року по 29 листопада 2018 року; з 08 лютого 2020 року по 13 лютого 2022 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, з урахуванням вищезазначеного перерахунку вислуги років, встановити ОСОБА_1 надбавку за стаж служби в поліції у розмірах, передбачених пп. 1 п. 5 Постанови № 988.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська 7, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя П.І. Салюк