Справа № 420/8627/24
25 квітня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Приморського відділу Державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), за участю боржника - Державне підприємство “Енергомонтажний поїзд №754”, стягувача - ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, заінтересованої особи Товариства з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ” про заміну сторони виконавчого провадження,
встановив:
18.03.2024 року через систему "Електронний суд" надійшла заява Приморського відділу Державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ( далі - заявник) , за участю боржника - Державне підприємство “Енергомонтажний поїзд №754”, стягувача - ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження АСВП №51201489 з виконання вимоги про сплату боргу(недоїмки) № Ю-342/17-4, видана 01.03.2016 року ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, щодо заміни боржника - Державне підприємство “Енергомонтажний поїзд №754” (код ЄДРПОУ: 01387828, адреса: 65039, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 15-а) на правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ” (код ЄДРПОУ: 44983024, адреса: 65023, м. Одеса, вул. Пастера, буд. 26, кв. 5).
Ухвалою суду від 25.03.2024 року прийнято до розгляду дану заяву за правилами, передбаченими статтею 379 КАС України, призначено судове засідання на 02.04.2024 року об 14 год.00 хв. Цією ухвалою зобов'язано заявника у строк до 29 березня 2024 року надати суду копії матеріалів виконавчого провадження АСВП №51201489. Роз'яснено сторонам про їх право подати до суду пояснення/заперечення або докази щодо вказаної заяви до 15:00 години 29 березня 2024 року включено.
В судове засідання, призначене на вказану дату, учасники справи не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
При цьому, заявником на виконання вказаної ухвали суду витребувані матеріали виконавчого провадження АСВП №51201489 не надано. Інші учасники справи не скорились правом подати до суду пояснення/заперечення або докази щодо вказаної заяви.
Враховуючи положення частини 2 статті 379 КАС України судом вирішено продовжити розгляд даної заяви у письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 19.04.2024 року зобов'язано Приморський відділ Державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надати суду належним чином засвідчені копії наступних документів: заяву відповідної сторони, передбачену абз. 3 ч. 5 ст. 15 Закону України “ Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII; докази набуття ТОВ “ЙОРК ІНДУСТРІ” - покупцем єдиного майнового комплексу Державного підприємства “Енергомонтажний поїзд №754 ” прав власності та правонаступництва згідно умов договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу ДП “Енергомонтажний поїзд № 754". Витребувані документи з доказами їх надсилання іншим учасникам справи надати до суду не пізніше 12 год.00 хв. 23 квітня 2024 року.
Разом з тим, заявником повторно не виконано ухвали від 25.03.2024 та від 19.04.2024 року в частині надання витребуваних судом документів.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може, серед іншого, розглянути справу за наявними в ній доказами. ( частина 9 статі 80 КАС України).
Віршуючи питання щодо заміни сторони виконавчого провадження, суд вказує про таке.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що 25.05.2016 року, державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження АСВП № 51201489, з примусового виконання вимоги про сплату боргу(недоїмки) № Ю-342/17-4, виданої 01.03.2016 року ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про стягнення з Державного підприємства “Енергомонтажний поїзд №754” (код ЄДРПОУ: 01387828, адреса: 65039, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 15-а) на користь ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафу, пені на загальну суму 277 156,20 грн.
На обґрунтування підстав звернення до суду з даною заявою заявник покликається на положення частини 5 статті 15 Закону України “ Про виконавче провадження” та нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу Державного підприємства “Енергомонтажний поїзд № 754” за результатами електронного аукціону, з умовами, від 11.05.2023 року за реєстром №245, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ” (Покупець) здійснено продаж об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу (Державного підприємства “ЕНЕРГОМОНТАЖНИЙ ПОЇЗД №754”) за результатами електронного аукціону, з умовами ( далі - договір купівлі-продажу об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу ДП “Енергомонтажний поїзд № 754").
Згідно із ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18.01.2018 № 2269-VIII особи, які придбали державні або комунальні підприємства як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов'язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України.
