Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
25 квітня 2024 року № 520/6663/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Зінченка А. В.; розглянувши у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "БОРОВА-АГРО" (вул. Молодіжна, буд. 49, с. Вище Солоне, Харківська обл., Ізюмський р-н, 63835, код ЄДРПОУ 31936159) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся Позивач Фермерське господарство "БОРОВА-АГРО" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Н" № 0/39689/0408 від 11.12.2023 року від Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, яке винесене на підставі акту про результати камеральної перевірки ФГ "БОРОВА-АГРО" № 33811/20-40-04-08- 03/31936159 від 09.11.2023 року на суму штрафу 1123933,14 грн. (Один мільйон сто двадцять три тисячі дев'ятсот тридцять три грн 14 коп).
В обґрунтування позову Позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0/39689/0408 від 11.12.2023 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 1123933,14 грн. є протиправним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню. Позивач у своїх доводах зазначив, що контролюючий орган визначає граничну дату реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, що складені на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику відповідно до дати складання (виписки) розрахунку коригування, а не з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної Позивачем. Відповідач під час камеральної перевірки не встановлював інформацію щодо дат отримання розрахунків коригування Позивачем від його постачальників для подальшої реєстрації.
Також вказує, що ГУ ДПС у Харківській області у оскаржуваному податковому повідомленні рішенні помилково визначено розмір штрафу, внаслідок не застосування п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, яка підлягала застосуванню, та здійснено помилковий розрахунок.
Крім того наголошує, що на час реєстрації розрахунків коригування (з 17 по 23.11.2022 р.) діяли положення Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. N 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами) з 19.12.2020 до 30.04.2023 р., якими було встановлено мораторій на застосування штрафних санкцій в спірних правовідносинах, а отже у ГУ ДПС у Харківській області були відсутні правові підстави для винесення оскарженого податкового повідомлення рішення.
У зв'язку із наведеними обставинами, позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення № 0/39689/0408 від 11.12.2023 року підлягає скасуванню.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому сторона відповідача проти вимог поданого позову заперечує. Зазначає, що порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом N 2876-IX (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу, а тому Позивача правомірно притягнуто до відповідальності.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому він не погоджується з обґрунтуванням відповідача щодо підстав прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, обґрунтовуючи відсутністю аргументів у відзиві на позовну заяву щодо правомірності дій Відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Як встановлено судовим розглядом, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу II Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 72.2 статті 76 розділу II Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Харківській області проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Фермерського господарства "ЮГ", за результатами якої складено акт № 33811/20-40-04-08-03/31936159 від 09.11.2023 року (далі - Акт камеральної перевірки). За висновками акту камеральної перевірки зазначено про порушення Фермерським господарством "ЮГ" граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
24.11.2023 року перейменовано юридичну особу Фермерське господарство "ЮГ" (код ЄДРПОУ 31936159) на Фермерське господарство "БОРОВА-АГРО" (код ЄДРПОУ 31936159) та здійснено державну реєстрацію таких змін, що підтверджується Рішенням засновника № 23/11-1 від 23.11.2023, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 27.11.2023р.
На підставі акту камеральної перевірки Відповідачем, з врахуванням зміни назви Позивача, 11.12.2023 року прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0/39689/0408 форми "Н" про застосування штрафних (фінансових) санкцій стосовно ФГ "БОРОВА-АГРО" на загальну суму на суму 1123933,14 грн.
У межах спірних правовідносин судом встановлено, що згідно з розрахунком штрафу додатку до податкового повідомлення-рішення № 0/39689/0408 від 11.12.2023 року податковим органом застосовано розмір штрафу:
- 40 % до розрахунків коригування до податкових накладних, що складені на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПІКУ;
- 10 % до податкових накладних відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПІКУ.
Не погоджуючись з таким податковим повідомленням рішеннями Позивач звернувся до суду з позовом.
Щодо мораторію на застосування штрафних санкцій на період дії карантину, суд зазначає наступне.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на час реєстрації розрахунків коригування (з 17 по 23.11.2022 р.) діяли положення Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. N 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами) з 19.12.2020 до 30.04.2023 р., якими було встановлено мораторій на застосування штрафних санкцій в спірних правовідносинах, а отже у ГУ ДПС у Харківській області були відсутні правові підстави для винесення оскарженого податкового повідомлення рішення.
