Рішення від 25.04.2024 по справі 520/5022/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2024 р. №520/5022/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015), які полягають у відмові ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) надати публічну інформацію на запит від 31.01.2024 року, який надішов до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та зареєстрований за №15-ЗПІ.

2. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) публічну інформацію стосовно середнього відсоткового розміру місячної премії та середнього відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби за визначеними у запиті від 31.01.2024 року посадами або за прирівняними до них посадами за січень 2022 та січень 2023 року.

В обґрунтування позову позивачем вказано, що 31.01.2024 року позивач звернулась до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з запитом про доступ до публічної інформації, в якому просила надати інформацію стосовно середнього відсоткового розміру місячної премії та середнього відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби за наступними посадами або за прирівняними до них посадами а січень 2022 та січень 2023 року: командира відділення, інспектора впч по охороні, заступника начальника сдпч по охороні, начальника караулу дпч по охороні, заступника начальника дпч по охороні, пожежний-рятувальник дпрч, старшого інспектору сдпч, заступника начальника управління-начальник відділу організації реагування на надзвич. ситуації, координац. дій, зв'язку та автоматиз. управління рятувал. сил, старшого водія 3-ого класу окремого поста дпо гдзс зтс, заступника начальника управління-начальник відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності, начальника впч по охороні, старшого інженеру групи ліцензування відділу нормативно-технічної роботи. Вказаний запит було отримано відповідачем 12.02.2024 року та зареєстровано за 15-ЗПІ. На вказаний запит відповідачем було надано відповідь №65020-1569/65152 від 16.02.2024 року, в якій повідомлено, що інформація про середній відсотковий розмір місячної премії та середній відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби не розраховувалась та не створювалась Головним управлінням у процесі діяльності, тому запитувана позивачем інформація не відповідає вимогам Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Інформація про преміювання та надбавку за особливості проходження служби носить суто індивідуальний характер та встановлюється не за посадою, а конкретній особі, яка проходить службу цивільного захисту. Також повідомлено, що інформація, яка міститься у штатному розписі не підлягає оприлюдненню в умовах воєнного стану. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у адміністративній справі за вищевказаним позовом.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що інформацію про середній відсотковий розмір місячної премії та середній відсотковий розмір надбавки за особливість проходження служби не розраховувалася та не створювалась Головним управлінням у процесі діяльності, тому запитувана інформацію не відповідає вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації». Інформація про преміювання та надбавку за особливість проходження служби носить суто індивідуальний характер та встановлюється не за посадою, а конкретній особі, яка походить службу цивільного захисту.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Позивач звернулась до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з запитом від 31.01.2024 року в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", який позивачем подано 12.02.2024 року.

У вказаному запиті позивач просить Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області надати інформацію стосовно середнього відсоткового розміру місячної премії та середнього відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби за наступними посадами або за прирівняними до них посадами за січень 2022 та січень 2023 року: командира відділення, інспектора впч по охороні, заступника начальника сдпч по охороні, начальника караулу дпч по охороні, заступника начальника дпч по охороні, пожежний-рятувальник дпрч, старшого інспектору сдпч, заступника начальника управління-начальник відділу організації реагування на надзвич. ситуації, координац. дій, зв'язку та автоматиз. управління рятувал. сил, старшого водія 3-ого класу окремого поста дпо гдзс зтс, заступника начальника управління-начальник відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності, начальника впч по охороні, старшого інженеру групи ліцензування відділу нормативно-технічної роботи. Інформацію надати без вказання персоніфікованих даних.

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області позивачу надано відповідь № 65020-1569/65152 від 16.02.2024 року, відповідно до якої зазначено, що інформація про середній відсотковий розмір місячної премії та середній відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби не розраховувалась та не створювалась Головним управлінням у процесі діяльності, тому запитувана позивачем інформація не відповідає вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації". Інформація про преміювання та надбавку за особливості проходження служби носить суто індивідуальний характер та встановлюється не за посадою, а конкретній особі, яка проходить службу цивільного захисту. інформація, яка міститься у штатному розписі не підлягає оприлюдненню в умовах воєнного стану. Умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Схеми тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу ДСНС затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.03.2018 р. № 179, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 р. за № 316/31768. Відповідно до вищевказаного нормативного документу посадові оклади за тарифними розрядами визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний коефіцієнт. Також повідомлено, що відповідно до Наказів ДСНС України «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту необхідно здійснювати відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС). Таким чином, інформація про розмір премії за посадою носить індивідуальний характер, так як грошове забезпечення визначається індивідуально кожній особі в залежності від спеціального звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавок, в тому числі стимулюючого характеру, які встановлюються в розмірах в залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконаних обов?язків відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Не погоджуючись з отриманою відповіддю на запит, позивач звернувся за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право на доступ до публічної інформації є конституційним правом людини, передбаченим і гарантованим ст. 34 Конституції України, яка, у свою чергу, ґрунтується на положеннях ст. 10 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, ст. 19 Загальної декларації прав людини, статей 18 та 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Відповідно до ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України від 02.10.1992 № 2657-ХІІ "Про інформацію" (далі - Закон № 2657-ХІІ) визначає, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Згідно із ст. 1 Закону № 2657-ХІІ інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відносини, пов'язані з розглядом запитів до публічної інформації, регулюються Конституцією України, Законом України "Про доступ до публічної інформації", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про інформацію" основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.