Пунктом 13 частини першої статті 1 цього Закону визначено, що єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу - усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, включаючи права на земельні ділянки.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства вбачається, що правонаступництво майнових прав, у розумінні ст. 28 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» відбувається виключно в Єдиному випадку - у разі приватизації підприємства як єдиного майнового комплексу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.04.2021 по справі № 908/1260/20.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для заміни сторони виконавчого провадження є правовідносинами, що виникли з приводу приватизації державного майна, а саме, нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу Державного підприємства “Енергомонтажний поїзд № 754” за результатами електронного аукціону, з умовами, від 11.05.2023 року за реєстром №245, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ” (Покупець) здійснено продаж об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу (Державного підприємства “ЕНЕРГОМОНТАЖНИЙ ПОЇЗД №754”) за результатами електронного аукціону.
Відповідно до статті 1 Закону України “ Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII ( далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв'язку з її вибуттям, тобто підставою заміни сторони виконавчого провадження внаслідок правонаступництва є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов'язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Відповідно до частин першої та другої статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
За приписами абзацу 1 частини п'ятої статті 15 цього ж Закону у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Так, згідно абзацу 3 частини 5 ст. 15 Закону № 1404-VIII після переходу в процесі приватизації права власності на єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну такого державного або комунального підприємства як сторони виконавчого провадження покупцем відповідного єдиного майнового комплексу.
З умовами 2.1. договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу ДП “Енергомонтажний поїзд № 754" право власності на Об'єкт приватизації переходить до Покупця після укладання цього Договору та підписання акта приймання-передачі Об'єкта приватизації, але не раніше дати отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію, якщо отримання такого дозволу вимагається законом.
Покупець, який придбав Об'єкт приватизації як єдиний майновий комплекс, є правонаступником його майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов'язків відповідно до умов Договору та законодавства України. ( пункт 3.1. цього договору).
Передача Об'єкта приватизації Покупцю здійснюється Продавцем в день укладання цього Договору, а у разі якщо законом вимагається отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію - протягом п'яти робочих днів з дня отримання Продавцем завіреної копії такого дозволу від Покупця. Передача Об'єкта приватизації Продавцем і прийняття його Покупцем засвідчуються актом приймання-передачі, який підписується Сторонами та скріплюється їх печатками. ( пункти 4.1. та 4.2. цього договору).
З огляду на вищевказані приписи абзацу 3 частини 5 ст. 15 Закону № 1404-VIII та умови вказаного договору, виконавець набуває права звернення до суду з вимогою щодо заміни сторони виконавчого провадження після отримання заяви сторони ( боржника або стягувача), заінтересованої особи, а також доказів набуття новим боржником, у даному випадку, покупцем єдиного майнового комплексу прав власності.
Як зазначалось вище, заявником на вимогу суду не надано заяв боржника - Державне підприємство “Енергомонтажний поїзд №754”, або стягувача - ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, або заінтересованої особи Товариства з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ”.
Крім того, заявником не надано суду жодного доказу на підтвердження переходу права власності на Об'єкт приватизації від боржника - Державне підприємство “Енергомонтажний поїзд №754” до покупця єдиного майнового комплексу - Товариства з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ” згідно умов вищевказаного договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу ДП “Енергомонтажний поїзд № 754", та відповідно набуття ним прав правонаступника.
При цьому, суд приймає до уваги, що ні боржником, ні стягувачем не надано суду жодного документального доказу на підтвердження набуття ТОВ “ЙОРК ІНДУСТРІ” прав правонаступника
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» та ч. 1 ст. 379 КАС України, суд вважає, що Приморським відділом Державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) не дотримані вимоги Закону України «Про виконавче провадження» в частині звернення до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження та не доведено правонаступництва прав і обов'язків Товариства з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ”, а тому така заява про заміну сторони виконавчого провадження не підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями ст.ст. 205, 229, 248, 256, 293, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ухвалив:
У задоволені заяви Приморського відділу Державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), за участю боржника - Державне підприємство “Енергомонтажний поїзд №754”, стягувача - ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, заінтересованої особи Товариства з обмеженою відповідальністю “ЙОРК ІНДУСТРІ” про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
Копію ухвали направити сторонам..
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна