Рішення від 25.04.2024 по справі 615/239/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 квітня 2024 року № 615/239/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Валківської міської ради Харківської області (вул. Харківська, 16,м. Валки,Харківська обл., Богодухівський р-н,63002, код ЄДРПОУ 04058657) визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Валківського районного суду Харківської області з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Валківської міської ради від 11 серпня 2023 року № 121“ Про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення”;

-стягнути з Відповідача сплачені кошти судового збору в розмірі 1211 ( одна тсяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Ухвалою суду від 21.02.2024 року справа передана до Харківського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2024 року відкрито спрощене провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що Відповідачем не дотримано вимоги законодавчих актів (законів, підзаконних нормативно правових актів) на підставі яких було прийнято рішення виконавчого комітету міської ради від 21 серпня 2023 року № 121, зокрема Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року № 130 (далі - Порядок № 130) та Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239 (із змінами) (далі - Порядок № 239).

Позивач не згоден зі вказаним рішення, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-УІІІ).

Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 4 Закону № 2189-УІІІ до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Відповідно до статті 5 Закону № 2189-УІІІ до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга та комунальні послуги, в тому числі з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.

Особливості доступу споживачів до інформації про встановлення цін/тарифів, заходи з енергозбереження, формування та виконання інвестиційних програм у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення визначає Закон України «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення» (далі - Закон № 887-УІІІ).

Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону № 887-УІН споживачам у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення гарантується безперешкодний та безоплатний доступ до інформації, у тому числі шляхом розміщення розпорядниками (володільцями) у відкритому доступі в мережі Інтернет, про: прогнози зміни цін/тарифів та обґрунтування необхідності таких змін відповідно до заяви суб'єкта господарювання, що надається для встановлення тарифів на товари, послуги, та згідно частини третьої статті 1 Закону № 887- УІІІ це стосується й водопостачання.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону № 887-УІІІ державні органи та органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів на товари, послуги суб'єктів природних монополій у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, визначають порядок оприлюднення інформації, зазначеної у пункті 2 частини першої статті 1 цього Закону, та проведення відкритих слухань щодо цієї інформації за місцем надання споживачам послуг суб'єктами природних монополій та суміжних ринків.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про доступ до публічної інформації» громадський контроль за забезпеченням розпорядниками інформації доступу до публічної інформації здійснюється депутатами місцевих рад, громадськими організаціями, громадськими радами, громадянами особисто шляхом проведення відповідних громадських слухань, громадської експертизи тощо.

Згідно з статтею 4 Закону № 887-УІІІ органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів у сферах теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, забезпечують доступ споживачів до видів інформації, зазначених у пунктах 1, 2, 6-8, 12, 14 частини першої статті 1 цього Закону, шляхом її розміщення на своїх офіційних веб-сайтах у мережі Інтернет (за наявності), на своїх інформаційних стендах, у медіа.

Відповідно до пункту 11 частини другої статті 8 Закону № 2189-VIII виконавець комунальної послуги зобов'язаний інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства.

Згідно з частиною четвертою статті 10 Закону № 2189-УІІІ інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово - комунального господарства.

Порядок № 130 визначає механізм інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності виконавцями комунальних послуг, тарифи для яких встановлюються органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи).

Згідно з пунктом 1 розділу II Порядку № 130 виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг і подають їх для встановлення тарифів органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Пунктом 2 розділу II Порядку № 130 передбачено, що протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку № 130 виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:

загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно- мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);

обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше);

інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);

адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

За змістом пункту 5 розділу II Порядку № 130 інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вище перелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов'язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов'язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Пунктами 6 та 7 Порядку № 130 встановлено, що способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються передбаченими цим Порядком. Інформація має бути достовірною, точною, повною.

Згідно з пунктами 8-10 Порядку № 130 у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду виконавцем комунальних послуг.

Зауваження і пропозиції, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду відповідному виконавцеві комунальних послуг. За результатами такого розгляду виконавець комунальних послуг приймає рішення про їх урахування чи відхилення.

Виконавець комунальних послуг в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який протягом встановленого строку надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень виконавцем комунальних послуг споживачеві надається відповідь з обґрунтуванням причин їх неврахування.

У разі врахування зауважень і пропозицій виконавець комунальних послуг здійснює перерахунок тарифу та передає його органу, уповноваженому встановлювати тарифи, листом з висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями.

У такому випадку процедура доведення до відома споживачів інформації повторно виконавцем комунальних послуг не здійснюється.