Отже, Закон України "Про інформацію" містить загальні положення про регулювання відносин щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.

У свою чергу порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13.01.2011 № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до ст. 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону № 2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Згідно з ст. 5 Закон № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що запит на інформацію є одним із видів забезпечення доступу до публічної інформації.

Згідно з ст. 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Водночас, в силу вимог пункту 6 частини 1 статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані надати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Відповідно до положень ст. 19 Закону № 2939-VI під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI).

Частиною 4 тієї ж статті закріплено, що у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відтак, праву позивача звертатись із інформаційними запитами та отримати інформацію кореспондує обов'язок відповідача, який володіє статусом розпорядника публічної інформації, надати достовірну, точну та повну інформацію у встановлені Законом строки.

Статтею 23 Закону № 2939-VI закріплено право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника інформації та передбачено, що такі рішення, дії або бездіяльність можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з запитом від 31.01.2024 року в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", який позивачем подано 12.02.2024 року, відповідно до якого просила надати інформацію стосовно середнього відсоткового розміру місячної премії та середнього відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби за наступними посадами або за прирівняними до них посадами за січень 2022 та січень 2023 року: командира відділення, інспектора впч по охороні, заступника начальника сдпч по охороні, начальника караулу дпч по охороні, заступника начальника дпч по охороні, пожежний-рятувальник дпрч, старшого інспектору сдпч, заступника начальника управління-начальник відділу організації реагування на надзвич. ситуації, координац. дій, зв'язку та автоматиз. управління рятувал. сил, старшого водія 3-ого класу окремого поста дпо гдзс зтс, заступника начальника управління-начальник відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності, начальника впч по охороні, старшого інженеру групи ліцензування відділу нормативно-технічної роботи.

Водночас, листом від 16.02.2024 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області відмовило у наданні запитуваної інформації, у звязку з тим, що інформація про середній відсотковий розмір місячної премії та середній відсотковий розмір надбавки за особливість проходження служби не розраховувалася та не створювалась Головним управлінням у процесі діяльності, тому запитувана інформацію не відповідає вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Суд зазначає, що вичерпний перелік випадків, коли розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту про надання інформації, встановлений нормами ч. 1 ст. 22 Закону №2939-VI.

Такими випадками є:

- розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

- інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього закону;

- особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

- не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього закону.

Пунктом 3 ч. 4 ст. 22 Закону №2939 визначено, що відмова у задоволенні запиту на інформацію повинна бути мотивованою.

Надаючи оцінку правомірності відмови відповідача у наданні запитуваної ОСОБА_1 інформації, суд зазначає, що однією з підстав для відмови у наданні запитуваної інформації, є ситуація, коли розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Отже, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. При цьому, розпорядник інформації має право відмовити в наданні інформації за сукупності двох умов-розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Разом з тим, в п. 1 Постанови Пленум Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 №10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» зазначено, що визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти (пункт 1 частини першої статті 22 Закону № 2939-VI).

Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям «відображеності та задокументованості» і є публічною.

Велика палата Європейського суду з прав людини у рішенні від 8 листопада 2016 року у справі «Magyar Helsinki Bizottsag v. Hungary» (заява № 18030/11) вказала, що те, наскільки заборона доступу до інформації є втручанням у права заявника на свободу вираження поглядів, слід оцінювати у кожному конкретному випадку та з урахуванням його особливих обставин. Для цього, серед критеріїв, має бути оцінено чи є інформація готовою та доступною. Надання інформації не повинно накладати на державні органи надмірного тягаря зі збирання та обробки даних.

Отже, запитувана інформація повинна бути готовою та доступною, міститися, принаймні, в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль. Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 05.04.2023 у справі № 420/27593/21.

Суд вважає обґрунтованими доводи відповідача з приводу того, що інформація про середній відсотковий розмір місячної премії та середній відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби не розраховувалась та не створювалась Головним управлінням у процесі діяльності, тому запитувана позивачем інформація не відповідає вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації".

При цьому, підлягає врахуванню той факт, що позивач просив надати інформацію про розмір розміру місячної премії та надбавки за особливості проходження служби саме у середніх розмірах, що додатково свідчить про те, що для надання такої інформації потрібно провести відповідні математичні підрахунки.

Отже, запитувана позивачем інформація щодо середнього відсоткового розміру місячної премії та середнього відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби за наступними посадами або за прирівняними до них посадами за січень 2022 та січень 2023 року: командира відділення, інспектора впч по охороні, заступника начальника сдпч по охороні, начальника караулу дпч по охороні, заступника начальника дпч по охороні, пожежний-рятувальник дпрч, старшого інспектору сдпч, заступника начальника управління-начальник відділу організації реагування на надзвич. ситуації, координац. дій, зв'язку та автоматиз. управління рятувал. сил, старшого водія 3-ого класу окремого поста дпо гдзс зтс, заступника начальника управління-начальник відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності, начальника впч по охороні, старшого інженеру групи ліцензування відділу нормативно-технічної роботи, потребує її створення, що суперечить визначальній ознаці публічної інформації, як такої, що є заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні запитуваної інформації та, як наслідок, відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області надати відповідні розрахунки.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 25.04.2024 року.

Суддя Бідонько А.В.