Рішення від 25.04.2024 по справі 300/1292/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" квітня 2024 р. справа № 300/1292/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) в інтересах ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, УДМС України в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати протиправною відмову відповідача, оформлену листом за вих. № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки; зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Тисменицького районного відділу управління державної міграційної служби в Івано-Франківській області оформити та видати громадянину ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 04.12.2023 звернулася до відповідача з колективною вимогою від 01.12.2023, в якій просила видати її неповнолітньому синові ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. За результатом розгляду такого колективного звернення від 01.12.2023 УДМС України в Івано-Франківській області листом за вих. № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 відмовило у видачі ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки, оскільки відсутнє рішення суду, що набрало законної сили про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Позивач вважає протиправною відмову відповідача, оформлену листом за вих. № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, оскільки Положенням № 2503-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України № 398 від 03.04.2019 передбачена можливість видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. Також позивач зазначила, що ця справа містить ознаки типової справи, визначені постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 за результатом розгляду зразкової справи № 806/3265/17.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

07.03.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив УДМС України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві відповідач зазначив, що його дії є правомірними, оскільки 04.12.2023 до УДМС України в Івано-Франківській області надійшло колективне звернення від 01.12.2023 про оформлення паспортів громадянина України у формі книжечки. Серед осіб, які звернулися з таким колективним зверненням від 01.12.2023 були ОСОБА_1 та її неповнолітній син - ОСОБА_2 . Таке колективне звернення від 01.12.2023 подано без жодних додатків, тобто не відповідало встановленим зразкам заява про оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки або картки. При цьому, чинним законодавством не передбачено подання колективних заяв про оформлення паспорта громадянина України, тому таке колективне звернення від 01.12.2023 розглянуто у порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян". При цьому, ОСОБА_2 не подадвалися заяви і документи до жодного територіального підрозділу УДМС України в Івано-Франківській області, до повноважень якого відноситься видача паспорта громадянина України у формі книжечки. Так, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не досягнув 16-річного віку, з якого може бути оформлено паспорт громадянина України відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. Окрім цього, ОСОБА_2 паспортом громадянина України не документований, а тому зазначені в колективному зверненні від 01.12.2023 відомості про непридатність виданого бланка паспорта, не відповідають дійсності. ОСОБА_2 не отримував відмови в оформленні паспорта громадянина України у формі книжечки, а лист відповідача за вих. № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 є роз'ясненням щодо порядку оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року. В колективному зверненні від 01.12.2023 не вказано жодних обставин про те, що ОСОБА_2 належить до суспільної групи осіб, які побоюються обробки їх персональних даних засобами реєстру та формування щодо них цифрових ідентифікаторів особистості з релігійних переконань. Також представник відповідача вказує на те, що ця адміністративна справа немає ознак типової справи, зазначених в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у справі № 806/3265/17. За вказаних обставин представник відповідача просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с. 19-26).

14.03.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача від 14.03.2024 на відзив. Так, позивача зазначила, що не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, а позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 27-28).

Обставини справи, встановлені судом. Зміст спірних правовідносин:

04.12.2023 до УДМС України в Івано-Франківській області надійшло колективне звернення від 01.12.2023 про оформлення паспортів громадянина України у формі книжечки. Серед осіб, які звернулися з таким колективним зверненням від 01.12.2023, були ОСОБА_1 та її неповнолітній син - ОСОБА_2 . Так, в колективному зверненні від 01.12.2023 зазначено, що ОСОБА_2 вимагає видачі паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року у зв'язку із непридатністю для користування бланка «Паспорта громадянина України» чи/або ID картки. Колективне звернення від 01.12.2023 подано без додатків (а.с. 7).

Листом № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 "Щодо розгляду звернення" УДМС України в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 , що паспорт громадянина у формі книжечки зразка 1994 року може бути видано на підставі відповідного рішення суду у порядку, визначеному Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456. Відповідно до пункту 3 розділу І Тимчасового порядку, оформлення і видачу паспорта особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (а.с. 8).

Вважаючи протиправною відмову відповідача, оформлену листом за вих. № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, ОСОБА_1 звернулася з цим позовом до суду, в якому просить суд зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Тисменицького районного відділу управління державної міграційної служби в Івано-Франківській області оформити та видати громадянину ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України "Про громадянство України", документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII затверджено, зокрема, Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення № 2503).

Згідно з пунктом 1 Положення № 2503 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до пункту 2 Положення № 2503 паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Пунктами 3, 5, 8, 9-11 Положення № 2503 визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним. Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захист.

Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492) визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Відповідно до підпункту "а" пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 5492 документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на, крім іншого, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.

Згідно з положеннями статті 14 Закону № 5492, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 5492, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Згідно пунктів 1-5 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302), паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років. У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.

Пунктом 7 Порядку № 302 визначено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються:

1) особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто;

2) особі, яка досягла 14-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники);

3) особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи, місця попереднього ув'язнення або закладу (далі - уповноважена особа).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 302 паспорт видається: не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання; не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.

Паспорт, який оформлюється вперше, видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Пунктом 10 Порядку № 302 встановлено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

За змістом пунктів 13-14 Порядку № 302 для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт:

1) прізвище, власне ім'я та по батькові особи (далі - ім'я) українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації (складова "по батькові" латинськими літерами не зазначається);

2) дата народження;

3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село) українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації;

4) стать;

5) дата та підстави набуття громадянства;

6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності);

7) відцифрований образ обличчя особи;

8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними). Підпис особи із стійкими фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями вноситься з урахуванням фізичної можливості вчинити таку дію. Підпис особи, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особи, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування;

9) відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів кваліфікованого електронного підпису;

10) відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук;

11) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири);

12) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти;

13) реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт;

14) відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження);

15) додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про РНОКПП або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу);

15-1) відомості про одночасну реєстрацію особи віком від 14 до 18 років під час оформлення паспорта вперше в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з подальшим відображенням інформації про РНОКПП у паспорті;

16) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати;

17) дата заповнення заяви-анкети.

Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, уповноваженому суб'єкту за місцем звернення особи (пункти 19-20 Порядку № 302).

Згідно з пунктом 35 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта подає:

1) свідоцтво про народження (за наявності) або витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

у випадках, коли у заявника з поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв'язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутня можливість подати документи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, перевірка факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном);

3-1) заява про зняття з консульського обліку (для особи, яка досягла 14-річного віку, постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну) за встановленою формою (далі - заява про зняття з консульського обліку);

4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;

10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно до абзацу третього пункту 43 цього Порядку. Працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснюється перевірка відомостей та документів, поданих свідками за наявними обліками ДМС, іншими державними та єдиними реєстрами, іншими інформаційними базами, що перебувають у власності держави;

11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).

У разі оформлення паспорта особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, документи, зазначені в цьому пункті, подаються уповноваженою особою територіальному підрозділу ДМС із супровідним листом відповідної установи, місця попереднього ув'язнення або закладу.

До документів також долучається власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, у якій за відсутності документів, зазначених в абзаці першому підпункту 2 цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.

Під час підготовки документів уповноважена особа проводить перевірку тотожності особи, зображеної на фотокартці, з особою, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.

Відповідно до пункту 100 Порядку № 302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

Також пунктом 13 Положення № 2503 передбачено, що для одержання паспорта громадянин подає:

заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

свідоцтво про народження;

дві фотокартки розміром 35х45 мм;

у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

З огляду на вищевказані норми, Порядком № 302 та Положенням № 2503 встановлено перелік інформації про особу, на ім'я якої оформляється паспорт, яка вноситься до заяви-анкети, а також документи, які подає заявник для оформлення паспорта.

Таким чином, реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов'язковим.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 07.11.2018 у справі №820/3327/16, від 21.112018 у справі №821/1974/17, від 26.06.2019 у справі №0840/3992/18, від 19.07.2019 у справі №2340/2876/18, від 25.07.2019 у справі №807/85/18, від 07.08.2019 у справі №520/11053/18, від 29.11.2019 у справі № 260/1414/18, від 10.12.2020 у справі №240/575/20.

В спірному випадку, подане до УДМС України в Івано-Франківській області колективне звернення від 01.12.2024 про видачу паспортів громадянина України у формі книжечки на підставі Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, не є заявою-анкетою, форма якої встановлена Порядком № 302. Окрім цього, до колективного звернення від 01.12.2024 не долучено жодних документів, які передбачені вимогами як Порядку № 302, так і вимогами Положення № 2503.

Також в колективному зверненні від 01.12.2024 як підставу для видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки вказано непридатність для користування бланка «Паспорта громадянина України» чи/або ID картки.

Водночас, представник відповідача спростувала такі підстави для видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, оскільки ОСОБА_2 жодним паспортом громадянина України не документований, а тому зазначені в колективному зверненні від 01.12.2023 відомості про непридатність виданого бланка паспорта, не відповідають дійсності.

За вказаних обставин, колективне звернення від 01.12.2024 розглянуто в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян", що підтверджується змістом листа УДМС України в Івано-Франківській області № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 "Щодо розгляду звернення".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до статті 3 цього Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Згідно з частиною другою статті 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляд (стаття 7 Закону України "Про звернення громадян").

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

З огляду на викладене, суд вважає, що УДМС України в Івано-Франківській області правомірно розглянуло колективне звернення від 01.12.2023 про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян", тобто УДМС України в Івано-Франківській області діяло добросовісно, розсудливо, обґрунтовано, на підставі та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Окрім цього, однією з умов для видачі особі паспорта громадянина України у формі книжечки є досягнення 16-річного віку, про що зазначено в пункті 2 Положення № 2503.

В спірному випадку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на час звернення до відповідача із колективним зверненням від 01.12.2023 ОСОБА_2 не досягнув 16-річного віку. За вказаних обставин, в ОСОБА_2 ще не виникло право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки на підставі Положення № 2503.

Щодо посилання позивача на рішення Верховного Суду у справі № 806/3265/17 (ПЗ/9901/18), то суд вважає, що висновки, зроблені Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 806/3265/17, не є релевантними до спірних правовідносин, оскільки однією з ознак типової справи Велика Палата Верховного Суду визначила предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних данних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

В спірному випадку, в колективному зверненні від 01.12.2024 та в позовні заяві відсутні будь-які відомості про те, що ОСОБА_2 відмовився надати згоду на обробку персональних данних. При цьому, підставою для видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки вказано непридатність для користування бланка «Паспорта громадянина України» чи/або ID картки.

Щодо рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі № 600/4236/23, то таке рішення, з огляду на приписи частини п'ятої статті 242 КАС України, також не є релевантним джерелом під час розгляду заяви ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, оскільки не є рішенням Верховного Суду. Також вказаним рішенням від 29.09.2023 у справі № 600/4236/23 не встановлено обставин, які були б преюдиційними для цієї адміністративної справи відповідно до статті 78 КАС України.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

З огляду на відмову в позові, судові витрати позивача по сплаті судового збору покласти на нього. Відповідачем не подано доказів понесення судових витрату справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, оформленої листом за вих. № КО-149/6/2601-23/2601.4/7386-23 від 21.12.2023 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Тисменицького районного відділу управління державної міграційної служби в Івано-Франківській області оформити та видати громадянину ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 37794486, вулиця Академіка Гнатюка, 29, місто Івано-Франківськ, 76010.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.