Системний аналіз наведених норм права свідчить, що зміна цін/тарифів на комунальні послуги потребують дотримання чітких вимог, передбачених Порядком № 130.

Судом встановлено, що 19 червня 2023 року на адресу Валківської міської ради від комунального підприємства «Вода» Валківської міської ради Харківської області (далі - КП «Вода») надійшов лист за вих. № 131 про затвердження нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення з додатками (додається).

До даного листа КП «Вода» надало усі необхідні документи щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг на централізоване водопостачання та водовідведення (частина цих копій документів додається).

Окрім цього, КП «Вода» має ліцензію видану Харківською обласною державною адміністрацією серії АЕ № 198206 на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що має строк дії з 16 квітня 2013 року по 16 квітня 2018 року.

Згідно пункту 6 статті 21 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що ліцензії на провадження видів господарської діяльності, що на день набрання чинності цим Законом (набрання чинності відбулося 28 червня 2015 року) є чинними, продовжують діяти.

Оскільки вищевказана ліцензія КП «Вода» була видана Харківською обласною державною адміністрацією серії АЕ № 198206 до прийняття цього Закону, вказана ліцензія є і на даний час чинною.

Згідно частини дванадцятої статті 13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що ліцензія видається на необмежений строк.

Відповідно до розпорядження начальника Харківської обласної військової адміністрації від 06 червня 2023 року № 249 В КП «Вода» було включено до Переліку підприємств, установ і організацій у Харківській області, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (додається).

Окрім цього, з метою дотримання положень Порядку № 130 (в частині інформування споживачів про намір зміни тарифу на відповідні комунальні послуги) КП «Вода» розмістило повідомлення «Тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, пропоновані КП «ВОДА» для обговорення» в газеті Банківської громади Харківської області «Сільські новини» від 13 червня 2023 року № 24 (засновник та видавець - ТОВ «Медіа-центр «Сільські новини») (фотокопія додається).

В даному повідомленні було зазначено, що на виконання наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 130 від 05.06.2018 р. «Про затвердження Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності», затвердженого Міністерством юстиції України 26.06.2018 р. за №753/32205, КП «Вода» Валківської міської ради Харківської області інформує про розрахунок вартості послуг на 2023 рік з водопостачання для споживачів Валківської територіальної громади та водовідведення для споживачів м. Валки.

До вказаного повідомлення додано розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водопостачання на 2023 рік КП «Вода» Валківської міської ради Харківської області, розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водовідведення на 2023 рік КП «Вода» Валківської міської ради Харківської області, а також порівняльний аналіз діючих та планових тарифів на водопостачання та водовідведення.

КП «Вода» в даному номері газети «Сільські новини» також було зазначено, що пропозиції споживачів щодо пропонованих тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення слід надавати за телефоном 5-11-49 або при особистому зверненні до адміністрації КП «Вода». Подані пропозиції будуть оприлюднені на сайті Валківської міської ради та взяті до уваги профільною депутатською комісією Валківської міської ради при розгляді питання щодо затвердження нових тарифів.

28 червня 2023 року КП «Вода» листом за вих. № 137 було повідомлено Банківську міську раду, що на виконання Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року № 130, КП «Вода» було проведено процедуру інформування споживачів про намір зміни тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення шляхом оприлюднення даної інформації в газеті «Сільські новини» № 24 від 13 червня 2023 року (додається).

В даному листі також було зазначено, що станом на 28 червня 2023 року пропозиції та зауваження від споживачів не надійшли.

Окрім того, питання зміни тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення після інформування споживачів передбаченого Порядком № 130 було предметом розгляду постійних депутатських комісій міської ради, окремих депутатів Валківської міської ради VIII скликання, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, фахівців відділу житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури міської ради з метою повного та всебічного опрацювання окресленого питання для затвердження тарифів на відповідні комунальні послуги з дотриманням всіх нормативно-правових актів в даній сфері та недопущення порушень прав споживачів на отримання якісних та доступних комунальних послуг.

Після опрацювання даного питання, 21 серпня 2023 року виконавчим комітетом міської ради було прийнято рішення № 121 «Про затвердження нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» (додається).

Дане рішення виконавчого комітету міської ради було прийнято з урахуванням статей 28, 42, 59, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про ціни і ціноутворення», «Про питну воду та питне водопостачання», постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (із змінами) (далі - Порядок № 869), наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239 «Про затвердження Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення» (із змінами), від 05 червня 2018 року №130 «Про затвердження Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обгрунтуванням такої необхідності», на підставі листа директора КП «Вода» від 19 червня 2023 року № 131 з доданими документами та відповідних розрахунків щодо затвердження нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за 1 м з ПДВ.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі вищевказаного рішення виконавчого комітету міської ради було затверджено нові тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надає КП «Вода» на території Валківської міської територіальної громади, а саме:

Послуги з централізованого водопостачання за 1 м3 з ПДВ:

для населення - 68 грн. 89 коп.;

для бюджетної сфери - 68 грн. 89 коп.;

для інших споживачів - 68 грн. 89 коп.

Послуги з централізованого водовідведення за 1 м з ПДВ:

для населення - 46 грн. 87 коп.;

для бюджетної сфери - 46 грн. 87 коп.;

для інших споживачів - 46 грн. 87 коп.

Послуги з перекачки та очистки стоків (за відсутності централізованого водовідведення) за 1 м3 з ПДВ:

для населення - 46 грн. 87 коп.;

для бюджетної сфери - 46 грн. 87 коп.;

для інших споживачів - 46 грн. 87 коп.

Окрім того в пунктах 2 та 3 даного рішення виконавчого комітету міської ради було зазначено про звернення до сесії Валківської міської ради з пропозицією про виділення коштів на відшкодування різниці в тарифі для населення, відповідно до Програми відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для населення Валківської міської територіальної громади на 2021-2023 роки, затвердженої рішенням XIV сесії Валківської міської ради VIII скликання від 03 вересня 2021 року №524:

з централізованого водопостачання - 25 грн. 52 коп. за 1 м3,

з централізованого водовідведення - 11 грн. 10 коп. за їм3.

Окрім того, для населення Валківської міської територіальної громади було затверджено наступний тариф на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення:

водопостачання за 1 м3 - 43 грн. 37 коп.;

водовідведення за 1 м3 - 35 грн. 77 коп.

В пунктах 5 та 6 відповідного рішення виконавчого комітету міської ради було вказано, що директору КП «Вода» Борису МИРОШНИЧЕНКУ повідомити в п'ятнадцятиденний термін, з дати введення в дію нового тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення, споживачів про зміну тарифів.

Тарифи було введено в дію з 1 вересня 2023 року.

Так, на виконання пункту 2 даного рішення за зверненням КП «Вода» до Валківської міської ради було прийнято рішення XXXVIII сесії Валківської міської ради VIII скликання від 31 серпні 2023 року № 1168 «Про внесення змін до Програми відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для населення Валківської міської територіальної громади на 2021-2023 роки, затвердженої рішенням XIV сесії Валківської міської ради Харківської області VIII скликання від 03 вересня 2021 року № 524 (додається).

Разом з тим, на виконання пункту 5 рішення виконавчого комітету міської ради від 21 серпня 2023 року № 121, КП «Вода» в газеті «Сільські новини» від 05 вересня 2023 року № 36 було розміщено повідомлення для споживачів про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються КП «Вода» (фотокопія додається).

Також рішення виконавчого комітету міської ради від 21 серпня 2023 року № 121 з дотриманням Порядку № 130 було оприлюднено на офіційному веб- сайті Валківської міської ради.

З вищенаведеного вбачається, що виконавцем комунальних послуг (КП «Вода») було повідомлено споживачів про затвердження нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення у належний строк, шляхом розміщення у відповідному друкованому засобі масової інформації газеті «Сільські новини».

Разом з тим, згідно з Порядком № 130 виконавець комунальних послуг може обрати один із способів доведення інформації до відома споживачів, передбаченим відповідним Порядком, зокрема шляхом розміщення у друкованому засобі масової інформації.

Отже, КП «Вода» та Відповідачем,на думку суду, не порушені вимоги Порядку № 130 щодо повідомлення споживачів про затвердження нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та процедури прийняття відповідного рішення.

Також суд зазначає, що відповідно до частини шостої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Частиною одинадцятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» установлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

В свою чергу, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Частиною четвертою статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Право запитувача оскаржити до керівника розпорядника, вищого органу або суду невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону, інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача передбачено частиною другою статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

В частині третій статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, законодавець не пов'язує невчасну публікацію проекту рішення органу місцевого самоврядування, з правильністю та законністю такого рішення в подальшому.

Судом також встановлено, що виконавчим комітетом міської ради не було опубліковано на офіційному веб-сайті Валківської міської ради проект рішення «Про затвердження нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», оскільки згідно частини десятої статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування, військово- цивільних адміністрацій та військових адміністрацій, а також їх посадових осіб не поширюються вимоги пункту 3 частини першої (у частині оприлюднення проектів актів), частини четвертої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання».