Перевіряючи обґрунтованість вказаних доводів, суд зазначає наступне.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року N 533- IX (далі - Закон N 533- IX).
У зв'язку із набранням чинності Закону N 533-IX (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року N 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року N 591-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту: "За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року N 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року N 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" N 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року N 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон N 2118-IX).
Законом N 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом N 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року N 2260-IX (далі - Закон N 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону N 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України викладено у такій редакції: "У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".
Відтак, з набранням чинності Законом N 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі розрахунків коригування до податкових накладних.
Закон N 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Законом N 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 13 грудня 2022 року N 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена (-ний) в період дії мораторію, а зареєстрована (-ний) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року N 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" цього кодексу.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 30.01.2024 по справі N 280/4484/23.
З матеріалів справи встановлено, що розрахунки коригування до податкових накладних складені Позивачем в період з 10 лютого 2022 року по 9 червня 2022 року, та зареєстровані після 15 липня 2022 року, а тому до даних правовідносин не може бути застосовано положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, що було передбачено пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
За таких підстав доводи Позивача в цій частині є необґрунтованими.
Щодо тривалості граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 192.1 ст. 192 ПК України передбачено, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: - для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, законодавством на платника податків покладено обов'язок реєстрації розрахунків коригування до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), тоді як недотримання вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення (у відповідності до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України).
Так, висновками акту перевірки встановлено, що позивачем в період з 10.02.2022 по 09.06.2022 проведено реєстрацію 15 розрахунків коригування, поза межами строків, встановлених п. 201.10 ст. 201 ПК України.
В розрахунку до оскаржуваного ППР контролюючий орган зазначає граничну дату реєстрації РК 15.07.2022, 30.06.2022 року.
В позовній заяві Позивач наголошував, що ним не порушено терміни реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, оскільки відповідачем не вірно визначено граничну дату реєстрації розрахунків коригування, що є обов'язковою умовою для встановлення такого порушення.
Отже, в рамках даної справи є спірним питання визначення тривалості граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних.
До Відповіді на Відзив Позивачем додано докази отримання розрахунків коригування покупцем (Позивачем) від постачальників для подальшої їх реєстрації.
Судом досліджено надані Позивачем "Властивості" таких документів, сформовані та роздруковані із програмного забезпечення M.E.Doc Фермерським господарством «БОРОВА-АГРО», та встановлено наступне.
Розрахунок коригування № 1 від 10.02.2022 отриманий позивачем від постачальника - 15.01.2023, зареєстрований в ЄРПН - 17.01.2023.
Розрахунок коригування № 1082 від 17.03.2022 отриманий позивачем від постачальника - 03.03.2023, зареєстрований в ЄРПН - 06.03.2023.
Розрахунок коригування № 1083 від 17.03.2022 отриманий позивачем від постачальника - 03.03.2023, зареєстрований в ЄРПН - 06.03.2023.
Розрахунок коригування № 1085 від 17.03.2022 отриманий позивачем від постачальника - 03.03.2023, зареєстрований в ЄРПН - 06.03.2023.
Розрахунок коригування № 1084 від 17.03.2022 отриманий позивачем від постачальника - 03.03.2023, зареєстрований в ЄРПН - 06.03.2023.
Розрахунок коригування № 1451 від 22.03.2022 отриманий позивачем від постачальника - 24.03.2023, зареєстрований в ЄРПН - 24.03.2023.
Розрахунок коригування № 1450 від 22.03.2022 отриманий позивачем від постачальника - 03.03.2023, зареєстрований в ЄРПН - 06.03.2023.
Розрахунок коригування № 17 від 31.05.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 18.11.2022.
Розрахунок коригування № 12 від 01.06.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 21.11.2022.
Розрахунок коригування № 13 від 01.06.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 21.11.2022.
Розрахунок коригування № 19 від 03.06.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 21.11.2022.
Розрахунок коригування № 20 від 03.06.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 21.11.2022.
Розрахунок коригування № 1 від 06.06.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 21.11.2022.
Розрахунок коригування № 5 від 07.06.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 22.11.2022.
Розрахунок коригування № 3 від 09.06.2022 отриманий позивачем від постачальника - 17.11.2022, зареєстрований в ЄРПН - 22.11.2022.
