25 квітня 2024 р. № 400/2074/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пільг на оплату послуги з постачання теплової енергії в межах середніх норм споживання відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов'язання провести перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, пільг на оплату послуги з постачання теплової енергії в межах середніх норм споживання відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період з 16.10.2023 р. по 05.03.2024 р.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що має статус особи з інвалідністю внаслідок війни та має право на пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551). Вважає, що відповідачем нараховуються пільги в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством. Так, відповідач розраховує пільги на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2015 р. № 389, яка не регулює правовідносини щодо порядку надання пільг особам з інвалідністю внаслідок війни. Особам з інвалідністю внаслідок війни пільги мають надаватися незалежно від середньомісячного сукупного доходу.
28.03.2024 р. відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідно до статті 13 Закону № 3551 особам з інвалідністю внаслідок війни, зокрема, надається 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” (далі - Постанова № 409) встановлені соціальні нормативи та соціальна норма житла, в межах яких, зокрема, надаються пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Так, відповідно до підпункту 1 пункту 3 Постанови № 409 встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг з постачання теплової енергії (для потреб централізованого або автономного опалення) та індивідуального опалення у разі використання теплової енергії для централізованого або автономного опалення - 0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період. Наведено розрахунок пільги позивача на послугу з постачання теплової енергії. Враховуючи те, що пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг надаються в межах соціальних нормативів користування житлово- комунальними послугами, встановлених Постановою № 409, тому вимоги позовної заяви не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість.
01.04.2024 р. позивачем подано відповідь на відзив, де зазначено, що ст. 13 Закону №3551 передбачає:
- надання пільги в розмірі 100-процентної знижки;
- надання пільги в межах середніх норм споживання.
В статті 13 Закону №3551 ні про які соціальні нормативи на зазначено жодного слова. Постанова № 409 не застосовуються до правовідносин щодо надання пільг особам з інвалідністю внаслідок війни, тому що надання пільг, передбачених ст. 13 Закону №3551, законодавець не ставить в залежності від розміру середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу. Розрахунок та виплата позивачу пільг з урахуванням соціальних нормативів значно звужує його права.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач має статус особи з інвалідністю внаслідок війни та має право на пільги, передбачені Законом № 3551.
Зокрема, з 01.001.20.23 р. відповідач виплачує позивачу пільги на оплату послуги з постачання теплової енергії.
Вважаючи, що відповідачем нараховуються пільги в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, позивач звернувся із заявою про перерахунок пільг в межах середніх норм споживання.
Листом від 26.01.2024 р. відповідач надав розрахунок пільги на послугу з постачання теплової енергії.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з того, що п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону № 3551 визначає, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).
Постанова № 409 є нормативно-правовим актом, який за своїм змістом прийнятий на реалізацію положень Закону № 3551.
Як встановлено судом, відповідачем з 01.01.2023 р. проводиться нарахування та виплата пільги на послугу з постачання теплової енергії таким чином (з урахуванням таких показників):
S - площа помешкання, яке опалюється в період опалювального сезону з 16 жовтня до 15 квітня;
СН - соціальний норматив, в межах якого держава надає пільги, має величину const = 0,0383 Гкал на 1 м2 (визначено п.п. 1 п. 3 Постанови № 409);
КФ - коригуючий коефіцієнт, const = 0,462 (визначено п. 3 Постанови № 409 для такого типу будинку, який має позивач, та для Миколаївської області);
Т - ціна 1 Гкал (тариф), яка визначена постачальником теплової енергії - Миколаївським КЕУ відповідно до встановлених тарифів з 01.01.2023 р. (лист КЕУ від 05.01.2024 р. № 58). Т = 998,72 грн.
Так, у жовтні 2023 року пільга склала 418,66 грн (45,9 м2 (S помешкання) * 0,0383 Гкал * 0,462 (коефіцієнт) * 998,72 (тариф) / 31 день * 15 днів опалення в жовтні).
За період з листопада 2023 року по березень 2024 року пільга склала 811,15 грн (45,9 м2 (S помешкання) * 0,0383 Гкал * 0,462 (коефіцієнт) * 998,72 (тариф) * кількість днів у місяці).
Суд приходить до висновку, що відповідачем правильно розрахована пільга на послугу з постачання теплової енергії.
Доводи позивача про застосування при розрахунку пільги показників середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу є хибними та нічим не підтверджено, що під час розрахунку пільги відповідач застосував цей показник.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність своїх дій при нарахуванні та виплаті позивачу пільги на постачання теплової енергії.
Викладене є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пільг на оплату послуги з постачання теплової енергії в межах середніх норм споживання відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов'язання провести перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, пільг на оплату послуги з постачання теплової енергії в межах середніх норм споживання відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за період з 16.10.2023 р. по 05.03.2024 р. - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 25.04.2024 р.
Суддя Н. В. Лісовська