Враховуючи триваючу військову агресію рф та подовжену дію правового режиму воєнного стану в Україні, у виконавчого комітету міської ради відсутній обов'язок щодо публікації проекту оскаржуваного рішення.

Крім того, згідно з позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 08 серпня 2019 року у справі № 810/1354/18, не оприлюднення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування проекту рішення, як акту індивідуальної дії згідно вимог статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не є підставою для безумовного скасування оскаржуваного рішення.

Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його недійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Стосовно ж процедурних порушень, то коли йдеться про порушення суто формальні, вони взагалі не впливають на дійсність акта.

Крім того, згідно висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 15 квітня 2020 року у справі № 818/294/18 та у постанові від 28 липня 2022 року у справі № 120/8017/20-а, відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень, зокрема, не оприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону.

Законом України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що не оприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону є підставою для притягнення винної особи до відповідальності. Проте, це не є підставою для скасування оскарженого рішення згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Враховуючи вищевикладене, варто зазначити, що саме по собі не оприлюднення проекту рішення виконавчого комітету міської ради не може бути підставою для скасування такого рішення, а інших належних доказів, які б свідчили про те, що прийняте рішення є протиправним або порушує законні права і інтереси Позивача до адміністративного позову не додано.

Проте, насамперед, відповідно до частини десятої статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» виконавчий комітет міської ради, не здійснивши публікацію проекту відповідного рішення на офіційному веб- сайті органу місцевого самоврядування діяв законно.

Суд також зазначає, що відповідно до частини другої статті 75 Господарського кодексу України фінансовий план, стратегічний план розвитку, інвестиційний план на середньострокову перспективу державного комерційного підприємства, яке є суб'єктом природних монополій або плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку якого перевищує 50 мільйонів гривень, включає окремі фінансові показники, а саме коефіцієнти рентабельності, ліквідності та платоспроможності, а також обсяги виплат на користь держави, бюджетного фінансування та квазіфіскальних операцій, що визначені у листах очікування власника, після їх погодження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову, бюджетну та боргову політику, в окремих випадках - за додатковою участю Кабінету Міністрів України, на основі пропозицій загальних зборів такого господарського товариства, у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Позивач не врахував, що дана норма Господарського кодексу України врегульовує особливості господарської діяльності державних комерційних підприємств.

КП «Вода» відповідно до Статуту затвердженого рішенням XXXI сесії Валківської міської ради VIII скликання від 12 січня 2023 року № 976 є комунальним, а не державним підприємством.

Тому позиція Позивача щодо порушення Порядку № 239 у зв'язку з неврахуванням вищевказаної норми Господарського кодексу України, яка не стосується планування господарської діяльності комунальних підприємств є помилковою та не може бути врахована при вирішенні даної справи.

Щодо питань здійснення Відповідачем контролю за діяльністю КП «Вода» та утворення тимчасової спеціальної робочої групи

Позивач зазначив, що Відповідач не контролював КП «Вода», а також не запропонував утворити тимчасову спеціальну робочу групу з питань необхідності встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.

Позивач у позові посилається на положення передбачені статтею 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», щодо здійснення контрою КП «Вода» виконавчим комітетом міської ради, оскільки ця стаття Закону не стосується повноважень виконавчого комітету міської ради, а регулює відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Виконавчий комітет міської ради не є органом місцевого самоврядування, оскільки відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Статтями 27-40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

З огляду на викладене, суд вказує, що утворення виконавчим комітетом міської ради тимчасової спеціальної робочої групи з питань необхідності встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, про які зазначає Позивач у адміністративному позові не передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом № 887-УІІІ, Постановою № 869, Порядком № 130 та Порядком № 239.

Обґрунтовуючи свою позицію з вищевказаного питання Позивач приводить як приклад протокол відкритого обговорення КП «Харківводоканал» питання щодо необхідності встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2022 рік від 31 травня 2021 року, проведеного у місті Харків по вул. Конторська, 90 за участю суб'єкта господарювання КП «Харківводоканал» та представників органу місцевого самоврядування та інших заінтересованих осіб, які подали заявки на дистанційну участь у відкритому обговоренні, що був доданий до адміністративного позову.

Проте, він жодним чином не стосується заявлених Позивачем позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету міської ради від 21 серпня 2023 року № 121, оскільки стосуються іншого суб'єкта господарювання, що надає послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2022 рік.

Щодо надання інформації на запити на інформацію Позивача до Валківської міської ради

В адміністративному позові Позивач зазначив, що він звертався із запитом на інформацію від 05 лютого 2024 року вх. №02 до Валківської міської ради.

Валківською міською радою на відповідний запит позивача була надана відповідь від 09 лютого 2024 року за вих. № 04-14/558.

Зокрема, як встановлено судом, Валківською міською радою було повідомлено Позивача, що запитувана ним інформація передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок.

Тому відповідно до частини другої та частини третьої статті 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Так, Позивачу було надано рахунок № 1 від 08 лютого 2024 року для здійснення оплати витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію (копія якого позивачем додана до адміністративного позову).

Проте, від Позивача до Валківської міської ради не було надано підтвердження здійснення відповідної оплати.

Окрім того, в іншій частині питань щодо надання протоколів засідань Робочої групи, зазначених у запиті на інформацію та копії ліцензії Харківської обласної державної адміністрації на централізоване водопостачання та водовідведення наданої КП «Вода», Валківською міською радою на підставі частини третьої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит Позивача було направлено до розпорядника відповідної інформації - КП «Вода».

В свою чергу КП «Вода» листом від 12 лютого 2024 року № 35 надало відповідь Позивачу, що була додана до адміністративного позову, надавши завірену копію ліцензії Харківської обласної державної адміністрації серії АЕ № 198206, а також повідомило, що запитувані протоколи засідань Робочої групи у КП «Вода» відсутні.

Проте, 09 лютого 2024 року за вх.№820/04-42 Позивач знову звернувся з заявою-запитом до Валківської міської ради про надання публічної інформації.

Листом від 15 лютого 2024 року № 04-26/608 Валківською міською радою з урахуванням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» було надано копії запитуваних рішень Валківської міської ради та її виконавчого комітету (додається).

12 лютого 2024 року за вх. №03 Позивач звернувся до Валківської міської ради з заявою в якій були викладені питання особливостей надання інформації її розпорядниками у випадку, коли така інформація становить суспільний інтерес (додається).

Валківською міською радою листом від 16 лютого 2024 року № 04-14/643 була надана повна та ґрунтовна відповідь Позивачу.

З огляду на викладене, вищевказані питання, які були порушені у відповідних запитах та заявах стосуються забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації, проте жодним чином не стосуються» як помилково вважав Позивач, заявлених ним позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету міської ради від 21 серпня 2023 року № 121.

Щодо порівняльного аналізу тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у м. Валки та м. Харків

Позивач у адміністративному позові наводить порівняльний аналіз тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у м. Валки та м. Харків та зауважує, що при формуванні тарифів у м. Валки не було дотримано положень Порядку № 869 (єдиного підходу до формування тарифів).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 869 передбачено, що цей Порядок визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб'єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення.

Згідно пункту 9 Порядку № 869 формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів відповідного виробництва, техніко- економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків, зборів, обов'язкових платежів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

Ціни/тарифи на матеріальні ресурси та послуги з підкачування води іншими суб'єктами господарювання можуть бути прийняті під час розрахунку тарифів з урахуванням прогнозу індексів цін виробників промислової продукції на планований період.

Прогнозний індекс цін виробників промислової продукції визначається відповідно до Прогнозу економічного і соціального розвитку України та основних макро- показників економічного і соціального розвитку України.

Тобто, Порядок № 869 визначає механізми, єдині підходи та вимоги до формування тарифів на комунальні послуги для кожного суб'єкта господарювання.

Позивач у адміністративному позові, на думку суду, помилково порівнює тарифи на комунальні послуги різних суб'єктів господарювання у різних адміністративно - територіальних одиницях, оскільки Порядок № 869 визначає єдині підходи до формування тарифів, що не є тотожним до розрахунку собівартості тарифу.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що Рішення виконавчого комітету міської ради від 21 серпня 2023 року № 121 прийнято з дотриманням законів України, що врегульовують питання затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги, Порядків № 869, № 239, №130, що в свою чергу обумовлює відсутність підстав для задоволення адміністративного позову Позивача.

Суд вказує, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Відповідач надав підтвердження правомірності своїх дій, а відтак довів правомірність того, що він діяв у відповідності до приписів ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, оскаржувані постанови прийняті з урахуванням всіх обставин, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Валківської міської ради Харківської області (вул. Харківська, 16,м. Валки,Харківська обл., Богодухівський р-н,63002, код ЄДРПОУ 04058657) визнання протиправним та скасування рішення- залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.