Також, дослідивши зміст наявних в матеріалах справи розрахунків коригування, судом встановлено, що вони всі складені на позивача, як на отримувача - платника податку, і в них передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином, судовим розглядом підтверджено відсутність порушення з боку Позивача граничних термінів реєстрації розрахунків коригування, оскільки терміни їх реєстрації з дня отримання не перевищують 15 календарних днів.
Разом із тим відповідач під час камеральної перевірки не встановив інформацію щодо дат отримання розрахунків коригування Позивачем від його постачальників для подальшої реєстрації, що призвело до неправомірності висновків про порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо нарахування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних № 2 від 26.10.2022р., № 3 від 27.10.2022р., № 4 від 28.10.2022р., судом встановлено, що контролюючий орган визначив затримку реєстрації в один день, але не врахував, що такі накладні були направлені до ДПС на реєстрацію 15.11.2022р - в останній день граничного строку, тобто у термін, передбачений Податковим кодексом України, про що свідчить додана Позивачем до суду інформація з програмного забезпечення ОСОБА_1 .Doc про властивості податкової накладної. Дата та час відправлення податкової накладної до ДПС вказана у «Властивостях документа» в рядку «Очікується доставка».
Відповідачем з незрозумілих для господарства технічних причин такі накладні були зареєстровані лише наступного дня після відправки - 16.11.2024р.
Пунктами 2, 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі Порядок № 1246), встановлено, що операційний день частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Позивачем в електронному вигляді засобами програмного забезпечення «M.Е.doc.», 15.11.2022 до 20-00 направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні № 2 від 26.10.2022р., № 3 від 27.10.2022р., № 4 від 28.10.2022р.
Дата та час направлення податкових накладних до ЄРПН підтверджується витягами з програмного забезпечення «M.Е.doc.». Відповідно до вказаних доказів, податкова накладна № 2 від 26.10.2022 підписана та надіслана 15.11.2022 о 19:34; податкова накладна № 3 від 27.10.2022 підписана та надіслана 15.11.2019 о 19:35, податкова накладна № 4 від 28.10.2022 підписана та надіслана 15.11.2019 о 19:35. Вказана дата 15.11.2022 припала на операційний день, що не заперечується Відповідачем.
Окрім того, як зазначає Позивач та не заперечує Відповідач на адресу платника податків протягом операційного дня 15.11.2022р. не надходило ні повідомлення про прийняття ПН, ні про відмову у їх прийнятті. Так, Позивачем було вжито вичерпних заходів із вчасної реєстрації ПН в ЄРПН, а тому підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН на 1 день (з 15.11.2022р. по 16.11.2022р.) у контролюючого органу відсутні.
Таким чином, з огляду на викладене вище, суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області форми "Н" № 0/39689/0408 від 11.12.2023 року від Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, яке винесене на підставі акту про результати камеральної перевірки ФГ "БОРОВА-АГРО" № 33811/20-40-04-08- 03/31936159 від 09.11.2023 року на суму штрафу 1123933,14 грн. (Один мільйон сто двадцять три тисячі дев'ятсот тридцять три грн 14 коп).
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у цьому судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст. 139 КАС України. Позивачем при подачі позову до суду було сплачено судовий збір у розмірі 11239,00 грн, які підлягають стягненню з Відповідача у зв'язку з задоволенням позовних вимог Позивача у повному обсязі.
Частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фермерського господарства "БОРОВА-АГРО" (вул. Молодіжна, буд. 49, с. Вище Солоне, Харківська обл., Ізюмський р-н, 63835, код ЄДРПОУ 31936159) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Н" № 0/39689/0408 від 11.12.2023 року, винесене Головним управління Державної податкової служби у Харківській області, про застосування до Фермерського господарства "БОРОВА-АГРО» штрафу на суму 1 123 933,14 грн. (один мільйон сто двадцять три тисячі дев'ятсот тридцять три грн. 14 коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Фермерського господарства "БОРОВА-АГРО" (вул. Молодіжна, буд. 49, с. Вище Солоне, Харківська обл., Ізюмський р-н, 63835, код ЄДРПОУ 31936159) сплачений судовий збір у сумі 11 239,00 (одинадцять тисяч двісті тридцять дев'ять гривень 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.